To już tradycja, że w 1. sobotę po Nowym Roku organizatorzy (parafia św. Michała Archanioła w Sieprawiu, Duszpasterstwo Dzieci i Młodzieży dekanatu Mogilany, gmina Siepraw, Stowarzyszenie LGD Turystyczna Podkowa) cyklicznego konkursu, który „Niedziela” objęła patronatem, przygotowują uroczyste podsumowanie.
Pełny profesjonalizm
Na spotkanie przybyli laureaci i wyróżnieni (z gmin: Siepraw, Dobczyce, Raciechowice, Wiśniowa, Pcim, Mogilany i Świątniki Górne), ich rodzice, opiekunowie, nauczyciele, katecheci, dyrektorzy szkół. Uczestniczyli również przedstawiciele władz samorządowych oraz parlamentarzyści. Honorowym gościem był bp Damian Muskus OFM.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Jak poinformował Zbigniew Sanowski dyrektor biura Stowarzyszenia LGD Turystyczna Podkowa, jurorzy przyznali po trzy pierwsze miejsca oraz wyróżnienia i nagrody specjalne w kategoriach: przedszkole i klasy 0; uczniowie klas I-III; klas IV-VI i gimnazjaliści. W 1. kategorii największe uznanie zdobyła szopka Doroty Trojańskiej z Sieprawia. W 2. praca Aleksandry Kępy z Sieprawia, w 3. Anny Janeckiej z Zegartowic, a w ostatniej rodzeństwa Kadejów z Sieprawia, które wykonało szopkę z… wysuszonych płatków róż. To z myślą o młodszych kuzynkach zbieraliśmy kwiatki, aby mogły je sypać w Boże Ciało wyjaśnia Bernadka i dodaje, że wówczas nie myśleli o szopce. To nam sprawia satysfakcję, że efekt naszej pracy się spodobał wyznaje Adam, a Małgosia zapewnia, że również za rok wezmą udział w konkursie.
Uczestniczący po raz drugi w obradach jury ks. dr Krzysztof Wilk, dyrektor Wydziału Katechetycznego w Krakowie, nie kryje uznania dla wydarzenia: Pełny profesjonalizm, w którym obok doświadczenia organizatorów rzuca się w oczy zaangażowanie dzieci i młodzieży. Trzeba podkreślić, że uczestnicy konkursu nie wstydzą się Chrystusa. Wykonują żłóbek, stajenkę: dzieła misterne, twórcze i zaskakująco piękne!
Piękna tradycja
Z nieoficjalnych rozmów wynika, że nagrody są atutem konkursu. Brawa należą się organizatorom pozyskującym co roku ich fundatorów: firmy, instytucje, prywatne osoby, wśród których w br. znaleźli się m.in. przedstawiciele Sieprawia: ks. Piotr Kluska proboszcz parafii, Natalia Postrzech dyrektor GOKiS, a ponadto p. generałowa Krystyna Kwiatkowska, Marek Łatas poseł RP, czy biuro podróży Orlando Travel ze Skawiny. Nie spodziewaliśmy się, że na tak dużą skalę i tak profesjonalnie jest ten konkurs organizowany powiedziała po rozdaniu nagród Agata Mueck reprezentująca Biuro Podróży, a Paweł Wolnicki, wiceprezes Zarządu Biura zapewnił, że również za rok postarają się ufundować nagrody: Na pewno warto wspierać takie inicjatywy, dzięki którym te dzieci oraz ich rodziny wracają do pięknej tradycji budowania szopek.
Reklama
Istotnym elementem spotkania były przygotowane, przez uczniów ze SP w Łyczance i z Gimnazjum w Sieprawiu, jasełka pt. „Przyjdź Dzieciątko”. Dla występujących jest to okazja, aby pokazać się od jak najlepszej strony mówi prowadzący kółko teatralne ks. Wojciech Gazdowicz. Cieszę się, że im się chce przychodzić na próby, znaleźć czas na przygotowania. Jestem przekonany, że to, czego się teraz nauczą, zaowocuje w ich życiu.
Moi rozmówcy przypominali, że pomysłodawcą konkursu był ks. Jan Jakubiec. Po jego przejściu na inną parafię w organizację wydarzenia zaangażował się ks. Wojciech Galica, którego w zeszłym roku zastąpił ks. Wojciech Leśniak, a w bieżącym ks. Roman Zapała. Myślę, że konkurs przyczynia się do rozwijania talentów dzieci i młodzieży, a ponadto jednoczy rodziny, promuje wartości religijne oraz społeczne mówi ks. Roman, który zauważa, że lokalne przedsięwzięcie tak pięknie się rozwija dzięki zaangażowaniu samorządów gminnych i powiatowych.
Marek Lenczowski, prezes Stowarzyszenia Turystyczna Podkowa podkreśla, że każda wyeksponowana szopka ma przesłanie, które widz musi odkryć. Dodaje: Ten konkurs to dzieło istotnie integrujące naszą społeczność; czyli z jednej strony rodziny z dziećmi, a z drugiej osoby dostrzegające sens wspierania takich inicjatyw. Z kolei Tadeusz Pitala przyznaje, że cieszy go, iż tradycja budowania szopek się upowszechnia. Najważniejsze, iż rodziny się przy tym jednoczą; rozmawiają, dyskutują, wnoszą pomysły. Na pewno jest to sposób na budowanie relacji między pokoleniami przekonuje wójt gminy Siepraw.
Wielka radość
Zauważam, że konkurs się nie znudził stwierdza ks. dziekan Piotr Kluska podkreślając, że wydarzenie wpisuje się w tegoroczny program duszpasterski, którego głównym tematem jest przesłanie: „Wierzę w Syna Bożego”. Podziwiam entuzjazm, z jakim zarówno autorzy szopek z lat poprzednich jak i coraz młodsi twórcy przystępują do konkursu.
Również bp Damian Muskus nie krył uznania dla wyeksponowanych szopek, które nazwał małymi dziełami sztuki. Ich przygotowanie to bardzo mozolna praca. Ale nazwałem ją zabawą, bo wiem, że dzieci podchodzą do tej twórczości z wielką radością, która je uskrzydla podkreśla bp Damian i zauważając współpracę ludzi ponad podziałami, dodaje: Ten konkurs jest doskonałym przykładem, że wspólnie można tak wiele osiągnąć!