Reklama

Wiara

Jak odróżnić cuda od demonicznych kłamstw?

Nadnaturalne zjawiska nie zawsze pochodzą od Boga – mówi Adam Blai, członek pomocniczy Międzynarodowego Stowarzyszenia Egzorcystów w Rzymie.

Niedziela Ogólnopolska 4/2024, str. 6-7

[ TEMATY ]

egzorcyści

Adobe Stock

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ireneusz Korpyś: W Starym Testamencie Bóg dokonywał cudów, by ludzi wynagrodzić lub ukarać. W Nowym Testamencie cuda dokonane przez Jezusa miały być dowodem Jego Boskości. Jaka jest obecnie przyczyna dokonywania cudów przez Boga?

Adam Blai: Myślę, że cuda są zwykle po to, aby udowodnić, iż Kościół katolicki jest prawdziwym Kościołem oraz że kapłaństwo pochodzi od Jezusa. Cuda świadczą też o tym, że niektórzy ludzie są bardzo blisko Boga. Bóg może robić, co chce, ale wydaje się, że pragnie działać przez nasze dobre czyny i intencje. Myślę, że chce, abyśmy kochali siebie nawzajem i postępowali zgodnie z tą miłością.

Reklama

Nadnaturalne zjawiska nie zawsze pochodzą od Boga. Gdy prześledzimy żywoty świętych, dostrzeżemy niekiedy, że otoczenie odnosiło się z niedowierzaniem do cudownych zjawisk. Na wieść np. o lewitacjach św. Józefa z Kupertynu niektórzy myśleli, że mają one pochodzenie demoniczne, święty był nawet przesłuchiwany przez inkwizycję. Jak wobec tego odróżnić cud od demonicznego zwiedzenia?

Zdarzenie nadprzyrodzone jest ponad naturą i tylko Bóg jest ponad naturą. Każde takie wydarzenie jest zawsze cudem pochodzącym od Boga. Zdarzenia nadprzyrodzone są zdarzeniami poza naturą, ale nie ponad nią. Demony nie mogą czegoś stworzyć, ale mogą przenieść przedmiot z jednego miejsca na drugie i sprawić, że będzie się wydawało, iż coś stworzyły. Nie mogą też leczyć, ale mogą usunąć fałszywy ból, który tworzą, i sprawić, że będzie się wydawało, iż coś wyleczyły. Ostatecznie osobę należy oceniać na podstawie owoców jej działania w czasie, dlatego Kościół powoli i ostrożnie bada życie potencjalnego świętego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W wykazie cudów niezbędnych do kanonizacji najczęściej pojawiają się uzdrowienia. Dlaczego cuda medyczne dominują w procesach kanonizacyjnych?

Cud medyczny to rodzaj cudu, który można zbadać za pomocą pomiarów i zweryfikować za pomocą nauk medycznych. Dowód cudu medycznego jest trwały, nie jest tylko czymś, o czym ktoś twierdzi, że to widział.

O zdrowie modli się wiele osób, ale nie każda otrzymuje łaskę uzdrowienia. Co decyduje o tym, kto otrzyma uzdrowienie?

Musimy zaakceptować Bożą wolę wobec danej osoby. Czasami wolą Boga jest, aby była ona chora. Osoba ta bowiem może tego potrzebować, by przez doświadczenie cierpienia dojrzewać do tego, by ufać Bogu w dobrych i złych czasach. Zawsze istnieje powód Bożej woli, a jest nim niezmiennie to, aby dusza wzrastała w świętości i trafiła do nieba.

Wielu ludziom, szczególnie niewierzącym, cuda mogą się wydawać zmyślonymi bajkami. Jak Pan przekona ich do tego, że świat duchowy istnieje?

Jezus czynił cuda, które były fizyczne i widoczne dla ludzi, a których nie mogli wytłumaczyć. Dokonywał również niewidocznych uzdrowień emocjonalnych i fizycznych, które były cudami, ale znaki uczynione dla ludzi były konkretne i możliwe do zaobserwowania.

Reklama

Obecnie, gdy nauka i sfera religijna coraz mocniej wzajemnie się do siebie odnoszą, wiele zjawisk, które dawniej wydawały się nadprzyrodzone, okazuje się zwyczajnymi. Jak więc dziś weryfikuje się cuda?

Cuda, które są weryfikowane, to prawie zawsze uzdrowienia. Są one badane przez lekarzy spoza Kościoła, aby udowodnić, że są: natychmiastowe, kompletne, trwałe i niewytłumaczalne przez nauki medyczne. Istnieją cuda, które są badane przez Kościół bez składania publicznego oświadczenia i które mogą być dowolnego rodzaju. Weryfikacji dokonują eksperci w dowolnej dziedzinie nauki, która ma zastosowanie do zjawiska, które może być cudem.

W naszym społeczeństwie pokutuje pogląd, że osoby doświadczające cudu mogą być jeśli nie oszustami, to osobami chorymi psychiczne. Jak rozróżnić chorobę psychiczną i mistycyzm?

Istnieje wiele oznak prawdziwego mistycyzmu: pokora, brak pragnienia skupienia na sobie uwagi lub bycia znanym (chyba że Bóg każe mistykowi być znanym), brak pragnienia pieniędzy lub prezentów jakiegokolwiek rodzaju, zawsze wskazywanie na Jezusa jako źródło cudów i niezaprzeczanie nauczaniu Kościoła lub Biblii.

Naiwne przyjmowanie twierdzeń o wizjach i cudach jest niebezpieczne, pokazuje to przykład fałszywej hiszpańskiej mistyczki s. Magdaleny od Krzyża z zakonu św. Elżbiety od Aniołów. Co się wówczas wydarzyło?

Siostra Magdalena od Krzyża (żyjąca na przełomie XV i XVI wieku – przyp. red.) była zakonnicą, która zawarła układ z demonami. Pragnęła władzy i sławy w Kościele, dlatego zdecydowała się na to, że zostanie opętana, w zamian za tworzenie przez demony fałszywych cudów. Przez pewien czas była sławna i potężna, ale potem, jak zawsze bywa w takich przypadkach, diabeł zwrócił się przeciwko niej, a jej kłamstwa zostały ujawnione.

Reklama

Pomagał Pan w przeprowadzaniu setek egzorcyzmów. Na czym polega Pańskie asystowanie przy obrzędzie egzorcyzmu?

Pomagam uczyć księży, jak odprawiać egzorcyzmy. Jestem jak trener, wskazuję, co się dzieje, co dane zachowanie oznacza i jak na nie zareagować. Mam doświadczenie i wiem, co robi demon. Wiem również, kiedy egzorcyzm będzie mógł posunąć się naprzód. Dodatkowo przybliżam te tematy w książkach i artykułach, a także podczas wystąpień na konferencjach. Wszystko po to, by kapłani mogli w lepszy sposób pomagać ludziom uwolnić się od zła.

Jak zachowuje się demon w czasie egzorcyzmowania?

Aby udowodnić istnienie demona, należy zwrócić uwagę na: znajomość u danej osoby wszystkich języków, znajomość tajemnic, których ona nie mogła znać, reakcję na świętość, a także na siłę wykraczającą poza jej stan w życiu.

Jakich sztuczek używają demony?

Demony udają ludzi, których znamy. Często mówią o prywatnych faktach, które zna tylko ta osoba. Mogą również stworzyć dźwięk głosu tej osoby. Udają, że szanują ludzi, którzy uprawiają czarną magię, i to, że im służą. To udawanie odbywa się do momentu, gdy osoba jest tak zadłużona duchowo u demona, że nie może się wycofać. Wtedy demon daje jej znać, że to on teraz rządzi.

Ostatnie lata są swoistym renesansem spirytyzmu. Dlaczego komunikowanie się z duchami jest niebezpieczne?

Jest to surowo zabronione w Biblii. Mówimy o wywoływaniu zmarłych w celu komunikowania się z nimi. Jest to również naruszenie pierwszego przykazania, ponieważ człowiek zwraca się wówczas do stworzonego ducha zamiast do Boga. Może to wplątać tę osobę w sytuację, gdy straci kontrolę nad swoim życiem. Demony zaproszone przez człowieka wykorzystują to potem często w brutalny sposób.

Adam Blai - ustanowiony przez Kościół ekspert w dziedzinie demonologii religijnej i egzorcyzmów w diecezji Pittsburgh. Członek pomocniczy Międzynarodowego Stowarzyszenia Egzorcystów z siedzibą w Rzymie

2024-01-23 14:19

Ocena: +29 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy ochrona przed wpływem złego ducha jest możliwa?

[ TEMATY ]

egzorcyści

Adobe.Stock.

O aktualnych zagadnieniach związanych z posługą uwalniania, zwłaszcza o współpracy z psychologami, rozmawiali na Jasnej Górze egzorcyści, którzy odbyli doroczne spotkanie formacyjne. W czterodniowym zjeździe uczestniczyło ok. 70 kapłanów.

Wiodącym tematem było wypracowanie modelu współpracy z psychologami i psychiatrami. Zwrócono uwagę m.in. na potrzebę wnikliwości wobec kondycji psychiczno-emocjonalnej osoby egzorcyzmowanej.
CZYTAJ DALEJ

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: V niedziela zwykła

2025-02-07 12:00

[ TEMATY ]

bp Andrzej Przybylski

Adobe.Stock

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

W roku śmierci króla Ozjasza ujrzałem Pana zasiadającego na wysokim i wyniosłym tronie, a tren Jego szaty wypełniał świątynię. Serafiny stały ponad Nim; każdy z nich miał po sześć skrzydeł. I wołał jeden do drugiego: «Święty, Święty, Święty jest Pan Zastępów. Cała ziemia pełna jest Jego chwały». Od głosu tego, który wołał, zadrgały futryny drzwi, a świątynia napełniła się dymem. I powiedziałem: «Biada mi! Jestem zgubiony! Wszak jestem mężem o nieczystych wargach i mieszkam pośród ludu o nieczystych wargach, a oczy moje oglądały Króla, Pana Zastępów!» Wówczas przyleciał do mnie jeden z serafinów, trzymając w ręce węgiel, który szczypcami wziął z ołtarza. Dotknął nim ust moich i rzekł: «Oto dotknęło to twoich warg, twoja wina jest zmazana, zgładzony twój grzech». I usłyszałem głos Pana mówiącego: «Kogo mam posłać? Kto by Nam poszedł?» Odpowiedziałem: «Oto ja, poślij mnie!»
CZYTAJ DALEJ

Bez zmiany Konstytucji RP zakazy spowiadania nie mogą być legalnie wprowadzone

2025-02-07 23:10

[ TEMATY ]

spowiedź

Pio Si/pl.fotolia.com

Do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej wpłynęła petycja dotycząca zakazu spowiadania dzieci poniżej 18 roku życia. Od kilku tygodni trwa debata medialna na ten temat. - Uważam, że dobrze przygotowana wczesna spowiedź dzieci przynosi wiele pożytku w ich rozwoju psychospołecznym i duchowym - uważa ekspert KUL, teolog pastoralista ks. prof. Wiesław Przygoda.

Duchowny zauważa, że prawne konsekwencje wniesionej do Sejmu RP petycji będą raczej nikłe lub wręcz żadne, gdyż Konstytucja RP stanowi: „Władze publiczne w Rzeczypospolitej Polskiej zachowują bezstronność w sprawach przekonań religijnych, światopoglądowych i filozoficznych, zapewniając swobodę ich wyrażania w życiu publicznym” i dodaje, że „każdemu zapewnia się wolność sumienia i religii” oraz, że „rodzice mają prawo do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami”. Można także powołać się na Preambułę Konstytucji RP, wskazującą na Rzeczpospolitą jako wspólne dobro Narodu Polskiego, którego władze zobowiązane są do poszanowania wolności i sprawiedliwości, dialogu społecznego, a także do dbania o „zachowanie przyrodzonej godności człowieka, jego prawa do wolności i obowiązku solidarności z innymi”.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję