Reklama

Głos z Torunia

Od wiary do ewangelizacji

W dniach 18-20 kwietnia w Centrum Dialogu im. bł. Jana Pawła II w Toruniu odbyło się sympozjum „Fides et actio. Od wiary do ewangelizacji” zorganizowane przez Wydział Teologiczny Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu

Niedziela toruńska 18/2013, str. 4-5

[ TEMATY ]

ewangelizacja

Kl. Piotr Kalicki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sympozjum zostało zorganizowane w ramach Roku Wiary. Benedykt XVI w liście apostolskim „Porta fidei” wzywa do ugruntowywania swej wiary w oparciu o Słowo Boże objawione w Piśmie Świętym. Temat zainteresował liczne grono słuchaczy: kapłanów, siostry zakonne, kleryków, studentów teologii i wiernych świeckich. Warto podkreślić, że specjalnie na to sympozjum przyjechały delegacje kleryków z wyższych seminariów duchownych z Pelplina, Radomia i Rzeszowa. Doskonała organizacja sympozjum, łącznie z przygotowaniem symultanicznych tłumaczeń na język polski wszystkich obcojęzycznych wykładów, bez wątpienia ułatwiły uczestnictwo w konferencji.

Sympozjum rozpoczęło się w Wyższym Seminarium Duchownym Mszą św. celebrowaną w języku łacińskim przez 21 prezbiterów z całego świata pod przewodnictwem bp. Andrzeja Suskiego. Pasterz Toruński wygłosił homilię o Eucharystii w perspektywie wieczności. Zwrócił uwagę, że Eucharystia jest sakramentem czynu. Czyn ten nie ma się wypełniać w zwykłym powtarzaniu Ostatniej Wieczerzy, lecz w dochodzeniu do tej miłości, którą ukazał Jezus Chrystus.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W pierwszym referacie pt. „Czy udzielony Duch wygasza funkcję przykazań Bożych? Przyczynek do Pawłowej pneumatologii” ks. prof. dr hab. Waldemar Rakocy (Lublin) zwrócił uwagę, że dla człowieka żyjącego Duchem Świętym przykazania nie spełniają już swej funkcji, bo osoby te już osiągnęły poziom określany przez te przykazania. Nie zmienia to znaczenia przykazań i ich wartości w ogóle - i mogą nadal pełnić i pełnią swą funkcję wobec osób nieuformowanych w duchu chrześcijańskim.

Po wykładzie ks. dr. hab. Zdzisława Żywicy, prof. UW-M (Olsztyn) pt. „Bolesne relacje św. Pawła z Kościołem korynckim i próby ich przezwyciężenia w świetle 2 Kor 1, 12 - 2, 11”, ks. dr hab. Paweł Podeszwa (Poznań) w referacie pt. „W służbie Ewangelii. Świadectwo Pryscylii i Akwilii” omówił zaangażowanie w ewangelizację w czasach apostolskich pary małżonków. Podkreślił, że zazwyczaj to Pryscylla jest wymieniana jako pierwsza, co jest ewenementem na tle ówczesnego pogańskiego świata, umniejszającego rolę kobiety.

Kolejny wykład ks. prof. dr. hab. Dariusza Koteckiego (Toruń) pt. „«Niedaleko jesteś od Królestwa Bożego» (Mk 14, 34) - od wiary Izraela do wiary chrześcijan” zwrócił uwagę na pytanie: Co oznacza, że jestem chrześcijaninem? Czym moja wiara różni się od wiary żydów czy muzułmanów?

O. Jacek Salij OP (Warszawa) w wystąpieniu zatytułowanym „Wiara jako początek życia wiecznego” poruszył zagadnienie mylnego, oświeceniowego rozumienia tego, czym jest wiara.

Ks. prof. Jose Ramon Villar (Hiszpania) w referacie „«Praeparatio Evangelica», czyli o propedeutyce wiary we współczesnych czasach” omówił zagadnienie przygotowania podstaw kulturowych pod głoszenie Ewangelii, zwłaszcza zderzenia głoszenia wiary ze współczesną niewiarą.

Reklama

Następnie wykład pt. „Wiara postmodernisty. Przypadek Slavoja Žižka” wygłosił ks. dr hab. Robert Woźniak (Kraków), po czym nastąpiły trzy komunikaty: ks. dr. Stanisława Adamiaka (Rzym - Toruń) „Fikcja literacka jako środek przekazu wiary. Anglosaska powieść katolicka w XX wieku”, mgr Agnieszki Laddach (Toruń) „Credo i kultura. Rzeczywistość wiary w dobie postmodernizmu” oraz mgr. lic. Marcina Potyczki (Wrocław) „Eucharystia i sakramenty w służbie komunii w pierwotnej i współczesnej nauce Kościoła”.

Następny dzień sympozjum to wykłady ks. prof. dr. Romano Penny (Włochy) „Wiara i nawrócenie u św. Pawła”, ks. prof. dr. hab. Krzysztofa Góździa (Lublin) „Wiara w rozumieniu Josepha Ratzingera/Benedykta XVI” czy ks. prof. dr. hab. Czesława Rychlickiego (Toruń) pt. „Wiara współczesnych w kontekście europejskiego dziedzictwa tradycji chrześcijańskiej”. W tym ostatnim omówiono cele, zadania i wyzwania nowej ewangelizacji oraz oryginalność chrześcijaństwa na tle innych religii.

Następnie ks. prof. dr hab. Jan Perszon (Toruń) przedstawił spostrzeganie Kościoła w referacie pt. „«To jest Jego Kościół» - Boski wymiar Kościoła w eklezjologii Josepha Ratzingera”, zwracając uwagę, że to nie ludzie, lecz Jezus Chrystus jako twórca Kościoła decyduje, jaki jest i jaki ma być Kościół.

Reklama

Bardzo interesującym punktem drugiego dnia sympozjum stał się wykład o. prof. Wojciecha Giertycha OP (Watykan) pt. „«Fides et passio» - wpływ łaski wiary na sferę uczuciową”. Teolog Domu Papieskiego zwrócił uwagę na oddziaływanie łaski Bożej na całego człowieka, a zatem i na sferę cielesną, i przez to możliwość obserwacji działania łaski Bożej w człowieku. Zaznaczył, że cnoty kardynalne nabywane prowadzą do regulowania życia społecznego, cnoty wlane kierują człowieka do świętości, darmo dane domagają się rozwinięcia ich ze stanu zalążkowego, świadomego wprowadzania łaski Bożej w czyn.

Następnie ks. prof. Mirosław Mróz (Toruń) w referacie pt. „Czy można zadbać o wzrost wiary? Tomasz z Akwinu i jego odpowiedź w świetle nauki o mądrości” rozważył, jak można zadbać o wzrost wiary jako daru Bożego poprzez odróżnienie wiary jako treści credo od wiary jako zaufania Bogu.

Po południu swoje odczyty zaprezentowali również prelegenci toruńscy: ks. dr hab. Krzysztof Krzemiński („Lumen fidei - światło wiary. Koncepcja Hansa Ursa von Balthazara”), ks. mgr Michał Oleksowicz („Argument „God of the Gaps” - przykład dynamicznego oddziaływania teologii z naukami przyrodniczymi”), dr Krzysztof Pilarz („Sekularyzacja sakrum i jej konsekwencje pastoralno-wychowawcze”) oraz mgr Adrian Pachciarz („Ubój rytualny. Ochrona praw zwierząt a wolność religii”).

Trzeci dzień sympozjum rozpoczął się odczytaniem referatu doc. Roberta Lapko (Słowacja) pt. „Wiara w działaniu - działanie solidarne”, po którym wykład pt. „Pielgrzymi wiary na Szlaku św. Jakuba - Camino de Santiago” wygłosił abp Julian Barrio Barrio (Hiszpania).

Bp prof. dr hab. Zbigniew Kiernikowski (Toruń) w referacie pt. „Katechumenalny wymiar duszpasterstwa” zwrócił uwagę na wymóg świadomego przeżywania wiary we wspólnocie - jednym Ciele Chrystusa, którego jesteśmy członkami. W kolejnym wykładzie ks. prof. dr Manlio Sodi SDB (Włochy) pt. „Wiara? Nauczycielka wszystkich wierzących” wykazał, jak liturgia przebóstwia człowieka wierzącego od wspominania dzieł Bożych do naśladowania Chrystusa. Na zakończenie swoje referaty zaprezentowali również: ks. prof. dr Ramiro Pellitero (Hiszpania), bp Dominique Rey (Francja) oraz bp dr Władysław Blin (Białoruś).

2013-04-26 12:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Wierzę i już!” - Tydzień Ewangelizacji Bydgoszczy

[ TEMATY ]

ewangelizacja

Małgorzata Cichoń

Ponad dwadzieścia imprez składa się na tegoroczny Tydzień Ewangelizacji Bydgoszczy pod hasłem „Wierzę i już!”. Mieszkańcy miasta i diecezji biorą udział w spotkaniach modlitewnych, koncertach, wykładach.

Ponad dwadzieścia imprez składa się na tegoroczny Tydzień Ewangelizacji Bydgoszczy, który odbywa się pod hasłem „Wierzę i już!”. Mieszkańcy miasta i diecezji biorą udział w spotkaniach modlitewnych, muzycznych, a także wykładach nt. naprotechnologii.
CZYTAJ DALEJ

Wenezuela/P.o. prezydenta: co najmniej 164 osoby zginęły w trzęsieniach ziemi

2026-06-25 12:43

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

Wenezuela

Caracas

PAP/EPA

Co najmniej 164 osoby straciły życie, a ponad 970 zostało rannych w wyniku dwóch trzęsień ziemi, które nawiedziły Wenezuelę w nocy ze środy na czwartek - poinformowała p.o. prezydenta tego kraju Delcy Rodriguez.

Wcześniejszy bilans mówił o 32 ofiarach śmiertelnych i ponad 700 rannych.
CZYTAJ DALEJ

„Egzamin ’84” – gwiazdorska obsada w poruszającej historii o odwadze i wierności wartościom

2026-06-26 09:19

[ TEMATY ]

film

Rafael

Materiał prasowy

Już 30 października do kin w całej Polsce trafi „Egzamin ’84” – film fabularny inspirowany prawdziwymi wydarzeniami, opowiadający o grupie nastolatków, którzy w czasach PRL odważyli się sprzeciwić komunistycznej władzy. Młodzież z Włoszczowy, za obronę swoich wartości zapłaciła wysoką cenę.

– Wszystko się wtedy zmieniło. Świadectwo ukończenia szkoły z nagannym sprawowaniem, brak matury, zamknięta droga do podjęcia studiów i znalezienia pracy. W efekcie musiałam wyjechać z Włoszczowy – wspomina Alicja Groszek, jedna z uczestniczek strajku uczniów w 1984 roku. Zapytana po 40 latach, czy żałuje swojej decyzji, odpowiada bez wahania: – Nie zmieniłabym nic. Postąpiłabym tak jeszcze raz.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję