Reklama

Niedziela Przemyska

Serce, które nas zna

Przychodzi do nas Jezus, Dobry Pasterz w znaku obrazu swojego Najświętszego Serca – powiedział – proboszcz ks. prał. Marian Bocho.

Niedziela przemyska 40/2023, str. IV

[ TEMATY ]

Archidiecezja przemyska

Henryk Grymuza

Powitanie obrazu Najświętszego Serca Pana Jezusa przez proboszcza kolegiaty jarosławskiej

Powitanie obrazu Najświętszego Serca Pana Jezusa przez proboszcza kolegiaty jarosławskiej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W archidiecezji przemyskiej rozpoczęła się peregrynacja obrazu Najświętszego Serca Pana Jezusa. Miejscem inauguracji stała się parafia Bożego Ciała w Jarosławiu, natomiast zakończenie przewidziano na 1 marca 2025 r. w Strachocinie.

Idzie przez wieki

W mieście Kostków, Sobieskich i Ostrogskich 18 września zainaugurowano uroczystą peregrynację wizerunku Najświętszego Serca Pana Jezusa. Tym samym dekanat jarosławski otworzył swoje wrota na obraz namalowany mistrzowską ręką. Z kościoła św. Stanisława i św. Mikołaja Chrystus przemierzał drogę procesyjną do kolegiaty Bożego Ciała. Uczestniczyli w niej księża biskupi, kapłani, pełniący posługę w różnych parafiach dekanatu, przedstawiciele różnych stanów, młodzież szkolna, także w ubiorach jarosławskich książąt, mieszczan i duchownych oraz liczne grono wiernych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Siedemset lat funkcjonowania parafii Bożego Ciała wyznacza duchowy rytm dla tego środowiska. Ksiądz prał. Marian Bocho zadbał o godne uczczenie tej rocznicy. Rangę wydarzenia podkreśliła obecność księży biskupów. Mszy św. w kolegiacie przewodniczył metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki, a koncelebrowali: metropolita przemyski abp Adam Szal, biskup pomocniczy przemyski Krzysztof Chudzio i biskup pomocniczy rzeszowski Edward Białogłowski, prowincjał Prowincji Polski Południowej Zakonu Jezuitów o. Jarosław Paszyński oraz licznie zgromadzeni kapłani.

Reklama

Kapłańskiej drodze do ołtarza towarzyszyły uroczyste pieśni, w tym Idziesz przez wieki i pieśń do Ducha Świętego. Podczas Mszy św. składano uroczyste dziękczynienie z okazji 700-lecia powstania pierwszej parafii w Jarosławiu, 500-lecia powstania kapituły kolegiackiej, 450-lecia przybycia ojców jezuitów do Jarosławia oraz za inaugurację peregrynacji obrazu Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Wiara przodków

Należy podkreślić, że podczas uroczystego powitania wizerunku ks. prał. Marian Bocho powiedział m.in.: – Przychodzi do nas Jezus, Dobry Pasterz w znaku obrazu swojego Najświętszego Serca. Idzie przez siedem wieków jako Dobry Pasterz przez jarosławską ziemię, obdarowując nowym życiem i miłością kolejne, następujące po sobie pokolenia.

Pięć wieków temu została ustanowiona kapituła jarosławska, aby jeszcze bardziej orędzie Dobrego Pasterza docierało do serc wiernych. 450 lat temu przybyli do Jarosławia jezuici, aby podejmować głoszenie Dobrej Nowiny mieszkańcom naszego miasta, zwłaszcza młodzieży. Z tej naszej pierwszej parafii powstały 33 nowe, a także kościoły filialne.

Homilia metropolity przemyskiego abp. Adama Szala stanowiła nawiązanie do tradycji wiary naszych przodków, a wiernym – słuchaczom – dostarczyła wielu wzruszeń. Hierarcha przypomniał zebranym, że słowa Jezusa: „Przyjdźcie do mnie wszyscy”, to wielkie zaproszenie, które rozbrzmiewa przez całe Boże Objawienie.

Kaznodzieja przypomniał także postać św. Józefa Sebastiana Pelczara, który jako biskup przemyski krzewił kult Serca Jezusowego w naszej archidiecezji. – To Serce jest szkołą cnót wszystkich, w której możemy się uczyć życia świętego, a szczególnie miłości – mówił abp Szal, cytując św. Józefa Pelczara.

Reklama

Zachęcał zgromadzonych wiernych, by poświęcić swoje życie Sercu Jezusa. Podał także konkretne wskazówki, jak dziś możemy czcić Najświętsze Serce Jezusa. – Okazywanie czci Sercu Pana Jezusa to unikanie grzechu, zachowywanie Bożej woli, wszystkich przykazań, a także kontemplacja i rozważanie tajemnicy męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Serce Pana Jezusa uczy nas posłuszeństwa i cierpliwości w dźwiganiu krzyża codziennego życia – podkreślił arcybiskup.

Po odśpiewanym hymnie Te Deum słowo podziękowania wygłosił ks. prał. Marian Bocho. – Wyśpiewaliśmy tę pieśń uwielbienia dla Boga, ogarniając przestrzeń siedmiu wieków. Dziękując Bogu za to, że przyszedł na tę jarosławską ziemię i poszczególne pokolenia doświadczały miłości Bożego Serca – mówił proboszcz kolegiaty.

Arcybiskup Adam Szal zapalił także symboliczną świecę, oznaczającą wejście w ósmy wiek istnienia jarosławskiej kolegiaty.

Uroczyste błogosławieństwo

Jarosławskie uroczystości obejmowały także słowa skierowane do Serca Jezusowego przez dzieci, młodzież czy przedstawicieli środowiska górników jarosławskich. Na zakończenie wierni otrzymali papieskie błogosławieństwo, którego udzielił metropolita przemyski.

Do błogosławieństwa przypisany został odpust zupełny. Łask mogli dostąpić także łączący się duchowo za pośrednictwem transmisji radiowo--telewizyjnej. Z Jarosławia obraz Najświętszego Serca Pana Jezusa został przekazany do parafii św. Stanisława Kostki w Tywoni.

2023-09-26 14:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czas dla myśliwych

Niedziela przemyska 41/2024, str. III

[ TEMATY ]

Archidiecezja przemyska

Archiwum autora

Myśliwi wraz ze swymi duszpasterzami

Myśliwi wraz ze swymi duszpasterzami

Odbyła się III Pielgrzymka Myśliwych z okręgów przemyskiego i krośnieńskiego do sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia.

To wyjątkowe wydarzenie, które miało miejsce w niedzielę 27 września, nie tylko umocniło duchową więź, ale także przede wszystkim zjednoczyło łowczych jako brać myśliwską.
CZYTAJ DALEJ

Watykan: konsystorz z zachowaniem poufności

2026-06-24 10:08

[ TEMATY ]

konsystorz

Vatican Media

W oświadczeniu opublikowanym 22 czerwca Watykan przedstawił szczegółowy program konsystorza, który odbędzie się w dniach 26-27 czerwca. Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej poinformowało, że kardynałowie uczestniczący w obradach zostali zobowiązani do zachowania ścisłej poufności oraz powstrzymania się od kontaktów z mediami podczas posiedzeń, aby - jak podkreślono - „zachować atmosferę braterskiego dialogu”.

Podczas pierwszego nadzwyczajnego konsystorza pontyfikatu Leona papieskie przemówienia publikowano dopiero po ich wygłoszeniu. Rozważania poprzedzające dyskusje dotyczące synodalności i ewangelizacji, a także dwa wystąpienia poświęcone liturgii i reformie Kurii Rzymskiej - tematom, które ostatecznie nie zostały podjęte - nie zostały oficjalnie opublikowane, choć później wyciekły do mediów.
CZYTAJ DALEJ

25 lat temu Jan Paweł II odwiedził Ukrainę

2026-06-24 20:29

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

na Ukrainie

Vatican News

W dniach 23-27 czerwca 2001 r. Jan Paweł II odbył wymarzoną pielgrzymkę na Ukrainę, odwiedzając Kijów i Lwów. Wizyta okazała się wydarzeniem o historycznym wymiarze. Stała się bowiem jednym z filarów budowania tożsamości Ukraińców, którą brutalnie niszczono w czasach dominacji sowieckiej, kiedy to Ukraina stanowiła jedną z republik ZSRS.

Jan Paweł II, przemawiając w czerwcu 1991 r. w Przemyślu do polskich Ukraińców, wiernych Kościoła Greckokatolickiego, w ich macierzystym języku, powiedział: „Jeśli mi Pan Bóg pozwoli kiedyś przyjechać do Lwowa, to będzie więcej po ukraińsku”. Marzenie papieskie spełniło się dopiero po 10 latach. Papież słowa dotrzymał, bo po ukraińsku wygłaszał przemówienia i homilie, wzruszając Ukraińców, wzbudzając ich podziw, szacunek i sympatię. Musiał oddziaływać na wyobraźnię zbiorową fakt, że papież, wówczas 80-letni człowiek, mimo nawału zajęć i postępującej choroby, pół roku poświęcił na naukę języka ukraińskiego. I to z takim skutkiem, że według obserwatorów mówił lepiej w tym języku niż prezydent Ukrainy, Leonid Kuczma.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję