Reklama
Z kardynałem Stanisławem Nagym SCJ rozmawia ks. inf. Ireneusz Skubiś
Na całe jego życie składało się codzienne credo - pokorne wyznanie wiary w jeden święty, powszechny i apostolski Kościół.
4-7
10-11
Z WATYKANU
12
ZE ŚWIATA
13
14
Z KRAJU
15
16-19
MÓWI OSTATNI ŚWIADEK MATURY KAROLA WOJTYŁY
Przed 75 laty zasiedliśmy po raz ostatni w ławkach założonego w 1866 r. neoklasycznego Państwowego Gimnazjum im. Marcina Wadowity w Wadowicach.
22-23
24-25
26-27
9 VI 2013 - BEATYFIKACJE POLSKICH ZAKONNIC
Kto jest dziś najbardziej potrzebujący? Jak mogę mu ulżyć w cierpieniu? To pytania, które zadawała sobie nowa błogosławiona - Małgorzata Łucja Szewczyk
28
Zofia z Maciejowskich Czeska urodziła się w roku 1584. Jej rodzice, Mateusz Maciejowski i Katarzyna z domu Lubowiecka, należeli do średniozamożnej szlachty małopolskiej. Liczne potomstwo - 5 synów i 4 córki - wychowali w religijnej atmosferze.
Uzdrowienie kilkuletniego chłopca z ciężkiego zapalenia mózgu uznano za cud beatyfikacyjny matki Zofii Czeskiej. Wyprasza ona łaski w problemach wychowawczych, wspiera uczniów, ratuje rozpadające się małżeństwa.
29-30
WIARA I ŻYCIE
Wiele nurtów we współczesnej psychologii zawiera zupełnie świadome odwołania do wiary.
Redakcja „Niedzieli” ogłosiła kilka miesięcy temu konkurs nt. „Listy w Roku Wiary - Przekazujmy Ewangelię”.
31
LITURGIA TYGODNIA
Dzisiejsza liturgia słowa koncentruje swoją uwagę przede wszystkim na grzechu, przebaczeniu i miłości. Stąd też historia króla Dawida, który sprzeniewierzył się Bożemu prawu, podstępem mordując męża Batszeby, by pojąć ją za żonę.
32-33
SKOK - PARTNER WYDANIA
Z Rafałem Matusiakiem - prezesem Krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej - rozmawia ks. inf. Ireneusz Skubiś
W dobie krytyki kapitalizmu warto przypomnieć ideę spółdzielczości, która nie tylko spotkała się z przychylnością katolicyzmu, ale wręcz wypłynęła z jego ducha.
Znane jest w historii, tak dawnej, jak i współczesnej, zjawisko polegające na tym, że znane postaci z kręgów akademickich, biznesowych bądź też działacze społeczni decydują się na „próbę sił” w polityce. Nie ominęło to także Franciszka Stefczyka patrona spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych.
35-38
WSPÓŁCZESNE IDEOLOGIE
Z ks. dr. hab. Dariuszem Oko z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie rozmawia Anna Cichobłazińska
40-43
FAKTY I KOMENTARZE
Jeśli nie będziemy zdecydowanie, stanowczo bronić zasad katolicyzmu - rozdziobią nas Palikoty, Millery et consortes i pochłonie nas neopogaństwo.
44
Z PRASY ZAGRANICZNEJ
44
KU WOLNOŚCI I DEMOKRACJI
Przed trzydziestu pięciu laty powstały Wolne Związki Zawodowe. Założyła je niewielka grupa pracowników, niezależnie od siebie, w trzech miastach: Katowicach, Gdańsku i Szczecinie.
46-47
FAKTY I OPINIE
15 maja minęło 5 lat od dnia, gdy dostałam wiadomość o niespodziewanej śmierci pana Zbyszka Wolaka.
48
KOMENTARZE
Rząd Donalda Tuska konsekwentnie zmierza do zastąpienia Funduszu Kościelnego dobrowolnym odpisem podatkowym na Kościoły i związki wyznaniowe.
49
ROZMOWY Z PROF. ANDRZEJEM PÓŁTAWSKIM
Przez kilkadziesiąt lat Karol Wojtyła prowadził dyskusje o filozofii i poezji z jednym człowiekiem - prof. Andrzejem Półtawskim. Już nigdy nie dowiemy się, jak ważne to były rozmowy dla przyszłego Papieża.
52
Z „NIEDZIELĄ" NA CO DZIEŃ
Smaczne, a proste w wykonaniu ciasto polecają Siostry Nazaretanki z Domu Rekolekcyjnego Archidiecezji Częstochowskiej „Święta Puszcza” w Olsztynie. Dom ten położony jest na Szlaku Orlich Gniazd, otoczony pięknym lasem sosnowym. Zaprasza na rekolekcje, dni skupienia lub na wypoczynek. Może pochwalić się dobrą kuchnią.
54
NIEDZIELA MŁODYCH
55-58
W najbliższą niedzielę, 16 czerwca, na Jasnej Górze odbędzie się Ogólnopolski Kongres Katolików - Stop Ateizacji. Organizatorami Kongresu są: Parlamentarny Zespół ds. Przeciwdziałania Ateizacji Polski, Tygodnik Katolicki „Niedziela” oraz Akcja Katolicka Archidiecezji Częstochowskiej.
67-68
Niedziela bielsko-żywiecka
Warto w Roku Wiary uświadomić sobie, że wiara to nie tylko uwierzenie, czyli przyjęcie prawdy o Bogu, ale to nade wszystko spotkanie z osobowym Bogiem, zawierzenie Mu, podjęcie trudu dochowania Mu wierności w życiu codziennym.
Na przełomie maja i czerwca szosami naszej diecezji przejechała rowerowa pielgrzymka pn. „Wkręć się w Kościół. Szlakami wiary Podbeskidzia”, organizowana przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży naszej diecezji.
O beatyfikacji, osobie nowej błogosławionej i dziełach prowadzonych przez Córki Matki Bożej Bolesnej - z s. Magdaleną Cwajdą, przełożoną Prowincji oświęcimskiej serafitek rozmawia ks. Piotr Bączek
Niedziela częstochowska
Czy możesz spać spokojnie w Roku Wiary? Bo ja - powiem szczerze - nie.
Po raz pierwszy mówił o niej bł. Jan Paweł II w Nowej Hucie w 1979 r. Powiedział wtedy, że spod postawionego tam krzyża trzeba rozpocząć nową ewangelizację.
Matka Teresa Janina Kierocińska.
Niedziela podlaska
W uroczystość Patronki diecezji drohiczyńskiej - Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła bp Antoni Dydycz dokonał aktu poświęcenia nowej świątyni parafialnej pod tym samym wezwaniem w Ruchnie k. Węgrowa.
Z Mateuszem Gołosiem, prowadzącym diecezjalne Warsztaty Muzyki Liturgicznej, o pielgrzymce do Santiago de Compostela rozmawia Katarzyna Cejmer
W uroczystość Zesłania Ducha Świętego członkowie Łochowskiego Klubu Gazety Polskiej po raz kolejny wzięli udział w manifestacji w obronie Telewizji Trwam i wolności w mediach, która odbyła się na placu Zamkowym w Warszawie.
Niedziela kielecka
Po raz 14. w halach Targów Kielce będzie można oglądać wszystko to, co dzisiaj jest pomocne czy wręcz niezbędne do funkcjonowania współczesnych parafii, nowoczesnego duszpasterstwa, budowy i ochrony kościołów.
Blisko 700 osób manifestowało przywiązanie i wartość naturalnej rodziny, uczestnicząc w III Marszu Życia, który przeszedł ulicami Kielc w niedzielę 26 maja.
W listopadzie tego roku minie 60 lat pobytu Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus w parafii w Kroczycach.
Niedziela małopolska
Niedziela lubelska
Abp Stanisław Budzik udzielił święceń prezbiteratu 15 diakonom - wychowankom Wyższego Seminarium Duchownego w Lublinie, absolwentom Wydziału Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.
Zróbcie Mu miejsce, Pan idzie z nieba - słowami pieśni eucharystycznej abp Stanisław Budzik rozpoczął główną procesję, jaka w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej wyruszyła z archikatedry na pl. Litewski w Lublinie.
Parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła Świdniku przeżywała uroczystości odpustowe ku czci swojej patronki.
W wieczór Bożego Ciała w centrum Lublina odbył się Koncert Chwały. 11. edycja koncertu, której towarzyszyło hasło „Z wiarą przez życie”, zgromadziła na pl. Litewskim 11 tys. osób
Niedziela legnicka
Figura święta nawiedziła parafie, w których duszpasterzami są ojcowie michalici w Sobocie i Pławnej. Ostatniego dnia statua przywędrowała na dwie godziny do parafii pw. św. Michała Archanioła w Raciborowicach.
W niedzielę 2 czerwca legniczanie na sportowo uczcili 16. rocznicę wizyty bł. Jana Pawła II w piastowskiej Legnicy.
Data 31 maja 2013 r. na zawsze wpisze się w dzieje miejscowości Ubocze i jej mieszkańców. Jest to największa wieś należąca do parafii pw. Matki Bożej Ostrobramskiej w Rząsinach. Tego dnia bp Marek Mendyk dokonał konsekracji ołtarza i kościoła Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny.
Niedziela łódzka
Arcybiskup metropolita łódzki Marek Jędraszewski przyjął święcenia kapłańskie 24 maja 1973 r. w archikatedrze poznańskiej z rąk abp. Antoniego Baraniaka. W tym roku przypada 40. rocznica tego wydarzenia.
W 10. rocznicę kanonizacji św. Urszuli Ledóchowskiej, w łódzkim kościele pod jej wezwaniem odprawiona została Msza św. pod przewodnictwem bp. Adama Lepy.
Już po raz osiemnasty rodziny z archidiecezji łódzkiej pielgrzymowały do sanktuarium św. Maksymiliana Marii Kolbego w Pabianicach. Tegoroczne spotkanie przypadło w Dzień Matki 26 maja, a jego motywem przewodnim były słowa bł. Jana Pawła II „Przyszłość świata idzie przez rodzinę”.
Niedziela przemyska
Między Lubaczowem a Przemyślem znajdują się trzy sanktuaria maryjne. W Lubaczowie czczona jest Matka Boża Łaskawa Lwowska, której wizerunek koronował bł. Jan Paweł II w czerwcu 1983 r. na Jasnej Górze.
Niedaleko Pruchnika znajduje się sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Jodłówce, gdzie Maryja odbiera cześć w cudownym wizerunku, słynącym wieloma łaskami, które wierni otrzymali od Boga poprzez wstawiennictwo Jodłowskiej Pani. Tu żył i działał, jako pierwszy proboszcz miejscowej wspólnoty, ks. Aleksander Pawłowski.
W Krakowie, w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, 13 marca rozpoczęliśmy Rok Jubileuszowy 150-lecia powstania Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa.
Niedziela rzeszowska
Po raz dwudziesty pierwszy Caritas Diecezji Rzeszowskiej zorganizowała festyn rodzinny z okazji Dnia Matki i Dziecka pod hasłem „Bądźmy Razem”.
W bazylice archikatedralnej w Przemyślu 20 maja odbyły się uroczystości przyjęcia sakry biskupiej, zaś w Malawie w rodzinnej miejscowości Msza św. prymicyjna bp. Stanisława Jamrozka. Od tego czasu pełni on obowiązki biskupa pomocniczego archidiecezji przemyskiej
Z bp. Stanisławem Jamrozkiem nowym biskupem pomocniczym archidiecezji przemyskiej pochodzącym z parafii Malawa, rozmawia Bogusława Wąs
Niedziela sandomierska
Poświęcenia kaplicy pw. św. Krzysztofa i ołtarza w Domu Księży Emerytów dokonał 31 maja bp Krzysztof Nitkiewicz. Poświęcenie było zakończeniem etapu budowy nowego gmachu.
27 maja miało miejsce majowe spotkanie Legionu Maryi kurii Ostrowiec Świętokrzyski.
Adam Chmielowski, znany bardziej jako Brat Albert, jest dziś świętym Kościoła katolickiego, a Jego wspomnienie obchodzimy 17 czerwca.
Niedziela sosnowiecka
Niecodzienna uroczystość ofiarowania i poświęcenia królewskich insygniów - jabłka i berła, odbyła się 2 czerwca w Będzinie-Koszelewie. Uroczystości przewodniczył pasterz diecezji sosnowieckiej bp Grzegorz Kaszak
W kościołach naszej diecezji 2 czerwca, punktualnie o godz. 17 rozpoczęła się godzinna adoracja Najświętszego Sakramentu. W sosnowieckiej bazylice katedralnej modlitwie przewodniczył bp Grzegorz Kaszak.
Obchody 95-lecia istnienia Ochotniczej Straży Pożarnej w Siemoni miały wyjątkowy charakter. Podczas uroczystości wspominano nie tylko chlubną historię straży; przekazany został lekki wóz strażacki, ale także oddano do użytku nowy parking przed kościołem i plac zabaw.
Niedziela świdnicka
Nie mogliście dostać lepszego prezentu na Dzień Dziecka - takie słowa usłyszały dzieci, które 1 czerwca wzięły udział w pielgrzymce dzieci pierwszokomunijnych i Eucharystycznego Ruchu Młodych diecezji świdnickiej do Sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary w Bardzie.
Często powinniśmy się modlić, abyśmy znali sens cierpienia, sens naszych udręczeń i z samymi sobą i z naszymi bliźnimi.
Nie mają imion, a ich smutne i odważne postacie ukazują nam się ze szczególną wyrazistością. Chodzi o dwie wdowy, które pojawiają się na scenie podczas Liturgii Słowa 10. niedzieli.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
W Policach rondo u zbiegu ulic Stefana Roweckiego i kard. Stefana Wyszyńskiego otrzymało imię Księdza Arcybiskupa Kazimierza Majdańskiego.
Z Clarisse Miazza z Międzynarodowego Sekretariatu ACISJF - IN VIA (Association Catholique Internationale de Services pour la Jeunesse – Międzynarodowego Stowarzyszenia Katolickiego w Służbie Młodym) z Genewy rozmawia Joanna Szubstarska
Daleko, ale jadę, bo warto. Od 21 do 23 czerwca br. aż w Grodzisku Mazowieckim odbywać się będą I Ogólnopolskie Dni Dużych Rodzin. Każda rodzina to skarb, a im rodzina większa, tym skarb cenniejszy.
Niedziela toruńska
„Zdać się na Boga” - pod tym hasłem już po raz trzeci w Grębocinie k. Torunia odbyło się Spotkanie Młodych Taizé. W dniach 24-26 maja ponad 120 młodych uczestników z całej Polski zgromadziło się, aby wspólnie dzielić się swoim doświadczeniem wiary, a także szukać dróg do odnowienia zaufania do Boga i do siebie nawzajem.
Mimo dżdżystej pogody członkowie Klubu Inteligencji Katolickiej, wspomagani liczebnie klubem „Karpaty”, w godzinach rannych 25 maja wyjechali na autokarową pielgrzymkę szlakiem cystersów w Wielkopolsce.
W Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego w Toruniu 27 maja odbyły się uroczyste obchody 90-lecia działalności Towarzystwa Miłośników Torunia (ToMiTo).
Niedziela warszawska
Z tej pielgrzymki najbardziej utkwił Polakom pobyt Papieża w stolicy. Mija od tej chwili dokładnie trzydzieści lat.
Dzięki temu, że ks. prof. Józef Mandziuk zaangażował się w życie parafii w Secyminie, mogło tam powstać sanktuarium.
Turnusy kolonijne dla niemal 1900 dzieci zorganizują w wakacje Caritas archidiecezji warszawskiej i Caritas diecezji warszawsko-praskiej. Także prowadzący świetlice przygotują specjalne programy dla swoich podopiecznych.
Niedziela wrocławska
Nie ma Europy, nie ma Polski, nie ma Dolnego Śląska i nie ma Ukrainy bez chrześcijaństwa - przypomina, zapraszając na „Noce Kościołów - Europejskie Dni Dziedzictwa Chrześcijaństwa”, Tomasz Terlikowski.
Wieża na kościele pw. św. Jadwigi przy klasztorze sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej, wzniesionym pierwotnie dla klarysek, jeszcze w tym roku odzyska swój piękny barokowy hełm.
Wspólnocie patronuje dwóch świętych: św. Antoni, który jest patronem świątyni parafialnej oraz św. Mikołaj, będący właściwym patronem parafii. Szczególną opieką otacza to miejsce i wiernych Matka Boża z Jasnej Góry - kopia łaskami słynącego Obrazu znajduje się w kościele parafialnym.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
U progu wakacji wielu z nas ma plany i szlaki do przebycia. Gdzie i co warto zobaczyć? Przed czym się zatrzymać? Dokąd i jak długo jeszcze szlaki nas powiodą?
Z okazji 150. rocznicy powstania styczniowego 24 maja br. w Tomaszowie Lubelskim odbyły się uroczystości odsłonięcia i poświęcenia miejsca upamiętniającego poległych powstańców i pomordowanych podczas powstania mieszkańców Tomaszowa Lubelskiego.
Jak każdego roku, w ostatnią niedzielę maja, Zwierzyniec gościł kombatantów na dorocznym zjeździe Żołnierzy 9. Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej Ziemi Zamojskiej.
Dziś, w czasach narastającego kryzysu, coraz większą popularnością cieszą się wszelakiej maści wróżbici i wróżki. Udzielają rad zarówno w prywatnych gabinetach, jak i w programach telewizyjnych, zarabiając przy tym wielkie pieniądze.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)