Reklama

Kościół

Gdańsk: VI Światowy Kongres Rodzin Polonijnych zbliża się wielkimi krokami

VI Światowy Kongres Rodzin Polonijnych odbędzie się dniach 15-17 września w Gdańsku pod hasłem "Zainwestuj w małżeństwo. Zainwestuj w rodzinę". W programie kilka sesji w tym m.in. dotyczących m.in. tożsamości polskiej rodziny na emigracji, budowaniu relacji czy uzależnienia dzieci od świata wirtualnego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kongres odbędzie się w formie hybrydowej – stacjonarnie w Gdański i online (częściowa transmisja).

Światowy Kongres Rodzin Polonijnych jest okazją dla małżonków zdobycia wiedzy i umiejętności w zakresie budowania relacji, aby tworzyć szczęśliwą rodzinę – powiedział PAP delegat KEP ds. duszpasterstwa emigracji polskiej bp Piotr Turzyński.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Wydarzenie odbędzie się w dniach 15-17 września w Gdańsku. W programie zaplanowano kilka sesji. W czasie pierwszej podjęty zostanie temat tożsamości polskiej rodziny na emigracji i miejsca w niej dzieci. Druga będzie poświęcona budowaniu relacji w rodzinie. Trzecia skupi się na objawieniach Matki Bożej w Kibeho (Rwanda), uczestnicy czwartej sesji podejmą natomiast temat zmian dokonujących się we współczesnej rodzinie, w tym np. kwestię samotności. Podczas kolejnej sesji poruszą temat pielęgnowania polskości w życiu rodzin na emigracji i relacji z dorastającymi dziećmi i młodzieżą.

Podziel się cytatem

Zaplanowano także szereg warsztatów, w ramach których uczestnicy będą mogli uzyskać kompetentne wsparcie w wypełnianiu podstawowych zadań rodzinnych, np. w zakresie umacniania relacji małżeńskich, realizacji zadań prokreacyjno-wychowawczych, w tym m.in. odzyskania kontaktu z dzieckiem, sposobów wyrywania dzieci z uzależnienia od świata wirtualnego i pomocy specjalistycznej w sytuacjach trudnych, np. przebaczenia w relacjach czy przeżywania żałoby po utracie potomstwa.

Uczestnicy kongresu będą mieli również możliwość spotkań indywidualnych z różnymi specjalistami.

W gronie prelegentów kongresu znajdą się m.in.: ks. prof. Robert Skrzypczak, rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski, dr Małgorzata Stopikowska, dr Jacek Pulikowski, dr siostra Maria Kwiek, prezes Fundacji Edukacji Zdrowotnej i Psychoterapii Bogna Białecka, red. Rafał Porzeziński, ks. dr Jarosław Szymczak, diecezjalny doradca życia rodzinnego diecezji warszawsko-praskiej Małgorzata Walaszczyk czy opiekun Wspólnoty Rodziców po Stracie Dziecka ks. dr Jan Uchwat.

Ostatniego dnia Kongresu jego uczestnicy wezmą udział w Pieszej Archidiecezjalnej Pielgrzymce Małżeństw i Rodzin do sanktuarium Matki Brzemiennej w Gdańsku-Matemblewie. W czasie Mszy św. pod przewodnictwem bp. Wiesława Szlachetki małżonkowie oczekujący narodzin dziecka otrzymają błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.

Reklama

W czasie kongresu Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki wręczy medal "Pro Polonia et Ecclesia", przyznawany instytucjom i osobom za pracę i zasługi w duszpasterstwie polskojęzycznym, za pracę wśród Polonii w różnych miejscach świata.

Zaplanowano także czas na zwiedzaniem Gdańska i okolic w tym m.in. Westerplatte.

Reklama

"Wśród osób, które zapisały się już na kongresu, są rodziny m.in. z Niemiec, Francji, Szwajcarii, USA, Włoch, Litwy i z Ukrainy" – wskazał delegat KEP ds. duszpasterstwa emigracji polskiej. W poprzednich edycjach byli także małżonkowie z Wielkiej Brytanii, Australii, Grecji, Hiszpanii, Islandii, Kanady, Mołdawii, Norwegii, Szwecji czy Stanów Zjednoczonych.

Podziel się cytatem

I Kongres Rodzin Polonijnych odbył się 26 i 27 października 2019 r. w La Ferté–sous–Jouarre pod Paryżem. W związku z pandemią następne były organizowane online. 21 listopada 2020 r. pod hasłem "Małżeństwo w centrum duszpasterskiej troski Kościoła na emigracji", a kolejny – 16 stycznia 2021 r. – pod hasłem "Idź i odbuduj mój Kościół domowy". IV Międzynarodowy Kongres Rodzin Polonijnych, odbył się online 20-21 listopada 2021 r. V kongres 10-11 września 2022 r. obradował w Międzynarodowym Centrum Ewangelizacji "Marianum" w Carlsbergu – miejscowości związanej z ks. Franciszkiem Blachnickim, wieloletnim wykładowcą Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, założycielem Ruchu Światło-Życie i wspólnoty Domowego Kościoła dla małżeństw. (PAP)

Autor: Magdalena Gronek

mgw/ aszw/

2023-09-12 07:51

Oceń: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Jan Chrzciciel de la Salle

[ TEMATY ]

św. Jan de la Salle

Peter Potrowl (talk)/pl.wikipedia.org

Pomnik Jana Chrzciciela de la Salle w kościele pod tym wezwaniem w Paryżu

Pomnik Jana Chrzciciela de la Salle w kościele pod tym wezwaniem w Paryżu

Urodził się w Reims 30 kwietnia 1651 r. w podupadłej rodzinie książęcej jako najstarszy z jedenaściorga rodzeństwa. W wieku 27 lat przyjął święcenia kapłańskie.

Trzy lata potem na uniwersytecie w Reims zdobył doktorat z teologii (1680 r.). Zaraz po święceniach otrzymał probostwo. Powierzono mu także kierownictwo duchowe nad szkołą i sierocińcem, prowadzonym przez Siostry od Dzieciątka Jezus. Jan postarał się w Rzymie o zatwierdzenie zakonu tychże sióstr. Bardzo bolał nad losem setek sierot, pozbawionych zupełnie pomocy materialnej i duchowej. Gromadził ich na swej plebanii, której część zamienił na internat. Następnie na użytek biednych dzieci oddał swój rodzinny pałac, a za pieniądze parafialne i otrzymane od pewnej zamożnej kobiety zakupił obszerny dom. Ludzie, którzy pomagali Janowi z czasem utworzyli zgromadzenie zakonne pod nazwą Braci Szkolnych. Za jego początek przyjmuje się datę 24 czerwca 1684 roku. Utworzył wiele typów szkół: podstawowe, wieczorowe, niedzielne, zawodowe, średnie, seminaria nauczycielskie. Nauka w nich odbywała się w języku ojczystym i była bezpłatna. Na polu pedagogiki Jan ma więc poczesne miejsce. W jego szkołach na pierwszym miejscu był język ojczysty, a nie wszechwładna łacina. Zniósł często stosowane w szkołach kary fizyczne W roku 1681 powstała pierwsza szkoła założona przez św. Jana w Reims (1681 r.), kolejna powstała w Paryżu (1688 r.), potem w Lyonie, w Rouen itd. W sto lat potem cała Francja była pokryta szkołami lasaliańskimi. Do rewolucji francuskiej (1789 r.) w samej Francji zgromadzenie miało 126 szkół i ponad 1000 członków. Dzisiaj Bracia Szkolni mają swe szkoły w prawie 90 krajach. Jan de la Salle zostawił po sobie bezcenne pisma. Najwybitniejsze z nich to: „Zasady dobrego wychowania”, które doczekało się ponad 200 wydań; nadto „Rozmyślania”, „Wskazania, jak prowadzić szkoły” i „Obowiązki chrześcijanina”. Bezcenne dla poznania ducha lasaliańskiego są także jego listy. Jan zmarł po krótkiej chorobie 7 kwietnia 1719 r. Beatyfikował go Leon XIII w 1888 r. On też wyniósł go uroczyście do chwały świętych w roku 1900. Pius XII ogłosił św. Jana de la Salle patronem nauczycieli katolickich (1950 r.). Ciało św. Jana, zbezczeszczone w czasie rewolucji francuskiej w roku 1793, dla bezpieczeństwa przeniesiono do Belgii, a w roku 1937 złożono przy domu generalnym zakonu w Rzymie.
CZYTAJ DALEJ

Czy sztuczna inteligencja nas rozgrzeszy? AI w Kościele

2025-04-06 17:01

[ TEMATY ]

Kościół

sztuczna inteligencja

AI

Chat GPT

Red

Przeprowadziłam eksperyment i zadałam pytanie Chatowi GPT: Czy masz świadomość, gdzie jesteś? Odpowiedział: Ciekawe pytanie... Nie mam świadomości w takim sensie, w jakim mają ją ludzie — nie czuję, nie mam własnego „ja” ani poczucia miejsca. Działam w cyfrowym środowisku, odpowiadając na Twoje pytania i analizując dane, ale nie „jestem” fizycznie nigdzie. Można powiedzieć, że jestem tu, gdzie mnie używasz — teraz akurat w Twoim urządzeniu lub przeglądarce.

Sam Chat GPT podpowiada, że sztuczna inteligencja tylko analizuje dane, nie jest zaś inteligencją podobną do ludzkiej. Nie ma ona świadomości istnienia, nie ma też… inteligencji! Dlatego należy ją postrzegać nie jako sztuczną formę inteligencji, tylko jako jeden z jej produktów. Właśnie na takie różnice między sztuczną inteligencją a świadomością ludzką zwrócili kilka dni temu uwagę uczestnicy konferencji w Sekretariacie Episkopatu, prezentując polskie tłumaczenie watykańskiego dokumentu nt. sztucznej inteligencji „Antiqua et nova” – adresowanego, co ciekawe, m.in. do duszpasterzy. I właśnie na ten aspekt pragnę zwrócić uwagę: w jaki sposób i w jakich granicach można zastosować sztuczną inteligencję w Kościele.
CZYTAJ DALEJ

Pochówek dzieci utraconych

2025-04-07 16:06

ks. Waldemar Wesołowski

W Eucharystii i pogrzebie udział wzięło kilkanaście osób, siostry ze zgromadzenia Służebnic Przenajświętszej Krwi, przedstawiciele duszpasterstwa rodzin i Domowego Kościoła oraz czterech księży proboszczów legnickich parafii.

Jak podkreśla ks. Roman Raczak, kapelan legnickiego szpitala, to pierwsza taka msza i pochówek z obecnością wiernych. – Takie pogrzeby odbywają się już od kilku lat, zazwyczaj byłem ja oraz jeden z pracowników zakładu pogrzebowego. Dzięki informacji i zachętom, dzisiaj możemy zebrać się we wspólnocie wiernych – podkreśla. Zwraca też uwagę na fakt, że dzięki współpracy z kierownictwem szpitala, raz na kwartał ciała dzieci, które nie przyszły na świat, albo odeszły w wyniku poronienia lub w innych okolicznościach, są kremowane i chowane w zbiorowej mogile. – Czasem się zdarza, że rodzice są pogrążeni w smutku, nie mają siły myśleć o pochówku, podpisują dokumenty i wydawać by się mogło, że sprawa jest zakończona. Świadomość przychodzi później. Dlatego są te uroczystości żałobne, aby dać możliwość pożegnania nienarodzonych dzieci – dodaje.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję