Reklama

Niedziela Lubelska

Renowacja sakralnego Powiśla

Niedziela lubelska 41/2012, str. 6-7

[ TEMATY ]

Kościół

renowacja

PAWEŁ WYSOKI

Odnowiona kaplica Matki Bożej

Odnowiona kaplica Matki Bożej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Renowacja kazimierskiej fary oraz wybranych kościołów Powiśla dobiega końca. Z tej okazji w niedzielę, 23 września, abp Stanisław Budzik w kościele pw. św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą sprawował dziękczynną Mszę św.

Na bogaty program symbolicznego podsumowania projektu „Kazimierz Dolny oraz wybrane zespoły zabytkowe Powiśla Lubelskiego – renowacja i ochrona dziedzictwa” złożyły się: Msza św. z błogosławieństwem odnowionego kościoła i poświęceniem ołtarza, sesja naukowa oraz koncert organowy w wykonaniu ks. Attili Honti. Mszę św. wraz z Metropolitą sprawował proboszcz kazimierskiej fary ks. kan. Tomasz Lewniewski, ekonom archidiecezji ks. prał. Tadeusz Pajurek oraz proboszczowie parafii, które realizowały projekt.
Podczas Mszy św. abp Stanisław Budzik poświęcił nowy ołtarz. – Cieszę się, że będziecie się gromadzić w tej przepięknie odnowionej świątyni wokół nowego ołtarza. Ołtarz to najważniejsze miejsce, serce świątyni – mówił. Przytaczając słowa modlitwy z liturgii poświęcenia, Pasterz przypominał, że „miejsce to naprawdę jest święte” i zachęcał wiernych do częstego gromadzenia się wokół stołu Pańskiego. – Skarbem świątyni jest Chrystus, który tu mieszka, zaprasza nas do siebie i karmi swoim słowem i Ciałem. Dziękujemy Mu za to, że w sakramencie ołtarza zostawił nam pamiątkę swej Męki, byśmy czerpali z owoców Jego odkupienia. Dziękujmy za dar ołtarza; za prezent z nieba, który nas żywi i umacnia w drodze do Ojca – mówił ks. Arcybiskup.
Poświęcając nowy ołtarz oraz odnowioną świątynię, abp Stanisław Budzik dziękował wszystkim za wsparcie dzieła. – Dzisiejsze spotkanie jest szczególną okazją do dziękczynienia za to, co dokonało się lubelskim Powiślu – mówił. – Gratulujemy ks. Tadeuszowi Pajurkowi odważnej decyzji realizacji projektu, proboszczom prowadzenia dzieła oraz wszystkim, którzy przyczynili się do ratowania kościołów Powiśla, a szczególnie wykonawcom i wspólnotom parafialnym. Dziękuję za pracę rąk, ofiary materialne i modlitwy. To dzieło jeszcze trwa, proszę więc o życzliwą atmosferę, by doprowadzić je do szczęśliwego końca.
Liderem projektu realizowanego z funduszy Unii Europejskiej jest archidiecezja lubelska, a renowacja obejmuje obiekty sakralne w Baranowie, Gołębiu, Józefowie, Klementowicach, Piotrawinie, Wąwolnicy, Polanówce (parafia Wilków) i Kazimierzu. Projekt, opiewający na łączną kwotę 30 mln zł, z czego dotacja wyniosła 24 mln zł, realizowany jest równolegle w ośmiu parafiach. Jak wyjaśnia ks. prał. Tadeusz Pajurek, dyrektor ekonomiczny Kurii Metropolitalnej w Lublinie, „celem tych działań jest wykorzystanie potencjału i dziedzictwa kulturowego Powiśla Lubelskiego dla zwiększenia atrakcyjności Polski. Realizowane prace służą także ochronie, zachowaniu i efektywnemu wykorzystaniu dziedzictwa kulturowego Lubelszczyzny”.
– Diecezja lubelska, erygowana w 1805 r., swoimi chrześcijańskimi tradycjami sięga wiele głębiej. Tysiącletnia historia chrześcijaństwa w naszych regionie udokumentowana jest szeregiem cennych zabytków sakralnych. Chcieliśmy je ocalić przed zniszczeniem i przywrócić im pierwotny blask. Dlatego kilka lat temu przygotowaliśmy projekt odnowy zabytków Powiśla, na którym szczególnym pomnikiem historii jest Kazimierz Dolny. Oprócz zabytków sakralnych tego miasteczka w projekt renowacji włączyliśmy najstarsze i najcenniejsze obiekty nad Wisłą od Piotrawina do Gołębia. Dzięki dotacji pozyskanej z funduszy unijnych, ale także wkładu własnego archidiecezji i parafii, zabytki sakralne Powiśla, będące zwierciadłem naszej historii, odzyskały dawną świetność – mówił ks. dr Tadeusz Pajurek.
Uroczystość wieńcząca dzieło renowacji była okazją do wyrażenia wdzięczności nie tylko autorom projektu i wykonawcom rozlicznych prac restauracyjnych, ale przede wszystkim duchownym i wiernym. – 24 mln zł pozyskaliśmy z UE, ale aż 6 mln zł to środki własne. Ta kwota rozłożyła się na kilka parafii, ale dla małych wspólnot to duże obciążenie. Dziękuję wszystkim za udzielone wsparcie i zrozumienie – mówił ks. T. Pajurek. – Dzięki życzliwości wiernych świeckich, kapłanów, a także sponsorów, wydobyte piękno budynków sakralnych pomoże wszystkim w pełniejszym przeżywaniu liturgii. Będzie też świadectwem naszej troski o dziedzictwo narodowe, pozostawione nam przez minione pokolenia – podkreślał ks. Dyrektor.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Matka kościołów

Archikatedra lubelska pw. św. Jana Apostoła i św. Jana Ewangelisty, najcenniejszy kościół w diecezji, została gruntownie odnowiona. Kompleksową renowację, zapoczątkowaną w 1998 r. przez abp. Józefa Życińskiego, prowadziła firma AC Konserwacja Zabytków z Krakowa pod nadzorem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i proboszcza ks. Adama Lewandowskiego. Prace konserwatorskie pozwoliły na wydobycie pierwotnego piękna barokowej perły Lublina.

Urszula Buglewicz: Jaki był zakres prac konserwatorskich prowadzonych w archikatedrze przez 22 lata?
CZYTAJ DALEJ

Siostry Matki Teresy uniewinnione od zarzutów handlu dziećmi

Sąd w indyjskim stanie Jharkhand uniewinnił zakonnicę ze Zgromadzenia Misjonarek Miłości i dwie inne oskarżone w nagłośnionej na całym świecie sprawie o domniemany handel ludźmi. Kończy to ośmioletnie postępowanie prawne, które doprowadziło do poważnych oskarżeń wobec zgromadzenia założonego przez św. Matkę Teresę z Kalkuty (1910-1997).

Decyzja Sądu Rejonowego w Ranchi z 18 czerwca dotyczy Siostry Concilii MC, która została aresztowana w 2018 roku wraz z dwiema pracownicami domu dla niezamężnych matek w mieście Ranchi. W oparciu o skargę złożoną przez lokalną agencję ochrony dzieci, zostały one oskarżone o nielegalne przekazanie 14-dniowego niemowlęcia. W trakcie postępowania oskarżona została początkowo tymczasowo aresztowana, a zwolniono ją za kaucją dopiero po 14 miesiącach. Wcześniej wniosek o przedterminowe zwolnienie odrzucił Sąd Najwyższy Indii.
CZYTAJ DALEJ

Bp Chudzio: Cieszę się z zaufania Ojca Świętego

2026-06-24 18:21

[ TEMATY ]

bp Krzysztof Chudzio

BP KEP


Leon XIV mianował 24 czerwca 2026 roku bp. Krzysztofa Chudzio biskupem koadiutorem diecezji rzeszowskiej. Dotychczasowy biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej w rozmowie z Vatican News wyraził wdzięczność Ojcu Świętemu oraz zawierzył się modlitwie Ludu Bożego.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję