Reklama

Litania do Męczenników Międzyrzeckich na sopran, skrzypce, chór mieszany i orkiestrę smyczkową

Najważniejsze jest Słowo

15 września podczas uroczystości milenium śmierci Pierwszych Męczenników Polski w Międzyrzeczu zostanie wykonana, specjalnie na ten dzień skomponowana, "Litania do Męczenników Międzyrzeckich na sopran, skrzypce, chór mieszany i orkiestrę smyczkową". Dzień wcześniej wysłuchają jej arcybiskupi i biskupi zgromadzeni na sesji plenarnej Konferencji Episkopatu Polski w Paradyżu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pomysł

Reklama

napisania utworu muzycznego na cześć Braci Międzyrzeckich upamiętniających milenium ich śmierci zrodził się trzy lata temu. Przy okazji letnich wakacji 2000 r. Ewa i Mariusz Monczakowie, muzycy pochodzący z Zielonej Góry, a obecnie mieszkający w Kanadzie, dotarli do sanktuarium maryjnego w Rokitnie. - Wtedy to - opowiada Ewa Monczak - spacerując po tamtejszym ogrodzie, napotkaliśmy kaplicę Pięciu Męczenników Międzyrzeckich, patronów naszej diecezji. Ze znajdującej się tam notki historycznej dowiedzieliśmy się po raz pierwszy o tych pierwszych polskich świętych. Ich historia bardzo nas poruszyła. Gdy uświadomiliśmy sobie, że w 2003 r. będzie przypadać milenium męczeńskiej śmierci Braci, zrodził się pomysł uświetnienia tej daty powstaniem utworu muzycznego - mówi E. Monczak.
Zamawianie utworów dla uświetniania wydarzeń historycznych czy jubileuszy ma wielowiekową tradycję i ostatnio jest coraz częściej praktykowane. Np. Wojciech Kilar napisał Missa pro Patria na 100-lecie Filharmonii Narodowej, Krzysztof Penderecki Siedem Bram Jerozolimy na 3000. rocznicę powstania miasta, Henryk Mikołaj Górecki Beatus Vir na 900. rocznicę śmierci św. Stanisława. Napisanie utworu zawsze wiąże się z dużymi kosztami i dlatego Ewa i Mariusz Monczakowie, którzy od sześciu lat są organizatorami Lubuskiej Cameraty, ze swoim projektem zwrócili się do władz Międzyrzecza z prośbą o pomoc finansową. Projekt spodobał się ówczesnemu burmistrzowi miasta Zygmuntowi Kubiakowi i został zatwierdzony przez Radę Miasta. Po otrzymaniu dotacji Państwo Monczakowie zwrócili się do Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, które jest wydawcą polskich kompozytorów, o pomoc przy wyborze odpowiedniego kompozytora. Wydawnictwo jednomyślnie skierowało ich do Pawła Łukaszewskiego.

Kompozytor

Reklama

urodził się w 1968 r. w Częstochowie. Skończył Akademię Muzyczną w Warszawie - w klasie wiolonczeli i w klasie kompozycji. W 2000 r. obronił doktorat w zakresie kompozycji (I stopień specjalizacji). Jest laureatem różnych konkursów i nagród, a jego kompozycje, Missa pro Patria i Antiphonae w 1999 r. zajęły I miejsce na Liście Przebojów Radia Classic. Od 1991 r. bierze udział m.in. w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Sakralnej "Gaude Mater" w Częstochowie i w Warszawskich Spotkaniach Muzycznych. W latach 1992-2002 był prezesem Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Sakralnej, od 2002 r. jest kierownikiem Pracowni Kontrapunktu przy Katedrze Kompozycji oraz od 1999 r. dyrektorem i dyrygentem Warszawskiego Chóru Kameralnego "Musica Sacra". Komponuje zarówno utwory solowe, jak i kameralne, orkiestrowe czy wokalne, wokalno-instrumentalne, multimedialne i teatralne.
Do niego zatem Państwo Monczakowie zwrócili się z prośbą, aby napisał utwór wokalno-instrumentalny. Najodpowiedniejsza wydawała im się forma kantaty i taki też roboczy tytuł funkcjonuje w różnych źródłach. Jednak wybór tekstu do utworu i jego ostateczny kształt pozostawał w gestii kompozytora. Paweł Łukaszewski wybrał tekst Litanii do Męczenników Międzyrzeckich. Otrzymał zgodę na użycie tego tekstu od władz diecezji i zatytułował całość Litania do Męczenników Międzyrzeckich na sopran, skrzypce, chór mieszany i orkiestrę smyczkową.
- Powtarzalność myśli muzycznych i słów zwalnia tempo zdarzeń, wydłuża czas - jest on zatrzymany, zawieszony, rozważany. Ograniczenie, czasem do kilku dźwięków lub akordów, sprawia, że te dźwięki zyskują nową głębię i nowy czas. Ale sacrum jest pomiędzy dźwiękami, w przestrzeni, pogłosie, wybrzmieniu, a czasem nie tam, gdzie dźwięk się zaczyna, ale gdzie się kończy - wyjaśnia powód wykorzystania Litanii P. Łukaszewski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Autorem Litanii

do Męczenników Międzyrzeckich jest ks. Andrzej Czechowicz, proboszcz parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Międzyrzeczu (zm. 1969), który przyczynił się do reaktywowania kultu Pięciu Braci Męczenników w Międzyrzeczu. Chcąc przybliżyć ogółowi wiernych modlitwę Kościoła do Pięciu Braci Męczenników, zanoszoną wówczas w języku łacińskim, przełożył na język polski antyfony z brewiarza Officia propria dioecesium Poloniae zamieszczone pod datą 12 listopada. Teksty te, obok twórczości własnej, w dużym stopniu stanowią treść wezwań litanii. - Na treść Litanii - wyjaśnia ks. dr Zbigniew Kobus - składa się dwadzieścia sześć wezwań. Pierwszych sześć jest adresowanych do Boga Ojca, Syna i Ducha Świętego. Następne wezwanie skierowane jest do Maryi, którą Kościół zawsze wspomina "najpierw", chcąc podkreślić specyficzny walor czci Najświętszej Maryi Panny. Dalej wspominany jest św. Wojciech, którego śmierć stoi na progu chrześcijaństwa na naszych ziemiach. Jest on najstarszym świadkiem Chrystusa na ziemi polskiej. W dalszej części wezwania Litanii są adresowane po trzy razy do poszczególnych Braci Męczenników, którzy złożyli świadectwo wierności Chrystusowi: Benedykta, Jana, Izaaka, Mateusza i Krystyna. Litanię zamykają trzy wezwania adresowane do wszystkich Pięciu Braci jednocześnie. Po tradycyjnym trzykrotnym wezwaniu Jezusa jako "Baranka Bożego, który gładzi grzechy świata" następuje krótkie responsorium: "Niech święci cieszą się w chwale. Niech się radują w miejscu odpocznienia", inspirowane Psalmem 149. Litanię do Męczenników Międzyrzeckich zamyka modlitwa końcowa przewodniczącego. W inwokacji wzywa ona Boga, który "uświęcił zasiew wiary w narodzie polskim" krwią świętych Pięciu Braci. Prośba przywołuje przykład i modlitwę wstawienniczą Pięciu Braci do wyznawania imienia Bożego. Modlitwę wierni potwierdzają aklamacją: "Amen" - kończy ks. Z. Kobus.
Wybór tekstu dla kompozytora nie był przypadkowy, gdyż poszukuje on zawsze dobrej drogi, by przeniknąć w sferę sacrum. - Bliski jest mi szacunek do Słowa - mówi P. Łukaszewski - dla którego poszukuję odpowiedniego dźwięku. Dźwięk służy w mojej twórczości Słowu. Nie próbuję poprzez kreacje dźwiękowe tworzyć nowej rzeczywistości, ale staram się to Słowo ilustrować językiem brzmieniowym, który jest czytelny dla współczesnego odbiorcy. Dlatego głównym bohaterem Litanii jest właśnie sama treść litanijna, a nie towarzysząca jej muzyka.

W koncercie

premierowym, jak i w następnych koncertach wystąpią: Joanna Łukaszewska sopran (żona kompozytora), Mariusz Monczak - skrzypce, orkiestra "Lubuska Symfonietta" oraz Chór "Adoramus" ze Słubic przygotowany przez Barbarę Weiser. Litanię poprowadzi sam kompozytor Paweł Łukaszewski. Utwór trwa ok. 25 min. Program koncertów dopełni muzyka włoska, jako że dwóch z Braci Międzyrzeckich przybyło do Polski ze słonecznej Italii; będą to utwory Vivaldiego i Coreliego.
Po Paradyżu i Międzyrzeczu Litania do Męczenników Międzyrzeckich na sopran, skrzypce, chór mieszany i orkiestrę smyczkową zostanie jeszcze wykonana podczas koncertów jubileuszowych kilku kościołach diecezji. Kolejne wykonania Litanii odbędą się podczas festiwalu "Abyśmy byli jedno" w Łagowie oraz podczas sierpniowej edycji festiwalu Lubuska Camerata w Żarach, Żaganiu i Głogowie.
Samemu utworowi muzycznemu towarzyszy też okolicznościowy plakat. Jego projekt na prośbę Państwa Monczaków wykonał grafik z Montrealu - prof. Alfred Hałasa. Główną częścią plakatu jest czerwony krzyż złożony z pięciu linii horyzontalnych i wertykalnych. Te rozmaicie się splatające pięciolinie są z jednej strony symbolem Pięciu Braci, ich drogi życia i wspólnej misji prowadzącej do męczeńskiej śmierci, z drugiej zaś są także symbolem muzycznego charakteru imprezy. Całości dopełnia treść Litanii do Męczenników Międzyrzeckich umieszczona w dolnym, lewym rogu oraz informacje o Letnim Festiwalu Muzyki Kameralnej "Lubuska Camerata", którego dyrektorem artystycznym jest Mariusz Monczak.
Mottem twórczości kompozytorskiej Pawła Łukaszewskiego są słowa: "Pragnę, aby moja muzyka skłaniała człowieka do refleksji, zwalniając tempo życia, pomagała mu w skupieniu i kontemplacji, a tworząc ją stanę się może pośrednikiem w przekazywaniu Prawdy". Oby słowa te urzeczywistniły się 15 czerwca w Międzyrzeczu.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W piątek 2 maja w niektórych diecezjach dyspensa

[ TEMATY ]

post

Bożena Sztajner/Niedziela

Niektórzy polscy biskupi udzielili na terenie podległych im diecezji dyspensy od wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych w piątek 2 maja. Zdecydował tak m.in. Prymas Polski, kard. Kazimierz Nycz czy metropolici częstochowski i gdański uwzględniając racje duszpasterskie. Żołnierzom, funkcjonariuszom i pracownikom służb mundurowych dyspensy udzielił biskup polowy.

Prymas Polski abp Józef Kowalczyk udzielił wiernym archidiecezji gnieźnieńskiej oraz osobom przebywającym na jej terenie dyspensy od zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątek, dnia 2 maja br. Podobnie uczynił metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, który „mając na względzie, że piątek 2 maja przypada między dwoma dniami ustawowo wolnymi od pracy, co – jak stwierdził - sprzyja organizowaniu w tym czasie rodzinnych i towarzyskich spotkań oraz radosnemu przeżywaniu tych dni, po rozważeniu słusznych racji duszpasterskich, udzielił zgodnie z kan. 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego, wszystkim osobom przebywającym w granicach archidiecezji warszawskiej, dyspensy od zachowania nakazanej w piątek wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych”. Osoby korzystające z dyspensy zobowiązał do modlitwy w intencjach Ojca Świętego. Racjami duszpasterskimi kierował się również metropolita częstochowski abp Wacław Depo, który udzielił dyspensy „wszystkim osobom przebywającym w granicach archidiecezji częstochowskiej” w piątek 2 maja. Zobowiązał te osoby do modlitwy w intencjach Ojca Świętego, jałmużny lub uczynków chrześcijańskiego miłosierdzia. „Biorąc pod uwagę typowo wypoczynkowy i turystyczny charakter drugiego dnia miesiąca maja (długi weekend), udzielam wszystkim wiernym na terenie archidiecezji gdańskiej dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych” – napisał w specjalnym dekrecie również metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź. Dyspensy udzielił również administrator diecezji siedleckiej bp Piotr Sawczuk, który uwzględnił fakt, że „piątek 2 maja br. przypada między dwoma dniami ustawowo wolnymi od pracy, kiedy to w sposób szczególny dziękujemy Bogu za dar wolnej Ojczyzny, co sprzyja organizowaniu spotkań patriotycznych, rodzinnych i towarzyskich” Potrawy mięsne można będzie spożywać też na terenie diecezji bielsko-żywieckiej, gdzie dyspensy udzielił bp Roman Pindel. Ponadto z dyspensy od pokutnego charakteru piątku 2 maja będą mogli skorzystać wierni ordynariatu polowego. „Święto Flagi Narodowej obchodzone w naszej Ojczyźnie w dniu 2 maja, w przeddzień uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, przeżywane jest w sposób uroczysty, szczególnie w Wojsku Polskim. W związku z tym, że w bieżącym roku dzień ten przypada w piątek, zgodnie z kanonem 87 Kodeksu Prawa Kanonicznego oraz art. II § 1 Konstytucji Apostolskiej Spirituali Militum Curae, niniejszym udzielam dyspensy wszystkim wiernym Ordynariatu Polowego od przestrzegania pokutnego charakteru tego dnia, zwalniając z obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych” – napisał w wydanym dziś dekrecie bp Józef Guzdek. W Kościele katolickim w Polsce, wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów należy zachowywać we wszystkie piątki w roku Dyspensa jest zawsze jednorazowym zwolnieniem z przestrzegania konkretnego przykazania kościelnego, natomiast od przykazań Bożych nikt nie może dyspensować. Dyspensa może być udzielona tylko w pewnych okolicznościach i dla konkretnej osoby lub konkretnej grupy osób. Najczęściej dotyczy ona zwolnienia z obowiązku powstrzymania się od spożywania potraw mięsnych i od zabawy w piątki. Biskup udziela też różnego rodzaju dyspens związanych z zawieraniem małżeństw. W większości wypadków biskupi udzielili swoim diecezjanom dyspens na podstawie kanonu 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego (KPK), który głosi: „Biskup diecezjalny może dyspensować wiernych - ilekroć uzna to za pożyteczne dla ich duchowego dobra - od ustaw dyscyplinarnych, tak powszechnych, jak i partykularnych, wydanych przez najwyższą władzę kościelną dla jego terytorium lub dla jego podwładnych, jednak nie od ustaw procesowych lub karnych ani od których dyspensa jest specjalnie zarezerwowana Stolicy Apostolskiej lub innej władzy”.
CZYTAJ DALEJ

Bp Adam Bałabuch: Odejście od Boga to największa strata, jaką może ponieść człowiek

2025-04-30 13:32

[ TEMATY ]

Świebodzice

Wizytacja kanoniczna

bp Adam Bałabuch

Stanisław Bałabuch

Bp Adam Bałabuch, biskup pomocniczy świdnicki

Bp Adam Bałabuch, biskup pomocniczy świdnicki

Nie mówił o statystykach, nie straszył – mówił prosto i dobitnie. Podczas wizytacji w parafii św. Mikołaja w Świebodzicach bp Adam Bałabuch przypomniał, że największą tragedią człowieka nie jest cierpienie ani porażka, lecz utrata więzi z Bogiem.

Hierarcha odwiedził lokalne szkoły, przedszkola i Siostry Notre Dame, modlił się na cmentarzu przy grobie ks. Władysława Lorka, a także spotkał się z grupami parafialnymi i duchowieństwem.
CZYTAJ DALEJ

Obraz Matki Bożej wraca na Jasną Górę

2025-05-01 11:12

[ TEMATY ]

Matka Boża Częstochowska

peregrynacja

peregrynacja obrazu Matki Bożej

Karol Porwich/Niedziela

Po 40 latach dobiega końca drugie Nawiedzenie polskich diecezji i parafii w kopii Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. 2 maja w obecności biskupów i pielgrzymów, w uroczystej precesji z katedry częstochowskiej na wzgórze jasnogórskie przyniesiony zostanie wizerunek Nawiedzenia.

Oratorium Bachledowiańskie „Równoj ku Górze” Zofii Truty i Bartłomieja Gliniaka zabrzmi na Jasnej Górze 2 maja o godz. 20.00, wpisując się w uroczystości dziękczynne za peregrynację Matki Bożej w kopii Obrazu Częstochowskiego w polskich diecezjach przez ostatnie 40 lat, zapraszamy! ZOBACZ WIĘCEJ: niedziela.pl.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję