Reklama

Niedziela Świdnicka

Pogrzeb kapłana diecezji świdnickiej

Szczawno-Zdrój. Do zobaczenia w niebieskim domu - pogrzeb ks. inf. Józefa Strugarka

Trzech biskupów, ponad sześćdziesięciu kapłanów, siostry zakonne, przedstawiciele władz lokalnych, najbliższa rodzina, przyjaciele oraz tłumy wiernych pożegnały dzielnego pasterza, sługę Boga, Kościoła i Ojczyzny ks. inf. Józefa Strugarka.

[ TEMATY ]

bp Ignacy Dec

Szczawno‑Zdrój

pogrzeb kapłana

ks. Józef Strugarek

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Pogrzeb śp. ks. inf. Józefa Strugarka

Pogrzeb śp. ks. inf. Józefa Strugarka

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Msza święta pogrzebowa, której w poniedziałek 11 marca przewodniczył bp Marek Mendyk - biskup świdnicki, w asyście bp Adama Bałabucha i bp Ignacego Deca, stała się okazją do wspólnego przeżywania żalu, ale i wdzięczności za życie i posługę zmarłego kapłana.

Jeszcze przed rozpoczęciem Eucharystii miały miejsce okolicznościowe przemówienia, podczas których dziękowano zmarłemu pasterzowi za blisko cztery dekady duszpasterskiej posługi w parafii Wniebowzięcia NMP w Szczawnie Zdroju. Słowa pożegnania wypowiedzieli Elżbieta Piotrowska, dr Lucyna Zienkiewicz - w imieniu Koła Lekarzy Katolickich w Wałbrzychu, Mariusz Gawlik - Prezes Zarządu Stowarzyszenia "Ludzie Jana Pawła II", Iwona Czech - Prezes Towarzystwa Miłośników Szczawna -Zdroju, Tadeusz Wlaźlak – były wieloletni burmistrz Szczawna - Zdroju, Marek Fedoruk - Burmistrz Szczawna - Zdroju, a także w imieniu duchowieństwa ks. prał. Jan Gargasewicz - dziekan dekanatu Wałbrzych - Zachód. 

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Nadeszła chwila śmierci

Reklama

Głęboko poruszającą homilię, pełną refleksji nad życiem i posługą ks. inf. Strugarka, wygłosił pierwszy biskup świdnicki - bp Ignacy Dec. Jego słowa ukazały zmarłego proboszcza jako człowieka głębokiej wiary, niezłomnego ducha i serca otwartego na każdego człowieka. - Jeden ze znanych księży profesorów wrocławskiego środowiska teologicznego ks. prof. Roman Rogowski, w swojej książce pt. „Ziarnko gorczycy”, napisał: „Nigdy nie wiesz, kiedy Bóg wezwie cię do siebie... Jedno jest pewne: Bóg jako nieskończona Miłość wybierze dla ciebie - mimo wszystko i wbrew wszystkiemu - tę chwilę śmierci, która będzie dla ciebie najkorzystniejsza i najbardziej odpowiednia dla twojego zbawienia” - przypomniał bp Dec, podkreślając jak ważne jest, aby żyć w gotowości na spotkanie z Bogiem. - Drogi księże infułacie, nasz bracie i przyjacielu, przeżywamy twoje odejście od nas. Lekarze i bliskie ci osoby robiły, co było możliwe, by wydłużyć twoje życie ziemskie, które bardzo sobie ceniłeś. Wierzymy, że Bóg, któremu służyłeś wybrał dla ciebie najlepszą chwilę odejścia z tej ziemi. Stało się to 7 marca 2024 roku, w 750. rocznicę śmierci św. Tomasza z Akwinu i 7. rocznicę śmierci bp. Tadeusza Rybaka, pierwszego biskupa legnickiego, ongiś twojego wychowawcę we Wrocławskim Seminarium Duchownym - przypomniał homileta.

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Nawiązując do dziedzictwa i przesłania, jakie ksiądz infułat pozostawił wiernym, bp Dec postawił fundamentalne pytanie: - Jaki testament nam zostawiasz, a dokładniej mówiąc - jakie przesłanie nam Bóg przekazuje przez twoje życie? To pytanie stało się zaproszeniem do kontemplacji życia zmarłego kapłana jako drogowskazu pełnego poświęcenia, miłości i służby Bogu oraz ludziom.

Ziemska droga

Biskup przypomniał żałobnikom drogę, jaką przeszedł ks. inf. Józef Daniel Strugarek, aby stać się kapłanem. Urodzony w Brodnicy, wychowany w czasach trudnych prób wojennych, od najmłodszych lat kształtowany był w duchu patriotyzmu i głębokiej wiary. - Trudem wychowawczym zacierał w naszych młodych umysłach wszelkie antagonizmy, jakie dawały o sobie znać; bowiem pochodziliśmy z zaboru rosyjskiego i pruskiego. Mocno podkreślał, że wszyscy jesteśmy Polakami - cytował wspomnienia ks. inf. Strugarka o swoim pierwszym wychowawcy, co świadczy o głębokiej miłości do Ojczyzny, która towarzyszyła mu przez całe życie.

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Reklama

- W 1955 roku, w wieku osiemnastu lat, otrzymałeś świadectwo maturalne i pojawiło się pytanie co dalej? Jaką obrać drogę życia? Krążyła w tobie myśl o kapłaństwie, ale zabrakło wtedy jeszcze odwagi. Rok po maturze, wyfrunąłeś z rodzinnego domu i miasta w szeroki świat. Podjąłeś studia w Akademii Medycznej we Wrocławiu. Tutaj dojrzewało twoje powołanie do kapłaństwa. Z twojego biogramu dowiadujemy się, że w odczytaniu właściwego powołania pomogli ci dwaj wspaniali księża: brodnicki proboszcz ks. Karol Glamowski i ks. Czesław Wehrstein - proboszcz parafii twojego studenckiego zamieszkania w akademiku na Biskupinie we Wrocławiu. 3 grudnia 1958 roku, jako student trzeciego roku medycyny, przeniosłeś się do Arcybiskupiego Seminarium Duchownego we Wrocławiu i wkroczyłeś na drogę przygotowania się do kapłaństwa - przypomniał biskup senior, zaznaczając, że okres formacji seminaryjnej ks. inf. Strugarka przypadł na czas Soboru Watykańskiego II, co miało ogromny wpływ na jego dalszą posługę. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk abp Bolesława Kominka, co stało się początkiem jego długiej i owocnej służby w Kościele. Jak zauważył bp Dec od tamtego czasu ks. inf. Strugarek pracował w Winnicy Pańskiej jako Chrystusowy kapłan, będąc wzorem dla wiernych i duchowieństwa. Przez całe życie był wierny powołaniu, które odczytał w młodości, a jego służba była świadectwem głębokiej wiary i oddania.

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Następnie kaznodzieja przypomniał kapłańską drogę ks. infułata, która rozpoczęła się w archidiecezji wrocławskiej, gdzie przez 28 lat niósł Boże słowo, by później kontynuować misję w diecezji legnickiej oraz świdnickiej. - Drogi nasz kapłanie i przyjacielu, twoja prawie sześćdziesięcioletnia posługa kapłańska miała miejsce w trzech diecezjach - mówił bp Dec, przypominając pierwsze kroki ks. inf. Strugarka na drodze kapłańskiej, wskazując na jego posługę w parafii św. Jerzego w Ziębicach oraz na ważny etap edukacji, którym były studia z zakresu prawa kanonicznego na Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie. Zwrócił uwagę na różnorodność ról, jakie pełnił ksiądz infułat: od sekretarza abp. Bolesława Kominka przez pracę w Sądach Biskupich, Wrocławskiej Kurii, po proboszcza parafii Wniebowzięcia NMP w Szczawnie Zdroju.

Przesłanie życia

Reklama

Następnie bp Ignacy Dec zwrócił uwagę na niezwykłe wartości, które kształtowały życie i posługę zmarłego, a były to wdzięczność, posłuszeństwo i pokora. Szczególnie poruszające były odczytane słowa z testamentu: - Ponawiam moje oddanie się na służbę Jezusowi Chrystusowi, który w swoim wielkim miłosierdziu, bez żadnych moich zasług, powołał mnie i obdarzył urzędem kapłańskim w swoim Kościele – przywoływał słowa infułata. Biskup podkreślił również jak ks. inf. Strugarek wyrażał wdzięczność za każdy gest dobroci i wsparcie, które otrzymał w życiu, a jego ewangeliczna troska o parafian, ubogich i chorych była źródłem inspiracji dla innych. - Dziękuję biskupom Archidiecezji Wrocławskiej, Diecezji Legnickiej i obecnie Diecezji Świdnickiej, pod których jurysdykcją rozwijało się moje powołanie i służba kapłańska, za wszelkie gesty dobroci i ojcowskie serce - cytował bp Dec, oddając hołd duchowej spuściźnie księdza infułata.

- Wszystkim moim dobrodziejom, tak zmarłym jak i żyjącym, dziękuję za okazywaną mi życzliwość i wszelkie dobro, którego doznałem. W sposób szczególny dziękuję moim parafianom, których równocześnie proszę - trwajcie we wierze Kościoła Katolickiego i kochajcie Kościół Jezusa Chrystusa – napisał w testamencie ks. inf. Józef Strugarek.

Podziel się cytatem

Słowo przepraszam

W odczytanym testamencie nie zabrakło także słów związanych z ludzkimi słabościami zmarłego duchownego. - Świadomy swoich braków, słabości i grzechów, błagam Ojca Niebieskiego, by dla zasług Swojego Jedynego Syna Jezusa Chrystusa, mojego Mistrza i Zbawiciela, darował mi i przebaczył w Duchu Świętym moje grzechy, zaniedbania i ludzkie uchybienia oraz niewierności Jego natchnieniom i łasce. Pokornie proszę o wybaczenie i przepraszam wszystkich, wobec których zawiniłem słowem lub czynem albo stałem się powodem zgorszenia. Na koniec polecam swoją wieczność łaskawości i miłosierdziu Bożemu, Niepokalanej Dziewicy Maryi, św. Józefowi i prorokowi Danielowi - moim patronom od chrztu. A wszystkich, którzy mnie znali pokornie proszę o jedno Zdrowaś Maryjo, Domine miserere mei quia pulvis sum. Jezu miserere mei", co się tłumaczy: "Panie zmiłuj się nade mną, gdyż jestem prochem. Jezu bądź mi miłościwy".

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Pożegnanie

Reklama

- Drogi Księże Infułacie, jako wspólnota wierzących, przekazujemy cię w tej świątyni do niebieskiego domu. Panu Bogu dziękujemy za to, co nam przez ciebie przekazał i prosimy w tej Eucharystii o przybranie cię w szaty zbawienia i wejście na wieczyste gody Baranka. Prosimy Maryję, patronkę tej świątyni i tej wspólnoty parafialnej, a także św. Józefa i proroka Daniela, twoich patronów, aby cię przedstawili Chrystusowi, aby pokazali ci piękno nieba. Nie mówimy "żegnaj”, ale mówimy do zobaczenia w niebieskim domu, gdy Bóg nas odwoła z tego świata – zakończył.

Na koniec głos zabrał ks. Tomasz Zięba - proboszcz parafii Szczawno-Zdrój, dziękując wszystkim przybyłym na uroczystość pogrzebową byłego proboszcza. 

Po Mszy świętej i obrzędzie ostatniego pożegnania, trumna z ciałem śp. ks. inf. Józefa Strugarka została złożona do murowanego grobu przy kościele parafialnym, gdzie spoczywa poprzedni proboszcz miejscowej parafii, zmarły w 1980 roku ks. prał. Alojzy Schmidt.

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

2024-03-11 15:07

Oceń: +6 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

bp Ignacy Dec: Recepta od Chrystusa na choroby duchowe

[ TEMATY ]

bp Ignacy Dec

Środa Popielcowa

Katedra Świdnicka

Bp Ignacy Dec podczas homilii w Środę Popielcową

ks. Mirosław Benedyk

ks. Mirosław Benedyk

Rozpoczynając czterdziestodniowy okres pokuty w Środę Popielcową bp Ignacy Dec mówił o poście modlitwie i jałmużnie, jako trzech tabletkach na chorobę duszy.

W Świdnicy przeszła procesja pokutna z kościoła św. Józefa do katedry, gdzie w trakcie liturgii jak co roku wierni przyjęli popiół na głowy. W trakcie procesji śpiewano Litanię do wszystkich świętych, prosząc ich, by ten czas pokuty był dla owocnym czasem nawrócenia. Była to także okazja do dania świadectwa wiary i próba przypomnienia mieszkańcom miasta, że zaczął się Wielki Post, czas łaski i nawrócenia. Procesja miała także charakter ewangelizacyjny. Tak w Świdnicy dzieje się już od 6 lat.
CZYTAJ DALEJ

W dzisiejszej Ewangelii mamy dwie różne sceny

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

commons.wikimedia.org

W dzisiejszej Ewangelii mamy dwie różne sceny. Pierwsza z nich ukazuje Chrystusa, który udziela apostołom daru Ducha Świętego i wraz z nim władzę odpuszczania grzechów. Mówi im: Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane. Druga z kolei scena koncentruje się na niedowiarstwie Tomasza, jednego z apostołów.

Wieczorem w dniu zmartwychwstania, tam gdzie przebywali uczniowie, choć drzwi były zamknięte z obawy przed Żydami, przyszedł Jezus, stanął pośrodku i rzekł do nich: «Pokój wam!» A to powiedziawszy, pokazał im ręce i bok. Uradowali się zatem uczniowie, ujrzawszy Pana. A Jezus znowu rzekł do nich: «Pokój wam! Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam». Po tych słowach tchnął na nich i powiedział im: «Weźmijcie Ducha Świętego! Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane». Ale Tomasz, jeden z Dwunastu, zwany Didymos, nie był razem z nimi, kiedy przyszedł Jezus. Inni więc uczniowie mówili do niego: «Widzieliśmy Pana!» Ale on rzekł do nich: «Jeżeli na rękach Jego nie zobaczę śladu gwoździ i nie włożę palca mego w miejsce gwoździ, i ręki mojej nie włożę w bok Jego, nie uwierzę». A po ośmiu dniach, kiedy uczniowie Jego byli znowu wewnątrz domu i Tomasz z nimi, Jezus przyszedł, choć drzwi były zamknięte, stanął pośrodku i rzekł: «Pokój wam!» Następnie rzekł do Tomasza: «Podnieś tutaj swój palec i zobacz moje ręce. Podnieś rękę i włóż w mój bok, i nie bądź niedowiarkiem, lecz wierzącym». Tomasz w odpowiedzi rzekł do Niego: «Pan mój i Bóg mój!» Powiedział mu Jezus: «Uwierzyłeś dlatego, że Mnie ujrzałeś? Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli». I wiele innych znaków, których nie zapisano w tej księdze, uczynił Jezus wobec uczniów. Te zaś zapisano, abyście wierzyli, że Jezus jest Mesjaszem, Synem Bożym, i abyście wierząc, mieli życie w imię Jego.
CZYTAJ DALEJ

Dokument ws. Komisji niezależnych ekspertów powstanie do końca lata?

Bp Sławomir Oder powiedział PAP, że chciałby, aby z końcem lata jego Zespół opracował dokument ws. Komisji niezależnych ekspertów do zbadania zjawiska wykorzystania seksualnego. Eksperci prawa cywilnego mają doprecyzować m.in. porozumienia miedzy Episkopatem a dwoma Konferencjami Wyższych Przełożonych Zakonnych.

Podczas 401. Zebrania Plenarnego KEP w Katowicach biskupi przyjęli sprawozdanie prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka na temat aktualnych prac nad powołaniem Komisji niezależnych ekspertów do zbadania zjawiska wykorzystywania seksualnego osób małoletnich przez niektórych duchownych. Uznali, że potrzebne jest jeszcze przygotowanie dokumentów prawnych, w oparciu o które będzie mogła działać Komisja. W związku z tym, powołany został nowy Zespół pod przewodnictwem bp. Sławomira Odera.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję