Reklama

Z Jasnej Góry

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

15 lat chóru Pueri Claromontani

Koncert jubileuszowy z okazji 15-lecia Jasnogórskiego Chóru Chłopięco-Męskiego Pueri Claromontani odbył się 5 stycznia br. na Jasnej Górze. Koncert wykonany był w ramach 5. Festiwalu Musica Claromontana. Wśród zaproszony gości obecni byli m.in.: o. Jan Poteralski – podprzeor Jasnej Góry, Krzysztof Matyjaszczyk – prezydent miasta Częstochowy, Ireneusz Kozera – dyrektor Filharmonii Częstochowskiej, Marta Szajnoga – zastępca dyrektora regionu sieci Poczty Polskiej w Katowicach, Lidia Dudkiewicz – redaktor naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, Jolanta Sosińska – dyrektor Jasnogórskiej Publicznej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia w Częstochowie. Na koncercie nie zabrakło również rodziców, bliskich i przyjaciół chórzystów oraz zaprzyjaźnionych kapłanów z parafii, gdzie chór występował.

Reklama

Na początku głos zabrał prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk: – Dzisiaj jest dzień szczególny, nasz chór Pueri Claromontani obchodzi swoje 15. urodziny, dlatego chciałbym bardzo serdecznie pogratulować naszym jubilatom i podziękować, że w taki piękny sposób chcą realizować swoje pasje, a przy tym jeszcze sławić kulturalnie nasze miasto Częstochowę. Z okazji tego jubileuszu został przygotowany specjalny grawerton. Oto jego treść: „Z okazji jubileuszu 15-lecia Jasnogórskiego Chóru Pueri Claromontani twórcom i całemu zespołowi serdeczne gratulacje i wyrazy uznania za dotychczasowe osiągnięcia oraz zasługi dla miasta, podziękowanie za pełną zaangażowania działalność na rzecz częstochowskiego środowiska muzycznego, upowszechnianie muzyki chóralnej i kultywowanie tradycji śpiewaczej oraz nieustanną troskę o rozwój kultury”. Odczytany został również okolicznościowy list od ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego: „Jubileusz piętnastolecia jest jubileuszem szczególnym, wskazuje bowiem na taki okres, po którym odpowiedzialnie stwierdzić można, że inicjatywa pomyślnie przeszła próbę czasu; że jej trwałość i solidność dowodzi nie tylko pasji, zaangażowania i talentu jej twórców, lecz również tego, że wpisuje się ona w głęboką i prawdziwą potrzebę społeczną” – napisał minister.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podczas koncertu zostały wykonane trzy części „Weihnachtsoratorium” BWV 248 Jana Sebastiana Bacha. Wykonawcami byli: Jasnogórski Chór Chłopięco-Męski Pueri Claromontani, Orkiestra Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im F. Chopina w Opolu, Katarzyna Kłosowska – sopran, Katarzyna Toboła – alt, Bartosz Nowak – tenor, Nikhil Goyal – bas, Hubert Prochota – przygotowanie orkiestry. Całością dyrygował Jarosław Jasiura.

Na zakończenie głos zabrał dyrygent chóru Jarosław Jasiura: – Chciałbym podziękować wszystkim, którzy wspierają nas w jakikolwiek sposób – powiedział. – Nie byłoby tego chóru, nie byłoby tej pracy bez was wszystkich, bez pomocy, którą na co dzień odczuwamy, i ten koncert dedykowaliśmy wszystkim, którym winniśmy wdzięczność. Dziękujemy!

Koncert dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

***

50-leciE Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej

Reklama

Jasnogórska Rodzina Różańcowa świętuje w tym roku jubileusz 50-lecia istnienia. Rozpoczęcie obchodów jubileuszu miało miejsce 6 stycznia br. na Jasnej Górze. Eucharystii przewodniczył o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów. Mszę św. koncelebrował ks. prał. Krzysztof Nykiel, regens Penitencjarii Apostolskiej, konfrater Zakonu Paulinów. Słowa powitania wypowiedział o. Marek Nowacki, dyrektor Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej. Mówił: – W uroczystość Objawienia Pańskiego 6 stycznia 1968 r. członkowie róż różańcowych modlący się przy Sanktuarium Jasnogórskim, tutaj, w Kaplicy, zawierzyli się uroczyście Matce Bożej. To wydarzenie dało początek Jasnogórskiej Rodzinie Różańcowej. Zbieramy się dziś, aby dziękować Panu Bogu za 50 lat modlitwy i życia Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej. Chcemy odśpiewać uroczyste „Te Deum”, ale także ponowić Akt Zawierzenia.

– Ten czas jubileuszowy to także przypomnienie wszystkich, którzy na przestrzeni pół wieku tę grupę formowali, którzy tę grupę wpisali w historię swojego życia i w swoje serce. Wspominamy dzisiaj i przywołujemy śp. o. Bronisława Matyszczyka i niedawno powołanego do wieczności o. Bogumiła Schaba. Prosimy o to, by Maryja wprowadziła ich przed Oblicze miłosiernego Ojca, by za to dobro, które tutaj, na ziemi, pragnęli dać drugiemu człowiekowi, za to ich ogromne zaangażowanie w tworzenie Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej i w skupianie przy Maryi ludzi zaangażowanych, Bóg obdarzył ich życiem wiecznym – podkreślił w homilii o. Arnold Chrapkowski.

Jasnogórska Rodzina Różańcowa zachęca do jubileuszowego pielgrzymowania na Jasną Górę między 6 stycznia a 7 października br. W sekretariacie Rodziny Różańcowej będzie wyłożona księga, w której można upamiętnić swój osobisty Akt Zawierzenia Matce Bożej. Przygotowane zostały także specjalne obrazy i pamiątki jubileuszowe. Będą również dostępne błękitne szarfy Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej. Centrum obchodów 50-lecia istnienia Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej będą stanowiły doroczne rekolekcje wspólnoty na Jasnej Górze i uroczystość Matki Bożej Różańcowej, która przypada 7 października 2018 r.

O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry

www.jasnagora.com

2018-01-17 10:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież wręczy paliusze trzem polski metropolitom

2026-06-22 11:36

[ TEMATY ]

Watykan

paliusz

BP KEP

Jak informuje Biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski, w uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła, 29 czerwca, Ojciec Święty Leon XIV pobłogosławi paliusze i nałoży je nowym metropolitom z całego świata. Wśród nich będą trzej metropolici z Polski: kard. Konrad Krajewski - metropolita łódzki, kard. Grzegorz Ryś - metropolita krakowski i abp Andrzej Przybylski - metropolita katowicki.

CZYTAJ DALEJ

Drużyna baseballowa traci mecz, ponieważ jej zawodnicy odmówili założenia koszulek wspierających LGBT

2026-06-22 08:15

[ TEMATY ]

LGBT

Adobe Stock

Mniej niż dziewięciu z 28 zawodników drużyny York Revolution w Pensylwanii zgodziło się wystąpić w tęczowych strojach. Klub przegrał mecz walkowerem i zamiast wesprzeć swoich zawodników, przekazał 10 000 dolarów organizacji LGBT.

Profesjonalna drużyna baseballowa York Revolution z Pensylwanii (Stany Zjednoczone) została zmuszona do przegrania meczu w czwartek 18 czerwca, po tym jak większość jej zawodników odmówiła założenia tęczowych koszulek zaplanowanych na „Noc Dumy”.
CZYTAJ DALEJ

Ukraina: W Puźnikach rozpoczął się drugi etap poszukiwań zbiorowych pochówków Polaków zamordowanych przez UPA

2026-06-22 13:14

[ TEMATY ]

Ukraina

szczątki

pixabay.com

W Puźnikach, na zachodzie Ukrainy, rozpoczął się w poniedziałek drugi etap poszukiwań zbiorowych pochówków Polaków, zabitych przez ukraińskich nacjonalistów w 1945 roku – poinformował PAP prof. Andrzej Ossowski z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego.

- Poszukujemy szczątków około 90 osób. Prace potrwają około tygodnia – wyjaśnił naukowiec, który kieruje pracami po stronie polskiej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję