Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Wspólnie ratujmy życie!

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wielu z nas deklaruje się obrońcami życia człowieka. Niestety, tylko nieliczni podejmują konkretne działania ratujące życie najsłabszych i najmniejszych. Konieczność ratowania nienarodzonych, zagrożonych aborcją, zrodziła utworzenie Bractwa Małych Stópek, do którego należysz i Ty, jeżeli tylko jesteś prawdziwym obrońcą życia. Nazwa ta nawiązuje do 9-milimetrowego znaczka przedstawiającego stópki jedenastotygodniowego nienarodzonego dziecka, który nosimy, a który jest ogólnie przyjętym symbolem obrońców życia na całym świecie. Każdy, kto zdaje sobie sprawę z ogromu zła aborcji, rozumie, że powołanie do życia takiej czy innej organizacji, to za mało, tak jak nie wystarczy mieć w sobie tylko deklarację. Dla efektywnego udzielania pomocy w zagrożeniach życia człowieka została powołana także Fundacja Małych Stópek.

Jan Paweł II w encyklice „Evangelium vitae” napisał: „Potrzebna jest powszechna mobilizacja sumień i wspólny wysiłek etyczny, aby wprowadzić w czyn wielką strategię obrony życia”. Mamy nadzieję, że nasze działania w wymiarze społecznym, formacyjnym i duchowym obok innych organizacji pro-life wpisują się w budowanie tej strategii, a poprzez to w budowanie cywilizacji życia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Niemalże każdego tygodnia do bractwa zgłaszane są przypadki bezpośredniego zagrożenia życia nienarodzonego dziecka. W chwili, gdy piszę te słowa, są dwie takie sprawy. Pierwsza dotyczy siedemnastoletniej dziewczyny, której matka oznajmiła, że jeżeli faktycznie jest w ciąży – będzie musiała wyprowadzić się z domu. Druga dotyczy młodej studentki w ciąży, do której nie przyznaje się jej chłopak. Obie będąc w stanie błogosławionym, są w stanie opuszczenia, strachu i bezradności, który prowadzi, niestety, do wyrządzenia krzywdy nowemu życiu. Obydwa przypadki są trudnym wyzwaniem dla wolontariuszy Bractwa Małych Stópek. Wymagają bowiem wielu rozmów z młodymi mamami i ojcami, a także, jeżeli to będzie możliwe z ich rodzicami. W obydwu przypadkach należy także udzielić konkretnej pomocy materialnej poprzez opłacenie koniecznych badań lekarskich i zapewnienie odpowiednich warunków bytowych. Także już teraz myślimy o narodzinach dzieci. Dlatego zbieramy najczęściej w parafiach łóżeczka, wózki dziecięce oraz ubranka. Prosimy także o wpłatę na nasze konto 10 zł, co jest równowartością 20 jednorazowych pieluch. Zdawałoby się, że to niewiele, ale przy udziale pomocy wielu, jesteśmy w stanie pomóc niejednej kobiecie, która znajduje się w trudnej sytuacji zagrażającej życiu poczętego dziecka.

Wyobraźmy sobie, co by się stało, gdyby te trudne sprawy zostały pozostawione same sobie, czyli światu, który namawia do bardzo „prostego” okrutnego rozwiązania. Świadomi tego, że współczesny człowiek, zwłaszcza młody jest do takiego „rozwiązania” nakłaniany, musimy przeciwdziałać.

Dla katechetów i nauczycieli Fundacja Małych Stópek przygotowała materiały, które będą budowały w uczniach świadomość wartości życia człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci. Służyć temu będzie wystawa „Zostań Obrońcą Życia” przeznaczona dla młodzieży szkół średnich i gimnazjalnych. Przekazujemy ją bezpłatnie i bezzwrotnie. Informacje na ten temat można znaleźć na stronie: www.fundacjamalychstopek.pl. Przemawiającym symbolem, nie tylko do młodych osób, jest znaczek stópek 11-tygodniowego nienarodzonego dziecka i model człowieka w 10. tygodniu od poczęcia. Obraz człowieka w czasie rozwoju prenatalnego zastępuje wszelkie opisy i świadectwa. Poprzez ten skromny obraz zostało przekonanych wielu wątpiących w człowieczeństwo płodu, jak również wiele kobiet nabrało wewnętrznej siły do obrony swoich poczętych maleństw.

Zdajemy sobie sprawę, że materialne i edukacyjne wysiłki dla obrony życia niewiele znaczą bez modlitwy. Pan Jezus powiedział do uczniów: „Są takie złe duchy, które można pokonać tylko modlitwą i postem”. Dlatego za każdym razem, kiedy do Bractwa Małych Stópek trafiają trudne aborcyjne sprawy, proszę o otoczenie ich modlitwą. Na naszej stronie internetowej www.dlazycia.info utworzyliśmy w tym celu tzw. Modlitewne Okno Życia, czyli skrzynkę intencji, które potem trafiają do ponad 60 domów zakonnych dla omodlenia. W dalszym ciągu poszukujemy wspólnot gotowych podjąć się tego trudnego zadania walki ze złymi duchami aborcji. Zachęcamy wszystkich do modlitwy w intencji dwóch opisanych sytuacji młodych kobiet. Prosimy także o pomoc materialną dla nich. Być może (w co głęboko wierzymy) za dziewięć miesięcy na łamach „Niedzieli” radośnie oznajmimy: uratowaliśmy życie!

2013-11-26 16:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Obrońcy życia na Jasnej Górze

[ TEMATY ]

Jasna Góra

obrońcy życia

Magda Nowak/Niedziela

Dzisiaj tj. 30 listopada mija dokładnie rok od momentu, gdy Fundacja Życie i Rodzina złożyła w Sejmie obywatelski projekt ustawy #ZatrzymajAborcję. Projekt poparło ponad 830 tys. Polaków. I choć jest to rekordowa liczba podpisów zebranych w historii III RP, głos społeczeństwa jest nadal ignorowany. Do tej pory nie odbyło się ani jedno posiedzenie podkomisji ds. Zatrzymaj Aborcję, do której projekt zakazu aborcji eugenicznej trafił w lipcu br.

Dlatego grupa obrońców życia na czele z Kają Godek postanowiła 30 listopada zgromadzić się na Jasnej Górze i modlić się o rychłe wprowadzenie prawa chroniącego życie dzieci nienarodzonych. Mszy św. przed Cudownym Obrazem przewodniczył bp Wiesław Mering, ordynariusz diecezji włocławskiej. W modlitwie uczestniczyły posłanki RP: Teresa Glenc i Anna Siarkowska.
CZYTAJ DALEJ

Polski jezuita zamordowany za pomoc Żydom - kandydatem na ołtarze

2026-06-23 16:21

[ TEMATY ]

O. Adam Sztark

Vatican Media/Centrum Heschela KUL

W przeddzień 90. rocznicy święceń kapłańskich o. Adama Sztarka powraca pamięć o jezuicie, który w czasie Zagłady ratował Żydów w Słonimie na Polesiu, a za udzielaną pomoc zapłacił życiem. Uhonorowany przez Instytut Jad Waszem tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, polski kapłan jest także kandydatem na ołtarze.

Dla Sylwii Sztark postać o. Adama Sztarka, brata jej dziadka, przez lata nabierała kolejnych znaczeń. „Dla mnie przede wszystkim był Sprawiedliwym wśród Narodów Świata” – mówi. Gdy w 2001 r. został uhonorowany przez Instytut Jad Waszem, uczyła się w liceum. „Byłam bardzo wzruszona i dumna jednocześnie, kiedy dowiedziałam się, że Adam został odznaczony tym medalem” – wspomina.
CZYTAJ DALEJ

Eucharystia w intencji archidiecezji i Wrocławia

2026-06-24 18:40

ks. Łukasz Romańczuk

Głowa św. Jana Chrzciciela

Głowa św. Jana Chrzciciela

Kościół obchodzi dzisiaj uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela, a dla archidiecezji wrocławskiej i miasta Wrocławia to święto patrona. Z tej okazji w katedrze wrocławskiej sprawowana była Msza świętą pod przewodnictwem abp. Józefa Kupnego w obecności władz miasta oraz przedstawicieli różnych instytucji Wrocławia.

Obecnym przewodziła intencja modlitwy przez wstawiennictwo św. Jana Chrzciciela w intencji kościoła wrocławskiego oraz mieszkańców stolicy Dolnego Śląska. - Dziś w liturgii obchodzimy narodziny św. Jana Chrzciciela, pierwsze narodziny, po narodzinach NMP - zaznaczył ks. Paweł Cembrowicz, proboszcz parafii, witając poszczególne osoby - Przeżywając rok Pański 2026 dziękujemy za dar wiary przekazywany przez mieszkańców Wrocławia i Archidiecezji Wrocławskiej. Niech nasze miasto, mieszkańcy i władze cieszą się błogosławieństwem Bożej Opatrzności.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję