Reklama
Z WATYKANU
4
ZE ŚWIATA
5
6
Z POLSKI
7
PIERWSZA ROCZNICA ŚMIERCI KARD. JÓZEFA GLEMPA
Z ks. prof. Krzysztofem Pawliną najbliższym współpracownikiem prymasa Józefa Glempa i wykonawcą jego testamentu rozmawia Milena Kindziuk
8-9
W KRĘGU PRZYJACIÓŁ BŁ. JANA PAWŁA II - SŁUGA BOŻY JERZY CIESIELSKI
Święci przyciągają się niczym magnes, bo mają te same ideały. Pośród świeckich, którzy wywarli duży wpływ na formację intelektualną i duchową bł. Jana Pawła II, byli: Mieczysław Kotlarczyk, Jan Tyranowski i Jerzy Ciesielski. Dwaj ostatni są kandydatami na ołtarze. 17 grudnia 2013 r., w dniu swoich 77. urodzin, papież Franciszek uznał heroiczność cnót sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego, którego proces beatyfikacyjny rozpoczął się w 1985 r.
10-11
W 1992 r. Jan Paweł II usłyszał: „Ojcze Święty, co byś powiedział, gdyby ktoś zapytał cię w 1978 r., jaki jest najważniejszy cel, który chciałbyś osiągnąć w czasie swego pontyfikatu, niezależnie od tego, jaki długi on będzie?”.
12
OJCIEC ŚWIĘTY WCIĄŻ ZASKAKUJE
Rozmowa z ks. Fabiánem Báezem pielgrzymem z Buenos Aires, zaproszonym do papieskiego samochodu podczas audiencji generalnej w środę 8 stycznia 2014 r.
13
EKUMENIZM
Pojawiające się czasami narzekanie na zastój w ekumenizmie i brak osiągnięć jest niewdzięcznością. Wynika ono albo z braku wiedzy, albo z braku nadziei.
Z adhortacji apostolskiej papieża Franciszka „Evangelii gaudium”
14-15
ECCLESIA SEMPER REFORMANDA
Pojawiają się pytania i wątpliwości co do eklezjologii papieża Franciszka. Czy Ojciec Święty nie odcina się od tego, co jest w Kościele od wieków?
16-17
NA ŚWIĘTO PATRONALNE DZIENNIKARZY
Chciałbym zwrócić uwagę na duszpasterza, który choć po kolędzie osobowo nie przychodzi, z pewnością jest pomocnikiem kapłana, czyli pełni w parafii taką funkcję, jak ksiądz wikary.
18-19
POŻEGNANIE WOJCIECHA KILARA
Pożegnaliśmy 4 stycznia 2014 r. wielkiego kompozytora, wielkiego Polaka. Będziemy musieli już żyć bez Kilara. Na szczęście z jego muzyką. Jako zewnętrzni obserwatorzy życia śp. Wojciecha możemy stwierdzić, że Bóg zwyciężał w jego życiu powiedział podczas żałobnego nabożeństwa metropolita katowicki abp Wiktor Skworc
Homilia na pogrzebie śp. Wojciecha Kilara
Katowice, 4 stycznia 2014 r.
20-23
Księża są zgodni co do tego, że podczas odwiedzin duszpasterskich gołym okiem widać przemiany polskiej religijności. Choć niewątpliwie zmalała liczba zapraszających do swego domu z błogosławieństwem, obrzęd ten zyskał na jakości. Ludzie są bardziej świadomi, a ich motywy zdecydowanie bardziej religijne.
24-25
100. ŚWIATOWY DZIEŃ MIGRANTA I UCHODŹCY
W drugą niedzielę po uroczystości Objawienia Pańskiego obchodzimy Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. W tym roku przypada 19 stycznia i przeżywany jest w Kościele katolickim już po raz setny.
26-27
27
SIOSTRY MISJONARKI DLA POLONII
Emigracja sama w sobie zawsze jest pęknięciem więzi społecznych i rodzinnych, czasem może powodować zmiany osobowości, która usilnie stara się dostosować do tego, co „nowe”.
28-29
Chrześcijanin jest artystą wiary. Jego życiowe zadanie polega na odzwierciedleniu Bożego piękna na kształtowaniu człowieczeństwa na miarę Ewangelii.
Z okazji 100. rocznicy erekcji Bractwa Dzieciątka Jezus 25 stycznia 2014 r. odbędzie się sesja naukowa w Karmelitańskim Instytucie Duchowości w Krakowie (ul. Rakowicka 18a).
30
WIARA I ŻYCIE
Bóg jest istotą absolutnie samodzielną pisał przed laty ks. Józef Tischner. Stwarza człowieka jako istotę absolutnie samodzielną.
31
LITURGIA TYGODNIA
Jan Chrzciciel wskazuje na Jezusa jako na Zbawiciela, który przyszedł zbawić człowieka i świat. „Oto Baranek Boży, który gładzi grzech świata” te słowa wskazują, że Jezus jest centrum historii i świata. „Odkupiciel człowieka Jezus Chrystus jest ośrodkiem wszechświata i historii” napisał bł. Jan Paweł II w swej pierwszej encyklice „Redemptor hominis”.
32-33
NOTATKI NA MARGINESIE JASNOGÓRSKICH PAWEŁEK 2014
Pustynią jest życie paulina nie tylko wtedy, gdy odnajduje on Boga, ale także wtedy a może przede wszystkim wtedy gdy zanurzony w świecie, oderwany od swojej klasztornej pustyni, tęskni za Bogiem, bo właśnie owa tęsknota jest najgłębszym rysem duchowości pustyni. Tęsknota za Nieskończonym, za Miłującym.
34
FELIETONY
Sylwester jest zawsze dobrą okazją do wychylenia kilku lampek szampana. Pan Jasny rzeczywiście wzniósł kilka toastów za Nowy Rok. Gdyby szampan był z Szampanii, Pan Jasny wypiłby mniej, a ponieważ szampan był zwyczajnym winem musującym, toteż pozwolił sobie na więcej… Zabawa była szampańska…
35
PROSTO I JASNO
Premier Donald Tusk 8 stycznia br. na konferencji prasowej poinformował, że nasz kraj w 2022 r. będzie w gronie 20 najbogatszych państw świata. Ponadto pod względem długości autostrad i dróg ekspresowych już w roku 2016, a najpóźniej w roku 2017, wyprzedzimy Wielką Brytanię i będziemy piątym państwem w Europie po Niemczech, Francji, Hiszpanii i Włoszech.
36
Z PRASY ZAGRANICZNEJ
37
ROZMOWA Z TROPICIELEM PEDOFILÓW
Z ks. Fortunato Di Noto sycylijskim kapłanem zajmującym się walką z pedofilią rozmawia Włodzimierz Rędzioch
38-39
EKSPIACJA
42-43
FAKTY I KOMENTARZE
45
OCHRONA BLUŹNIERCÓW
46
U POLAKÓW NA BIAŁORUSI
Z Wiolettą Kowalczuk, byłą wicedyrektor ds. wychowawczych w Polskiej Szkole w Grodnie, rozmawia Magdalena Kowalewska
48
OPINIE
Wszystkie chwyty dozwolone, byleby tylko zaistnieć w mediach, wywołać burzę swoimi wypowiedziami.
50
52
RÓŻNE
53
Z „NIEDZIELĄ" NA CO DZIEŃ
Przepis pochodzi z książki wydanej przez Zgromadzenie Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu, zatytułowanej „ Z kuchni Siostry Arkadii”. Czytelnik znajdzie tam ponad 500 wypróbowanych receptur na domowe potrawy.
54
NIEDZIELA MŁODYCH
Modlitwa dziewczyny, która na oazie przeżyła nawrócenie, ale od tamtego czasu wiele się zmieniło...
55-58
Niedziela bielsko-żywiecka
Nowy Ordynariusz naszej diecezji objął kanonicznie swój urząd nazajutrz po konsekracji. 7 stycznia, zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego, przedstawił apostolskie pismo wobec Kolegium Konsultorów, które na tę okazję zgromadziło się w kurialnej kaplicy.
Wspólnota mężczyzn w modlitwie „Nikodem” zorganizowała grudniowy I Chrześcijański Marsz dla Życia i Rodziny w Cieszynie.
Końcówka grudnia i styczeń to czas kolędowy. W różnych miejscach odbywają się koncerty kolędowe i noworoczne. Niektóre z nich mają cel charytatywny.
Niedziela częstochowska
Polska, kraj o zdecydowanej większości katolickiej, kierowany jest wyraźnie ku opcjom innym niż katolickie.
W przeddzień Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan rozmowa z z ks. dr. Jarosławem Grabowskim dyrektorem Referatu Dialogu ekumenicznego, międzyreligijnego, z niewierzącymi.
Niedziela podlaska
Postęp cywilizacyjny przynosi tysiące nowych rozwiązań, pozwala na budowanie i praktyczne wykorzystywanie urządzeń, o których do niedawna pisało się jedynie w literaturze fantastyczno-naukowej.
Kolejny raz 4 stycznia przedstawiciele różnych szczebli władz z województw: mazowieckiego, podlaskiego i lubelskiego, na terenie których leży diecezja drohiczyńska, spotkali się na początku roku z biskupem drohiczyńskim Antonim Dydyczem.
Za wynalazcę świątecznych pocztówek uznaje się Szkota Thomasa Sturrocka, który pierwszą kartkę stworzył ok.1841 r.
Niedziela kielecka
Pod hasłem „Pan jest moją mocą, (...) Jemu zawdzięczam moje ocalenie” (Wj 15, 2) jest obchodzony XVII Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce.
W 2004 r. przy klasztorze franciszkańskim w Chęcinach powstał unikatowy w kraju Ośrodek Leczenia Uzależnień od Środków Psychoaktywnych „San Damiano”, w którym młodzi w powolnym procesie odzyskują zdrowie.
Klasztor w Stopnicy-Kątach Starych przez setki lat służył Ojcom Franciszkanom Reformatom. Głosili oni Ewangelię innowiercom, którzy na tych terenach w XVII wieku mieli silne skupiska. Ich działalność ewangelizacyjną kontynuują księża sercanie, którzy pracują tu od przeszło 30 lat.
Niedziela małopolska
Kogo i czego tam nie było?! Oprócz wydarzeń i postaci, typowych dla jasełek, w „Wielickiej Pastorałce Górniczej dla Jana Pawła II” przegląda się niczym w lustrze „Solne Miasto” i cała okolica, ukazując jej kulturę, w tym bogate, lokalne tradycje i zwyczaje.
Z 250 prac przygotowanych na XIII Konkurs Szopek Tradycyjnych i Krakowskich do ścisłego finału zakwalifikowano 103 dzieła, które wyeksponowano w zabytkowym kościele w Sieprawiu.
O Adolfie Hyle, autorze obrazu z Łagiewnik, którego nazwiskiem 13 grudnia 2013 r. nazwano jedną z alei prowadzących do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia rozmawiamy z Elżbietą Szczepaniec-Cięciak, siostrzenicą artysty.
O kilku omysłach na rozpowszechnianie prasy katolickiej w przeddzień wspomnienia patrona dziennikarzy rozmawiamy z ks. Antonim Sołtysikiem, emerytowanym proboszczem parafii św. Mikołaja w Krakowie.
Niedziela lubelska
Uroczystymi Nieszporami, sprawowanymi w niedzielę Chrztu Pańskiego pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika, Wyższe Metropolitalne Seminarium Duchowne w Lublinie zainaugurowało rok jubileuszowy.
W uroczystość Objawienia Pańskiego ulicami Lublina przeszedł barwny Orszak Trzech Króli. W ulicznych jasełkach, będących wyrazem radości z Bożego Narodzenia oraz manifestacją wiary, wzięło udział kilkanaście tysięcy osób.
Na prośbę Władysława Mądzika przypominamy historię, którą znać powinni nie tylko mieszkańcy nadwiślańskich parafii.
Niedziela legnicka
Na koniach, motorach, w bryczkach i na pieszo przemierzali ulice miejscowości naszej diecezji Trzej Mędrcy, zwani popularnie Trzema Królami.
Wigilijna tradycja dzielenia się opłatkiem przenosi się w czasie i przestrzeni. Okazuje się bowiem, że są ludzie, z którymi należy się przełamać ofiarnym sercem, tak jak tym białym opłatkiem.
Destruktywne treści w mediach działają często jak bomba z opóźnionym zapłonem. Szczególnie u młodych. Przynoszą przestępcze zachowania niekiedy po kilku latach od czasu nasycenia engramów pamięciowych scenami i epizodami o charakterze kryminalnym
Niedziela łódzka
Hymn do Ducha Świętego zabrzmiał na rozpoczęcie Mszy św., która w Nowy Rok była sprawowana w archikatedrze pod przewodnictwem arcybiskupa metropolity łódzkiego Marka Jędraszewskiego.
Styczniowe dni wypełniają wspomnienia o zmarłym w grudniu wybitnym polskim kompozytorze, twórcy muzyki filmowej Wojciechu Kilarze. Także Łódź, miasto kultury i nauki włączyło się w tę ogólnopolską akcję, wyprzedzając niejako to bolesne wydarzenie.
Iskra zmagania o przywrócenie Święta Trzech Króli rozbłysła tu, w Łodzi, dzięki ministrowi Jerzemu Kropiwnickiemu mówił abp Marek Jędraszewski w homilii podczas uroczystej Mszy św. w święto Objawienia Pańskiego.
Niedziela przemyska
Przypominamy, że grupa charytatywna działająca przy Sanktuarium Grobu Bożego w Przeworsku podjęła akcję zbiórki makulatury z przeznaczeniem na budowę studni w Sudanie Południowym.
W dniu 31 grudnia 2006 r. abp Józef Michalik nadał wizerunkowi Matki Bożej Śnieżnej w kolegiacie jarosławskiej tytuł Królowej Rodzin.
Kazanie wygłoszone podczas uroczystej Eucharystii sprawowanej w pierwszą rocznicę śmierci abp. Ignacego Tokarczuka.
Niedziela rzeszowska
Kolędy, korony, dzieci, dorośli, Królowie, konie i wielbłąd. I wielka radość ze wspólnoty, jaką stworzyli uczestnicy drugiego już Orszaku Trzech Króli, który przeszedł ulicami Rzeszowa w święto Objawienia Pańskiego, 6 stycznia br.
W uroczystość Objawienia Pańskiego, 6 stycznia, przypada rocznica święceń biskupich bp. Kazimierza Górnego, który przyjął pełnię kapłaństwa z rąk bł. Jana Pawła II dnia 6.01.1985 r. w Rzymie, oraz bp. Edwarda Białogłowskiego, który przyjął te święcenia w katedrze przemyskiej 6.01.1989 r. z rąk abp. Ignacego Tokarczuka.
Stwórca chciał, aby człowiek obcował z przyrodą, jako jej rozumny i szlachetny pan i stróż”. Te słowa bł. Jana Pawła II są szczególnym mottem i wyznaczają kierunek działań, jakie w 2014 r. podejmie Caritas Diecezji Rzeszowskiej w Budach Głogowskich i w Myczkowcach.
Niedziela sandomierska
3 stycznia w Kurii Biskupiej zabrzmiały radosne śpiewy kolęd i pastorałek w wykonaniu małych przyjaciół misji. Na spotkanie z bp. Krzysztofem Nitkiewiczem przyszła grupa misyjna z Gorzyc wraz z katechetką Beatą Kocur.
W kaplicy Instytutu Teologicznego 4 stycznia bp Krzysztof Nitkiewicz przewodniczył Mszy św. dla doradców życia rodzinnego.
O „Szlachetnej Paczce” już sporo pisaliśmy. W tym roku projekt był realizowany po raz 13. Akcja z roku na rok nabiera coraz większego rozmach. W mediach widzimy więcej informacji na ten temat. W sprawę włączają się osoby znane, co zwielokrotnia lawinę dobra. I za to chwała Panu.
Niedziela sosnowiecka
Centralne obchody Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w naszej diecezji odbędą się 24 stycznia.
Z Joanną Śliwińską z parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sosnowcu pierwszą w diecezji sosnowieckiej świecką misjonarką, która przygotowuje się w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie do wyjazdu na misje rozmawia Agnieszka Lorek.
W uroczystość Objawienia Pańskiego, 6 stycznia w naszej diecezji przeszły ulicami Orszaki Trzech Króli. Wśród uczestników barwnych korowodów dominowała młodzież i rodziny z dziećmi.
Niedziela świdnicka
Zwyczajem sylwestrowym na Mszy 31 grudnia bp Ignacy Dec podsumował wydarzenia mijającego roku.
W owym czasie wyszło rozporządzenie cesarza Augusta, żeby przeprowadzić spis ludności w całym państwie” (Łk 2,1). Łukasz osadza historię narodzin Jezusa na tle wielkiej historii świata.
Święty Jan przyszedł na świat sześć miesięcy przed narodzeniem Pana Jezusa, prawdopodobnie w dzisiejszym Ain Karem.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Cały ten „kanion” wody od jeziora El-Hule do Morza Martwego dzieli się na trzy części: północna część to Galilea, środkowa Samaria, a południowa to Judea. Z tych trzech krain Galilea jest najpiękniejszą i najżyźniejszą prowincją Ziemi Świętej.
W dniach od 15 do 17 grudnia w Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie odbyły się akademickie rekolekcje adwentowe, którym przewodniczył ordynariusz koszalińsko-kołobrzeski bp Edward Dajczak.
Organizacja Narodów Zjednoczonych ogłosiła rok 2014 Międzynarodowym Rokiem Rodziny. ONZ podkreśla swoją stałą troskę o rodzinę bardzo mocno podkreśla się, że jest to rok organizowany w dwudziestą rocznicę pierwszego Światowego Roku Rodziny.
Niedziela toruńska
17 grudnia ub.r. dzieci z toruńskiego Oratorium im. bł. ks. Bronisława Markiewicza na Rybakach spotkały się przy wigilijnym stole wraz z wychowawcami, wolontariuszami i zaproszonymi gośćmi.
Rozmowa z ks. dr. Bogusławem Dygdałą, dyrektorem Biblioteki Diecezjalnej i Centrum Dialogu im. Jana Pawła II w Toruniu,
Pierwszy w historii Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu teleturniej mikołajkowy o nazwie „Semiliada”
Niedziela warszawska
Mija rok od śmierci kardynała Józefa Glempa. Jest to okazja do wspólnej modlitwy w intencji Księdza Prymasa oraz do nawiedzenia jego grobu.
Jaka jest prawda o gender rozmowa z psychologiem rodziny
Kard. Kazimierz Nycz wręczył medale św. Stanisława 22 osobom zaangażowanym w działania warszawskiego Kościoła.
Niedziela wrocławska
Styczeń od lat jest szczególnym miesiącem dla ekumenii. Co roku odbywają się w nim Ekumeniczne Tygodnie Modlitw o Jedność Chrześcijan, które gromadzą wszystkich pragnących spotkać się z braćmi i siostrami innych wyznań.
Frekwencja podczas tegorocznych orszaków Trzech Króli przerosła najśmielsze oczekiwania organizatorów. We Wrocławiu na ulice wyszło ponad 32 tys. osób, w marszu wzięło udział 300 aktorów, rozdano 8 tys. koron i 4 tys. śpiewników.
Babcia i dziadek osoby, które zawsze pomogą, wesprą, dodadzą otuchy. Jak odwdzięczyć się za ich trudy? Jak podziękować za troskę i wychowanie naszych rodziców? Gdyby nie dziadkowie, dziś nie byłoby nas na świecie. W Polsce szczególnie pamiętajmy o nich pod koniec stycznia.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Przypominamy sobie tę szczególną modlitwę Jezusa Chrystusa w Wieczerniku, kiedy przygotowywał się do wieczerzy, wydarzeń Wielkiego Piątku, Wielkiej Soboty i Zmartwychwstania.
Wchodzimy w Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, któremu w tym roku towarzyszą słowa z Pierwszego Listu do Koryntian: „Czyż Chrystus jest podzielony?”.
O dialogu i jedności pomiędzy Kościołami chrześcijańskimi z ks. Sławomirem Koroną pochodzącym z Górecka Kościelnego, doktorem teologii w dziedzinie nauk biblijnych i studentem Papieskiego Instytutu Biblijnego w Rzymie, rozmawia Małgorzata Godzisz.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
Bp Stefan Regmunt 9 stycznia spotkał się z przedstawicielami wyższych uczelni znajdujących się na terenie diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.
Jest nazywany Zarządcą Posiadłości Boga. Może dlatego skoro wszystko jest Boga: i świat, i dobra materialne, i my to do niego chrześcijanie zwracają się o pomoc w codziennych sprawach. Niektórzy robią to podczas modlitwy, inni pisząc list...
Z ks. Andrzejem Hładkim rozmawia ks. Adrian Put