Reklama

Bożonarodzeniowy album Białego Kruka

Świąteczne wspomnienie Jana Pawła II!

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Doczekaliśmy czasów bezpardonowego ataku na Kościół, poniewierania Krzyża i totalnego umniejszania znaczenia świąt Bożego Narodzenia, a nawet obdzierania ich z religijnego sensu. Album Białego Kruka „Święta ze Świętym. Boże Narodzenie w Watykanie 1978 - 2004” jest w tym kontekście czymś nie tylko wyjątkowym, ale i niezwykle ważnym. Dlaczego wyjątkowym?
Przyjrzyjmy się większości książek proponowanych nam jako bożonarodzeniowe, a wydawanych przez środowiska dalekie od katolicyzmu. Znajdziemy w nich różne przedziwne zbiory zimowych opowieści, ilustrowanych sowicie płatkami śniegu, gałązkami jedliny i jemioły, kolorowymi bombkami, ogniem płonącym w kominku, okraszonych przepisami na mniej lub bardziej wykwintne świąteczne potrawy. Próżno szukać by tam nowo narodzonego w żłóbku Pana Jezusa, rodzinnej Wigilii z opłatkiem i dwunastoma postnymi potrawami, wspólnego kolędowania przy odświętnie przystrojonym drzewku czy szopce, Pasterki i innych, głębokich, nasyconych religijnymi treściami tradycji. Coraz częściej proponowane jest nam Boże Narodzenie bez Boga, a zamiast „staromodnej” i „przykurzonej” tradycji nowoczesne, świeckie obyczaje. Niestety, z coraz większym skutkiem.
Tymczasem w albumie ze zdjęciami Adama Bujaka, zawierającym wiele starannie dobranych bożonarodzeniowych przemówień i homilii Jana Pawła II z lat 1978 - 2004, panuje prawdziwy duch świąt Bożego Narodzenia, prawdziwa atmosfera świąt Wcielenia Syna Człowieczego. Czytając i oglądając tę książkę, możemy przeżyć swoiste rekolekcje przedświąteczne, albowiem to sam Ojciec Święty opowiada nam o wielkiej tajemnicy Pana Boga i płynącej z niej radości, przypomina o prawdzie Bożego Narodzenia, przywraca chrześcijańskim wartościom właściwe im miejsce. Wraz z bł. Janem Pawłem II wkraczamy w prawdziwy klimat święta Przyjścia na świat Syna Bożego, w prawdziwe jego piękno, dostrzegamy blask bijący z betlejemskiego żłóbka. Uzupełniające ten przekaz fotografie są sugestywne i wzruszające zarazem. Przedstawiają Ojca Świętego zarówno podczas liturgicznych celebracji w Watykanie, jak i spotkań z wiernymi, przede wszystkim z Polakami, na słynnych „opłatkach”. Mamy ujęcia i teksty papieskie od pierwszej Pasterki Jana Pawła II w Watykanie do ostatniej.
Warto zwrócić uwagę na niesamowite, cudowne zdjęcie okładkowe, które pojawiło się już przed kilku laty w albumie „Opłatek ze Świętym”. Album „Święta ze Świętym”, choć inny, jest nawiązaniem do tamtej bestsellerowej książki. Owo tajemnicze zdjęcie wywołało swego czasu wiele szumu w całym kraju, albowiem krakowski artysta fotografik sfotografował, nie wiedzieć jak, aureolę wokół postaci Jana Pawła II. Znaleźli się nawet szydercy z wiadomych kręgów, którzy podejrzewali fotomontaż, poruszenia etc. Adam Bujak wyjaśnia w książce: „Oglądaliśmy wszyscy w studiu graficznym ten slajd bardzo wnikliwie, pod dużym powiększeniem i nie znajdowaliśmy wytłumaczenia tego zjawiska. Na pewno nie widziałem aureoli czy poświaty wtedy, gdy fotografowałem - coś takiego na pewno bym pamiętał. Nie ma też mowy o poruszeniu zdjęcia czy postaci ani o podświetleniu z tyłu. Opracowywaliśmy wiele tysięcy fotografii i naprawdę sporo o tym wiemy - tego zjawiska nie byliśmy jednak w stanie wytłumaczyć”. Czegokolwiek by nie powiedzieć, to z tej wykonanej dawno temu, na początku 1979 r., fotografii, do dziś emanuje od Papieża niezwykły blask, a twarz jego jest niezwykle uduchowiona. Już wówczas wyglądał jak samo ucieleśnienie świętości. Wydawca słusznie nadał książce tytuł „Święta ze Świętym”, bowiem Jan Paweł II wyniesiony jest do chwały ołtarzy jakby tylko częściowo; wszyscy czekamy przecież na jego rychłą kanonizację.
Szczególnie piękne są w albumie zdjęcia, które pokazują Jana Pawła II świętującego z ludźmi mu najbliższymi, z którymi łączyła go serdeczna, wieloletnia przyjaźń - z ks. prof. Tadeuszem Styczniem, kard. Andrzejem Deskurem, ks. prof. Stanisławem Nagym, państwem Półtawskimi, z pracującymi na co dzień u jego boku siostrami sercankami. Zobaczymy też Jana Pawła II klęczącego przed betlejemskim żłóbkiem w Watykanie; świadectwo głębokiego przeżywania przezeń misterium Bożego Narodzenia. Papież rodem z Polski bardzo lubił przystrojone świąteczne drzewka i szopki - dostrzegał w nich głęboki religijny sens, a nie tylko elementy dekoracji.
Ojcu Świętemu bardzo zależało na tym, byśmy nie spłycali świąt Bożego Narodzenia, byśmy nie zatopili się w konsumpcjonizmie, w pogoni za karpiem i przedświątecznymi promocjami. W przemówieniu do Polaków z 1979 r. prosił: „Zachowajcie żywym, najdrożsi, prawdziwe znaczenie Bożego Narodzenia, bądźcie zawsze świadomi jego autentycznego sensu: Jezus narodził się dla każdego z nas, dla każdego człowieka, (...) chociażby ktoś o tym nie wiedział i nie słyszał; narodził się, by nas miłować, by nas zbawić, by ukazać nam prawdziwy sens życia. Zachowajcie dlatego także żywą, prawdziwą radość płynącą z Bożego Narodzenia, radość ogromną, wewnętrzną, nadprzyrodzoną. Tej to radości życzę wam na teraz i na zawsze”. Prośba ta, która jest jednocześnie kierowanym do nas świątecznym życzeniem, nic nie straciła na swej aktualności.

„Święta ze Świętym. Boże Narodzenie w Watykanie 1978 - 2004”, album, wydawnictwo Biały Kruk, słowo: bł. Jan Paweł II, fotografie: Adam Bujak, 96 str., 21x28,5 cm, papier kredowy 150 g, oprawa twarda lakierowana.

* * *

„Święta ze świętym” dla czytelników „Niedzieli”!

Jeżeli jesteś Czytelnikiem „Niedzieli”, możesz zamówić album „Święta ze Świętym. Boże Narodzenie w Watykanie 1978 - 2004” w promocyjnej cenie tylko 33 zł + 5 proc. VAT. Ten album to piękny i wzruszający świąteczny prezent! Lepiej się jednak pospieszyć, bo oferta jest ważna tylko do wyczerpania nakładu. Wystarczy zadzwonić (oprócz niedziel) i zamówić pod numerami: (12) 260-32-90, (12) 260-32-40, (12) 254-56-02, (12) 254-56-21, (12) 254-56-04. Można też wysłać faks: (12) 254-56-00 lub dystrybucja@bialykruk.pl.
Przy zamówieniu powyżej 120 zł - koszty przesyłki (12 zł) ponosi wydawnictwo.
Wszystkich Czytelników „Niedzieli” zapraszamy z całymi rodzinami 17 grudnia br. o godz. 15.30 do Auli Jana Pawła II sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach przy ul. św. Siostry Faustyny 3 na religijno-patriotyczne spotkanie oraz uroczystą prezentację najnowszej książki Białego Kruka, wydanej w 30. rocznicę stanu wojennego „Czas walki z Bogiem”, z udziałem i wykładem autora - prof. Andrzeja Nowaka. Do uczestników spotkania przemówi i świątecznego błogosławieństwa udzieli kard. prof. Stanisław Nagy. Słowo: redaktor Radia Maryja i TV Trwam prof. Janusz Kawecki. Spotkaniu towarzyszyć będzie przedświąteczny kiermasz książek. Swoje książki podpisywać będą: kard. Stanisław Nagy, prof. Andrzej Nowak, Adam Bujak, Zuzanna Kurtyka, prof. Krzysztof Ożóg, Adam Sosnowski, Mieczysław Żbik.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Potrzeba powrotu do Bożych źródeł [Felieton]

2025-07-06 20:40

ks. Łukasz Romańczuk

Żyjemy w czasach, gdy wartości chrześcijańskie są niezwykle ważne i aktualne. To czasy, gdy cywilizacja euroatlantycka przeżywa okres zeświecczenia. Gdy całe narody odchodzą od Boga, gdy prawa Boże są łamane, gdy odrzucane są Przykazania Dekalogu, w tych czasach ważny jest głos świętych, takich jak św. Jan Paweł II. Arcybiskup Zygmunt Feliński – męczennik, wyjątkowa postać w historii warszawskiego Kościoła – wymienił trzy zasadnicze korzenie zła, które sprawiają, że człowiek traci orientację i odchodzi od Boga. Powiedział za św. Pawłem, że „korzenie owe to: chciwość pieniądza, pycha żywota, pożądliwość ciała – są to główne źródła zła, przez które w sposób szczególny działa szatan”, ale można się temu złu przeciwstawić.

Od początku istnienia chrześcijaństwa powstawały zakony, których duchowni – poprzez śluby jakie składają, przeciwstawiają się właśnie tym korzeniom zła. Są to śluby: ubóstwa – przeciwko chciwości pieniądza, posłuszeństwa – przeciwko pysze żywota, oraz czystości – przeciwko pożądliwości ciała). Z początku powstawały zakony pustelnicze, a z czasem zakony kontemplacyjne, takie jak benedyktyni czy cystersi. To właśnie mnisi zachowali skarby kultury antycznej przed zniszczeniem. Oni, w swoich klasztorach, odseparowani od świata, kierując się benedyktyńską zasadą „ora et labora”, tzn. „módl się i pracuj”, przepisywali księgi starożytnych filozofów, lekarzy, uczonych czy poetów. Bez ich pracy kultura antyczna, wiedza grecka, rzymska, prawo i inne zabytki kultury światowej nie przetrwałyby. To benedyktyni i cystersi uczyli Europejczyków – naszych przodków – jak uprawiać ziemię, jak budować mosty i domy, jak siać zboże, jak hodować bydło i trzodę. To oni stanęli u podstaw fundamentów cywilizacji europejskiej. Już w VI wieku tworzyli pierwsze szkoły powszechne, a następnie uniwersytety. To oni przekazywali Ewangelię – od najmłodszego do najstarszego chrześcijanina.
CZYTAJ DALEJ

Bp Przyborek w Markowej: gościnność Rodziny Ulmów rodziła się z Chleba Życia

2025-07-06 17:09

[ TEMATY ]

rodzina Ulmów

Markowa

Chleb Życia

www.ulmowie.pl

Błogosławiona rodzina kierowała się w życiu zasadą miłości Boga i bliźniego

Błogosławiona rodzina kierowała się w życiu zasadą miłości Boga i bliźniego

W Markowej trwa Święto bł. Rodziny Ulmów, związane z przypadającym jutro wspomnieniem liturgicznym „Samarytan z Markowej”. Uroczystej Mszy św. w niedzielę w miejscowym kościele przewodniczył bp Piotr Przyborek, biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej, przewodniczący Rady KEP ds. Turystyki i Pielgrzymek oraz członek Rady ds. Rodziny. W homilii podkreślił, że ujęła go gościnność Ulmów, która nie pozostawiała nikogo głodnym, mimo że niewiele mieli. Jak podkreślił, taka postawa rodzi się z karmienia się Chlebem Życia, czyli komunią św.

Wraz z biskupem do Markowej przybyła grupa pielgrzymów z archidiecezji gdańskiej, którzy rano wraz z grupą z Łańcuta przeszli pieszo jeden odcinek trasy Przemyskiej Pielgrzymki na Jasną Górę. Oprawę muzyczną podczas Eucharystii zapewnił miejscowy chór „Cantus Deo”.
CZYTAJ DALEJ

Polski misjonarz mianowany biskupem diecezji w Papui-Nowej Gwinei

Ojciec Święty mianował ks. Jacka Piotra Tendeja CM diecezji Alotau-Sideia w Papui-Nowej Gwinei. Bp Tendej dotychczas pełnił funkcję rektora seminarium duchownego Ducha Świętego w Bomana (Port Moresby). Wcześniej przez wiele lat zajmował się działalnością duszpasterską i edukacyjną w Polsce oraz USA.

Ks. biskup Jacek Piotr Tendej CM urodził się 26 czerwca 1963 roku w Handzlówce w powiecie łańcuckim. Po złożeniu ślubów wieczystych w Zgromadzeniu Księży Misjonarzy św. Wincentego a Paulo uzyskał tytuł magistra teologii moralnej na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, licencjat z nauk o wychowaniu na Papieskim Uniwersytecie Salezjańskim w Rzymie oraz doktorat z pedagogiki na Akademii Pedagogicznej im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję