Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Egipt

Pogrzeb patriarchy

W Kairze 20 marca odbył się pogrzeb Szenudy III, zwierzchnika Kościoła koptyjskiego, głównego chrześcijańskiego wyznania w Egipcie. Uroczystościom przewodniczył patriarcha etiopski Abune Paulos. Do kairskiej katedry dostali się tylko zaproszeni dostojnicy, w tym najwyżsi przedstawiciele egipskiego świata polityki oraz islamu. Kilkadziesiąt tysięcy wiernych uczestniczyło w pogrzebie na okolicznych placach i ulicach.
Zgodnie z koptyjską tradycją, ciało Szenudy III zostało wyjęte z trumny i po raz ostatni umieszczone na jego patriarszym tronie. - Choć odpoczywa, nie oznacza to, że nas opuścił - powiedział główny celebrans Abune Paulos. Zgodnie z życzeniem zmarłego, jego ciało spocznie w klasztorze na pustyni nitryjskiej.
Zdaniem ks. Samira Khalila Samira, egipskiego jezuity, Szenuda III pozostawił po sobie bardzo silny i zreformowany Kościół. Od ponad 40 lat rządził nim w sposób autorytarny, ale też światły - podkreśla ks. Samir. To on mianował wszystkich koptyjskich biskupów, starając się, by byli to ludzie światli i pobożni. Zadbał o odnowę życia sakramentalnego, a w szczególności spowiedzi. Zorganizował duszpasterstwo młodzieży.
Szenuda III zmarł 17 marca. Miał 88 lat.

Austria

Dyskryminacja chrześcijan w Europie!

Reklama

Przed coraz większą dyskryminacją prawną chrześcijan oraz powtarzającymi się przejawami braku tolerancji wobec stanowisk zajmowanych przez chrześcijan w Europie ostrzega w najnowszym „Raporcie 2011” Centrum Obserwacji Nietolerancji i Dyskryminacji Chrześcijan w Europie.
Ośrodek, którego siedziba znajduje się w Wiedniu, zbadał i udokumentował w najnowszym raporcie 180 przypadków braku tolerancji oraz dyskryminacji chrześcijan w 2011 r. Z informacji tych wynika, że 85 proc. tzw. przejawów nienawiści skierowanych jest przeciwko chrześcijanom.
Wśród krajów, w których często dochodzi do dyskryminacji wyznawców Chrystusa, wymienia się Francję. 95 proc. aktów przemocy antyreligijnej w Szkocji dotyczy chrześcijan. Z kolei w Anglii i Walii 74 proc. osób uczęszczających do kościołów potwierdziło, że coraz bardziej widoczne jest marginalizowanie chrześcijan w życiu publicznym, w mediach, w polityce i miejscu pracy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

USA

Była mormonka na ołtarze?

Diecezja Monterey w amerykańskim stanie Kalifornia ma nadzieję, że dzięki brakowi sprzeciwu (nihil obstat) ze strony watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych niedługo będzie się mógł rozpocząć proces beatyfikacyjny Cory Evans - katoliczki nawróconej z wiary mormońskiej, żony, matki i mistyczki, żyjącej w latach 1905-57.
Postulatorem w tej sprawie, wyznaczonym przez ordynariusza diecezji bp. Richarda Garcię, jest ks. Joseph Grimaldi, który brał udział w procesach kanonizacyjnych opiekunów trędowatych z wyspy Molokai: św. Damiana De Veustera i bł. Marianny Cope, która ma być ogłoszona świętą w październiku br.

Ludzie

Ks. prał. Georg Gänswein

Osobisty sekretarz Benedykta XVI skrytykował część mediów za sposób, w jaki informują o Papieżu i jego działaniach. - Przedstawiany przez niektóre media obraz wcześniej kard. Josepha Ratzingera, a obecnie Benedykta XVI jest w dużej mierze nieprawdziwy - powiedział ks. prał. Georg Gänswein w monachijskim klubie prasy podczas prezentacji swojej książki pt. „Benedykt XVI - osobistości o papieżu”. Książka została wydana z okazji zbliżającej się 85. rocznicy urodzin Papieża, która przypada 16 kwietnia.
- Ten, kto zna słowa Papieża i później odczytuje to, co zostało opublikowane, pyta czasami, czy aby nie ogląda jakiegoś fałszywego filmu - mówił ks. Gänswein i ostro przeciwstawił się doniesieniom o tym, że przed Papieżem ukrywa się negatywne informacje. Podkreślił, że Benedykt XVI jest informowany o pomyślnych i mniej pomyślnych wydarzeniach, przedstawiany jest mu także codzienny przegląd prasy. - Papież umie obchodzić się z krytyką, wie, jak ją zaklasyfikować, i akceptuje krytykę uzasadnioną - zaznaczył ks. Gänswein.

Cudzysłów

Miejsce Boga coraz częściej zajmuje dziś pieniądz, wygodne życie, bezpłodne debaty i biurokratyczne struktury. Chrześcijanom nie wolno w taki sposób budować współczesnego oblicza Europy, nie wolno im zapominać o odpowiedzialności przed Bogiem, historią i ludźmi, którzy im zaufali.
Abp Józef Kowalczyk, prymas Polski

Krótko

Obrońcy życia z Dayton w stanie Ohio otrzymali pozwolenie Kurii Archidiecezjalnej w Cincinnati, by w modlitewną akcję przed miejscową kliniką aborcyjną włączyli się księża egzorcyści. Obrońcy życia, uczestniczący od początku Wielkiego Postu w kampanii „40 dni dla życia”, podkreślają, że obrzęd wypędzania złego ducha w takich miejscach, jak kliniki aborcyjne, jest niezwykle skuteczny.

