Reklama

Jasna Góra

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 31/2023, str. 4

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nie zatrzymuj Chrystusa dla siebie, idź i głoś!

– Głoście Ewangelię ubogim, strapionym, załamanym na duchu; tym, którzy utkwili na peryferiach, z franciszkańską troską, prostotą, miłością i radością – zachęcał bp Andrzej Przybylski świeckich franciszkanów. W imieniu Kościoła podziękował im za wnoszenie duchowości Franciszka z Asyżu w historię współczesnego świata. Na Jasnej Górze odbyła się 30. Pielgrzymka Franciszkańskiego Zakonu Świeckich.

W homilii bp Przybylski przekonywał, że i dziś ludzie potrzebują Franciszkowej duchowości. Wskazując na motto pielgrzymki, którym jest wyznanie Biedaczyny z Asyżu: „Ty jesteś radością”, kaznodzieja podkreślił, że misją świeckich franciszkanów jest dzielenie się z innymi taką radością, którą może dać tylko Chrystus Zmartwychwstały. – Ile jest na świecie depresji i ciemności, ile jest samotności i wojen, choćby ta straszna wojna na Ukrainie, tak blisko nas. I właśnie w takich czasach potrzeba głosić radość wielkanocną, że nawet wtedy, kiedy wydaje się, iż jest ciemno, samotnie, Bóg przemieni to doświadczenie w radość – zapewniał.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

O aktualności franciszkańskiego charyzmatu we współczesnym świecie mówiła Emilia Nogaj, przełożona narodowa wspólnoty. To świadectwo o Chrystusie, który jest natchnieniem i centrum życia, bycie znakiem pokoju w niespokojnym świecie, w którym ludzie przeżywają wiele lęków, depresji. Dziś szczególnie aktualne i potrzebne jest wezwanie do odbudowy Kościoła w duchu jedności i franciszkańskiej pokory. Ruch zapoczątkował św. Franciszek w 1221 r., dając zasady życia chrześcijańskiego dla świeckich.

Jestem, pamiętam, czuwam

Podczas rekolekcji w drodze 250 pątników 47. Pieszej Pielgrzymki Skałecznej uczyło się o tym, co znaczy iść drogą wiary, szukać Boga, jak o Nim świadczyć, czy warto zawierzyć swoje życie Maryi. Towarzyszyło im przesłanie oparte na słowach modlitwy Apelu Jasnogórskiego w roku jego 70-lecia: „Jestem, pamiętam, czuwam”. Pielgrzymkę tradycyjnie prowadzili paulini. Jedną piątą pielgrzymki stanowili najmłodsi w wieku od 3 miesięcy do 15 lat. To właśnie pięćdziesięcioro dzieci wbiegło radośnie na błonia, wprowadzając pielgrzymów na Jasną Górę.

Staś Radziszewski, choć ma 11 lat, w tym roku z babcią i młodszą siostrą pielgrzymował już po raz trzeci. – Jest dużo modlitw, po prostu jest fajnie. Nie umiem tego dokładnie opisać, po prostu trzeba na pielgrzymce być – powiedział chłopiec. Wojtek z Piekiełka wybrał się na pielgrzymkę z ciekawości i – jak zapewniał – było warto. Kuba z Ropniowa w okolicach Limanowej wybrał się, by... pochodzić. Chłopiec stwierdził, że „chodząc, łatwiej się modlić, bo mięśnie są rozgrzane, a najbardziej serce”. Nastoletni Cyryl z Ukrainy wyruszył na Jasną Górę, aby ofiarować modlitwę i trud za pokój w swojej ojczyźnie. Pielgrzymka Skałeczna przyciąga ludzi z całej Polski, a w tym roku uczestniczyli w niej także pątnicy z: Ukrainy, Holandii, Estonii i Austrii.

Świętości trzeba szukać

Reklama

– W tym roku przede wszystkim dajemy świadectwo o świętości Jana Pawła II, zgłębiamy jego nauczanie – podkreślali uczestnicy 37. Wadowickiej Pielgrzymki Pieszej na Jasną Górę. W ciągu 6 dni 160 km pokonało 200 pątników, w tym 30 osób po raz pierwszy.

Ksiądz Adam Kurdas, główny przewodnik pielgrzymki, podkreślał, że w tym roku pielgrzymowanie wadowiczan było świadectwem o świętości Jana Pawła II. – Nie wstydzimy się św. Jana Pawła II, wręcz przeciwnie – głosimy jego świętość, zgłębiamy nauczanie i chcemy pokazywać, że świętość jest drogą dla każdego. Nie należy się bać świętości w tym zwariowanym świecie, trzeba jej szukać, a nie niszczyć, bo jest nam potrzebna. Jeśli nie będzie świętości, to cóż nam zostanie? – powiedział kapłan.

Kamila z Wadowic przyszła na Jasną Górę po raz pierwszy, aby podziękować Maryi za zdrowie swoich rodziców. Jak sama podkreśliła, wzorem zawierzenia jest dla niej św. Jan Paweł II.

Jasnogórski flesz

• 30 lipca – 4 sierpnia – Powiatowa Pielgrzymka Rowerowa z Łańcuta;

• 31 lipca – Piesza Pielgrzymka Góralska;

• 5-6 sierpnia – Piesza Pielgrzymka Archidiecezji Gnieźnieńskiej, Gnieźnieńska Pielgrzymka Rowerowa, Piesza Pielgrzymka Rybnicka.

2023-07-25 13:19

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: podsumowanie pierwszego szczytu pielgrzymkowego

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

KRZYSZTOF ŚWIERTOK

Z dziękczynieniem za kanonizację Jana Pawła II, z modlitwą za Światowe Dni Młodzieży w Polsce, w intencjach papieskiej podróży do Korei, a także z błaganiem o pokój na świecie odbywały się tegoroczne piesze pielgrzymki na uroczystość Wniebowzięcia NMP. Na ten jeden z największych odpustów w 60. grupach dotarło prawie 74 tys. pątników.

Tegoroczna wędrówka do Częstochowy dla wszystkich grup była okazją do wdzięczności za świętego papieża pielgrzyma i wraz z nim do pogłębiania wiary w Jezusa Chrystusa.
CZYTAJ DALEJ

Francja: z kościoła ukradziono konsekrowane hostie i Najświętszy Sakrament

2026-06-22 06:42

[ TEMATY ]

profanacja

kradzież

Karol Porwich/Niedziela

Francuski portal tribunechretienne.com podaje, że w kościele w Mugron doszło do kradzieży kielichów, paten i Najświętszego Sakramentu.

Według parafian, z którymi skontaktowano się na miejscu zdarzenia, zniknął także Najświętszy Sakrament i wszystkie konsekrowane hostie przechowywane w tabernakulum.
CZYTAJ DALEJ

Jak katolicy reagują na gregoriański śpiew generowany przez sztuczną inteligencję?

2026-06-23 09:44

Karol Porwich/Niedziela

Na platformach muzycznych, takich jak Spotify, pojawiło się nowe zjawisko: śpiew przypominający chorał gregoriański, generowany przez sztuczną inteligencję. Teksty bywają mieszaniną słów brzmiących jak łacina, a zamiast ludzkich głosów słyszymy komputerową symulację. Jak katolicy powinni odnosić się do tego nowego fenomenu, który hymnista (twórca hymnów) Alan Hommerding nazwał „Chant GPT”? Głosy różnych specjalistów na ten temat zebrała dziennikarka portalu EWTN Kate Quinones.

Zdaniem katolickich teologów i muzyków chorał nie jest czymś przeznaczonym do biernej konsumpcji, jak media społecznościowe czy rozrywka. Jest przede wszystkim formą modlitwy i kultu Bożego. “Chorał nie został stworzony po to, by być wykonywanym dla artystycznej przyjemności słuchaczy, ale po to, by z biegiem czasu dostrajać nasze serca do Boga” - przypomina o. Phillip Alcon Ganir SJ, wykładowca muzyki sakralnej w Boston College.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję