W ramach Dni Otwartych w Zespole Szkół w Brańsku odbyła się ciekawa prezentacja promująca ekologię. Całe przedsięwzięcie jest realizowane pod kątem konkursu, w którym uczestniczy młodzież z brańskiej szkoły. „Kampania, jaką przeprowadziliśmy w naszej szkole, miała na celu zwrócenie baczniejszej uwagi na nadmierne zużycie papieru. Chcieliśmy ją przeprowadzić poprzez różne formy przekazu od tradycyjnych, tj. przekaz multimedialny, film, wystawy, po bardziej oryginalne połączone z elementami rozrywki” - mówi Bożena Kos-Osmólska, nauczycielka biologii, współopiekun projektu. „Projekt, który realizujemy, prowadzony jest przez Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć. Nasza placówka jako jedna z czterech w województwie podlaskim bierze w nim udział. Konkretnie dotyczy on odpowiedzialnej gospodarki zasobami leśnymi” - mówi Marta Jaszczuk, nauczycielka chemii, jedna z opiekunek projektu.
Zadania realizują uczniowie pod kierunkiem nauczycieli biologii i chemii, przedmiotów najbardziej związanych z problemami ekologii i ochrony środowiska.
Rodzicom, którzy mieli okazję oglądać niniejszą prezentację, bardzo podobało się, to przedsięwzięcie, które uczy, jak oszczędzać dobra natury. „Jestem pod wrażeniem pomysłu i zaangażowania naszych dzieci w problemy związane z ochroną przyrody. W tym przypadku oszczędność papieru, który - jak wiemy - w dużej mierze powstaje z drewna. Dobrze, że nasi nauczyciele uświadamiają uczniom, że las nie rośnie tak szybko i warto trochę jego uroku zostawić dla przyszłych pokoleń” - mówi Małgorzata Kujawska.
W planie są jeszcze zajęcia edukacyjne w Państwowym Nadleśnictwie w Rudce oraz w jednym z tartaków na terenie gminy. Produktem finalnym projektu będzie film z zarejestrowanymi działaniami brańskich uczniów, który weźmie udział w konkursie wojewódzkim i europejskim.
Budkę otrzymał również Dariusz Bożek, prezydent miasta
Regionalne Centrum Promocji Obszaru Natura 2000 „Tarnobrzeska Dolina Wisły” rozdawało budki lęgowe dla ptaków.
Organizatorzy mówią, że zainteresowanie było bardzo duże. – Przyszliśmy po budki tłumnie z całą klasą Technikum Architektury Krajobrazu w Zespole Szkół nr 2 w Tarnobrzegu. Ekologia naszej szkole jest bardzo bliska, uczestniczymy w różnych akcjach, m.in. sprzątaniu Ziemi, montażu karmników dla ptaków, budek dla owadów, tworzymy rabaty i kwietniki sezonowe, wpływające na ekosystem, a ostatnio utworzyliśmy kwietną łąkę. Budki, które dzisiaj otrzymaliśmy od Natury 2000 oczywiście zawisną na największych drzewach przy szkole. Będą to pierwsze domki dla ptaków, które pojawią się w naszym otoczeniu – mówiła Katarzyna Rabian, nauczyciel architektury krajobrazu w ZS nr 2. Wśród chętnych do otrzymania budek lęgowych była nie tylko młodzież szkolna. – Mamy już kilka budek w naszym ogrodzie przy placówce, ale od przybytku głowa nie boli. Poza tym potrzebne są kolejne domki, gdyż skrzydlaci śpiewacy bardzo upodobali sobie drzewa rosnące w ogrodzie i co roku jest ich więcej, a teraz wiosną każdego ranka urządzają prawdziwe koncerty filharmoniczne, a może bardziej stosowne byłoby określenie operowe. Zapraszamy do nas wszystkich chętnych, by posłuchać arii, duetów i chórów w ich wykonaniu – zapraszał Krzysztof Kowalczyk, kierownik Domu Dziennego Pobytu dla seniorów. Janusz Wepsięć, wiceprezes PTP Wolne Rzeki, podkreślał, że są różne rodzaje budek. – Dla przyrodników, ekologów to bardzo ważne święto. Jako Podkarpackie Towarzystwo Przyrodników Wolne Rzeki rozdajemy budki lęgowe w trzech modelach – A, B i P przeznaczone dla różnych gatunków ptaków. Dogodne miejsce lęgowe znajdą w nich sikory, wróble, mazurki, szpaki, kosy, dzięcioły, kowaliki. Zatem jest ich całkiem spore grono. Są to ptaki określane jako dziuplaki, których naturalne siedlisko stanowią stare drzewa dziuplaste. Niestety tych ostatnich jest coraz mniej, ubywa ich zarówno w miastach, jak i lasach. Budki są zatem pewną rekompensatą, ale to jest maleńka kropla w morzu potrzeb – mówił Janusz Wepsięć. Zakup budek lęgowych dla ptaków został sfinansowany ze środków miejskich w ramach realizacji zadania publicznego „Ptasie domki”, a akcja związana była z obchodami Światowego Dnia Ziemi.
Oświadczenie w sprawie wyników eksperckiej analizy finansowo-organizacyjnej Kurii Metropolitalnej w Krakowie
W pierwszym kwartale br., z inicjatywy kard. Grzegorza Rysia, w Kurii Metropolitalnej Archidiecezji Krakowskiej została przeprowadzona ekspercka analiza finansowo-organizacyjna. Przygotował ją pro bono dr Jarosław Bauc, ekonomista i menedżer, minister finansów w rządzie prof. Jerzego Buzka w latach 2000–2001.
USA: katolicy modlą się w intencji wolności religijnej
2026-06-23 10:24
Vatican Media
Vatican Media
W USA katolicy będą modlić się w intencji wolności religijnej
Dostęp migrantów do sakramentów, przemoc polityczna i antyreligijna, prześladowania wierzących oraz prawo rodziców do wyboru edukacji dzieci – na te sprawy zwracają uwagę amerykańscy biskupi w Tygodniu Wolności Religijnej 2026. Hierarchowie z USA zachęcają katolików do modlitwy, refleksji i konkretnych działań.
Tydzień Wolności Religijnej rozpoczął się 22 czerwca, we wspomnienie świętych Tomasza Morusa i Jana Fishera. Jak czytamy na stronie Konferencji Katolickich Biskupów Stanów Zjednoczonych (USCCB), wolność religijna pozwala Kościołowi i innym wspólnotom wyznaniowym publicznie wyznawać wiarę oraz służyć społeczeństwu.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.