Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Z pomocą patronki – św. Barbary

Dziś aż trudno uwierzyć, że jeszcze 5 lat temu kościołowi pw. św. Barbary w Dąbrowie Górniczej groziło zamknięcie z powodu złego stanu technicznego. Na szczęście problemy udało się rozwiązać – dzięki opiece Patronki, zaangażowaniu proboszcza, ks. Wojciecha Stacha oraz parafian

Niedziela sosnowiecka 48/2013, str. 4

[ TEMATY ]

Kościół

renowacja

Piotr Lorenc

Ks. Wojciech Stach

Ks. Wojciech Stach

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W lipcu br. zakończono ostatnie prace budowlane. Oddana została odnowiona sala parafialna z kuchnią i łazienką. Aby tego dokonać trzeba było podnieść ściany wikariatu i położyć nowy dach o powierzchni 200 m kw. W salce spotkania regularnie odbywają ministranci (wtorek po Mszy św. o godz. 18), schola (sobota o 11), Żywy Różaniec (2. niedziela miesiąca, 16.45), Parafialny Oddział AK (1. sobota miesiąca), parafialny zespół Caritas, a także Grupa AA „Górnik” (piątek o 19 – spotkania zamknięte i 3. piątek miesiąca – spotkania otwarte).

– Plan remontu był prosty – chcieliśmy rok po roku oddawać nowe lub wyremontowane części kościoła i zabudowań parafialnych. Zaczęliśmy od najpilniejszych spraw w świątyni, by w końcowej fazie uporządkować plac parafialny, co wcale nie było prostą sprawą, bo ma on 15-procentowy spad i trzeba było wykonać szereg prac odprowadzających wodę, by położyć kostkę brukową. Udało się nam zabezpieczyć kościół, a świątynia otrzymała nowy wystrój, począwszy od prezbiterium, a skończywszy na chórze z organami – wyjaśnia ks. Wojciech Stach, proboszcz parafii pw. św. Barbary w Dąbrowie Górniczej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Prace podzielone zostały na trzy etapy. Pierwszy to doprowadzenie do poświęcenia kościoła 4 grudnia 2008 r. (mimo że parafia została erygowana w 1957 r., nie była konsekrowana). Wiązało się to ze zmianą wystroju prezbiterium. Drugi etap zakończył się 24 kwietnia 2009 r., kiedy poświęcono odnowioną elewację zewnętrzną i wieżę z dzwonami oraz iluminację świątyni. – Naprawa wieży była niezbędna. Przy okazji uruchomiliśmy dzwony, które były uszkodzone. Naprawiliśmy też elewację, na koniec zabezpieczyliśmy mury, dokonaliśmy piaskowania ścian i impregnacji płynem chroniącym przed wodą i wilgocią – tłumaczy ks. Wojciech Stach. Trzeci etap to odrestaurowanie siedmiogłosowych organów firmy Schlang und Sone z 1871 r. Renowacji podjęła się firma „Raźniak” z Oświęcimia. Wymienione zostały miechy, mieszki, silnik, piszczałki mechaniczne i klawiatura. Zamontowane zostały także nowe witraże. Przedstawiają patronów diecezji: św. Rafała Kalinowskiego, św. Brata Alberta i Matkę Bożą Królową Polski. Jest oczywiście witraż patronki parafii św. Barbary. Nie zabrakło wizerunków św. Faustyny, św. Maksymiliana, bł. Jana Pawła II, bł. ks. Jerzego Popiełuszki. – Witraże pochodzą z pracowni „Wojnar” z Sosnowca; ufundowali je parafianie i przyjaciele parafii. Od zewnątrz chronią je szyby pancerne, a od wewnątrz szyby hartowane. Problem wentylacji kościoła rozwiązaliśmy w ten sposób, że w okrągłych oknach pod szczytem zamontowaliśmy układ mechaniczny otwierający je drogą radiową – mówi Proboszcz. Należy jeszcze wspomnieć o nowych stacjach drogi krzyżowej, sprowadzonych z Włoch i uzupełnionych w pracowni stolarskiej jaworznickiego Domu Modlitwy i Życia z Ubogimi „Betlejem”. Ks. Wojciech Stach przewiduje spłacić do końca 2015 r. zaciągnięty kredyt. Planuje jeszcze odnowić schody prowadzące do świątyni.

Kościół został wybudowany w ostatniej dekadzie XIX wieku i należał do Kościoła ewangelicko-augsburskiego w Sosnowcu. W 1945 r. ewangelicką świątynię zakupił, z upoważnienia Kurii Diecezjalnej w Częstochowie, ks. Stanisław Ufnarski, proboszcz parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej. Początkowo świątynia była kościołem rektorackim, przeznaczonym dla Szkoły Górniczej im. Ks. S. Staszica, czyli dąbrowskiej „Sztygarski”. Pierwszym rektorem został ks. Czesław Chodorowski; następnie ks. Marian Głowania i ks. Stanisław Skurzyński. W 1957 r. biskup Zdzisław Goliński utworzył samodzielną parafię pw. św. Barbary. Pierwszym proboszczem został ks. Marian Ratuszny. Terytorium parafii zostało wydzielone z parafii Najświętszej Maryi Panny Anielskiej i w niewielkiej części z parafii Zagórze. Ks. Marian Ratuszny zjednoczył parafię i przystosował kościół do uczestnictwa wiernych w nabożeństwach. Pełnił obowiązki proboszcza przez 24 lata, do czerwca 1981 r. Po nim proboszczami kolejno byli: ks. Zygmunt Woźniak, ks. Władysław Włodarski i ks. Bernard Bekus (ten ostatni przez 23 lata). Od 9 marca 2008 r. proboszczem parafii jest ks. Wojciech Stach, który przybył do wspólnoty z zadaniem wyremontowania kościoła i z tego doskonale się wywiązał.

2013-11-26 16:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#KochamKościół - świadectwo Joanny

Mam wrażenie, że to było wczoraj, a od tego pytania minęło ok. 10 lat. Byłam wtedy w Duszpasterstwie Akademickim Emaus. Kiedyś koleżanka zadała mi pytanie: którego księdza lubisz najbardziej.

Odpowiedziałam jej, że najbardziej lubię – kocham Jezusa Chrystusa, który jest najwyższym Kapłanem. Wiem, że ją zaskoczyłam swoją odpowiedzią. Kiedyś byłam bardzo nieśmiała i zalękniona, bałam się żyć. Zapytałam kiedyś moją mamę, czy Bóg może być przyjacielem człowieka. Usłyszałam, że tak. Zaczęłam więc rozmawiać z Jezusem. Powiedziałam Mu o wszystkim, co jest dla mnie trudne, a jednocześnie prosiłam Go, bym potrafiła Mu zaufać, żeby pokazał mi, co to znaczy zaufać drugiemu człowiekowi i Jemu samemu.
CZYTAJ DALEJ

Jezus bierze ludzkie słabości na siebie

[ TEMATY ]

rozważania

Glossa Marginalia

Adobe Stock

Lamentacje powstały w cieniu zburzenia Jerozolimy. Hebrajskie ’Êkāh rozpoczyna się pytaniem: „Jakże?”. To słowo niesie zdumienie bólem, który przekracza zwykły język. Rozdział drugi ma układ akrostychiczny. Kolejne wersety idą za alfabetem. Nawet w ruinie modlitwa trzyma się porządku słowa. Miasto zostaje opisane jak osoba zraniona, upokorzona i opuszczona. Starcy siedzą na ziemi w milczeniu. Dziewczęta pochylają głowy ku ziemi. Dzieci słabną na ulicach z głodu. Obraz jest surowy. Pismo nie zasłania katastrofy słowami łatwego pocieszenia. Szczególnie bolesne są słowa o prorokach. Mieli odsłonić winę miasta i wezwać do nawrócenia. Zamiast tego przekazywali widzenia próżne i zwodnicze. Fałszywe słowo rani podwójnie, bo odbiera ludziom ostatnią szansę powrotu. Dlatego na końcu rozlega się wezwanie do nocnego czuwania. Serce ma być wylane jak woda przed obliczem Pana. Ręce mają zostać wzniesione za życie dzieci. Ta modlitwa nie ucieka od historii. Wchodzi w nią z płaczem i błaganiem. Właśnie tak rodzi się nadzieja oczyszczona z iluzji.
CZYTAJ DALEJ

Nowy biskup w Pelplinie: Świat potrzebuje ludzi wiary odważnej i autentycznej

2026-06-27 19:06

CENTRUM MEDIALNE DIECEZJI PELPLIŃSKIEJ

Bp Przemysław Szulc

Bp Przemysław Szulc

Świat potrzebuje ludzi wiary odważnej i autentycznej, bez kompromisów i udawania. Módlmy się o taką wiarę dla każdej i każdego z nas – powiedział bp Przemysław Szulc na zakończenie uroczystości, podczas których przyjął sakrę biskupią. Święcenia biskupa pomocniczego diecezji pelplińskiej odbyły się w bazylice katedralnej w Pelplinie, w uroczystość głównej patronki diecezji, Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy, 27 czerwca br.

Głównym konsekratorem bp. Przemysława Szulca był biskup pelpliński Ryszard Kasyna, a współkonsekratorami nuncjusz apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi oraz metropolita szczecińsko-kamieński abp Wiesław Śmigiel.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję