Dotychczasowy biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej Marek Jędraszewski 11 lipca 2012 r. został mianowany arcybiskupem metropolitą łódzkim. Jest on profesorem nauk teologicznych na Uniwersytecie Poznańskim. Pełni równolegle wiele ważnych funkcji w Kościele. Jest m.in. członkiem Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski, delegatem Konferencji ds. Duszpasterstwa Akademickiego, członkiem Komisji Wychowania Katolickiego. Jego bogate doświadczenie w duszpasterski akademickim zostało dostrzeżone także poza granicami Polski - został delegatem CCEE Rady Konferencji Biskupich Europy ds. Duszpasterstwa Akademickiego.
Droga kapłańska arcybiskupa nominata Marka Jędraszewskiego rozpoczęła się w Poznaniu, gdzie zdał maturę w sławnym I L.O. im. K. Marcinkowskiego, a następnie studiował w Arcybiskupim Seminarium Duchownym i na Papieskim Wydziale Teologicznym. Po święceniach kapłańskich przez dwa lata pracował w parafii św. Marcina w Odolanowie. Studia na Wydziale Filozofii Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie stały się początkiem jego pracy naukowej. Na tej uczelni obronił pracę licencjacką: „La filosofia del simbolo religioso di Paul Ricoeur” - wyróżnioną złotym medalem Uniwersytetu Gregoriańskiego, a następnie doktorską: „Le relazioni intersoggettive nella filosofia di Levinas”, która została nagrodzona złotym medalem Ojca Świętego Jana Pawła II.
Po powrocie do kraju, w 1980 r., został prefektem Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu, jednocześnie pracował na Papieskim Wydziale Teologicznym. Habilitował się na Wydziale Filozoficznym Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Wśród wielu dziedzin, w których podejmował służbę dla Kościoła, jest również praca w katolickich mediach. W latach 1987-1990 był redaktorem ukazującego się w Poznaniu „Przewodnika Katolickiego”, a w latach 1990-96 - jego redaktorem naczelnym. W 1997 r. Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji poznańskiej. Od wielu lat towarzyszy Pielgrzymkom Młodzieży Akademickiej na Jasną Górę.
Abp Marek Jędraszewski znany jest czytelnikom „Niedzieli” z wywiadu pt. „Przykazanie miłości to dużo więcej niż tolerancja” opublikowanego w nr 14. dodatku „Pokolenie”. Na pytanie jak ocenia współczesne spojrzenie na tolerancję? - odpowiedział: „Jako katolicy, a także chrześcijanie, musimy sobie uświadomić jedno: nie ma takiego słowa w Ewangelii! I nie ma takiego przykazania. My mamy kochać! Pana Boga i drugiego człowieka. To jest dużo więcej niż tolerancja! Ewangelia stawia przed nami o wiele większe wymagania. Dlatego nie wolno nam ulegać różnego rodzaju laickim hasłom, które w skali wartości trzeba by postawić gdzieś jedynie na przedprożu Ewangelii. Za św. Pawłem mamy obowiązek głosić Chrystusa, który jest «mocą i mądrością Bożą» (por. 1 Kor 1, 22-25)”.
Zamieszczony wtedy obok wywiadu krótki biogram charakteryzował bp. Marka Jędraszewskiego następująco: „Autor wielu książek, w tym książki poświęconej pierwszej wizycie Papieża Jana Pawła II w Poznaniu. Profesor, kierownik Zakładu Filozofii Chrześcijańskiej Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Studenci uwielbiają jego wykłady. Potrafi w niecodzienny sposób łączyć elementy filozofii ze sztuką, literaturą, muzyką. Zna biegle języki: włoski, francuski i niemiecki. Kiedyś nie opuszczał żadnego meczu Lecha Poznań, jako kleryk należał do drużyny piłkarskiej”.
(Red.)
Pomóż w rozwoju naszego portalu