Reklama

Niedziela Lubelska

Wokół prasy parafialnej

– Dziennikarze chrześcijańscy, ukazując dobro i piękno, powinni zachęcać do wkroczenia na drogę, która prowadzi do absolutnego piękna, Jezusa Chrystusa – usłyszeli uczestnicy Kongresu Redakcji Pism Parafialnych i Wydawanych przez Parafie, który odbył się w Chełmie

Niedziela lubelska 21/2019, str. 5

[ TEMATY ]

prasa

kongres

Ewa Kamińska

Prowadzeniem pism parafialnych zajmują się pasjonaci

Prowadzeniem pism parafialnych zajmują się pasjonaci

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Spotkanie zostało zorganizowane 9 maja przez parafię pw. Chrystusa Odkupiciela w Chełmie, a szczególnie przez Eugeniusza Wilkowskiego, redaktora odpowiedzialnego pisma kulturalno-społecznego ziemi chełmskiej „Powinność”. W kongresie udział wzięli redaktorzy pism: „Bractwo” (parafia pw. św. Mikołaja w Urzędowie), „Głos Świętego Antoniego” (parafia pw. św. Antoniego Padewskiego w Lublinie), „Dominik Turobiński” (parafia pw. św. Dominika w Turobinie), „Emaus” (parafia pw. św. Barbary w Łęcznej), „Ku wspólnocie” (parafia pw. św. Józefa Oblubieńca w Lublinie), „Boże Sieci” (parafia pw. św. Franciszka Ksawerego w Krasnymstawie), „Wspólnota Pogranicza” (parafia pw. św. Jana Nepomucena w Dorohusku), „Ku Świętej Rodzinie” (parafia pw. Świętej Rodziny w Lublinie) i „Powinność” (parafia pw. Chrystusa Odkupiciela w Chełmie). Problematykę i rolę prasy parafialnej przybliżyli prelegenci. Wszyscy debatowali nad stanem, osiągnięciami oraz troskami pism parafialnych, których w naszym regionie jest coraz mniej. Jeszcze w 2000 r. w archidiecezji lubelskiej wydawano kilkadziesiąt pism parafialnych; obecnie systematycznie wydawanych jest zaledwie kilkanaście tytułów.

Ewangelizacja

Reklama

– Naszym zadaniem, jako sług Słowa i współpracowników Prawdy, jest tłumaczenie nie tylko Pisma Świętego, lecz także księgi życia, historii, nadając chrześcijański sens wydarzeniom nawet trudnym, i dając ludziom nadzieję, że dobro, prawda i sprawiedliwość ostatecznie zwyciężą – podkreślał ks. Zbigniew Wójtowicz, moderator Archidiecezjalnej Komisji ds. Duszpasterstwa Ogólnego. Witając uczestników spotkania, ks. Andrzej Sternik, dziekan dekanatu Chełm-Wschód, przypomniał, że przed mediami katolickimi stoją ważne zadania: promocja godności osoby ludzkiej oraz przekazywanie prawdy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ks. Ryszard Winiarski, proboszcz parafii pw. św. Jana Nepomucena w Dorohusku, mówił o roli pism parafialnych w pracy ewangelizacyjnej. Podkreślił, że ewangelizacja jest najważniejszym celem działań wydawnictw parafialnych. – Proboszcz, który ma w parafii własne pismo, ma dodatkowe narzędzie duszpasterskie, którym może się posługiwać; nie powinno się więc dyskutować, czy w parafiach własne pismo jest potrzebne. Co w nim będzie, to sprawa kolejna; na pewno są to sprawy informacyjne i kronikarskie, ale też teksty formacyjne zgodne z nauką Kościoła – mówił kapłan.

Dodatkowy wikary

O miejscu pism parafialnych w kulturotwórczej roli Kościoła lokalnego mówił Karol Klauza. Nawiązując do słów bp. Teodora Kubiny, podkreślił, że własna gazeta to dodatkowy wikary, stale obecny w rodzinach, ambona przenoszona do Kościoła domowego. Zwrócił uwagę, że pole komunikacji papierowej kształci ludzi zdolnych swoje bogactwo doświadczeń chrześcijańskich przenieść na „kontynent” Internetu, gdzie treści, także religijne, dostępne są znacznie szerszej liczbie odbiorców. – Dziennikarze chrześcijańscy, ukazując dobro i piękno, powinni zachęcać do wkroczenia na drogę, która prowadzi do absolutnego piękna, Jezusa Chrystusa – podkreślał.

Reklama

W referacie przygotowanym przez Jacka Pomiankiewicza zostało podkreślone, jak cennym źródłem informacji są pisma parafialne, które mogą być bogatym materiałem do badań historycznych społeczności lokalnych i uzupełnieniem bazy informacji archiwalnych.

Blaski i cienie

Przedstawiciele pism parafialnych, prezentując swoje gazety, zgodnie twierdzili, że służą one nie tylko informacji. Wielką wagę przywiązuje się do ewangelizacji i integracji środowiska. Różna jest objętość pism i szata graficzna; najczęściej są to kwartalniki i miesięczniki. Kilka tytułów ma wymiar ponadparafialny i regionalny, a jeden ma charakter kulturalno-społeczno-literacki. W tworzeniu pism biorą udział zarówno osoby o przygotowaniu dziennikarskim, jak i amatorzy. Zróżnicowane są sposoby dystrybucji i nakłady; od kilkuset do nawet kilku tysięcy egzemplarzy. Wszyscy uczestnicy podkreślali dobrą współpracę świeckich z duszpasterzami.

Zauważono też problemy; największym jest znalezienie czasu na pracę redakcyjną ze względu na pracę zawodową i obowiązki rodzinne. Sporo trudności sprawia znalezienie większej liczby piszących teksty oraz rotacja składu, zwłaszcza w młodszym pokoleniu. Podkreślono, że prowadzeniem pism parafialnych zajmują się pasjonaci. W trakcie spotkania zrodził się pomysł stworzenia na poziomie archidiecezjalnym bazy tekstów o tematyce szerszej, przesyłanych przez redakcje do wykorzystania w innych gazetkach.

2019-05-21 13:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ukazał się reprint „Niedzieli” i broszury nt. Diecezjalnego Kongresu Eucharystycznego w Kłobucku

[ TEMATY ]

prasa

Z inicjatywy Ponadregionalnego Stowarzyszenia Edukacyjnego „Wieniawa” w Kłobucku oraz parafii pw. św. Marcina w Kłobucku, przy współpracy tygodnika katolickiego „Niedziela” ukazało się wydanie reprintu numeru 23 „Niedzieli” z 9 czerwca 1935 r. oraz broszury „Z dziejów miasta Kłobucka i parafii kłobuckiej. Z okazji Diecezjalnego Kongresu Eucharystycznego w Kłobucku dn. 9 i 10 czerwca 1935 r.”

Inicjatywa ta wpisuje się w 30. rocznicę II Krajowego Kongresu Eucharystycznego, który odbył się w 1987 r. oraz w 20. rocznicę Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego, który odbył się we Wrocławiu w 1997 r. Jest również jednym z ważnych elementów przybliżenia dziejów Kłobucka i parafii św. Marcina w Kłobucku, gdzie proboszczem w latach 1434-1448 był ks. Jan Długosz (1415-1480) wybitny historyk polski , kronikarz, kanonik krakowski, dyplomata, wychowawca synów królewskich; od 1480 arcybiskup - nominat lwowski.
CZYTAJ DALEJ

Dlaczego potrzeba było aż stu lat, aby Kościół uznał objawienia Matki Bożej w Gietrzwałdzie?

2026-06-26 21:34

[ TEMATY ]

Gietrzwałd

Matka Boża Gietrzwałdzka

Julia Czernik

Zatwierdzam kult objawień Matki Boskiej w Gietrzwałdzie jako nie sprzeciwiający się wierze i moralności chrześcijańskiej, oparty na faktach wiarygodnych, których charakter nadprzyrodzony i Boży nie da się wykluczyć” – oświadczył publicznie 11 września 1977 roku w obecności tysięcy pielgrzymów biskup warmiński Józef Drzazga. W ten sposób w imieniu Kościoła uznał, że między 27 czerwca a 16 września 1877 roku w Gierzwałdzie ukazywała się Najświętsza Maryja Panna Niepokalanie Poczęta.

Poniżej fragment książki Odkryć Gietrzwałd na nowo. Całość do kupienia w naszej księgarni: ksiegarnia.niedziela.pl.
CZYTAJ DALEJ

Kościół powinien ukazywać samarytańskie oblicze - mówili kardynałowie podczas 3. sesji konsystorza

2026-06-27 15:37

[ TEMATY ]

Kościół

konsystorz

samarytańskie oblicze

Vatican Media

3. sesja konsystorza nadzwyczajnego

3. sesja konsystorza nadzwyczajnego

Podczas trzeciej sesji konsystorza w Watykanie w sobotę 27 czerwca kardynałowie zwrócili uwagę na podziały występujące w świecie, które uderzają najbardziej w ubogich, a młodym odbierają nadzieję. Kościół powinien ukazywać oblicze samarytańskie – wskazywali.

Przedpołudniowa sesja konsystorza nadzwyczajnego rozpoczęła się Mszą św., celebrowaną przez dziekana kolegium kardynalskiego kard. Giovanniego Battistę Re.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję