Dzień 8 września 2007 r. był niezwykłym dniem w historii ruchu działkowego w Polsce, gdy w uniesieniu religijno-patriotycznym ponad 5 tys. działkowców-pielgrzymów w zwartej kolumnie w żółto-zielonych chustach ze sztandarami swoich ogrodów i okręgów stanęło przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Częstochowskiej Królowej Polski na Jasnej Górze, prosząc w żarliwej modlitwie o błogosławieństwo i opiekę nad rodzinnymi ogrodami działkowymi i ich związkiem narodowym oraz o uchronienie przed rozgrabieniem i likwidacją. Podczas Mszy św. dziękczynnej prezes związku mgr inż. Eugeniusz Kondracki uroczyście odczytał „Akt Zawierzenia w Opiekę Matce Bożej Ogrodów, Związku oraz Związkowców”.
Od tego pamiętnego dnia minęły prawie 2 lata, ale w pamięci działkowców i ich rodzin historyczna pielgrzymka na Jasną Górę do Matki Bożej ciągle pozostaje w sercach i pamięci oraz w modlitwie.
Ruch dziadkowy w Europie powstał ponad 180 lat temu, a w Polsce pod zaborami w Kuźminie Wielkopolskim i od początku nabrał charakteru narodowo-patriotycznego, ciągle rosnąc w siłę. To tu Polacy mieli swoją Ojczyznę, gdzie mogli głośno rozmawiać w ojczystym języku swoich ojców i dziadów.
Aktualnie w Europie istnieją narodowe związki działkowców w 15 państwach wraz z Polską; Polski Związek Działkowców jest członkiem Biura Międzynarodowego Ogrodów Działkowych i Rodzinnych, które powstało 3 października 1926 r. w Luksemburgu.
Na XXXV Kongresie Działkowców w Krakowie pod koniec sierpnia 2008 r. przyjęto rezolucję w sprawie przyszłości ogrodów działkowych w Europie. Rezolucję tę rozdystrybuowano m.in. do przewodniczącego J.M. Barroso, Komisji oraz organów rządowych państw, z których pochodzą członkowie.
Dziś w Europie ponad 12 mln osób posiada ogródki działkowe o łącznej powierzchni 1400 km˛. Polski Związek Działkowców aktualnie zrzesza ponad milion rodzin, posiadających 966 000 ogrodów działkowych, śmiało można zaznaczyć że 3-4 mln osób korzysta z działek w Polsce.
1 marca 2004 r. weszła w życie Konwencja Florencka, którą Polska podpisała i ratyfikowała 1 stycznia 2005 r. Dodam, że u jednej z jej podstaw leży utworzenie terenów naturalnych, podkreśla się działanie do ogólnej poprawy funkcjonowania środowiska w miastach europejskich poprzez promowanie długoterminowego planowania w dziedzinie ochrony środowiska na szczeblu lokalnym, mówi się o zapobieganiu i zaradzaniu szkodom wyrządzonym środowisku naturalnemu. Konwencja została opracowana przez Radę Europy.
Polski Związek Działkowców jest samorządną pozarządową organizają społeczną, a kwestie działek i działkowców reguluje Ustawa o działkach rodzinnych z 8 lipca 2005 r., której projekt był napisany przez Polski Związek Działkowców i dyskutowany w tym środowisku. Posiadając ogromną wiedzę i doświadczenie, związek współpracuje ze Związkami Europy, nie można pominąć Japonii, realizuje szlachetne i wzniosłe cele, ciągle idąc z postępem cywilizacji. Działki mają służyć celom aktywnego wypoczynku, rekreacji, a przede wszyskim produkcji owoców i warzyw.
Niestety, poraz któryś z kolei w tym roku został wniesiony pod obrady Sejmu projekt ustawy o ogrodach działkowych autorstwa posła PiS Andrzeja Dery. Poprzednie podobne projekty były odrzucane przez Sejm i działkowców. Nie zagłębiając się w szczegóły, chodzi o możliwości preferencyjnego wykupu na własność działek, a dokładniej wygaszenie praw Polskiego Związku Działkowiczów do gruntu oraz likwidację struktury organizacyjnej, która ostatecznie doprowadzi do samounicestwienia ogrodów poprzez rozdrobnienie gruntu między podmioty o różnych formach władania gruntem. Nastąpi tendencja do obrotu działkami, a wówczas to, co zostało stworzone przez wiele pokoleń, będzie zniszczone. Projekt wiąże się z dużymi kosztami związanymi ze zmianą form użytkowania, tj. gruntu pomiarów, koszty notarialne, katastralne, administracyjne itd. Dla skromnie zarabiających ludzi, emerytów, rencistów, bezrobotnych, wielodzietnych stoi przeszkoda administracyjno-biurokratyczna nie do pokonania. Jak obliczono, 300 m2 działka będzie kosztowała ok. 10 tys. zł, dla większości suma nieosiągalna.
Będzie to natomiast raj dla bogatych czy powiązanych z obcym kapitałem. Będzie można m.in. budować wille, pałace, prowadzić działalność gospodarczą, a ostatecznie bogacić się na nabytej ziemi.
W związku z powyższym w całej Polsce odbywają się zebrania i konferencje w obronie tożsamości narodowej, jakimi są działki. 3 czerwca br. odbyła się w okręgu szczecińskim konferencja (przy ul. Derdowskiego), którą otworzył prezes Tadeusz Jarzębak. W obszernym referacie przedstawił, jakie wielorakie korzyści przynoszą działki. Mówił o prawnych zagadnieniach w projekcie wniesionej ustawy do Sejmu, łamiącej wszelkie prawa konstytucyjne, omówił sytuację ogrodów działkowych w okręgu i plany na przyszłość. W licznych wystąpieniach działkowców i gości mówiło się, jakim dobrem powszechnym są rodzinne ogrody działkowe, szczególnie w okresie kryzysu i bezrobocia, oraz potępiono nieodpowiedzialne poczynania.
W zaistniałej sytuacji Krajowa Rada PZD sięgnęła po statutowe uprawnienia i postanowiła zwołać 14 lipca br. Kongres PZD w Warszawie. Przedstawiciele wszystkich ogrodów w Polsce, w liczbie do 3 tys. osób, zajęli stanowisko w sprawach istotnych dla działkowców, ogrodów i Związku.
Pomóż w rozwoju naszego portalu