Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rosja

Procesja Bożego Ciała ulicami Petersburga

W carskiej Rosji procesje ulicami miasta w uroczystość Bożego Ciała były surowo zakazane. Mogły odbywać się tylko na cmentarzu przykościelnym. Głównymi ulicami Petersburga-Piotrogrodu udało się przejść procesjom w dzień Bożego Ciała dwukrotnie. Pierwszy raz było to po rewolucji lutowej i obaleniu caratu - 4 czerwca 1917 r. Była to jednak procesja bez niesienia Najświętszego Sakramentu i bez baldachimu. Druga procesja przeszła 30 maja 1918 r., a więc wówczas, gdy w Piotrogrodzie rządzili już bolszewicy.

Procesje Bożego Ciała ulicami Petersburga zostały wznowione przez parafię św. Stanisława w 1997 r. Rok później procesję poprowadził Prymas Polski kard. Józef Glemp razem z abp. Tadeuszem Kondrusiewiczem. Przy kościele św. Stanisława procesje odbywały się do 2006 r. Później miały miejsce na przemian w różnych parafiach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2 czerwca 2013 r. procesja odbyła się po raz pierwszy między dwoma kościołami, najpierw została odprawiona Msza św. w kościele Matki Bożej z Lourdes, a po niej ruszyła procesja eucharystyczna do kościoła św. Katarzyny na Newskim Prospekcie. W czasie procesji wyróżniał się zwłaszcza relikwiarz bł. Jana Pawła II, niesiony przez parafian kościoła św. Stanisława, którzy na głowach mieli krakowskie czapki. Relikwie błogosławionego Papieża były niesione po głównych ulicach miasta i w ten sposób rozpoczęła się „papieska” pielgrzymka po Rosji.

Reklama

Ks. Krzysztof Pożarski, Sankt Petersburg

Chiny

Kary dla samotnych matek

Władze Wuhan - stolicy środkowochińskiej prowincji Hubei - zamierzają wprowadzić niebawem ustawę zezwalającą nakładanie na niezamężne kobiety w ciąży astronomicznie wysokich kar pieniężnych. Obrońcy życia biją na alarm i ostrzegają, że krok ten przyczyni się do wzrostu aborcji oraz praktyki porzucania niemowląt w kraju, w którym coraz bardziej pogłębia się dysproporcja płci. Według projektu ustawy, kobiety, które mają dziecko ze związku pozamałżeńskiego, będą karane grzywną, będącą równowartością około 85 tys. zł. Sankcje wobec samotnych matek mają być jedynie rozwinięciem realizowanej przez chińskich komunistów z brutalną bezwzględnością polityki jednego dziecka.

Argentyna

Muzeum papieża Franciszka

Przedmioty, których kard. Jorge Bergoglio używał przez ostatnich 15 lat posługi duszpasterskiej w Buenos Aires, będą wystawione publicznie. W katedrze stolicy Argentyny już w lipcu zostanie zainaugurowane muzeum upamiętniające najbardziej znanego metropolitę tego miasta. Muzeum będzie zlokalizowane we wnętrzu świątyni, w specjalnie do tego celu zaadaptowanym bocznym pomieszczeniu. Jeden z najcenniejszych eksponatów to z pewnością pierścień kardynalski, który papież Franciszek podarował stołecznej katedrze. Od chwili wyboru kard. Bergoglio na papieża katedra w Buenos Aires stała się jednym z miejsc stolicy Argentyny najczęściej odwiedzanych przez turystów.

Ludzie

Kard. Dominik Duka OP

Reklama

Odnosząc się do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego Republiki Czeskiej, odrzucającego zastrzeżenia do ustawy o uregulowaniu kwestii majątkowych Kościołów i wspólnot wyznaniowych, kard. Dominik Duka OP, przewodniczący czeskiego Episkopatu, stwierdził, że zamyka ona haniebny okres historii, rozpoczęty nacjonalizacją majątku kościelnego przez komunistów w 1949 r., i usiłowań sprawiedliwego naprawienia krzywd, podejmowanych po „aksamitnej rewolucji”.

Wyjaśnił, że przyjęta w ubiegłym roku ustawa parlamentu Republiki Czeskiej w sprawie kwestii majątkowych Kościołów i wspólnot wyznaniowych jest kompromisem, stanowiącym rozwiązanie 20-letniego okresu prowizorycznego.

Zgodnie z przyjętą ustawą, bezpośrednio zwrócony Kościołom i związkom wyznaniowym ma być majątek o wartości 75 miliarda koron, a 59 miliardów koron zostanie przeznaczonych na rekompensaty finansowe

Cudzysłów

W Europie daje się zauważyć wzrastającą tendencję polegającą na tym, że na drodze prawnej chce się na nowo podać w wątpliwość fundamentalne wartości i prawa kultury oraz społeczeństwa.
Rada Konferencji Biskupich Europy (CCEE)

Krótko

FAO informuje w swym dorocznym raporcie, że na całym świecie głoduje 870 mln ludzi, a 2 mld ludzi jest niedożywionych.

Biały Dom broni zbierania przez Narodową Agencję Bezpieczeństwa (NSA) danych o rozmowach telefonicznych milionów Amerykanów, twierdząc, że to ważny instrument w walce z terroryzmem. Chodzi zarówno o połączenia z zagranicą, jak i o rozmowy krajowe. Dane te są zbierane na podstawie tajnego nakazu sądowego.

Ulewne deszcze spowodowały powodzie w wielu regionach Austrii, Czech i Niemiec. Szczególnie poważna sytuacja miała miejsce w Czechach, gdzie na większości terytorium ogłoszono stan klęski żywiołowej.

W Austrii Rada Ministrów wstępnie zaakceptowała projekt ustawy, który od 1 lipca ma pozwolić na adopcję dzieci przez pary homoseksualne. Jak do tej pory, nieskuteczny jest sprzeciw Kościoła katolickiego.

W Niemczech Kościół katolicki odnotował w ubiegłym roku nowy rekord wpływów z tytułu podatku kościelnego. W 2012 r. wpływy wyniosły 5,19 mld euro, przekraczając już po raz drugi granicę 5 mld - poinformowała Konferencja Biskupów Niemieckich.

W Afganistanie w ataku samobójczym zginęło 7 gruzińskich żołnierzy, a 10 zostało rannych. Kontyngent gruziński liczy 1,5 tys. żołnierzy.

Prezydent Rosji Władimir Putin i jego żona Ludmiła oznajmili, że się rozwiedli, podkreślając, że była to ich wspólna decyzja.

W Syrii wojska rządowe odbiły strategiczne miasto Al-Kusajr, leżące przy granicy z Libanem. Sytuacja syryjskich rebeliantów staje się coraz trudniejsza.

Turcją wstrząsają od pewnego czasu manifestacje. Turcy protestują przeciw polityce rządzącego od 10 lat Recepa Erdoğana. Sam premier zdaje się bagatelizować te protesty, brutalnie tłumione przez policję.

Korea Południowa oświadczyła, że przyjmuje wysuniętą przez Koreę Północną ofertę rozmów na temat normalizacji współpracy ekonomicznej, w tym ponownego otwarcia strefy przemysłowej Kaesong.

2013-06-10 12:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Medialne konklawe, czyli kandydaci na papieża

2025-04-29 20:53

[ TEMATY ]

konklawe

Vatican Media

Dziennikarze, a nawet watykaniści specjalizujący się w tematyce Stolicy Apostolskiej jeszcze za życia papieża Franciszka rozpoczęli medialne konklawe, typując kandydatów na jego następcę. Ci, którzy nakładają na wybór papieża pewien schemat polityczny, zwykle błądzą w swoich prognozach. Kiedy szukają kandydata według klucza: konserwatysta, liberał, progresista, ich przewidywania niemal zawsze kończą się niepowodzeniem. Kardynałowie kierują się zupełnie innymi kryteriami. W tym przypadku - kryteriami aktualnych potrzeb Kościoła roku 2025.

Poza tym konklawe, co zobaczymy w czasie bezpośrednich transmisji z jego rozpoczęcia 7 maja, jest w dużej mierze aktem liturgicznym. Kardynałowie większą część czasu konklawe spędzają nie na głosowaniach, tylko na modlitwie. Na samym jego początku przyzywają Ducha Świętego - i to jest kluczowy moment tego wydarzenia, bo - jak wierzymy - otwierają się na działanie Boga, którego wyrazem ma być ich głosowanie.
CZYTAJ DALEJ

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

Niedziela Ogólnopolska 18/2000

[ TEMATY ]

św. Katarzyna Sieneńska

Giovanni Battista Tiepolo

Św. Katarzyna ze Sieny

Św. Katarzyna ze Sieny
W latach, w których żyła Katarzyna (1347-80), Europa, zrodzona na gruzach świętego Imperium Rzymskiego, przeżywała okres swej historii pełen mrocznych cieni. Wspólną cechą całego kontynentu był brak pokoju. Instytucje - na których bazowała poprzednio cywilizacja - Kościół i Cesarstwo przeżywały ciężki kryzys. Konsekwencje tego były wszędzie widoczne. Katarzyna nie pozostała obojętna wobec zdarzeń swoich czasów. Angażowała się w pełni, nawet jeśli to wydawało się dziedziną działalności obcą kobiecie doby średniowiecza, w dodatku bardzo młodej i niewykształconej. Życie wewnętrzne Katarzyny, jej żywa wiara, nadzieja i miłość dały jej oczy, aby widzieć, intuicję i inteligencję, aby rozumieć, energię, aby działać. Niepokoiły ją wojny, toczone przez różne państwa europejskie, zarówno te małe, na ziemi włoskiej, jak i inne, większe. Widziała ich przyczynę w osłabieniu wiary chrześcijańskiej i wartości ewangelicznych, zarówno wśród prostych ludzi, jak i wśród panujących. Był nią też brak wierności Kościołowi i wierności samego Kościoła swoim ideałom. Te dwie niewierności występowały wspólnie. Rzeczywiście, Papież, daleko od swojej siedziby rzymskiej - w Awinionie prowadził życie niezgodne z urzędem następcy Piotra; hierarchowie kościelni byli wybierani według kryteriów obcych świętości Kościoła; degradacja rozprzestrzeniała się od najwyższych szczytów na wszystkie poziomy życia. Obserwując to, Katarzyna cierpiała bardzo i oddała do dyspozycji Kościoła wszystko, co miała i czym była... A kiedy przyszła jej godzina, umarła, potwierdzając, że ofiarowuje swoje życie za Kościół. Krótkie lata jej życia były całkowicie poświęcone tej sprawie. Wiele podróżowała. Była obecna wszędzie tam, gdzie odczuwała, że Bóg ją posyła: w Awinionie, aby wzywać do pokoju między Papieżem a zbuntowaną przeciw niemu Florencją i aby być narzędziem Opatrzności i spowodować powrót Papieża do Rzymu; w różnych miastach Toskanii i całych Włoch, gdzie rozszerzała się jej sława i gdzie stale była wzywana jako rozjemczyni, ryzykowała nawet swoim życiem; w Rzymie, gdzie papież Urban VI pragnął zreformować Kościół, a spowodował jeszcze większe zło: schizmę zachodnią. A tam gdzie Katarzyna nie była obecna osobiście, przybywała przez swoich wysłanników i przez swoje listy. Dla tej sienenki Europa była ziemią, gdzie - jak w ogrodzie - Kościół zapuścił swoje korzenie. "W tym ogrodzie żywią się wszyscy wierni chrześcijanie", którzy tam znajdują "przyjemny i smaczny owoc, czyli - słodkiego i dobrego Jezusa, którego Bóg dał świętemu Kościołowi jako Oblubieńca". Dlatego zapraszała chrześcijańskich książąt, aby " wspomóc tę oblubienicę obmytą we krwi Baranka", gdy tymczasem "dręczą ją i zasmucają wszyscy, zarówno chrześcijanie, jak i niewierni" (list nr 145 - do królowej węgierskiej Elżbiety, córki Władysława Łokietka i matki Ludwika Węgierskiego). A ponieważ pisała do kobiety, chciała poruszyć także jej wrażliwość, dodając: "a w takich sytuacjach powinno się okazać miłość". Z tą samą pasją Katarzyna zwracała się do innych głów państw europejskich: do Karola V, króla Francji, do księcia Ludwika Andegaweńskiego, do Ludwika Węgierskiego, króla Węgier i Polski (list 357) i in. Wzywała do zebrania wszystkich sił, aby zwrócić Europie tych czasów duszę chrześcijańską. Do kondotiera Jana Aguto (list 140) pisała: "Wzajemne prześladowanie chrześcijan jest rzeczą wielce okrutną i nie powinniśmy tak dłużej robić. Trzeba natychmiast zaprzestać tej walki i porzucić nawet myśl o niej". Szczególnie gorące są jej listy do papieży. Do Grzegorza XI (list 206) pisała, aby "z pomocą Bożej łaski stał się przyczyną i narzędziem uspokojenia całego świata". Zwracała się do niego słowami pełnymi zapału, wzywając go do powrotu do Rzymu: "Mówię ci, przybywaj, przybywaj, przybywaj i nie czekaj na czas, bo czas na ciebie nie czeka". "Ojcze święty, bądź człowiekiem odważnym, a nie bojaźliwym". "Ja też, biedna nędznica, nie mogę już dłużej czekać. Żyję, a wydaje mi się, że umieram, gdyż straszliwie cierpię na widok wielkiej obrazy Boga". "Przybywaj, gdyż mówię ci, że groźne wilki położą głowy na twoich kolanach jak łagodne baranki". Katarzyna nie miała jeszcze 30 lat, kiedy tak pisała! Powrót Papieża z Awinionu do Rzymu miał oznaczać nowy sposób życia Papieża i jego Kurii, naśladowanie Chrystusa i Piotra, a więc odnowę Kościoła. Czekało też Papieża inne ważne zadanie: "W ogrodzie zaś posadź wonne kwiaty, czyli takich pasterzy i zarządców, którzy są prawdziwymi sługami Jezusa Chrystusa" - pisała. Miał więc "wyrzucić z ogrodu świętego Kościoła cuchnące kwiaty, śmierdzące nieczystością i zgnilizną", czyli usunąć z odpowiedzialnych stanowisk osoby niegodne. Katarzyna całą sobą pragnęła świętości Kościoła. Apelowała do Papieża, aby pojednał kłócących się władców katolickich i skupił ich wokół jednego wspólnego celu, którym miało być użycie wszystkich sił dla upowszechniania wiary i prawdy. Katarzyna pisała do niego: "Ach, jakże cudownie byłoby ujrzeć lud chrześcijański, dający niewiernym sól wiary" (list 218, do Grzegorza XI). Poprawiwszy się, chrześcijanie mieliby ponieść wiarę niewiernym, jak oddział apostołów pod sztandarem świętego krzyża. Umarła, nie osiągnąwszy wiele. Papież Grzegorz XI wrócił do Rzymu, ale po kilku miesiącach zmarł. Jego następca - Urban VI starał się o reformę, ale działał zbyt radykalnie. Jego przeciwnicy zbuntowali się i wybrali antypapieża. Zaczęła się schizma, która trwała wiele lat. Chrześcijanie nadal walczyli między sobą. Katarzyna umarła, podobna wiekiem (33 lata) i pozorną klęską do swego ukrzyżowanego Mistrza.
CZYTAJ DALEJ

Watykan: pierwsza medytacja dla kardynałów przed konklawe

2025-04-29 16:25

[ TEMATY ]

Watykan

Vatican Media

W takim momencie, pełnym konsekwencji dla Kościoła, jak wybór Papieża Rzymu i Pasterza Kościoła trzeba wszystkie myśli skoncentrować wokół osoby Jezusa - mówił do kardynałów o. Donato Ogliari OSB podczas medytacji na Kongregacji Generalnej 29 kwietnia. „Niech zatem Chrystus będzie waszą gwiazdą przewodnią i zarazem kompasem waszych oczekiwań, spotkań, dialogów, wyborów, które będziecie musieli podjąć” - mówił kaznodzieja.

W poniedziałek do członków Kolegium Kardynalskiego została wygłoszona pierwsza z dwóch medytacji, które są przewidziane przed rozpoczęciem konklawe. Dzisiejszą wygłosił o. Donato Ogliari OSB.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję