Polacy jadą do Londynu pełni wiary w sukces. Do tej pory na Igrzyskach udało nam się wywalczyć 62 złote, 80 srebrnych i 119 brązowych medali. Ostatnia Olimpiada w Pekinie ucieszyła nas 10 krążkami. Najlepszy wynik nasi sportowcy odnotowali w 1980 r., przywożąc z Moskwy 32 medale. Do stolicy Anglii jedzie aż 216 polskich sportowców, lecz tylko nielicznym z nich będzie dane stanąć na podium.
Bez wątpienia naszą szansą na złoty medal na Olimpiadzie jest drużyna siatkarzy. Trener Andrea Anastasi pracuje z Polakami blisko półtora roku i od tej pory można zauważyć znakomity postęp naszej drużyny narodowej. Weźmy pod uwagę jedynie historyczny triumf w Lidze Światowej. Do tej pory dochodziliśmy zaledwie do półfinału. W tym roku natomiast nie mieliśmy sobie równych. Niestraszna nam była Brazylia, którą ogrywaliśmy praktycznie za każdym razem. Również Kubańczycy nie stanowili dla nas problemu. Mamy bardzo dobrą drużynę, która na Igrzyskach Olimpijskich może, a nawet powinna sięgnąć po złoty medal.
Dużą szansę na najwyższe laury w Londynie ma również kajakarka Marta Walczykiewicz. To trzykrotna wicemistrzyni świata i dwukrotna wicemistrzyni Europy. Jest zawodniczką KTW Kalisz. Jej największym sukcesem są dwa srebrne medale mistrzostw świata - w roku 2009 i 2011 w wyścigu K1 na 200 metrów.
Naszą kolejną nadzieją na złoty krążek jest Zofia Noceti-Klepacka - mistrzyni i wicemistrzyni świata w olimpijskiej klasie RS: X. Aktualnie reprezentuje klub YKP Warszawa. W 2007 r. zdobyła mistrzostwo świata w klasie RS: X. W 2004 r. startowała na Igrzyskach Olimpijskich w Atenach, zajmując 12. miejsce w klasie Mistral oraz w Pekinie w 2008 r. w klasie RS: X, gdzie uplasowała się na siódmej pozycji. Czterokrotnie była mistrzynią świata w kategorii juniorek oraz młodzieżowej. Zdobyła także złoty medal mistrzostw świata seniorów w Portugalii w 2007 r. i srebrny w Perth cztery lata później. Co ciekawe, oprócz sportu Zofia Noceti-Klepacka zajmuje się również dziennikarstwem, jest bowiem prowadzącą program katolicki „Raj” w TVP.
Duże nadzieje wiąże się z występem polskiej bokserki Karoliny Michalczuk, która wśród niektórych ekspertów może sięgnąć nawet po złoto. Karolina Michalczuk to dwukrotna mistrzyni Europy (Třnsberg 2005 i Mikołów 2009). Jest zawodniczką klubu Paco Lublin.
Z pewnością szansę na usłyszenie Mazurka Dąbrowskiego po zakończeniu swoich występów będzie miał chorąży naszej ekipy olimpijskiej, a mowa tu o Agnieszce Radwańskiej, która w tym roku nieraz udowodniła, że jest czołową tenisistką świata.
Ogromny pech spotkał inną naszą kandydatkę do złota, Maję Włoszczowską, która na tydzień przed rozpoczęciem IO doznała kontuzji. Nasza kolarka górska podczas obozu we Włoszech nabawiła się kontuzji stawu skokowego i kości śródstopia. Nie zobaczymy jej w Londynie.
Jeżeli chodzi o szanse na srebro, to wymienia się tu kilku kandydatów. Są to: Piotr Siemionowski (kajakarstwo, kajaki jedynki 200 m), Konrad Czerniak (pływanie, 100 m stylem motylkowym), Adrian Zieliński (podnoszenie ciężarów, kategoria 85 kg) i Damian Janikowski (zapasy, styl klasyczny - kategoria 84 kg).
Natomiast brązowe krążki mogą paść łupem m.in.: Beaty Mikołajczyk, Anety Koniecznej (kajakarstwo, kajaki dwójki 500 m), Julii Michalskiej, Magdaleny Fularczyk (wioślarstwo, dwójka podwójna), Piotra Małachowskiego (lekkoatletyka, rzut dyskiem), a także Marcina Dołęgi (podnoszenie ciężarów, kategoria 105 kg).
Wszystkim naszym sportowcom reprezentującym naszą ojczyznę na Igrzyskach Olimpijskich życzymy jak najlepszych sukcesów, osiąganych w duchu rywalizacji fair play!
Więcej informacji na
Pomóż w rozwoju naszego portalu