W Niemczech nowym prezydentem został Joachim Gauck. Wybrano go już w pierwszej turze głosowania w Zgromadzeniu Federalnym.

Islamski fundamentalista Mohamed Merah z zimną krwią zabił w szkole żydowskiej w Tuluzie 4 osoby, w tym 3 dzieci. Wcześniej zastrzelił 3 żołnierzy. Trzy dni później zginął w wymianie ognia z policją.

Prezydent Francji Nicolas Sarkozy zapowiedział, że do czynów karalnych zaliczane będzie wchodzenie na strony internetowe, które nawołują do terroryzmu czy podburzają do nienawiści, a także indoktrynacja ekstremistyczna. To reakcja na okrutne zabójstwo w Tuluzie.

W Portugalii podjęto strajk generalny w proteście przeciw programowi oszczędnościowemu rządu Pedra Passosa Coelho.

Rosja wprowadziła zakaz wwozu na jej teren bydła, świń i owiec z UE. Pretekstem był wirus Schmallenberg. Straty z tego powodu mogą sięgać 75 mln euro.

Wobec starzenia się ludności rosyjska gospodarka będzie potrzebowała do 2025 r. ponad 10 mln imigrantów - oświadczył dyrektor rosyjskiej Federalnej Służby Migracyjnej (FMS) Konstantin Romodanowski.

Zaufanie Czechów do unijnych instytucji jest najniższe w historii. Tylko w ciągu dwóch lat poparcie spadło z 53 do 37 proc.

W Mali - zamach stanu. Zbuntowani malijscy żołnierze przejęli kontrolę nad państwową telewizją i ogłosili rozwiązanie instytucji państwowych oraz zawieszenie konstytucji. Oświadczyli, że w ten sposób kładą kres rządom „niekompetentnego reżimu” w Mali.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przyjdź królestwo Twoje...

Wymawiamy te słowa w Modlitwie Pańskiej. Są one wyrazem naszej eschatologicznej, czyli sięgającej czasów ostatecznych, nadziei na upragnione nadejście końcowego panowania Pana Boga. Szczególnie zaś mocno brzmią one w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata.

Określanie Jezusa z Nazaretu mianem Króla Wszechświata nie jest żadną próbą zestawienia Go z ziemskimi władcami. Co prawda, jak czytamy w Ewangelii, rzekome roszczenie Chrystusa do tego tytułu stało się oficjalnym powodem skazania Go na śmierć - stąd też Poncjusz Piłat, rzymski prefekt Judei (urząd swój sprawował od 26 do 36 r. po Chr.), nakazał umieścić na krzyżu napis: „Jezus Nazarejczyk, Król żydowski” (por. J 19, 19) - niemniej jednak sam Boży Syn odżegnywał się od tego, by kojarzyć Go z jakimkolwiek monarchą, ponieważ - jak przekonują znawcy historii biblijnej - nie podzielał poglądów większości swoich pobratymców, oczekujących Mesjasza-króla, który wznieci powstanie przeciw pogańskim okupantom Ziemi Świętej i przywróci wyidealizowane królestwo na wzór tego Dawidowego z przełomu XI i X stulecia przed Chr. O swoim zaś królestwie mówił krótko, że ono „nie jest z tego świata”, ono „nie jest stąd” (por. J 18, 36).
CZYTAJ DALEJ

„Jaśniejące Oblicze Chrystusa” na Chuście z Manoppello powstało pod wpływem promieniowania

2024-11-22 21:18

[ TEMATY ]

całun turyński

chusta z Manopello

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Przeprowadzone ostatnio przez niemieckiego lekarza-chemika Gosberta Wetha badania Chusty (Sudarionu) z Manoppello rzuciły nowe światło na widoczne na niej „jaśniejące Oblicze Chrystusa”. 26 września br. naukowiec wypowiedział się jako lekarz, że „ta osoba musiała być ciężko torturowana”.

Wyjaśnił on, iż „krwiaki są wyraźnie widoczne zarówno na nosie, jak i w okolicy prawego policzka. Na obrazie nie można wykryć śladów ani farby, ani krwi”. Zaznaczył, iż „inne płyny ustrojowe, takie jak krew czy pot, nie są rozpoznawalne. Tkaninę tę można było zatem nałożyć tylko na osobę, która już umarła”. Podsumowując swe prywatne „śledztwo” Weth stwierdził, że „w sumie istnieje tylko jedno wyjaśnienie powstania obrazu świętej twarzy. Przemiana azotu (N14) w węgiel (C14) musiała nastąpić pod wpływem ogromnego promieniowania neutronowego (energii świetlnej). "«Obraz» nie powstał zatem przez nałożenie farby na tkaninę, ale w wyniku spowodowanej przez silne promieniowanie zmiany włókien materiału nośnego”.
CZYTAJ DALEJ

Lublin. Święto Niepodległości

2024-11-24 06:51

Archikatedra lubelska

Obchody 106. rocznicy odzyskania niepodległości rozpoczęła uroczysta sesja Rady Miasta oraz Msza św. w archikatedrze lubelskiej.

W Eucharystii sprawowanej pod przewodnictwem bp. Adama Baba w intencji Ojczyzny udział wzięli przedstawiciele władz miasta i województwa, szkół, kombatantów i związków zawodowych. - Nasza przeszłość jest fundamentem, na którym budujemy przyszłość. Niepodległość nie jest nam dana na zawsze, musimy ją pielęgnować i jej strzec. Dziś to na nas spoczywa obowiązek przekazania tych wartości przyszłym pokoleniom. Wychowujmy młodzież w duchu patriotyzmu, uczmy ją szacunku do tradycji i historii, aby Polacy zawsze byli silnym i zjednoczonym narodem - zapisano w odezwie komitetu honorowego obchodów Narodowego Święta Niepodległości.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję