Reklama

Jasna Góra

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 50/2021, str. 9

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Krzysztof Świertok/BPJG

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

13 grudnia 1981. Pamiętamy!

I w tym roku w 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego na Jasnej Górze zanoszona będzie szczególna modlitwa za Polskę i tych, którzy walczyli o jej wolność. W sanktuarium znajduje się wiele niezwykłych pamiątek tamtych tragicznych dni, a sprawowana o godz. 15.30 w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Msza św. za Ojczyznę to swoisty ślad 1981 r.

To na Jasnej Górze została zredagowana pierwsza podziemna ulotka. Była nią modlitwa o uwolnienie aresztowanych. Rano 13 grudnia 1981 r. na Jasną Górę przyjechał prymas Polski kard. Józef Glemp. W przemówieniach wygłoszonych tego dnia nie krył, jak boleśnie przeżywa wprowadzenie stanu wojennego. Wzywał jednak do rozważnego postępowania i zachowania spokoju. Przemawiał wtedy do modlącej się na Jasnej Górze młodzieży akademickiej Niezależnego Zrzeszenia Studentów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

O Jasnej Górze wspomniał także tego dnia papież Jan Paweł II. W Watykanie nawoływał do modlitwy w intencji Polski i powiedział: „Polecam Polskę i wszystkich Polaków Tej, która dana jest narodowi ku obronie”.

W muzeach jasnogórskich są: transparenty, druki, ulotki, symboliczne oporniki, fotografie, sztandary, pamiątki internowanych: koszule z autografami, rzeźby, krzyże, korespondencja czy podziemna prasa. Szczególnie wymownym wotum jest obraz Matki Bożej namalowany na więziennym kocu.

Reklama

Przez cały stan wojenny ludzie Solidarności przybywali do sanktuarium, szukając tu umocnienia i nadziei. W grudniu najbardziej poszukiwani działacze opozycyjni znaleźli schronienie np. w jasnogórskiej wieży, gdzie jedzenie przynosił im jeden z paulińskich braci. Dzięki tym działaniom uniknęli pierwszej fali aresztowań.

Ksiądz Ryszard Umański, kapelan częstochowskiej Solidarności, przypomina o podtrzymywanym dla uczczenia ofiar stanu wojennego zwyczaju układania krzyża ze zniczy i kwiatów od figury Matki Bożej w dół, do alei Sienkiewicza.

Spotkanie animatorów synodalnych

Spotkanie świeckich animatorów synodalnych z parafii i wspólnot archidiecezji częstochowskiej odbyło się na Jasnej Górze 4 grudnia. – Synod nie jest parlamentem ani badaniem opinii. Jest wydarzeniem kościelnym, a jego protagonistą jest Duch Święty. Synod to wspólna droga Kościoła – przypomniał bp Andrzej Przybylski, przewodniczący diecezjalnego zespołu synodalnego. Podkreślił, że do tej pory każdy wierzący zatroskany o wiarę, o ewangelizację szedł własnymi ścieżkami, a synod ma pokazać jedność.

Podczas spotkania odbył się panel dyskusyjny o synodzie i Kościele z udziałem członków zespołu synodalnego. Wszyscy uczestnicy mieli możliwość zadawania pytań. Po panelu odbyły się warsztaty w siedmiu grupach, w czasie których przedstawiciele parafii i wspólnot uczyli się m.in., jak zorganizować i poprowadzić spotkanie synodalne parafialnych rad duszpasterskich. Każdy otrzymał specjalny konspekt Dialog w procesie budowania wspólnoty parafialnej. Znalazły się w nim: przykładowa modlitwa, katecheza, wyjaśnienie celu i przebiegu spotkania.

Reklama

Biskup Przybylski zauważył, że podobne spotkania mają się odbywać w parafiach. – Oczekiwania są takie, żeby animatorzy parafialni wsparli księży w ich organizowaniu, by rozeznali teren pracy synodalnej we własnych wspólnotach.

Spotkanie animatorów synodalnych odbyło się na Jasnej Górze, bo „nie mogło zabraknąć modlitwy u Tej, która jest Matką Kościoła”. To Jej abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, zawierzył wielkie dzieło drogi Kościoła podczas rozpoczynającej spotkanie Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej.

Jasnogórski flesz

• 13 grudnia – Msza św. za Ojczyznę w 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego (godz. 15.30);

• 16-18 grudnia – Jasnogórskie Dni Skupienia;

• 17 grudnia – początek Nowenny do Dzieciątka Jezus (godz. 18.30);

• 18 grudnia – spotkanie opłatkowe paulińskich kleryków i ich rodzin; koncert w ramach Jasnogórskich Wieczorów Organowych (godz. 17); czuwanie Wspólnoty Krwi Chrystusa.

2021-12-07 11:15

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Częstochowa: odbyła się peregrynacja symboli ŚDM

– Na wzgórzu jasnogórskim 30 lat temu św. Jan Paweł II wokół tego krzyża zgromadził wolne dzieci Boże – mówił w homilii ks. prał. Marian Duda, przewodniczący Kościelnego Komitetu Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży w Częstochowie w sierpniu 1991 r. 26 sierpnia przewodniczył Mszy św. w kościele akademickim św. Ireneusza, który stał jedną ze stacji peregrynacji symboli ŚDM w Częstochowie.

W homilii kapłan przypomniał, że „tam gdzie są Jezus i Maryja, tam zawsze dzieją się cuda”. – To największa obecność. Ona się liczy zawsze na pierwszym miejscu. Nie coś tylko ktoś. Obecność w naszym życiu. Ktoś przy nas. To obecność Boga w naszym życiu, bo całe nasze życie to jedna wielka święta historia, w której obecny jest Jezus i Jego Matka – mówił ks. Duda.
CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.
CZYTAJ DALEJ

Lionel Messi - nie tylko czyni znak krzyża po zdobytych golach, ale też gra w... pobłogosławionych butach

2026-06-25 21:09

[ TEMATY ]

Lionel Messi

PAP/EPA/JEFFREY MCWHORTER

Argentyński piłkarz Lionel Messi, uważany za jednego z najlepszych piłkarzy w historii piłki nożnej, publicznie wyznał swoją wiarę podczas meczu na Mistrzostwach Świata FIFA 2026 - informuje portal churchpop.com.

Argentyńczyk zdobył dwie bramki w meczu z Austrią, stając się samodzielnym rekordzistą pod względem liczby goli zdobytych w historii mundiali. Wcześniej, w spotkaniu z Algierią, ustrzelił pierwszy w karierze mundialowy hat-trick.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję