Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Otuleni Bożym Miłosierdziem

16 października Jezus Miłosierny wraz z relikwiami bł. Jana Pawła II przybył do sosnowieckiej wspólnoty Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. I choć w tych dniach pięknej, złotej polskiej jesieni wyjątkowo w tym dniu padał ulewny deszcz i smagał wiatr, tak wielu przyszło, by powitać święty wizerunek i przeżyć to wyjątkowe spotkanie

Niedziela sosnowiecka 44/2012, str. 4-5

[ TEMATY ]

miłosierdzie

relikwie

Agnieszka Lorek

Podczas uroczystości peregrynacji w parafii Nawiedzenia NMP w Sosnowcu, 16 października br.

Podczas uroczystości peregrynacji w parafii Nawiedzenia NMP w Sosnowcu, 16 października br.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zazwyczaj dżdżysta, wietrzna i kapryśna aura nie zachęca optymistycznie do wyjścia ze swoich ciepłych domów i nie rokuje dobrej frekwencji, a jednak... Siła Miłości Miłosiernej działa... I to nie magia..., nie sprawa zwyczaju, bo w parafii ważna uroczystość, bo peregrynacja...Wezwanie z objawienia Jezusa Miłosiernego dało znać o sobie także tutaj, w Sosnowcu... I kto by się tam chmurami i deszczem przejmował! W objawieniu Bożym nawet chmury, nawet deszcz są błogosławieństwem dla ziemi. Tak jak serce człowieka, które wierzy, ufa, kocha spragnione jest Bożego Miłosierdzia... I to się czuje i to się nawet widzi i to się wie! W sosnowieckiej wspólnocie rumieńce miłosierdzia były widoczne nawet w niepogodę. Dowód? Choćby tak liczna obecność wiernych.

Przynosimy niezłomną nadzieję...

Reklama

Bp Piotr Skucha przewodniczył głównej uroczystości peregrynacyjnej, podczas której wygłosił słowo Boże i zainaugurował Rok Wiary w parafii. Wraz z nim Eucharystię koncelebrowali: proboszcz parafii, ks. kan. Józef Ośródka oraz dziekan dekanatu, ks. kan. Andrzej Domagała. Wcześniej jednak Jezusa Miłosiernego i bł. Jana Pawła II w 34. rocznicę wyboru na Stolicę Piotrową powitał Ksiądz Proboszcz, przedstawiciele parafian, wspólnot modlitewnych, młodzieży oraz ci, najmłodsi - przedszkolaki. - W drodze przez sosnowiecką diecezję Jezus Miłosierny nawiedza naszą parafię. Pragniemy Cię najserdeczniej powitać i najpiękniej ugościć, niczym w Betanii. Jak pracowita Marta przygotowaliśmy wszystko. Umyliśmy serca na spowiedzi rekolekcyjnej, aby godnie zasiąść do Stołu Eucharystii. Wzorem Marii u Twoich stóp wpatrywać się będziemy w Twoje święte oblicze i kochające serce i słuchać będziemy co mówisz do naszych umysłów, serc i sumień. Jezu Miłosierny, Ty nas wszystkich znasz, rozumiesz i kochasz. Dziękujemy Ci za Twoją obecność. Przynosimy do Ciebie nasze radości, troski, smutki, choroby, zmartwienia, obawy, ale i niezłomną nadzieję. (…) Ze wzruszeniem witamy relikwie bł. Jana Pawła II. Sosnowiec pamięta Twoją obecność jako kardynała przy boku Prymasa Tysiąclecia na 1000-lecie Chrztu Polski. Przepraszamy za tamte łańcuchy zagradzające wejście do kościoła. Jak żywe są wspomnienia Twojej niezapomnianej papieskiej pielgrzymki w stolicy Zagłębia, 14 czerwca 1999 r. Mówiłeś wtedy o wielkiej godności człowieka, o znaczeniu pracy i jej potrzebie dla każdego, o wierności Bogu i ukochaniu Kościoła. Na nowe, znowu trudne czasy, błogosław nam! (...) Jezu Miłosierny, przygarnij nas tu obecnych, całą wspólnotę wiary i każdego z osobna do Twojego kochającego Serca - powiedział ks. Ośródka, duszpasterz sosnowieckiej parafii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Duchowe przygotowania, materialne znaki

Gdy tylko przyszła wiadomość o rozpoczęciu peregrynacji w parafii Nawiedzenia NMP rozpoczęło się duchowe poruszenie. Z kolei w niedzielę poprzedzającą peregrynację wszystkim Eucharystiom przewodniczył i nauki głosił Ksiądz Rekolekcjonista. Dzień później wierni pojednali się z Bogiem w sakramencie spowiedzi św. Parafialną świątynię ubogaciły obrazy nawiązujące do Bożego Miłosierdzia. Spod pędzla artysty Janusza Bojdoła wyszły wizerunki wielkich czcicieli Jezusa Miłosiernego - bł. Jana Pawła II, św. s. Faustyny oraz św. o. Pio.

Gorliwsza cząstka Kościoła

Podczas liturgii nieustannie brzmiała pieśń, oddająca chwałę i cześć, i uwielbienie Miłości Miłosiernej. Uroczystość zakończyło ucałowanie relikwii bł. Jana Pawła II. Potem rozpoczęła się nocna adoracja, a o godz. 22.00 Pasterka koncelebrowana przez kapłanów rodaków - ks. Jacka Sablika i ks. Łukasza Musiała oraz byłych wikariuszy - ks. Romana Patyka, ks. Mirosława Paska, ks. Mariusza Juraszczyka oraz ks. Dariusza Nowaka, których brawami przywitali licznie zgromadzeni wierni.
Od godz. 6.00 rano kościół znowu licznie wypełnili parafianie, a o godz. 9.00 rozpoczęła się Msza św. dla chorych z udzieleniem sakramentu namaszczenia. O 10.30 w spotkaniu z Jezusem Miłosiernym uczestniczyło ponad 300 przedszkolaków, a potem młodzież.
W Godzinie Miłosierdzia przyszedł czas na pożegnanie Świętych Znaków. Tym razem, w promieniach słońca wierni żegnali Jezusa Miłosiernego i bł. Jana Pawła II. W drodze do samochodu-kaplicy Proboszcz parafii błogosławił zgromadzonych relikwiami bł. Ojca Świętego. - Wzruszenie, przejęcie, ale i ogromna radość towarzyszą nam dzisiaj. Jezus Miłosierny umocnił w wierze, miłości i wierności nasze rodziny, dzieci i młodzież, całą wspólnotę wiary. Rodzi się więc nadzieja, że dzięki przeżyciom tego Nawiedzenia staniemy się gorliwszą cząstką Kościoła sosnowieckiego - powiedział parafianin, Wilhelm Zych.

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Recepta na szczęście

Niedziela częstochowska 6/2018, str. IV

[ TEMATY ]

relikwie

Peregrynacja relikwii św. Dominika Savio

Beata Pieczykura

Tak jak ks. Jan Bosko formował św. Dominika, tak dziś kapłani budzą w młodych pragnienie oddania swego życia Panu

Tak jak ks. Jan Bosko formował św. Dominika, tak dziś kapłani budzą
w młodych pragnienie oddania swego życia Panu

„Bądź zawsze wesoły, spełniaj dobrze swoje obowiązki i pomagaj kolegom” – ta prosta recepta na szczęśliwe życie dana św. Dominikowi Savio przez św. Jana Bosko zapadła z pewnością w serce niejednego ministranta, który uczestniczył w peregrynacji relikwii tego świętego po parafiach naszej archidiecezji

Peregrynacja relikwii św. Dominika Savio, jednego z patronów liturgicznej służby ołtarza, zakończyła się w parafii pw. Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Żarkach Miasto. We wspomnienie św. Jana Bosko, 31 stycznia, Mszę św. odprawił i homilię wygłosił ks. kan. Bogumił Kowalski, proboszcz parafii św. Jana Berchmansa w Gorzkowie-Trzebniowie, dekanalny duszpasterz ministrantów. W duchu wdzięczności Bogu za dar tego nawiedzenia licznie zgromadzonych wiernych powitał proboszcz ks. prał. Jan Wajs oraz zachęcił obecnych do włączenia w rytm swych osobistych modlitw również tych przez wstawiennictwo św. Dominika Savio. Kaznodzieja także dziękował – w pierwszej kolejności Bożej Opatrzności, a następnie abp. Wacławowi Depo i bp. Andrzejowi Przybylskiemu, kapłanom, ministrantom, lektorom i członkom scholi. W sposób szczególny podziękował ministrantom z parafii św. Jana Berchmansa – Bartłomiejowi Serwa i Pawłowi Piedo za pomoc w organizacji peregrynacji w dekanacie żareckim, za modlitwę i codzienne przygotowywanie udekorowanego samochodu, którym były wiezione relikwie. W tym dekanacie wędrówce towarzyszyły kwiaty, takie jak: róża (symbol miłości), fiołki (pokory), słoneczniki (posłuszeństwa), lilie (czystości) oraz kłosy zboża (częstej Komunii św.) nawiązujące do przyjaźni między św. Janem Bosko i św. Savio. Do tego wydarzenia wierni przygotowywali się poprzez uczestnictwo w triduum czy nowennie, poznanie nowych pieśni. W sposób widzialny przypominały o nim plakaty umieszczone w gablotach w poszczególnych parafiach oraz śpiewniki.
CZYTAJ DALEJ

Gdańsk: Uruchomiono inicjatywę ratowania kościoła św. Mikołaja w Kijowie za ok. 1 mln euro

2026-06-26 14:11

[ TEMATY ]

Kijów

Adobe Stock

Kościół św. Mikołaja w Kijowie

Kościół św. Mikołaja w Kijowie

Podczas Konferencji na rzecz Odbudowy Ukrainy URC 2026 w Gdańsku zainaugurowano międzynarodową inicjatywę ratowania kościoła św. Mikołaja w Kijowie, która przewiduje rozpoczęcie praktycznych prac renowacyjnych i pozyskanie około 1 mln euro na realizację projektu - podała Maria-Teresa Szybanowa, członkini rady opiekuńczej kościoła.

„W ramach współpracy międzynarodowej podpisano szereg dokumentów, które faktycznie rozpoczynają praktyczny etap ratowania świątyni. Przede wszystkim podpisano umowę między Polimex Mostostal SA a parafią św. Mikołaja w Kijowie, dotyczącą udostępnienia rusztowań budowlanych i niezbędnego sprzętu do przeprowadzenia najpilniejszych prac w świątyni” - napisała Szybanowa na platformie społecznościowej.
CZYTAJ DALEJ

Bp Barron: niespokojne serce zaprowadziło wiceprezydenta USA do Kościoła katolickiego

2026-06-27 06:38

[ TEMATY ]

autobiografia

J.D. Vance

bp Robert Barron

PAP

J.D. Vance, wiceprezydent USA

J.D. Vance, wiceprezydent USA

„Ta książka stanowi wyzwanie zarówno dla sekularyzmu odrzucającego religię, jak i dla takiej religijności, która chciałaby całkowicie wycofać się ze sfery polityki” - pisze o duchowej autobiografii wiceprezydenta USA J.D. Vance’a, bp Robert Barron. Na łamach The First Things biskup diecezji Winona- Rochester dzieli się swoją refleksją po lekturze jego niedawno wydanej książki „Communion: Finding My Way Back to Faith” - Jedność, odnajdując na nowo swą drogę do wiary”.

Hierarcha zaznacza, że Autor opisuje drogę od trudnego dzieciństwa w ubogiej rodzinie z Appalachów, znanego z autobiografii „Elegia dla bidoków”, przez sukces akademicki i zawodowy, aż po duchowy kryzys, który skłonił go do ponownego odkrycia chrześcijaństwa. Jak podkreśla, osiągnięcie sukcesu nie przyniosło mu poczucia spełnienia, lecz uświadomiło ograniczenia ambicji i kariery. Zdaniem bp Barrona opowiedziana przez Vance’a historia ma wyraźnie augustiański charakter.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję