Pielęgnowana od lat w sandomierskiej uczelni tradycja spotkania naukowego z okazji wspomnienia św. Tomasza z Akwinu rozpoczęła się od Mszy św. w kościele seminaryjnym, której przewodniczył Biskup Sandomierski Krzysztof Nitkiewicz. Wraz z nim Eucharystię koncelebrowali: biskup pomocniczy senior Edward Frankowski, kapłani pracujący w seminarium i kurii oraz księża dziekani. Obecna była Matka Generalna Córek św. Franciszka Serafickiego Victoria Kwiatkowska ze współsiostrami, Siostry Dominikanki i świeccy przyjaciele Seminarium.
W homilii ks. prof. dr hab. Piotr Roszak podkreślił, że wiara jest zadatkiem życia wiecznego i już teraz przynosi owoce. Bóg najpierw obdarza, zamiast nagradzać po sprawdzeniu człowieka. Tomasz z Akwinu uczył, że wiara wspiera rozum, kształtuje prawdziwą inteligencję katolicką i pomaga nie poddawać się okolicznościom. Człowiek powinien panować nad emocjami i pragnieniami, kierując je ku wartościowym celom. Wiara daje wolność, pozwalając żyć w prawdzie.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
- Przypominamy więc ludzi, którzy mają dwa paszporty, którzy nie należą do jednego tylko świata. Wiara to „poręka”, zadatek tego, co w pełni otrzymamy po przejściu do domu Ojca. Taka jest pedagogia Boga, który najpierw obdarza, zachęcając do życia wedle daru, a nie sprawdza, aby potem czymś nagrodzić. W wiarę wpisana jest nagroda, która przynosi owoce już tutaj. W czasach, gdy na ekranach często prosi się nas o to, aby „potwierdzić, że nie jesteśmy robotem”, Tomasz z Akwinu pokazuje jak wiara buduje rozumienie, daje prawdziwą inteligencję i zachęca, aby inteligencję – prawdziwie katolicką- kultywować i nie zrażać się zewnętrznymi okolicznościami. Taki był Akwinata – człowiek, który uczył, że najbardziej osobowe i ludzkie to nie ulegać emocjom, pragnieniom, aby to one nami kierowały, ale by kierować tymi naturalnymi skłonnościami w stronę wartościowych celów. Nie dać się im prowadzić, ale działać w oparciu o wiarę, która daje wolność, bo pozwala człowiekowi żyć prawdą – mówił kaznodzieja.
Część naukową spotkania rozpoczął ks. Michał Powęska, rektor seminarium, który w krótkich słowach wprowadził zebranych w temat wystąpienia ks. prof. dr hab. Piotra Roszaka pt. „Człowiek jako homo peregrinus w myśli św. Tomasza z Akwinu – refleksje z perspektywy camino de Santiago”. Prelegent podkreślał pielgrzymi charakter ludzkiego życia, co jest co szczególnie ważne w kontekście roku jubileuszowego wskazującego na konieczność bycia „pielgrzymami nadziei”.
Ks. Wojciech Kania/Niedziela
Reklama
- Akwinata widzi człowieka jako byt stający się, niedokończony, przypominający szkic, który musi zostać uwyraźniony poszczególnymi kolorami. Moralność to sposób na takie przebycie drogi, aby zdobyć cel, a nie coś – jak się próbuje przedstawić – uciążliwego. Dlatego przemyślenia Tomasza doskonale pasują do fenomenu camino de Santiago, drogi św. Jakuba prowadzącej do Composteli. W wykładzie przedstawione zostaną zasadnicze cechy camino, próbując zrozumieć, dlaczego 0,5 mln osób idzie do grobu Apostoła Jakuba Starszego w Composteli każdego roku. To okazja, aby przypomnieć czym jest pielgrzymka – to droga przebijania się do Jezusa, przez kordon różnych spraw, które utrudniają dostęp do Niego. Paradygmatem jest tu „pielgrzymka” Maryi do Jezusa – wg Łk 8,19-21 Maryja z rodziną próbuje dostać się do Jezusa, ale nie może z powodu tłumu. Na zakończenie przedstawione zostaną badania zespołu naukowego z UMK w Toruniu i z Uniwersytetu Nawarry dotyczące autentyczności relikwii św. Jakuba w Composteli, historii grobu Apostoła i wynikające z tego przesłanie teologiczne – mówił prelegent.
Zabierając głos na zakończenie spotkania bp Nitkiewicz podziękował wszystkim za obecność.
- Przykład św. Tomasz z Akwinu, a także idea pielgrzymki o której mówił ksiądz profesor, pomagają nam uniknąć wizji Kościoła zawężonej do własnych przekonań lub osób które podzielają nasze poglądy. Kiedy człowiek nie interesuje się tym, co mówi Ojciec św., czy nawet Konferencja Episkopatu, kiedy nie pogłębia swojej wiedzy, wówczas popada w duchowe oraz intelektualne ubóstwo. Tymczasem trzeba wychodzić poza zaścianki własnej parafii, diecezji, zgromadzenia zakonnego. Potrzebujemy myślenia w kategoriach Kościoła Powszechnego, bo wtedy będziemy w stanie sentire cum Ecclesia – będziemy czuć z Kościołem i być prawdziwym Kościołem, a nie jakimś jego wycinkiem – mówił biskup Nitkiewicz.
Tradycja uroczystości i spotkań naukowych w sandomierskim seminarium z okazji wspomnienia św. Tomasza z Akwinu pielęgnowana jest od wielu lat. Święty Tomasz z Akwinu żył w latach 1225-1274. Stworzył zwarty system nauki filozoficznej i teologii katolickiej, zwany tomizmem. Wywarł on głęboki na zachodnią myśl chrześcijańską.