Reklama

Wiadomości

W coniedzielnej Mszy św. uczestniczy 29,5% katolików - najnowsze dane ISKK

W 2022 r. w coniedzielnej Mszy św. uczestniczyło w Polsce 29,5% zobowiązanych do tego katolików, zaś przystępujących do Komunii św. było 13,9%. Jest też 10,3 tys. parafii, 23,7 tys. księży i prawie 16 tys. sióstr zakonnych, a na lekcje religii uczęszcza średnio 80% uczniów - wynika z najnowszych danych zaprezentowanych we wtorek przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego SAC.

[ TEMATY ]

raport

Maciej Orman/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rocznik Statystyczny Kościoła katolickiego w Polsce „Annuarium Statisticum Ecclesia in Polonia" jest publikowany przez ISKK co roku. Zawierają istotne informacje statystyczne dotyczące parafii, duchowieństwa i osób konsekrowanych, życia sakramentalnego, poradni rodzinnych, bibliotek parafialnych i edukacji religijnej.

Zgodnie z najnowszymi danymi (za 2022 rok), w coniedzielnej Mszy św. uczestniczyło w Polsce w 2022 r. 29,5% zobowiązanych do tego katolików, zaś przystępujących do Komunii św. było 13,9%. Rok wcześniej - 12,9%.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Najwięcej katolików uczestniczyło w Mszy św. w diecezji tarnowskiej (61,5%), rzeszowskiej (52%) i przemyskiej (49,5%). Z kolei najwięcej przystępujących do Komunii św. było również w diecezji tarnowskiej (25,6%), archidiecezji białostockiej (20,5%) i zamojsko-lubaczowskiej (19,6%).

- W przypadku dominicantes mamy do czynienia ze wzrostem o ponad jeden punkt procentowy z porównaniu z rokiem 2021 - powiedział dyrektor ISKK dr hab. Marcin Jewdokimow. Przypomniał, że w 2021 r. badania były prowadzone w sytuacji obostrzeń sanitarnych związanych z pandemią, które wpłynęły na niższą obecność wiernych w kościołach. Lekkiego wzrostu dominicantes nie da się jednak - jak zaznaczył - porównać ze stanem z 2019 r., gdy na niedzielną Mszę św. przychodziło prawie 37% wiernych.

Reklama

Jak dodał, na coniedzielną Mszę przychodzi więcej kobiet (średnia krajowa 64%) niż mężczyzn (prawie 40%).

Zarówno w przypadku dominicantes, jak i communicantes, utrzymuje się geograficzna różnica między bardziej religijnym południem i wschodem kraju, a mniej religijnymi terenami północno- i południowo-zachodnimi.

Wskaźnik dominicantes oblicza się jako odsetek katolików uczęszczających na niedzielną Eucharystię w odniesieniu do ogólnej liczby zobowiązanych. Zobowiązani to katolicy powyżej 7. roku życia z wyłączeniem osób obłożnie chorych oraz osób starszych o ograniczonych możliwościach poruszania.

Z kolei wskaźnik communicantes oblicza się jako odsetek katolików przyjmujących Komunię św. w trakcie niedzielnej Eucharystii w odniesieniu do ogólnej liczby zobowiązanych.

W Polsce, jak wskazuje rocznik ISKK, jest ponadto 10 357 rzymskokatolickich parafii, z czego 676 to parafie zakonne. Do diecezji inkardynowanych jest 23 765 księży, w tym 18 629 księży posługujących w parafiach. W seminariach duchownych przygotowuje się do kapłaństwa 1165 alumnów diecezjalnych, jest ponadto 99 diakonów stałych.

"Liczba księży w ostatnich latach zaczęła spadać, natomiast liczba parafii utrzymuje się na stałym, w miarę podobnym poziomie" - mówił podczas prezentacji ks. dr hab. Wojciech Sadłoń, wicedyrektor ISKK.

W Polsce jest też 15 940 sióstr zakonnych w 107 zgromadzeniach żeńskich, 1254 mniszki w zakonach kontemplacyjnych, ponadto 10 538 zakonników w 60 zgromadzeniach męskich.

Reklama

W 2022 r. sakrament chrztu udzielono 302,2 tys. osobom, czyli o 4,2% mniejszej liczbie osób niż w roku poprzednim. Do I Komunii św. przystąpiło niespełna 337,2 tys. osób. Sakrament bierzmowania przyjęło 304,7 tys. osób. Sakrament małżeństwa został udzielony 87,9 tys. parom.

Rocznik ISKK gromadzi także m.in. dane dotyczące frekwencji na lekcjach religii w polskich szkołach - wynosi ona średnio (we wszystkich typach szkół) 80,5%. Lekcje te prowadzi 29 086 katechetów.

W roczniku prezentowane są również informacje o przyparafialnych organizacjach Kościoła katolickiego - wskazując ich wiek, zakres działalności, odbiorców działań oraz najważniejsze wyzwania.

Działalność wydawnicza parafii jest prezentowana w podziale na wydania papierowe, elektroniczne i prowadzenie strony internetowej parafii. Publikacje w formie papierowej wydawało 24,7% parafii, zaś w formie elektronicznej 15,4%. Własną stronę internetową posiada 60,3% parafii.

W tym wydaniu rocznika ISKK opublikowano ponadto wybrane dane w ujęciu globalnym. W odniesieniu do okresu referencyjnego (1970 rok) liczba parafii z rezydującym proboszczem wzrosła ze 191 tys. do 218 tys. w 2020 roku, a liczba katolików z 653,6 mln do 1 mld 045 mln w 2020 r. O ile liczba sióstr zakonnych spadła z ponad miliona w 1970 r. do prawie 620 tys. w 2020 r., a braci zakonnych z 79 tys. do 50,5 tys. w 2020 r., to liczba diakonów stałych wzrosła z 300 do aż 48 tys. Liczba księży ogółem spadła o 9 tys. (z prawie 420 tys. w 1970 r. do 410,5 tys. w 2020 r.), jednak liczba księży diecezjalnych w tym okresie wzrosła o 10 tys., a zakonnych spadła o 21 tys.

Reklama

Zaprezentowane dane skomentował badający polską religijność od lat prof. Krzysztof Koseła, kierownik Katedry Metodologii i Teorii Socjologicznej w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Socjolog zwrócił uwagę na pewną nieadekwatność przedstawiania za pomocą cyfr tak trudno mierzalnych zjawisk jak wiara. Jak podkreślił, dane nie pozwalają na formułowanie tezy o sekularyzacji w polskim społeczeństwie, natomiast pokazują, że Kościół w Polsce nie wrócił do stanu sprzed pandemii. W jej trakcie nastąpiło pewne zerwanie organizacyjne oraz zerwanie ciągłości rutynowych praktyk. Polacy przenieśli się z kościołów przed ekrany i skutki tego zjawiska wciąż są odczuwalne.

Prof. Koseła zaznaczył, że badanie ISKK jest badaniem na użytek wewnętrzny, kościelny, przeprowadzanym po to, by z jego wyników korzystać mogli duszpasterze. Zwrócił przy tym uwagę na wyjątkowość tego badania w skali świata.

Socjolog stwierdził, że raport pokazuje przede wszystkim organizacyjną działalność Kościoła. Szukając odpowiedzi na pytania o zjawiska dotyczące Ludu Bożego, np. na pytania o młodzież - trzeba sięgnąć do innych źródeł.

Odpowiadając na pytanie o szersze przyczyny spadku liczby wiernych zaangażowanych w życie Kościoła, prof. Koseła powiedział o zjawisku sekularyzacji, o wzroście zamożności w społeczeństwie polskim, o zmieniających się priorytetach oraz innych akcentach w wychowaniu dzieci. Nawiązując do danych międzynarodowych podkreślił m.in., że rodzice dziś dużo rzadziej niż kiedyś oczekują, że ich dzieci będą osobami religijnymi.

2023-12-19 11:19

Oceń: +13 -3

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prześladowania chrześcijan: gorzej w Chinach, terroryści migrują

Prześladowania chrześcijan w świecie bynajmniej nie słabną. Pomimo podpisanych porozumień komunistyczne Chiny zaostrzają politykę względem wyznawców Chrystusa. Islamscy terroryści pokonani w Syrii i Iraku migrują do innych krajów. Mapa prześladowań poszerza się o nowe regiony. Dziś niemal 300 mln chrześcijan żyje w krajach, gdzie ich wiara jest prześladowana.

Dane te zostały zawarte w najnowszym raporcie papieskiego stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Obejmuje on trzy ostatnie lata poczynając od 2017 r. Chrześcijanie nadal pozostają najbardziej prześladowaną grupą społeczną na świecie. Strategie mające poprawić ich sytuację nie przyniosły dobrych rezultatów – podkreślono na dzisiejszej prezentacji raportu w rzymskim sanktuarium nowych męczenników, czyli bazylice świętych Bartłomieja i Wojciecha w Rzymie.
CZYTAJ DALEJ

W najbliższą niedzielę odbędzie Msza św. w intencji zmarłego harcerza w Katedrze Polowej Wojska Polskiego

2025-07-26 15:04

[ TEMATY ]

harcerze

harcerstwo

Adobe Stock

W związku z tragiczną śmiercią dh. Dominika Muszewskiego, harcerza z ZHR biskup polowy Wiesław Lechowicz, delegat KEP ds. duszpasterstwa harcerzy wystosował list kondolencyjny, w którym zapowiedział, że w najbliższą niedzielę o godz. 10 w katedrze polowej Wojska Polskiego odprawiona zostanie Msza św. w intencji zmarłego harcerza. Tego samego dnia o godz. 11:00 w kościele parafialnym w Witoszowie Dolnym odbędzie się pogrzeb śp. Dominika.

składam głębokie wyrazy współczucia z powodu śmierci śp. Dominika MUSZEWSKIEGO, harcerza Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. W tej trudnej chwili pragnę zapewnić o mojej pamięci w modlitwie. Wyrazem łączności jest także Msza św. sprawowana w Katedrze Polowej w dniu pogrzebu o godz. 10.00 w intencji Zmarłego oraz za wszystkich pogrążonych w żałobie, o siły w tym trudnym czasie.
CZYTAJ DALEJ

Eutanazja nadal nielegalna we Włoszech

2025-07-26 14:46

[ TEMATY ]

eutanazja

Włochy

Adobe Stock

Włoski Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok, w którym odrzucił, jako niedopuszczalny, wniosek o zbadanie konstytucyjności przepisu kodeksu karnego zakazującego eutanazji. Sprawa została wniesiona przez sąd we Florencji, który zakwestionował art. 579 kodeksu karnego, penalizujący tzw. „zabójstwo za zgodą”. Oznacza to, że nie ma podstaw, by zalegalizować eutanazję, jako prawo, przysługujące w świetle konstytucji. Niemniej jednak wyrok TK budzi niepokój wśród obrońców życia.

Sędzia, wnioskujący o sprawdzenie, czy zakaz eutanazji nie jest sprzeczny z konstytucją, argumentował, że obecne przepisy uniemożliwiają przeprowadzenie eutanazji nawet wobec osób, które spełniają warunki do skorzystania z procedury tzw. „wspomaganego samobójstwa”, lecz z powodu fizycznej niepełnosprawności nie są w stanie wykonać jej samodzielnie i proszą o pomoc osobę trzecią.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję