Reklama
liturgia tygodnia
Czy Bóg wodzi nas na pokuszenie?
Pierwsze czytanie z Księgi Królewskiej ukazuje nam postać króla Salomona modlącego się o dar mądrości, aby lepiej rządzić ludem i przewodzić mu. Prośba ta spotyka się z przychylną odpowiedzią Boga, który chwali wspaniałomyślną postawę króla i spełnia jego pragnienie: daje mu serce mądre i rozsądne do wypełniania monarszych obowiązków. Przyjrzyjmy się bliżej postaci króla Salomona
Wakacje i zasłużony wypoczynek to także czas zagranicznych podróży i wyjazdów. Gdy będziemy zwiedzać miejsca odległe od nas nie tylko geograficznie, ale również kulturowo, możemy być zaskoczeni zarówno różnorodnością religijną, jak i powszechnością praktyki religijnej.
Kiedy w 2013 r. papież Franciszek kanonizował Piotra Fabera, przyznał, że zawsze go podziwiał. Piotr wychowywał się w skromnej rodzinie wieśniaczej. W 1525 r. odbywał studia w Paryżu.
15-18
19
życie kościoła
Katolicy w Ameryce są podzieleni. I nie chodzi tylko o świeckich, ale także o księży i biskupów
20-23
Szlakiem sanktuariów Europy
W Apulii, na „ostrodze” włoskiego buta, na górze Gargano usadowiło się miasteczko Monte Sant´Angelo. To tutaj znajduje się jedno z siedmiu najsłynniejszych w Europie sanktuariów św. Michała Archanioła.
Wystartowała III edycja projektu, na którą przez cały rok czekali turyści i mieszkańcy nadmorskich miejscowości.
24-27
30-31
32-33
moim zdaniem
Możemy śmiało siebie pytać, cośmy wnieśli w dzieje naszej ojczyzny, że mamy odwagę nazywać się Polakami.
W trasę ruszyły busy informacyjne, w których rodzice mogą się dowiedzieć więcej o zmianach w programie Rodzina 500+. To przede wszystkim podniesienie wysokości świadczenia wychowawczego do 800 zł.
34-35
listy
Poczta Polska, jako operator pocztowy i jedna z najstarszych rodzimych marek, aktywnie angażuje się w transformację cyfrową. Obecny proces digitalizacji jest strategicznym kierunkiem rozwoju Spółki, która od kilku lat konsekwentnie realizuje innowacyjne cele biznesowe, spełniając rosnące oczekiwania klientów.
36-37
42-43
dobre rady
W jednej chwili jesteś w dobrym nastroju, a w następnej odczuwasz smutek. Takie nagłe zmiany mogą się stać obciążeniem w codziennym życiu. Jakie są ich przyczyny i jak zapanować nad emocjami?
Wahania nastroju są obciążeniem w codziennym życiu nie tylko dla osób nimi dotkniętych, ale także dla ich bliskich, rodziny i przyjaciół.
Dane dotyczące COVID-19 wyglądają obecnie dobrze. Dziennie w całym kraju rejestruje się zaledwie kilkanaście potwierdzonych testami przypadków.
Czy komornik może mi wysłać wezwanie do zapłaty alimentów za mojego syna, który uchyla się od ich płacenia?
44-46
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
Właściciele gospodarstw, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych lub afrykańskiego pomoru świń, mogą ubiegać się w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o wsparcie.
47
Kącik dla dzieci
50-51
Niedziela z kulturą
51-64
Niedziela Plus
Niedziela bielsko-żywiecka
Na Kościół, który ma być wspólnotą, wskazał abp Adrian Galbas podczas nabożeństwa fatimskiego w Rychwałdzie.
Rada Powiatu Cieszyńskiego ogłosiła uchwałą rok 2023 rokiem najstarszego osadnictwa na Śląsku Cieszyńskim potwierdzonego w źródłach historycznych.
Potrzeba nam dużej cierpliwości i łagodności dla siebie. Przyjmijmy perspektywę wdzięczności. Najpierw zobaczmy dar, który otrzymaliśmy, podziękujmy za to. Wszystko, co mam, jest błogosławieństwem dla mnie – powiedział o. Paweł Kijko OFMConv podczas ewangelizacji na Koziej Górze.
Niedziela częstochowska
Kolejna rocznica Powstania Warszawskiego jest okazją do przypomnienia o pomocy, jaką mieszkańcom stolicy niósł Kościół.
Jubileusz pozwala się spotkać z tymi, którzy tworzyli tę wspólnotę niegdyś, i z tymi, którzy budują ją dzisiaj – mówi ks. Tomasz Krawczyk.
Arcybiskup Wacław Depo dokonał koronacji figury Matki Bożej Królowej Pokoju w Oziornoje, w Kazachstanie.
Niedziela podlaska
Przy pomniku Ofiar Barbarzyństwa na cmentarzu w Bielsku Podlaskim i na polanie Lasu Pilickiego, w miejscu zbrodni, odbyły się uroczystości poświęcone 80. rocznicy męczeńskiej śmierci 50. mieszkańców Bielska Podlaskiego.
„Noście zawsze szkaplerz święty. Ja zawsze go noszę i wiele z tego nabożeństwa doznałem pożytku. Pozostałem mu wierny i stał się on moją siłą” – wielokrotnie powtarzał św. Jan Paweł II.
W malowniczej miejscowości, położonej u podnóża Tatr, Bańskiej Wyżnej odbyła się Oaza Nowego Życia I stopnia dla rodzin.
Niedziela kielecka
Michniów przez lata stał się symbolem okrucieństwa wobec polskiej wsi, którą wyraża nowatorskie mauzoleum oraz żywy nurt pamięci indywidualnej i zbiorowej. I modlitwa.
Każdy pątnik ma własną historię tej niezwykłej wędrówki, która rozpocznie się już 5 sierpnia. – To 200 kilometrów szczęścia, kiedy możesz szczególnie doświadczyć, jak Bóg Cię kocha.
Jakie wydarzenia liturgiczne, duszpasterskie, naukowe, artystyczne czy muzyczne mają miejsce w Jędrzejowie i diecezji kieleckiej w ramach Roku bł. Wincentego Kadłubka?
Niedziela małopolska
Dalej mogą szerzyć Boże Miłosierdzie – przekonywał ks. prał. Tomasz Boroń, archidiecezjalny duszpasterz seniorów.
Rzym Do 30 lipca przebywają w Rzymie uczestnicy drugiego turnusu III stopnia Oazy Nowego Życia Domowego Kościoła z Archidiecezji Krakowskiej.
Spotykamy się z wielką życzliwością, co poza pielgrzymką nie zawsze jest nam dane – przyznaje w rozmowie z Niedzielą dr Kinga Mastalerz, odpowiedzialna za służbę medyczną w Pieszej Pielgrzymce Krakowskiej.
Niedziela lubelska
Po pandemii jesteśmy głodni kontaktu z ludźmi i z Bogiem – mówi bp Adam Bab.
Światowe Dni Młodzieży są jak wejście na górę Tabor – mówi ks. Damian Szewczyk.
Pamięć o Wincentym Polu kontynuowana jest w Lublinie przez akademię jego imienia.
Niedziela legnicka
>W dniach od 29 lipca do 7 sierpnia odbywa się kolejna, 31. Diecezjalna Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Przebiega pod hasłem: „Wierzę w Ciebie”.
W kościele św. Michała Archanioła w Polkowicach 9 lipca odprawiono Mszę św. dziękczynną z okazji 1. rocznicy obrania przez władze miasta św. Sebastiana za patrona.
11 lipca, w 80. rocznicę męczeńskiej śmierci kapłana, w Gumjerze w diecezji Banja Luka, bp Franjo Komarica, w miejscu byłego kościoła, odprawił Mszę św. w intencji beatyfikacji ks. Antoniego Dujlovića.
Niedziela łódzka
W Rzymie zakończyły się rekolekcje III stopnia dla młodzieży i rodzin, które prowadził kard. Grzegorz Ryś.
Pierwsi pątnicy z archidiecezji łódzkiej dotarli na Jasną Górę.
Wielowyznaniowa specyfika Łodzi, budowana w duchu ekumenizmu, nadaje miastu wyjątkowy charakter. Dziś, po 600 latach, warto ukazać miniony czas przez pryzmat jej życia religijnego.
Niedziela przemyska
Te wyjątkowe zwierzęta od kilku tygodni zamieszkały przy Domu Pomocy Społecznej w Przemyślu i są jedynymi na terenie miasta.
Są ludzie, dla których pielgrzymka jest całym życiem. Historia pani Olgi i jej syna pokazuje, że powołanie często kształtuje się na pątniczym szlaku.
Do dziś dźwięczą mi w uszach słowa, kiedy dowiedziałam się, że Niemcy w Markowej zastrzelili brzemienną kobietę wraz z całą jej rodziną.
Niedziela rzeszowska
W Gorlicach, Jaśle, Cmolasie, Zabawie i Rzeszowie odbędą się 5 sierpnia br. regionalne spotkania młodzieży w łączności ze Światowymi Dniami Młodzieży pod nazwą „Lizbona na Podkarpaciu” .
Jest jeszcze wiele plam dotyczących rzezi wołyńskiej, których nie można przykryć milczeniem lub zamalować kłamstwem – powiedział ks. Władysław Jagustyn.
Przed nami sierpień, czas żniw i zbierania owoców z tego, co zostało zasiane czy posadzone.
Niedziela sandomierska
Od kilku dni, na zaproszenie Caritas naszej diecezji, przebywają w Polsce dzieci i młodzieży z Żółkwi na Ukrainie. Opiekunami są siostry dominikanki, które na co dzień pracują z młodzieżą.
Zakończyły się XXII Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Duchowieństwa w szachach klasycznych.
Nagroda ta jest dla nas ogromnym wyróżnieniem i ogromnym honorem, świadczy bowiem o tym, że ktoś docenił trwającą już 47 lat pracę całego zespołu – podkreśliła Barbara Sroczyńska.
Niedziela sosnowiecka
Na całe szczęście w sprowadzeniu dzieci z Ukrainy na wakacje do naszej diecezji nie przeszkodziła nawet wojna. Od 30 czerwca do 15 lipca w Sosnowcu przebywało 30 kolonistów.
Matka Teresa traktowała modlitwę jako swoiste zwierciadło, w którym dusza ogląda samą siebie w Bogu – powiedziała s. Wiktoria Szczepańczyk na lipcowym spotkaniu o uproszenie beatyfikacji Czcigodnej Służebnicy Bożej m. Teresy Kierocińskiej.
„Czułe i szczere nabożeństwo” do Matki Bożej jest krótką i pewną drogą do świętości – pisał Ludwik Maria de Montfort.
Niedziela świdnicka
Naszym zadaniem, jako uczniów Chrystusa, jest nieść pokój – powiedział ks. Tomasz Kula w wałbrzyskiej kolegiacie, gdzie od czterech dekad sprawowana jest Msza święta w intencji Ojczyzny.
W Mieroszowskim Centrum Kultury w pierwszej połowie lipca po raz kolejny odbył się festiwal „Nie tylko gospel”, poświęcony pamięci Włodka Szomańskiego, założyciela zespołu Spirituals Singers Band.
Święci są wśród nas. Dziękujemy Bogu za to, że daje nam świętą Tereskę – powiedział ks. kan. Krzysztof Herbut z parafii św. Anny, przyjmując relikwie świętej karmelitanki i jej rodziców.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Jesteśmy tutaj, (...) aby nie zapomnieć tamtych niedokończonych Mszy św., a pamiętając nie szukać zemsty lecz uszanować ofiary życia na wskroś naznaczonego cierpieniem – powiedział abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski.
Takiego błogosławieństwa dokonuje się raz w historii każdego kościoła. To wpływa na miejscową wspólnotę, aby godnie uczestniczyła w Eucharystii, słuchała Słowa Bożego i przyjmowała sakramenty św. – powiedział abp Andrzej Dzięga.
Najdłuższy od wieków czas – oby trwał.
Niedziela toruńska
Młodzież ucieka z Kościoła! Takie stwierdzenie można usłyszeć we wspólnotach parafialnych, podczas spotkań duchowieństwa oraz w wielu rodzinach. Czy rzeczywiście tak jest?
O misjach w Afryce, gotowości do niesienia pomocy oraz kulturze i mentalności Zambijczyków z Aleksandrą Dworzecką rozmawia ks. Przemysław Witkowski.
Mój wujek po tych doświadczeniach aż do śmierci kładł się spać z nożem pod poduszką. A w czasie rozmowy, którą najczęściej prowadził szeptem, bardzo często przerywał, by sprawdzić, czy pod domem ktoś nie podsłuchuje.
Niedziela warszawska
O tym, w jaki sposób połączyć pasję podróżowania ze studiami, co odróżnia pielgrzymkę od wycieczki i jakie korzyści daje nam pielgrzymowanie, z dr hab. Barbarą Strzałkowską rozmawia Łukasz Krzysztofka.
Uczniowie szkół średnich i nauczyciele z całej Polski wzięli udział w trzeciej Szkole Letniej ks. Jerzego Popiełuszki, która odbywała się pod hasłem: „Cena Prawdy”.
Decyzja o rozpoczęciu Powstania Warszawskiego zapadła w dramatycznych okolicznościach, a sprawa ważyła się do ostatniej chwili. A co gdyby nie zapadła, a powstanie nie wybuchło?
Niedziela wrocławska
Miłośnicy Dróg Świętego Jakuba Archidiecezji Wrocławskiej odbyli Pielgrzymkę Szlakiem Prymasowskim pod hasłem: „Na drodze ku wolności”. Nasza redakcja towarzyszy pątnikom na tym szlaku.
O rodzinie Ulmów, która już 10 września zostanie wyniesiona na ołtarze, opowiadała s. Maria Elżbieta Szulikowska, autorka kilku książek, m.in. Markowskie bociany czy Wiktoria Ulma. Opowieść o miłości.
Tegorocznej Sumie odpustowej w parafii NMP z Góry Karmel przewodniczył o. Maksymilian Stępień, paulin, który w homilii pochylił się nad tajemnicą szkaplerza świętego.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Z kościoła św. Jerzego w Biłgoraju wyruszyła piesza pielgrzymka do diecezjalnego Sanktuarium Nawiedzenia NMP w Krasnobrodzie.
Prezydium Legionu Maryi Matki Bożej Szkaplerznej w Grabowcu obchodziło jubileusz 25 -lecia istnienia.
Sierpień jest szczególnym miesiącem, w którym pielgrzymi rozpoczynają swoją wędrówkę do stóp Matki Bożej Częstochowskiej.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
W Jakubowie odbyły się dwudniowe uroczystości odpustowe ku czci patrona parafii św. Jakuba Starszego Apostoła.
Oprócz działalności lokalnej, był otwarty na to, co działo się w kraju i na różne środowiska – tak o śp. ks. Henryku Nowiku mówi historyk dr hab. Daniel Koteluk.
W Łagowie pojawiła się nowa kapliczka Matki Bożej Miodnej. W lipcu, podczas procesji fatimskiej z udziałem parafian, pobłogosławił ją ks. Jarosław Leśny, proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela.