Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Psary

Muzyka jednoczy ludzi

Niedziela sosnowiecka 28/2017, str. 3

[ TEMATY ]

festyn

Piotr Lorenc

Uczestnicy festynu w Psarach

Uczestnicy festynu w Psarach

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tak się buduje markę! Pierwszy festyn i od razu sukces. Nie tylko frekwencyjny, lecz także integracyjny i artystyczny. A wszystko przez bogaty i urozmaicony program i szeroki wachlarz artystów występujących podczas festynu parafialnego w Psarach. Ze sceny popłynęły znane i lubiane melodie grane i śpiewane przez zespoły ludowe oraz formację Dzień Dobry, a wieczorem arie operowe i operetkowe, utwory musicalowe. Można też było podziwiać popisy taneczne.

– 24 czerwca uczczeni zostali patronowie naszej parafii – Święci Apostołowie Piotr i Paweł. A wierni mogli się ze sobą spotkać, porozmawiać. Dla dzieci były przygotowane dmuchane zamki, trampolina i kule powietrzne. Były też stoiska z książkami religijnymi. Oczywiście nie zabrakło stoisk z domowym jedzeniem. Pokazaliśmy, że parafia to nie tylko niedzielna Msza św., ale że jest to wspólnota ludzi młodych, i w sile wieku, i seniorów, i dzieci. Bardzo się cieszę, że I Parafialny Festyn w Psarach, zorganizowany wspólnie z Urzędem Gminy na stadionie piłkarskim Iskry Psary, przyczynił się do integracji parafii, a także, że był sposobnością do zaprezentowania różnych gatunków muzycznych – powiedział ks. Jan Piekarski, proboszcz parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Psarach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Ale nie byłoby festynu i koncertów, gdyby nie pomysł i zaangażowanie państwa Grażyny i Jana Kubików. – Kilka lat temu obiecałam Księdzu Proboszczowi, że zaśpiewam w kościele podczas uroczystości odpustowych lub zorganizuję koncert. W Psarach bowiem urodziłam się, zostałam ochrzczona w miejscowym kościele i mieszkałam z rodzicami przez pierwsze dwa lata życia. Do tej pory czuję się związana z tą miejscowością. I wymyśliliśmy w końcu wspólnie z mężem, że zorganizujemy w parafii nie tylko koncert, lecz także festyn. Pomysł bardzo spodobał się ks. Piekarskiemu i od słów przeszliśmy do czynów – powiedziała Bożena Grudzińska-Kubik. Zadowolenia nie krył też współorganizator – wójt Gminy Psary Tomasz Sadłoń. – Cieszę się że Proboszcz zdecydował się zorganizować piknik parafialny. W dzisiejszych czasach każda inicjatywa, która ma na celu integrację społeczności, zachęca ludzi do tego, aby zechcieli wyjść z domu, wspólnie się pobawili, posłuchali muzyki, jest godna pochwały i pomocy – powiedział wójt Psar.

Wieczorny koncert operetkowo-musicalowy rozpoczęli „Polką” Johana Straussa wspaniali tancerze: Dominika Babiarz i Łukasz Zasik. Dominika jest artystką baletu Teatru Wielkiego w Poznaniu. W 2004 r. tańczyła w Watykanie dla Jana Pawła II. Od 20 lat związana jest ze wspólnotą Lednica 2000, gdzie każdego roku tańczy i tworzy choreografię. Zaś Łukasz Zasik przez wiele lat był solistą Teatru Wielkiego w Poznaniu, Baletu Narodowego w Warszawie oraz National Ballet w Mexico City. Obecnie współpracuje z Teatrem Rozrywki w Chorzowie i prowadzi ogniska baletowe w Częstochowie i Żarkach.

Po tancerzach wystąpiła Bożena Grudzińska-Kubik – sopran. Artystka znana jest publiczności w Polsce od wielu lat. Występowała jako solistka Operetki Śląskiej, następnie Opery Śląskiej, a także na scenach i estradach Belgii, Holandii, Niemiec, Włoch, Szwecji, Danii, Finlandii i Czech, odnosząc sukcesy w czołowych partiach operowych, a także w koncertach oratoryjnych i popularnych. Na scenie nie zabrakło znanego tenora Adama Sobierajskiego, solisty Opery Śląskiej i Krakowskiej, współpracującego z operą wrocławską, bydgoską i Teatrem Wielkim w Łodzi.

Parafia w Psarach zorganizuje festyn również w przyszłym roku, z okazji wspomnienia Świętych Apostołów Piotra i Pawła.

2017-07-06 10:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dzień radości u św. Henryka

[ TEMATY ]

festyn

parafia św. Henryka we Wrocławiu

Magdalena Lewandowska

Podczas festynu odbyło się rapujące uwielbienie z ks. Kubą Bartczakiem

Podczas festynu odbyło się rapujące uwielbienie z ks. Kubą Bartczakiem

W ogrodzie wrocławskiej parafii św. Henryka 12 września odbył się festyn. Na wiernych, którzy licznie wzięli udział w wydarzeniu, czekało wiele atrakcji.

– Wszystko rozpoczęliśmy od chrześcijańskiej szkoły tańca – zebranych rozruszał Zapart Dance Studio. Potem MasterChef, czyli najlepsza potrawa z ziemniaka. 10 osób wzięło udział w konkursie kulinarnym, wygrały trufle z ziemniaka, ale były także kartacze, sałatki z ziemniaka, zapiekanki. Wszystko przepyszne – relacjonował ks. Sebastian Kocher, wikariusz parafii św. Henryka. Nie zabrakło dmuchańców dla dzieci, malowania twarzy, stoisk kulinarnych czy loterii fantowej. Pomimo deszczu wszystkich ożywił koncert rapującego ks. Kuby Bartczaka – razem z nim na scenie rapował nawet proboszcz ks. Krzysztof Mak.
CZYTAJ DALEJ

Order Orła Białego zostanie odebrany Zełeńskiemu?

2026-06-08 10:36

[ TEMATY ]

Order Orła Białego

odebrany

Wołodymyr Zełeński

posiedzenie kapituły

PAP

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski

Na poniedziałkowym posiedzeniu Kapituła Orderu Orła Białego ma zająć się m.in. propozycją prezydenta Karola Nawrockiego w sprawie odebrania Orderu prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu, w związku z nazwaniem jednej z jednostek wojskowych imieniem „Bohaterów UPA”.

To, że posiedzenie Kapituły zostało zwołane na godz. 10 potwierdził PAP jej kanclerz prof. Michał Kleiber.
CZYTAJ DALEJ

We Wrocławiu będzie można "dotknąć" dziedzictwa języka polskiego

2026-06-23 13:41

ks. Łukasz Romańczuk

Księga Henrykowska

Księga Henrykowska

W ramach Festiwalu „Mostem” we Wrocławiu zaprezentowane zostaną najcenniejsze zabytki języka polskiego, przechowywane w instytucjach naukowych i muzealnych stolicy Dolnego Śląska. Podczas konferencji prasowej organizatorzy wydarzenia przedstawili ideę tego wydarzenia. 

Wśród prezentowanych eksponatów znalazła się Księga Henrykowska i zapisane w niej pierwsze zdanie w języku polskim. - Słowa te wypowiedział czeski rycerz do swojej małżonki w Brukalicach miejscowości blisko Henrykowa. Choć całość księgi spisana jest po łacinie, to właśnie polskie zdanie stanowi wyjątkowy świadek rozwoju języka i kultury duchowej średniowiecza. - zaznaczył ks. Łukasz Piłat, reprezentujący Muzeum Archidiecezjalne.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję