Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Somalia

Głód zabił ćwierć miliona ludzi

Głód w Somalii zabił w ciągu ostatnich dwóch lat ponad ćwierć miliona ludzi. Połowa z ofiar to dzieci poniżej piątego roku życia. Te wstrząsające dane zawiera raport Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa FAO. Autorzy raportu podkreślają, że wspólnota międzynarodowa mogła ocalić część ofiar. Jednak świat zareagował zbyt wolno.

„Już wiosną 2011 r. zaczęliśmy alarmować w sprawie postępującej suszy w Somalii. Głos w tej sprawie zabrał też Papież. W konsekwencji zaczęliśmy zbierać fundusze, które przekazywaliśmy Caritas Somalii. Za pomocą różnych organizacji niesie ona pomoc na terytorium całego kraju” - mówi Silvio Tessari, z ramienia Caritas pracujący w Rogu Afryki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wskazuje zarazem, że niesienie wsparcia było utrudnione z powodu napiętej sytuacji.

Najpoważniejsza od 60 lat susza dotknęła Róg Afryki w połowie 2011 r. Specjaliści oceniają, że połowa ofiar głodu w Somalii zmarła, zanim jeszcze ogłoszono tam klęskę żywiołową i przystąpiono do działań.

U Polaków w Grecji

Msza św. w języku serca

Reklama

Właśnie minęły święta Paschy w upalnej i zielonej Grecji. W tym roku Kościół prawosławny celebrował najważniejsze i najbogatsze w liturgię święta chrześcijańskie razem z Kościołem katolickim. W Niedzielę Palmową 28 kwietnia br. miało miejsce wzruszające modlitewne spotkanie rodaków mieszkających tutaj i zrzeszonych w Związku Polaków Zachodniej Grecji i Wysp Jońskich. Dzięki otwartości i gościnności ks. Georges’a Degasa, proboszcza jedynego kościoła katolickiego pw. św. Andrzeja w 300-tysięcznym mieście Patras ks. Wiesław Wójcik, chrystusowiec, dyrektor Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego w Poznaniu, odprawił pierwszą polską Mszę św. Wielu z nas nie mogło dopełnić formalności związanych z chrztem swoich dzieci i miało trudności z przygotowaniem do Pierwszej Komunii św. Od wielu lat wtopieni w grecką rzeczywistość, niektórzy nie pamiętali formuły spowiedzi św. i nie mieli okazji przeczytać głośno w kościele Słowa Bożego. Refleksje nad życiem wiary, do których w kazaniu wzywał i zachęcał ks. Wiesław Wójcik, pobudziły wszystkich zgromadzonych w kościele do pragnienia comiesięcznych spotkań z Bogiem i między sobą w języku ojczystym. Po nabożeństwie ks. Jerzy, nasz duszpasterz zaprosił wszystkich na projekcję filmu-wspomnienia o życiu Jana Pawła II, duchowego przewodnika Polaków w świecie.

Czesława Kapuścik-Tsitsara

Niemcy

Turecki polityk przeciw krzyżowi

Turecki parlamentarzysta zaprotestował przeciwko obecności krzyża w sali sądu w Monachium, gdzie miał się toczyć proces przeciwko terrorystycznej organizacji Podziemie Narodowo-Socjalistyczne (NSU). Mahmut Tanal, wchodzący w skład tureckiej delegacji parlamentarnej mającej uczestniczyć w tym procesie, stwierdził, że „chrześcijańskiego symbolu nie da pogodzić się z państwem prawa”.

Jak poinformowała niemiecka agencja katolicka KNA, Tanal jest posłem z ramienia laickiej partii opozycyjnej CHP. Określił on krzyż jako znak „zagrożenia” dla niechrześcijan i zażądał usunięcia go z sali sądowej.

Ludzie

Aleksander Gurjanow

Aleksander Gurjanow ze Stowarzyszenia „Memoriał” mówił 8 maja w Warszawie: - Dla nas w Rosji sprawa katyńska to nie tylko kwestia naszych stosunków z Polakami, to także sprawdzian, czy nasze państwo przestrzega rosyjskiego prawa. Jego zdaniem, odmowa przez władze rosyjskie rehabilitacji polskich ofiar systemu sowieckiego jest bezprawiem. Aleksander Gurjanow wziął udział w prezentacji XXI tomu „Indeksu Represjonowanych”, pt. „Zabici w Katyniu”. Wydawanie „Indeksu” przejął z dniem 30 kwietnia od Ośrodka „Karta” Instytut Pamięci Narodowej. Prezentacja odbyła się w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki.

Aleksander Gurjanow krytykował główną rosyjską prokuraturę wojskową za to, że nie tylko odmawia wszczęcia procedury, która ma ustalić, czy polscy jeńcy wojenni byli represjonowani z powodów politycznych, ale nawet odmawia uznania faktu, że byli oni rozstrzelani. Zawsze pada ten sam argument: brak dowodów.

Cudzysłów

Ponieważ wielu rodziców nie zna już w wystarczającym stopniu wiary, dlatego nie potrafią jej przekazać nowym pokoleniom. W takiej sytuacji cała wspólnota Kościoła musi pomóc rodzicom.
Abp Nicola Eterović, sekretarz generalny Synodu Biskupów

Krótko

Jan Paweł II jest najwybitniejszym Polakiem - uważa Hans-Dietrich Genscher, były minister spraw zagranicznych Niemiec. W rozmowie z dziennikiem „Märkischen Oderzeitung” szef niemieckiej dyplomacji w rządzie Helmuta Kohla uznał papieża za najwybitniejszą osobowość Polski w XX wieku.

W Rzymie zmarł 6 maja br. w wieku 94 lat Giulio Andreotti. Pełnił on urząd premiera Włoch z ramienia Partii Chrześcijańsko-Demokratycznej aż siedem razy, w latach 1972-92, był jedną z najważniejszych postaci włoskiej polityki w drugiej połowie XX wieku, przez wiele lat przewodził swojej partii.

Izraelska policja zatrzymała wielkiego muftiego Jerozolimy Mohammada Hussejna. Zatrzymanie ma związek z incydentem na Wzgórzu Świątynnym, gdzie różnymi przedmiotami obrzucono grupę Żydów.

Na Ukrainie zwierzchnicy sześciu Kościołów zwrócili się do prezydenta Wiktora Janukowycza z prośbą o ułaskawienie byłej premier Julii Tymoszenko, skazanej na siedem lat więzienia za nadużycie władzy. Pod petycją nie podpisał się przedstawiciel dominującego w tym kraju Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego.

Nie ma pracy aż 64,2 proc. młodych Greków. To zdecydowanie najwięcej ze wszystkich krajów Unii. W Polsce w grupie osób do 25 lat bez pracy jest 28 proc. osób, a w Niemczech - 7,6 proc.

Polska w rankingu państw, w których najbezpieczniej jest urodzić i wychowywać dziecko, zajęła 28. miejsce, przed Luksemburgiem, USA i Japonią, ale m.in. za Białorusią. Na czele zestawienia znalazły się kraje skandynawskie, na samym jego końcu - afrykańskie.

Brytyjczycy chcą ograniczenia praw imigrantów. Projekt 15 ustaw przedstawiła królowa Elżbieta II. Cięcia mają dotyczyć przede wszystkim świadczeń socjalnych.

W Nigerii w stanie Nasarawa 46 policjantów zginęło w zasadzce urządzonej przez rebeliantów. Ataki islamistów i zbrojnych band przestępczych stanowią największe zagrożenie dla wewnętrznego bezpieczeństwa tego kraju.

2013-05-13 13:45

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozważania na niedzielę: Zrozumieć kogoś to znaczy przebaczyć

2025-02-14 07:37

[ TEMATY ]

rozważania

ks. Marek Studenski

Mat.prasowy

Czy można odpowiedzieć spokojem na gniew? Abraham Lincoln pokazał, że tak – zamiast złości, wybrał pytanie i empatię. To właśnie współczucie prowadzi do prawdziwego zrozumienia.

Arcybiskup Fulton Sheen mówił o sile ducha w obliczu cierpienia – czy to właśnie wiara daje wewnętrzny spokój? Profesor Jerzy Wyrozumski przeciwstawił się brutalnej sile rozumem i odwagą – czy w dzisiejszym świecie też możemy obronić wartości bez użycia przemocy? A historia Auschwitz-Birkenau przypomina, że prawda i sprawiedliwość zawsze triumfują. Odkryj niezwykłe historie, które inspirują do refleksji!
CZYTAJ DALEJ

Rozważanie Ks. Mariusza Rosika: Konsternacja na górze

2025-02-15 11:21

[ TEMATY ]

rozważania

Ks. Mariusz Rosik

James Tissot/pl.wikipedia.org

„Jezus, widząc tłumy, wyszedł na górę. A gdy usiadł, przystąpili do Niego Jego uczniowie” (Mt 5,1) – takimi słowami ewangelista Mateusz wprowadza czytelnika do wysłuchania Jezusowego Kazania na górze, które rozpoczyna się ośmioma błogosławieństwami. Ta sama mowa u Łukasza wprowadzone została zupełnie inaczej: „Zeszedł z nimi na dół i zatrzymał się na równinie” (Łk 6,17). Tak jawna rozbieżność – Mateuszowa góra i Łukaszowa równina – przez wieki budziła konsternację biblistów. Próbowano wyjaśniać ją na wiele sposobów.

Jedni dowodzili, że zwyczajem wędrownych nauczycieli było powtarzanie tych samych nauk w różnych okolicznościach. Można więc z powodzeniem przyjąć, że Jezus powtarzał błogosławieństwa nie tylko na górze czy równinie, ale także w domach, synagodze czy świątyni. Inni twierdzili, że zamiarem Mateusza było ukazanie Jezusa jako nowego Mojżesza. Skoro Mojżesz wyszedł na górę, być narodowi wybranemu dać Dekalog, tak Jezus jako nowy Mojżesz wychodzi na górę, by rodzącemu się Kościołowi, dać przykazanie miłości bliźniego. Najnowsza propozycja biblistów każe sięgnąć do aramejskiego tła wygłoszenia mowy. W języku Jezusa słowo taurah oznacza zarówno „górę”, jak i „pole”. Wydaje się, że ten właśnie termin stoi u podstaw obydwu przekładów. Można więc uniknąć konsternacji spowodowanej różną lokalizacją Jezusowego kazania.
CZYTAJ DALEJ

Poświęcenie „Domu pod Tęczą”

2025-02-16 20:42

Biuro Prasowe AK

    - Ludźmierz, sanktuarium Maryjne to miejsce, które poprzez Maryję i Jej obecność tutaj w cudownej figurze łączy niebo z ziemią – mówił metropolita krakowski, abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. odprawionej w dniu poświęcenia „Domu pod Tęczą” w parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Ludźmierzu.

– Gromadzimy się dziś, by po kilku latach od podjęcia decyzji o budowie Domu Pielgrzyma, spotkać się na jego poświęceniu. Różnego rodzaju dzieła są przygotowywane, by służyć dobru duchowemu pielgrzymów. Mam nadzieję, że i to miejsce, przygotowywane przez tak wielu, będzie spełniało przy tym sanktuarium swe zadanie – mówił na początku Mszy św. proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Ludźmierzu ks. Maciej Ścibor i poprosił arcybiskupa o modlitwę za wszystkich, którzy przyczynili się do budowy. – Nazwa „Dom pod Tęczą” wzięła się z niezwykłego zjawiska pogody. 7 czerwca 1997 r. św. Jan Paweł II stanął tutaj na błoniach ludźmierskich pośród 200 tysięcy ludzi, a na zakończenie modlitwy, gdy papież zbierał się do wyjazdu, przyszła krótka burza. Potem pojawiła się przepiękna tęcza – podkreślił.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję