Reklama
temat numeru
Czy łatwo jest być dziś proboszczem? Na ile przeciętny parafianin wie, czym zajmuje się jego duszpasterz na co dzień, a na ile ufa przekazom niechętnych Kościołowi mediów? Czterej proboszczowie z różnych stron Polski opowiadają o blaskach i cieniach swojej posługi.
Historię naszego narodu tworzyły wybitne osobowości. Wśród twórców naszej tożsamości narodowej szczególną rolę odegrał papież Jan Paweł II. Nie bez powodu określamy go jako najwybitniejszego Polaka. Tytuł ten przysługuje mu z różnych przyczyn, choćby z tej, że rozsławił Polskę na całym świecie.
10-13
treści wiary
Czasami pod szyldem „uaktualnienia” albo też „hermeneutyki” odrzuca się nauki biblijne. Wśród zdań biblijnych, które uchodzą za trudne, jest to: „Bądźcie więc roztropni jak węże, a nieskazitelni jak gołębie!” (Mt 10, 16; „nieskazitelni” tłumaczone jest czasem jako „prości”).
Czerwiec jest tradycyjnie poświęcony Najświętszemu Sercu Jezusa, najwznioślejszemu ludzkiemu wyrazowi Bożej miłości. (...) Pobożność ludowa bardzo docenia symbole, a Serce Jezusa jest w najwyższym stopniu symbolem miłosierdzia Bożego.
Wielu ludzi wierzących jest przekonanych, że wiara jest jedynie osobistym aktem zaufania, ufnością pokładaną w Bogu. Gdy pytamy: czym jest dla ciebie wiara?, często słyszymy odpowiedzi w stylu: „Wiara jest dla mnie czymś bardzo osobistym, każdy ma swoją wiarę, to jego prywatna sprawa”.
14-17
liturgia tygodnia
Słowa Ewangelii według św. Marka Mk 3, 20-35
Żyjemy w czasach, w których bardzo ważne miejsce zajmuje ekonomia. Jest to jedno z najczęściej używanych słów w debatach publicznych o kondycji społeczeństwa, o kwestii zapewnienia ludziom koniecznych dóbr. Obok tej ludzkiej ekonomii jest ekonomia Boża, o której Kościół mówi w swoim nauczaniu. Samo wyrażenie „ekonomia Boża” znajdujemy m.in. w Pierwszym Liście do Tymoteusza, w którym św. Paweł Apostoł pisze o planie Bożym, zbawczym dziele Boga, które realizuje się w wierze (por. 1 Tm 1, 4).
Drugie czytanie dzisiejszej Liturgii Słowa zaczerpnięte z Drugiego Listu św. Pawła do Koryntian zawiera osobiste wyznanie wiary Apostoła. To szczególny fragment pisma, w którym autor dzieli się nadzieją swojego apostolskiego powołania i mocą płynącą z wiary w Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego.
Jezus otoczony rzeszą słuchaczy to częsty opis na kartach Ewangelii. Tym razem „Jezus przyszedł z uczniami swoimi do domu, a tłum znów się zbierał, tak że nawet posilić się nie mogli. Gdy to posłyszeli Jego bliscy, wybrali się, żeby Go powstrzymać. Mówiono bowiem: «Odszedł od zmysłów»”.
Swoim życiem zaświadczył o tym, jak miłować nieprzyjaciół i jak nie ulec w godzinie próby. W jednym z kazań Michał Kozal wypowiedział słowa, które zdefiniowały jego drogę życiową: „Prawdziwą wielkość człowieka mierzy się miarą jego zjednoczenia z Bogiem, mierzy się jego umiejętnością i gorliwością wykonywania planów Bożych”.
19-22
życie Kościoła
Wciąż odkrywamy wielkie bogactwo krótkiego życia bł. Karoliny i to jak dziś inspiruje nie tylko młodych, mówi ks. Zbigniew Kucharski, autor książki o bł. Karolinie Kózkównej.
Blisko milion Polaków pomagało Żydom skazanym przez Niemców na zagładę w czasie II wojny światowej. Jak w żadnym innym kraju za tę pomoc groziła śmierć. W tym również nazaretankom z warszawskiego Czerniakowa.
24-27
sprawy rodzinne
Senior nie musi być samotny. Życie ma swoje etapy, ale wciąż może smakować niepowtarzalnie.
28-29
w centrum uwagi
Czy stosunek do aborcji rozstrzygną amerykańskie wybory prezydenckie?
30-31
moim zdaniem
Największym sukcesem, jaki można osiągnąć w życiu, jest bycie sobą, także w obliczu przeciwności losu, tragedii i życiowych wstrząsów.
Jeśli teraz nie zdobędziemy się na solidarny gest skutecznego oporu, to nasze dzieci i wnuki będą żyły w superpaństwie rządzonym pod dyktando najbogatszych ludzi na świecie.
34-35
niedziela z kulturą
44
Kącik dla dzieci
50-51
niedziela z kulturą
53
Niedziela z kulturą
55-61
dobre rady
Szparagi to dwupienna, wieloletnia roślina, należąca do gromady okrytozalążkowych. Szparagi uprawiane są w krajach o umiarkowanym klimacie. Największe obszary uprawy znajdują się w Azji – głównie w Chinach, w Europie – głównie w Niemczech i Hiszpanii oraz w Ameryce Południowej – w Peru. W Polsce produkcja szparagów koncentruje się głównie na terenach województwa lubuskiego oraz w Wielkopolsce. Zbiór szparagów rozpoczyna się w okolicach maja i trwa do końca czerwca.
Podczas przygotowań do urlopu za granicą trzeba koniecznie sprawdzić, czy mamy ważną kartę EKUZ dla siebie i członków naszej rodziny.
62-63
Niedziela z kulturą
64
Bliżej Życia z Wiarą
W życiu bym nie przypuszczał, że teraz będę robił to, co robię, i to na taką skalę, ale... Pan Bóg potrafi zaskakiwać i robi to codziennie! – mówi Dawid Makowski.
Jacek Krawczyk był młodym chłopakiem z Palikówki, który angażował się w pomoc potrzebującym. Modlitwa zawsze stanowiła dla niego relację z żywym Bogiem, także wtedy, gdy zmagał się z chorobą nowotworową. Zmarł w opinii świętości. Obecnie trwa jego proces beatyfikacyjny.
Na dolegliwości związane z układem moczowo-płciowym może cierpieć każdy mężczyzna. Nie są one powodem do wstydu, ale powinny skłonić do poszukiwania rozwiązań.
Zielone szyszki sosny są bogate w witaminę C. Nasze mamy robiły z nich syrop na kaszel.
Kolory i nasza karnacja – to kluczowa sprawa dla naszego wyglądu. Odpowiednio dobrane barwy potrafią podkreślić nasze atuty, poprawić koloryt skóry i sprawić, że będziemy wyglądać świeżo i promiennie.
Coś słodkiego na leniwe popołudnie? Proponujemy sprawdzone „niedzielne” przepisy.
Bliżej ci do praktycznej mieszkanki Londynu czy ekstrawagandziej Amerykanki? A może drzemie w tobie romantyczna paryżanka?
66-79
Niedziela Plus
...w tym roku przypada 40. rocznica zwycięskiej obrony krzyża w Zespole Szkół Rolniczych w Miętnem, w powiecie garwolińskim (diec. siedlecka)?
Wiara to najcenniejszy dar, jaki nam przekazał – podkreśla ks. Grzegorz Wejman. Czy zatem wzrasta zainteresowanie wydarzeniem sprzed wieków, które ukształtowało duchowe oblicze Kościoła nad Odrą i Bałtykiem?
Wyjątkowy czas, obfity w świadectwa. Wdzięczność za posługę, dar pojednania dla rodzin.
Diecezja tarnowska ma czternastu nowych kapłanów! Neoprezbiterzy proszą o modlitwę na całą ich posługę i kapłańskie życie.
To szczególny dzień, który co roku gromadzi dziesiątki tysięcy osób z całego Pomorza.
Nasze pielgrzymki to jeden z wielkich skarbów Śląska i śląskiego Kościoła. I nasza wielka duma! Przychodźcie tu i przyprowadzajcie następnych, następne pokolenia, a one niech przyprowadzają kolejne – powiedział metropolita katowicki abp Adrian Galbas.
Korzystamy z darmowego wi-fi w miejscach przestrzeni publicznej, tymczasem największy „router”, z którego można czerpać bez limitu i totalnie za darmo, to Najświętszy Sakrament – powiedział do młodych bp Jerzy Mazur.
Niedziela bielsko-żywiecka
Prezydium Legionu Maryi w Cieszynie świętuje 20-lecie istnienia.
Jubileusz 125-lecia konsekracji kościoła św. Małgorzaty w bielskiej dzielnicy Kamienica parafialna wspólnota celebrować będzie 16 czerwca na Mszy św. o godz. 11, którą odprawi biskup pomocniczy lwowski Edward Kawa.
Wystawę, na której po raz pierwszy zaprezentowano publicznie spuściznę po św. Józefie Bilczewskim, można oglądać w kościele św. Mikołaja w Polance Wielkiej.
Niedziela częstochowska
O ocalenie godności osoby ludzkiej, małżeństwa, macierzyństwa i rodziny, o wierność Chrystusowi i Maryi zaapelował abp Wacław Depo.
Korona jest szczególną formą uwielbienia i aktem czci Matki Najświętszej, ale tak naprawdę chodzi tu nie tylko o zwykłą koronację jako wydarzenie liturgiczne i nałożenie koron widzialnych na skronie Maryi przedstawionej w obrazie; bardziej chodzi o ukoronowanie Matki Bożej w swoim sercu niewidzialną koroną wiary, nadziei i miłości – powiedział ks. Jan Koclęga.
My sobie nawet nie zdajemy sprawy z tego, jak wygląda świat – stwierdził Andrzej Kalinowski, założyciel i prezes Międzynarodowego Katolickiego Ruchu Dobroczynnego „Betel”.
Niedziela podlaska
Biskup Piotr Sawczuk 1 czerwca w katedrze w Drohiczynie udzielił święceń kapłańskich dk. Karolowi Młynarczykowi.
Zgodnie z tradycją 25 maja w diecezji drohiczyńskiej jest obchodzony jako Dzień Modlitw o Świętość Kapłanów. Księża, osoby życia konsekrowanego oraz wierni świeccy pod przewodnictwem biskupa modlą się w tej właśnie intencji.
W uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa 30 maja bp Piotr Sawczuk przewodniczył Mszy św. w drohiczyńskiej katedrze.
Niedziela kielecka
Chodzi o CD Wesoła 54 – zawsze otwarte dla wszystkich, gotowe na zmiany i propozycje – zawsze w dialogu, w progresie. Skupione wokół poświęconego 10 lat temu kościoła akademickiego św. Jana Pawła II, obchodziło swoje dziesięciolecie.
Z cierpienia, które przeżywa człowiek, jeśli nie przestanie kochać i służyć, może powstać prawdziwe arcydzieło – piękno zranione, które będzie ratowało świat – mówił o. dr Michał Legan, paulin, podczas wykładu o Ikonie Jasnogórskiej.
Krzyż zawsze był obecny w ludzkim życiu. Domaga się szacunku i odwagi wiary – mówił bp Jan Piotrowski podczas otwarcia wystawy „In Hoc Singo Vinces” w Muzeum Diecezjalnym.
Niedziela małopolska
Wstąpiłem do wspólnoty, bo chciałem oddawać cześć Sercu Jezusowemu w szczególny sposób – mówi Radosław.
Nic się nie dzieje przypadkowo – przekonuje w rozmowie z Niedzielą bp Janusz Mastalski, który świętował w maju 35 lat kapłaństwa.
Uważam, że to największe błogosławieństwo, jakie mnie spotkało – wyznaje Małgorzata.
Niedziela lubelska
Jak monstrancja niesiemy Chrystusa w sobie, przyjmując Go w Komunii św.; możemy Jego mocą budować jedność i pełnić dzieła miłości – powiedział abp Stanisław Budzik.
Ten najlepiej oddaje cześć Matce Bożej, kto Ją naśladuje, kto wierzy jak Maryja, kto darzy Boga i człowieka taką miłością, jak Ona – powiedział abp Stanisław Budzik.
Każde życie jest bezcenne; chcemy je chronić, chcemy, aby się rozwijało w miłości – powiedział abp Stanisław Budzik.
Niedziela legnicka
Główna procesja eucharystyczna w Uroczystość Bożego Ciała w Legnicy przeszła ulicami miasta, od katedry do miejsca Wydarzenia Eucharystycznego w sanktuarium św. Jacka. Uroczystości przewodniczył bp Andrzej Siemieniewski.
„Jezus Chrystus – MOC na drodze życiowej przemiany” – pod takim hasłem 25 maja odbył się VIII Diecezjalny Dzień Skupienia Kobiet, organizowany przez Duszpasterstwo Kobiet Diecezji Legnickiej im. św. Rity.
Przepis na biszkopt, przepis na udane wakacje, przepis na zdrowie, na szczęśliwe życie... Nasza życiowa przestrzeń pełna jest przepisów – przepisów, czyli porad i wskazówek osób, które przed nami jakąś ścieżką podążały.
Niedziela łódzka
O mediach, kontrowersjach i wspólnocie Kościoła łódzkiego mówi kard. Grzegorz Ryś w rozmowie z Niedzielą.
Po oktawie Zesłania Ducha Świętego w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa ulicami miast i wsi archidiecezji łódzkiej przeszło tysiące wiernych w uroczystych procesjach do czterech ołtarzy.
Z małego wydarzenia na przyczepie stał się lokalnym, rodzinnym festynem.
Niedziela przemyska
Przebyli drogę ku Bogu, który jest Miłością i Przyjacielem. Dzisiaj dziękując Panu Bogu za sześćdziesiąt lat waszego kapłaństwa, modlimy się o to, żeby Chrystus wzbudził w sercach młodych ludzi pragnienie wejścia na tę piękną drogę – prosił metropolita przemyski abp Adam Szal.
Jesteśmy dziś szczęśliwi, że mogliśmy usłyszeć przed laty zaproszenie Jezusa, aby pójść za Nim – powiedział ks. Wiesław Szczygieł.
Ponad trzygodzinne wydarzenie zgromadziło tłumy na sanockim rynku. Na scenie wystąpili Rozpaleni Duchem, czyli ponad 100-osobowa grupa muzyków – chórzystów i instrumentalistów kierowanych przez Pawła Golińskiego.
Niedziela rzeszowska
Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Rzeszowie można przeżywać niemal przez cały dzień, od rana do północy. Od uroczystej procesji do koncertu.
Widocznym znakiem oddania Gorlic w opiekę Maryi jest figura, która stanęła na Placu Kościelnym.
Duch Święty dokonuje prawdziwej rewolucji w życiu człowieka – powiedział bp Jan Wątroba podczas pielgrzymki strażaków do Dębowca.
Niedziela sandomierska
21 ministrantów z dekanatu tarnobrzeskiego otrzymało stopień lektora w parafii św. Gertrudy i św. Michała Archanioła.
W kościele parafialnym Trójcy Przenajświętszej w Stalowej Woli bp Krzysztof Nitkiewicz udzielił święceń kapłańskich. Otrzymał je dk. Rafał Rębisz, michalita pochodzący z Nowego Nartu.
Gromadzimy się w przededniu Dnia Matki, kiedy to dziękujemy naszym mamom za dar życia i wychowania. Dziś przybywacie do naszej duchowej Matki, Maryi, która jak każda mama troszczy się o nas i opiekuje się nami – powiedział ks. Tomasz Lis.
Niedziela sosnowiecka
– Dlaczego tak wielu z nas przestaje wierzyć? Bo przestajemy uczestniczyć w Eucharystii. A Jezus mówi – czyńcie to na moją pamiątkę – powiedział bp Artur Ważny.
W sztafecie sportowej ważna jest konsekwencja i mobilizacja każdego z członków zespołu. Nie da się jej wygrać ani samodzielnie, ani nawet większością – żaden z trybów nie może zawieść.
Nasze kościoły zachwycają. Mamy wśród świątyń diecezji sosnowieckiej prawdziwe perły sakralnej architektury, wypełnione dziełami mistrzów malarstwa, rzeźby, jubilerstwa i wszelkiego rzemiosła artystycznego.
Niedziela świdnicka
Eucharystyczne procesje dopełniające uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w symboliczny sposób obrazują drogę ludzkiego życia, o czym przypomniał 30 maja bp Marek Mendyk.
Przewodniczący komisji synodalnych spotkali się w stolicy diecezji, aby szczegółowo omówić zadania i strukturę prac synodalnych planowanych do realizacji od 2025 r.
Na cmentarzu komunalnym w Jaworzynie Śląskiej odsłonięto Pomnik Dziecka Utraconego. Jest to miejsce pamięci, modlitwy i wsparcia dla rodzin po stracie dziecka.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Coroczny odpust parafialny, jako rocznica koronacji Jezusa i Maryi, staje się dla ludzi codziennie żyjących nad Regą i Bałtykiem dumnym świętem.
Szczególnego znaczenia nabierają jubileusze istnienia parafii na naszej ziemi nad Odrą i Bałtykiem, gdyż uświadamiają dziedzictwo minionych wieków. Kolejną wspólnotą dziękująca Bogu za dar swego 50-lecia była parafia Świętej Trójcy w Chojnie.
Szczecin to takie miasto, w którym ciągle się dyskutuje o lokalnej tożsamości. Kim jesteśmy my, szczecinianie, co nas ukształtowało i kształtuje, co to znaczy być szczecinianinem? Jakie są źródła szczecińskiej tożsamości? Wymieniamy różne, najczęściej związane z pochodzeniem obecnych mieszkańców miasta. Jednemu, choć bardzo rzuca się w oczy – poświęcamy stosunkowo mało uwagi.
Niedziela toruńska
Diecezja Toruńska świętuje 25. rocznicę pielgrzymki św. Jana Pawła II do Torunia, podczas której papież włączył do grona błogosławionych ks. Stefana W. Frelichowskiego. Centralne obchody w toruńskiej katedrze odbywają się 7 czerwca, a towarzyszą im konferencje, wystawy, apele czy powracający z tej okazji do Torunia festiwal Song of Songs. Zachęcamy do lektury świadectwa. Jak spotkanie z Janem Pawłem II 25 lat temu na toruńskim lotnisku wspomina nauczycielka i poetka?
Wy, młodzi, musicie dowiadywać się o tym nie tylko z lekcji historii, ale także od jeszcze żyjących weteranów i ich rodzin – mówił ks. kan. Grzegorz Grabowski w Łasinie.
„Tu są moje Czerniewice”. Już hasło festynu w parafii Matki Bożej Łaskawej w Toruniu oddaje jego atmosferę. Jakie atrakcje przygotowali organizatorzy?
Niedziela warszawska
„Dziękujemy za służbę człowiekowi” – te słowa towarzyszyły obchodom XVII Święta Dziękczynienia, które odbyło się w Świątyni Opatrzności Bożej.
Bp Romuald Kamiński udzielił święceń kapłańskich pięciu diakonom wyższego seminarium duchownego diecezji warszawsko-praskiej.
Obrona życia, rodziny, wolności i suwerenności jest możliwa tylko we wspólnym i zjednoczonym działaniu wszystkich, którym te wartości są drogie. Okazją do wyrażenia tej jedności będzie kolejny Marsz dla Życia i Rodziny, który 16 czerwca przejdzie ulicami stolicy.
Niedziela wrocławska
Poewangelicki kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Żernikach Wrocławskich obchodzi 100-lecie istnienia. Z okazji jubileuszu oraz zakończenia prac remontowych kościół i odnowione organy poświęcił abp Józef Kupny.
Na Papieskim Wydziale Teologicznym odbyła się konferencja o miejscu kobiet w sztuce filmowej.
Mijają dwa lata od beatyfikacji s. Marii Paschalis Jahn i jej Dziewięciu Towarzyszek. Proszący o ich wstawiennictwo doświadczają stale wielu łask. Coraz bardziej rozwija się również kult elżbietańskich męczenniczek.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Po raz kolejny w Katolickim Liceum im. Papieża Jana Pawła II w Biłgoraju odbyła się „Majówka ze św. Janem Pawłem II” zorganizowana z okazji rocznicy urodzin patrona szkoły.
Odbyły się uroczystości religijno-patriotyczne upamiętniające 80. rocznicę napadu Ukraińskiej Powstańczej Armii na mieszkańców Gminy Narol.
W kościele filialnym Siedmiu Darów Ducha Świętego w Ciosmach, należącym do parafii św. Michała Archanioła w Soli odbyły się coroczne uroczystości odpustowe.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
28 maja bp Tadeusz Lityński oznajmił decyzje personalne dotyczące posługi duszpasterskiej kapłanów diecezjalnych.
Ponad 600 osób – duchownych i świeckich brało udział w spotkaniach formacyjnych dla parafialnych rad duszpasterskich. Warsztaty zaczęły się w październiku 2023 r., a skończyły w maju tego roku.
Grupa zainspirowana nauczaniem i życiem św. Eugeniusza de Mazenoda założyła stowarzyszenie jego imienia.