Reklama

Z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Audiencja Generalna

Niech Europa otwiera się na Boga

Reklama

Na znaczenie wsparcia dla małżeństwa i rodziny wskazał 10 listopada Benedykt XVI podczas audiencji generalnej. Katechezę główną Ojciec Święty poświęcił swej niedawnej pielgrzymce do Santiago de Compostela i Barcelony. Papież przypomniał główne etapy hiszpańskiej pielgrzymki, a szczególnie swój apel do Europy, by coraz bardziej otwierała się na Boga: - Zachowanie i umocnienie otwartości na to, co transcendentne, a także owocny dialog między wiarą a rozumem, między polityką a religią, między gospodarką a etyką pozwolą na budowanie Europy, która, wierna swym niezbywalnym korzeniom chrześcijańskim, będzie mogła w pełni odpowiedzieć na swoje powołanie i misję w świecie - powiedział Ojciec Święty.
Benedykt XVI przypomniał, że w Barcelonie poświęcił wspaniałą bazylikę Świętej Rodziny, dzieło genialnego architekta Antonia Gaudíego. Była to też okazja do intensywnej modlitwy w intencji rodzin i zwrócenia uwagi na sytuację osób cierpiących. Papież zaznaczył, że pamiętał również o ludziach młodych, towarzyszących mu w trakcie tej wizyty, prosząc, aby mogli odkryć piękno, wartość i zaangażowanie w małżeństwie, w którym mężczyzna i kobieta tworzą rodzinę, wspaniałomyślnie przyjmującą życie i towarzyszącą mu od poczęcia aż do jego naturalnego kresu. Wszystko to, co się czyni, by wspierać małżeństwo i rodzinę, aby pomóc osobom najbardziej potrzebującym, wszystko to, co zwiększa wielkość człowieka i jego nienaruszalną godność, przyczynia się do udoskonalenia społeczeństwa. Żaden wysiłek w tej dziedzinie nie jest bezużyteczny - powiedział Benedykt XVI.

Siewca wyszedł siać

Benedykt XVI naucza

Kościół nie zawiera w sobie treści sam z siebie; jest powołany do bycia znakiem i narzędziem Chrystusa, w czystym posłuszeństwie Jego władzy i w całkowitej służbie Jego nakazom. Jedyny Chrystus zakłada jedyny Kościół; to On jest skałą, na której wznosi się nasza wiara. Wspierani w tej wierze, próbujmy razem pokazywać światu oblicze Boga, który jest miłością i jako jedyny może odpowiedzieć na pragnienie pełni człowieka. Jest to wielkie zadanie pokazania wszystkim, że Bóg jest Bogiem pokoju, a nie przemocy; wolności, a nie przymusu; zgody, a nie niezgody.
Z homilii podczas Mszy św. w Barcelonie, 7 listopada 2010 r.

Kościół pielgrzymujący na ziemi jest sakramentem jedności ludzi z Bogiem i między nimi. W tym celu otrzymał on Słowo i sakramenty, zwłaszcza Eucharystię, z której nieustannie żyje i wzrasta i w której jednocześnie sam się wyraża.
Z przemówienia do uczestników posiedzenia plenarnego Papieskiego Komitetu Międzynarodowych Kongresów Eucharystycznych, 11 listopada 2010 r.

Decydujące znaczenie dla prawdziwej przyszłości ludzkości ma pokazanie światu i historii, że dziś, także dzięki obecnemu kryzysowi, człowiek dojrzał do zrozumienia, iż cywilizacje i kultury równolegle z systemami gospodarczymi, społecznymi i politycznymi mogą i powinny zgodnie dążyć do wspólnie podzielanej wizji godności ludzkiej, szanującej prawa i wymagania umieszczone w niej przez Boga Stwórcę.
Z przesłania do uczestników szczytu G-20, 11 listopada 2010 r.

Watykan - Irak

Rząd powinien bronić chrześcijan

Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Tarcisio Bertone odpowiając na pytania dziennikarzy dotyczące prześladowania chrześcijan, stwierdził: - Kwestia obrony chrześcijan to problem, który podjęliśmy już w kontaktach z władzami irackimi i ufamy, że zostanie on poważnie rozważony. Najbliższy współpracownik Benedykta XVI przypomniał, że kwestię prześladowań w tej części świata poruszyli niedawno uczestnicy Zgromadzenia Specjalnego Synodu Biskupów dla Bliskiego Wschodu. Zwrócił uwagę, że problem dotyczy także innych krajów tego regionu, np. Pakistanu. Wyraził również wdzięczność władzom Francji i Włoch, które przetransportowały najciężej rannych i zapewniły im leczenie. Odnosząc się do działań rządu w Bagdadzie, kard. Bertone zapewnił, że Stolica Apostolska dyskutowała o tej sprawie z władzami irackimi i ma nadzieję, iż jej głos będzie poważnie brany pod uwagę.

Na blogach piszą

Problem w tym, że boga, którego sobie wyobrażają i obalają Clinton Richard Dawkins, wojujący scjentyści, „na pewno” nie ma. Podobnie jak życia, które z taką zajadłością ośmieszają. Negują coś, co ich poprzednicy, oświeceniowi teiści i deiści, wymyślili jako użyteczną, odartą z tajemnicy hipotezę. Niestety, wielu ludzi daje się wciągnąć w jałowe spory. Zamiast szukać Prawdy, koncentrują się na przekonywaniu siebie i innych, że ona nie może istnieć. Tymczasem między martwą ideą a „Bogiem Abrahama, Izaaka i Jakuba” jest przepaść nie do przebycia. Nie da się stać jednocześnie po obu jej stronach. Trzeba wybrać brzeg. I od udzielonej odpowiedzi zależeć będzie kształt przyszłego życia.
Ks. Paweł Siedlanowski

Plac św. Piotra

Budowa szopki rozpoczęta

Na Placu św. Piotra rozpoczęto już budowę tegorocznej szopki. Pracownicy Gubernatoratu Państwa Watykańskiego przystąpili do montażu platformy, na której jak co roku stanie gigantyczny żłóbek betlejemski.
Zwyczaj ustawiania pod obeliskiem szopki, a także dużej choinki, wprowadził w 1982 r. Jan Paweł II. Początkowo przyjęto tę inicjatywę sceptycznie, z czasem stała się ona wielką atrakcją zarówno dla mieszkańców Rzymu, jak i turystów. O ile w szopce wykorzystuje się zawsze te same figury z połowy XIX wieku, które powstały na zamówienie św. Wincentego Pallottiego, o tyle drzewko przybywa za każdym razem skądinąd. Pierwsze, w 1982 r., pochodziło z podrzymskich lasów, w 1997 r. ofiarowało je Zakopane, a w ubiegłym roku - Belgia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Jan z Dukli wzorem pokory i cierpliwości

Niedziela świdnicka 28/2016, str. 5

[ TEMATY ]

św. Jan z Dukli

Autorstwa Jan Matejko - fragment, Domena publiczna, commons.wikimedia

Św. Jan z Dukli

Św. Jan z Dukli
Święty Jan z Dukli urodził się na galicyjskiej ziemi, na przełęczy Karpackiej, w Dukli w 1414 r. Został dobrze wychowany przez bogobojnych rodziców. Rodzice posłali go do szkół w Krakowie. Jako młodzieniec otrzymał od Boga powołanie kapłańskie i zakonne. Wstąpił do Zakonu Franciszkanów Konwentualnych. Został wyświęcony na kapłana. Pracował w Krośnie i we Lwowie. Pod wpływem św. Jana Kapistrana przeniósł się do franciszkanów obserwantów, czyli bernardynów. I tu zasłynął jako kaznodzieja, wytrwały spowiednik, szerzyciel czci do Męki Pańskiej i Matki Bożej. Pod koniec życia stracił wzrok. Umarł w uroczystość św. Michała Archanioła, w środę 29 września 1484 r. Jan Paweł II kanonizował go 10 czerwca 1997 r. w Krośnie. Relikwie jego spoczywają w Dukli. Św. Jan z Dukli jest patronem diecezji przemyskiej. Co to znaczy, że jest naszym patronem? jakie wnioski z tego wynikają dla nas? Wynikają z tego dwa główne zadania. Po pierwsze, mamy uznać, że św. Jan jest naszym niebieskim opiekunem i orędownikiem. Stąd też winniśmy mu polecać często sprawy naszego życia. Drugie zadanie, jakie mamy wobec naszego patrona w niebie – to naśladować go w życiu. Każdy święty zostawia nam swoje chrześcijańskie życie jako testament do realizowania. Wszyscy jesteśmy zobowiązani ten testament rozpoznać i go wypełniać w kontekście naszego powołania, czyli inaczej mówiąc: jesteśmy zobowiązani do naśladowania naszych świętych. Pytamy się dzisiaj na nowo, jakie przesłanie zostawił nam św. Jan z Dukli, w czym go winniśmy naśladować? By odpowiedzieć na to pytanie, sięgnijmy do modlitwy: „Boże, Ty obdarzyłeś błogosławionego Jana z Dukli, kapłana, cnotami wielkiej pokory i cierpliwości, spraw, abyśmy naśladując jego przykład, otrzymali podobną nagrodę”. Św. Jan z Dukli wyznawał wiarę nie tylko w swoich kazaniach, ale przede wszystkim swoim życiem. Jak wyznajesz wiarę jako ojciec, jako matka, żona, mąż, dziecko, synowa, zięć? Czy Bóg zajmuje w twoim życiu pierwsze miejsce? Jeżeli w życiu Pan Bóg jest naprawdę na pierwszym miejscu, to wszystko się właściwe układa. Wiarę wyznajemy nie tylko w kościele, na modlitwie, ale całym swoim życiem. Dzisiaj, Bogu dzięki, nie prześladują nas za wiarę. Nie idziemy do więzień, nie zwalniają nas z pracy. Nie mamy niepokoju o konsekwencje naszego świadczenia o wierze.
CZYTAJ DALEJ

Ostrzeżenie RCB: intensywne opady deszczu w 10 województwach

2025-07-08 09:16

[ TEMATY ]

ostrzeżenie

deszcz

alert

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa

intensywne

opady

10 województw

Adobe Stock

Alert RCB. Ostrzeżenie przed ulewami

Alert RCB. Ostrzeżenie przed ulewami

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało alert do mieszkańców 10 województw, w którym ostrzega przed intensywnymi, nawalnymi opadami deszczu. Zaleca śledzenie komunikatów pogodowych i słuchanie poleceń służb. Po południu zaczną też obowiązywać ostrzeżenia IMGW przed intensywnymi opadami deszczu.

Komunikat o treści: „Uwaga! 08-10.07 prognozowane intensywne, nawalne opady deszczu. Przygotuj się na ewentualne podtopienia. Słuchaj poleceń służb i śledź komunikaty pogodowe” RCB wysłało do odbiorców przebywających na obszarze woj. łódzkiego, małopolskiego, mazowieckiego, śląskiego, świętokrzyskiego, lubelskiego (powiaty: janowski, kraśnicki, lubartowski, lubelski, Lublin, łukowski, opolski, puławski, radzyński, rycki), opolskiego (powiaty: głubczycki, kędzierzyńsko-kozielski, krapkowicki, oleski, prudnicki, strzelecki, kluczborski, nyski, Opole, opolski), podkarpackiego (powiaty: dębicki, jasielski, kolbuszowski, Krosno, krośnieński, mielecki, niżański, ropczycko-sędziszowski, stalowowolski, strzyżowski, Tarnobrzeg, tarnobrzeski), podlaskiego (powiaty: kolneński, Łomża, łomżyński, zambrowski) i warmińsko-mazurskiego (powiaty: działdowski, nidzicki, piski, szczycieński).
CZYTAJ DALEJ

Rozpoczął się Festiwal Życia w Kokotku. Z Archidiecezji Wrocławskiej jest ok. 150 młodych

2025-07-08 22:37

mat. prasowy

W Kokotku rozpoczął się Festiwal Życia. Współorganizatorem wydarzenia jest także Archidiecezja Wrocławska oraz ks. Piotr Rozpędowski, diecezjalny duszpasterz młodzieży. Bierze w niej udział kilkaset młodych ludzi z całej Polski, w tym około 150 osób z Archidiecezji Wrocławskiej. 

- Są dwie duże grupy z naszej archidiecezji. Jedna 65-osobowa z Diecezjalnego Duszpasterstwa Młodzieży i druga około 50-osobowa z ks. Tomaszem Zalwowskim z parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Siechnicach. Dodatkowo są osoby, które przyjechały indywidualnie - podkreśla ks. Piotr Rozpędowski, zaznaczając, że Festiwal cieszy się z roku na rok coraz większym zainteresowaniem, a wszystkich uczestników wydarzenia jest o 300 więcej niż rok temu. Tegorocznym bohaterem wydarzenia jest Mojżesz, jako człowiek nadziei. - Jego osoba komponuje się świetnie z Rokiem Jubileuszowym. On pełen nadziei wędrował przez 40 lat przez pustynię. Okazuje się, że dla wielu młodych jest to postać nieznana, pomimo tego, że to jest tak bardzo ważna postać biblijna. Widać, że są bardzo zaciekawieni jego osobą i z zainteresowaniem słuchają przygotowanych konferencji - mówił ks. Rozpędowski, dodając: - Do wyboru jest kilkadziesiąt warsztatów, które mają pomóc młodym rozwinąć swoje talenty. A zajęcia są różne, od szycia przez paintball, tematy związane z Biblią, czy szkoła modlitwy.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję