W koncelebrze uczestniczyło 9 księży, wśród nich 2 z Polski: ks. dr Jarosław Kowalczyk i ks. Emilian Gwiżdż. Śpiew prowadziły siostry: Adoratorki Krwi Chrystusa oraz ze Zgromadzenia Misjonarzy Miłości. Fragmenty Eucharystii w tym: modlitwy, śpiewy, słowa wstępu i homilia były prowadzone w 2 językach: chorwackim i polskim. We Mszy św. uczestniczyli pielgrzymi z Polski i kilkudziesięciu miejscowych katolików. Polską pielgrzymkę na tę uroczystość zorganizował ks. Roman Raczak, proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Legnicy.
Przypomnienie
Męczennicy z diecezji Banja Luka, których proces beatyfikacyjny toczy się obecnie, zostali zamordowani w okrutny sposób, w niewyobrażalnych męczarniach. Wśród nich był ks. Antoni Dujlović, o którym pamięć przywieźli ze sobą po II wojnie światowej do Polski repatrianci z ówczesnej Jugosławii. Świadkowie opowiadają, że ks. Antoni był bity kolbami karabinów, połamano mu ręce, zadano kilkanaście ciosów nożem i bagnetem, oddano dwa strzały w głowę i jeden w pierś, a jeden z oprawców później chwalił się, że to on pierwszy wbił nóż i wiercił by bardziej bolało. Zmaltretowane ciało wrzucili w przepaść.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Polacy w Gumjerze
Reklama
Bp Franjo Komarica podziękował zebranym, wyrażając wdzięczność za przybycie do tego, jak powiedział: „pod wieloma względami miejsca dla nas znaczącego i świętego, na fundamentach jednego z wielu naszych zniszczonych kościołów parafialnych”. Szczególnie podziękował pielgrzymom z Polski. Podkreślił, że mija 80. rocznica męczeńskiej śmierci ks. Dujlovića, proboszcza parafii Gumjera. Przypomniał też historię powstania parafii, w której polscy osadnicy 120 lat temu rozpoczęli na nowych dla nich terenach, z korzeniami katolickimi, nowe życie. Mówił o ks. Antonim, który przed wybuchem II wojny światowej przybył do Gumjery, szybko nauczył się języka polskiego i został serdecznie przyjęty przez mieszkańców niezależnie od wieku. Gdy wybuchła wojna i na te tereny wkroczyły wojska wrogie Kościołowi katolickiemu, pozostał wierny swoim parafianom i bronił ich.
Po Mszy św. w procesji, odmawiając Różaniec w dwóch językach, uczestnicy przeszli na cmentarz, gdzie pomodlono się za zmarłych.
Inne miejsca
Pielgrzymka była podzielona na kila etapów. Mieliśmy okazję spotkać się z biskupem, zwiedzić i odprawić Mszę św. w katedrze w Banja Luce, odwiedzić parafię w Presnače, klasztor Trapistów Marija Zwijezda, poznać historię Banja Luki, odwiedzić chorwacką Jasną Górę, czyli sanktuarium Marija Bistrica. W drodze powrotnej odwiedziliśmy wiedeńskie wzgórze Kahlembeg.
Przez całą podróż duchową opieką uczestników otoczyli kapłani, a nad sprawnymi przejazdami i przekazem informacji czuwał dziennikarz – historyk, a zarazem pilot i przewodnik – Leszek Sieńczyk.