Uroczystość zgromadziła kapłanów, osoby życia konsekrowanego, alumnów Wyższego Seminarium Duchownego, Rycerzy Drohickich, poczty sztandarowe, dzieci pierwszokomunijne, bierzmowaną młodzież, parafian i przybyłych gości.
Po Eucharystii, przy licznym zaangażowaniu wiernych, wyruszyła procesja, która przeszła ulicami Drohiczyna. Była ona świadectwem wiary w realną obecność Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, jak również okazją do adorowania Go i uwielbiania modlitwą i śpiewem.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
O przygotowanie i wystrój czterech ołtarzy zadbały wyznaczone osoby. Pierwszy ołtarz przygotowali rodzice młodzieży bierzmowanej. O drugi zadbali Rycerze Drohiccy. Wystrój trzeciego ołtarza był dziełem rodziców dzieci pierwszokomunijnych; czwartego zaś pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej.
Przy czwartym ołtarzu, usytuowanym na placu przykatedralnym, przy replice ołtarza papieskiego biskup wygłosił homilię. – Dzisiaj, w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, zwaną uroczystością Bożego Ciała, wielbimy Boga za dar Eucharystii, za to, że jest ona sprawowana w naszych kościołach każdego dnia, że Najświętsze Postacie są przechowywane w tabernakulach, że ludzie wierzący mogą przyjmować niebiański pokarm podczas Mszy św., a nawet w swoich domach, gdy złożeni chorobą nie są w stanie przybyć do świątyni. Nasze dzisiejsze uwielbienie ma charakter publiczny. Procesja z Najświętszym Sakramentem wyszła poza plac kościelny, przeszła ulicami Drohiczyna, symbolicznie podkreślając prawdę, że Chrystus chodzi tymi samymi drogami co człowiek, towarzyszy mu we wszystkich życiowych sytuacjach, jest jego duchową siłą i źródłem światła – powiedział biskup. Przypomniał również historię i rozwój uroczystości, jaki dokonywał się przez wieki. Zwrócił uwagę, że uroczystość ta przyjęła się bardzo dobrze w naszej Ojczyźnie. – Imponujące tłumy ludzi uczestniczyły w procesjach nawet podczas zaborów, kiedy to procesje religijne były jednocześnie manifestacjami miłości do Ojczyzny. Bogate stroje ludowe, sypanie kwiatów i układanie kwietnych dywanów, liczne chorągwie i feretrony, przygotowywanie czterech ołtarzy – wszystko dla Chrystusa, dla naszego Zbawiciela – podkreślił.
Wszystkim obecnym i zaangażowanym w przygotowanie i przebieg uroczystości słowa wdzięczności wyraził miejscowy proboszcz ks. kan. Wiesław Niemyjski. Miłym akcentem podkreślającym uroczystość Bożego Ciała był wieczorny koncert organowy w drohiczyńskiej katedrze w wykonaniu s. Edyty Gawrysiuk, urszulanki pochodzącej z parafii katedralnej.