Reklama
3
Z Jasnej Góry
5
temat numeru
Nadnaturalne zjawiska nie zawsze pochodzą od Boga – mówi Adam Blai, członek pomocniczy Międzynarodowego Stowarzyszenia Egzorcystów w Rzymie.
Największą sztuczką diabła jest przekonanie nas o swoim nieistnieniu.
6-9
treści wiary
Zdarza się spotkać ludzi starych, a głupich i grzesznych, którzy kompromitują się swoim zachowaniem. Z reguły jednak jest inaczej. U starszych prędzej znajdzie się mądrość i radę. Jak to jest z tą starością?
No właśnie, w co wierzę albo lepiej – w Kogo? Na ile my, dorośli, pamiętamy jeszcze prawdy, które stanowią fundament naszej wiary? A może trzeba je sobie przypomnieć – krok po kroku? Jak niegdyś na lekcjach religii...
Nowa ewangelizacja (...) urzeczywistnia się zasadniczo w trzech obszarach. W pierwszym rzędzie wymieńmy obszar duszpasterstwa zwyczajnego (...).
10-13
liturgia tygodnia
Słowa Ewangelii według św. Marka (Mk 1, 21-28)
Ludzie, niezależnie od czasów, w jakich przyszło im żyć, mają podobne pytania egzystencjalne. W Starym Testamencie Bóg dawał się poznać ludziom na różne sposoby, odpowiadając na ich problemy.
Dla Hebrajczyków słowo „święty” łączy się wpierw z Bogiem. Określa Jego odrębność od świata stworzonego. On jest radykalnie inny od tego, co jest znane człowiekowi.
Na co dzień rzadko używamy terminu „prorok”. Kojarzy się on głównie z osobą przewidującą przyszłość. Dzisiejsze czytania ukazują dużo głębsze znaczenie tego słowa.
Prowadził dzieło ewangelicznej inkulturacji.
15-18
życie Kościoła
Domagamy się od państwa, aby nie czyniło swoją żadnej określonej ideologii, aby nie narzucało dogmatów żadnej kultury.
20-23
komentarz
Żadna liczba „inteligentnych” przepisów nie jest w stanie przezwyciężyć przerażającej nieprecyzyjności w kategoriach takich jak „nieznośne cierpienie” i „świadoma zgoda”.
Nie zgadzamy się na podążanie przez Polskę drogą niszczenia naszych chrześcijańskich wartości – podkreśla Paweł Ozdoba.
30-31
Obserwator
32-33
moim zdaniem
Sienkiewicz znów ma do odegrania swoją rolę w polskiej kulturze. Czy podoła?
Znów z naszych zaścianków i okolic musi wyjść fala odnowy i zmiany oblicza naszego kraju!
34-35
38-39
43
Kącik dla dzieci
50-51
niedziela z kulturą
O umiejętności widzenia świata rozmowa z prof. dr hab. Izabelą Łapińską.
Jeszcze raptem kilka tygodni temu z wypiekami na twarzy śledziliśmy losy bohaterów "Informacji zwrotnej", a już na szczyty wspiął się serial "1670".
52-61
56-58
sprawy rodzinne
Jak budować między rodzeństwem więź pozbawioną rywalizacji?
60-61
dobre rady
Często doświadczamy sytuacji, w której czujemy się niekomfortowo, nie wiemy jednak, jak ją zakończyć. Można postawić granicę w sposób miły, ale zgodny z tym, co właśnie przeżywamy.
Przy niskich temperaturach łatwiej o odmrożenia. Do takiego uszkodzenia ciała może dojść szybciej, jeżeli są silny wiatr i wysoka wilgotność powietrza.
62-63
Niedziela z kulturą
64
Bliżej Życia z Wiarą
Historia Sylwii Piotrowskiej pokazuje, że dla Boga nie ma rzeczy niemożliwych.
Natrafiłam niedawno na pewną wymianę zdań, zresztą w kontekście konkretnej publikacji książkowej, ale nie będę się wdawać w szczegóły, bo to by była dłuższa historia.
Jezus słowami: „Zaprawdę, powiadam ci, dziś ze Mną będziesz w raju”, Dobremu Łotrowi otworzył niebo. Dziś też zdarzają się powroty do Boga w ostatnich chwilach życia...
Kamica jest jedną z częstszych chorób układu moczowego. Dochodzi do niej u ok. 10% osób, częściej u mężczyzn i najczęściej po 40. roku życia.
Dwie trzecie Polski ferie ma przed sobą. Co zrobić, żeby nasze dzieciaki nie nudziły się przez 2 zimowe tygodnie?
Za klasztornymi murami kryje się wielkie bogactwo duchowości i tradycji, także tych kulinarnych, które zakonnicy od wieków kultywują. Zakonna kuchnia zaskakuje nas smakiem rodzimych specjałów, wzbogaconych przez tradycje kuchni krajów, z których bracia czy siostry się wywodzą. Korzystając z produktów, które często wytwarzają sami, zakonnicy propagują zdrowe jedzenie. Przypominamy oryginalne dania i potrawy.
Kiedy świat wokół krzyczy i atakuje kolorami, czasem potrzebujemy ciszy i miejsca, gdzie usłyszymy siebie i Boga. Taką przestrzeń dają klasztory rozsiane po całej Polsce.
66-79
Niedziela Plus
...salezjańskie oratorium?
Mrok i światło. Desperacja i przełomy. Błędy i ratunek. Siła ducha i miłość potężniejsza od śmierci. Życie – osobisty cud. To historia Klaudii Frydrych.
Każdy z nich jest inny i w każdym z nich odbija się oblicze cierpiącego Chrystusa – powiedział bp Andrzej Jeż.
W niewielkim, zabytkowym kościele, któremu od blisko 260 lat patronuje św. Mikołaj Biskup, często rozbrzmiewają muzyka i śpiew, które gromkim echem rozprzestrzeniają się wśród malowniczych pól i pagórków okalających parafialną świątynię.
Walczcie w mocy Ducha Świętego, z twórczą odwagą św. Józefa pokonując zło i wszelkie zakusy szatana – zachęcał zgromadzonych bp Jerzy Mazur.
Zwyczajem lat ubiegłych Wyższe Seminarium Duchowne w Koszalinie organizuje rekolekcje dla młodzieży męskiej.
Trójka laureatów będzie reprezentować archidiecezję gnieźnieńską w finale ogólnopolskim 34. Olimpiady Teologii Katolickiej.
Chcemy pokazać, że sprawa jedności chrześcijan jest też sprawą ludzi młodych – powiedział biskup pomocniczy diecezji opolskiej Waldemar Musioł.
Niedziela bielsko-żywiecka
W roku jubileuszowym 30-lecia istnienia „Misyjna Jutrzenka” dedykowała przedstawienie mieszkańcom Kolumbii.
O żywej anegdocie, Zadymce Jazzowej i tajemnicach schroniska z Januszem Szeją rozmawia Mariusz Rzymek.
W tym kościele, gdzie przyjąłem chrzest, I Komunię św., gdzie Jezus mnie karmił i karmiła mnie wiara tej wspólnoty z radością wchodzę w misteria Eucharystii, którą sprawujemy – powiedział bp Sławomir Szkredka z diecezji Los Angeles podczas swoich biskupich prymicji odprawionych w rodzinnej parafii św. Stanisława BiM w Starym Bielsku.
Niedziela częstochowska
W święto Ofiarowania Pańskiego, 2 lutego, Kościół obchodzi Światowy Dzień Życia Konsekrowanego.
Dlaczego wybrali Niższe Seminarium Duchowne? Czym dla nich jest ta szkoła? Na te i inne pytania odpowiadają Niedzieli uczniowie tej szkoły.
Pojawiają się głosy o rezygnacji z wizyty kolędowej, jako nieprzystającej do współczesnej mentalności ludzi. Czy bez kolędy będzie lepiej w duszpasterstwie? – Nie będzie – mówi ks. Łukasz Dyktyński, proboszcz parafii św. Mikołaja w Truskolasach.
Niedziela podlaska
W Sokołowskim Ośrodku Kultury miał miejsce przedpremierowy pokaz filmu Powstaniec 1863 ukazujący postać ks. gen. Stanisława Brzóski.
Liczne grono księży, pogrążona w smutku rodzina, krewni, bliscy, przyjaciele oraz wierni świeccy pożegnali śp. ks. Dariusza Misiora.
Biskup Piotr Sawczuk 17 stycznia w drohiczyńskiej katedrze przewodniczył Mszy św. pogrzebowej za śp. ks. Leopolda Trofimuka, który w wieku 90 lat odszedł do Domu Ojca.
Niedziela kielecka
27 stycznia został wybrany na dzień jubileuszu Diecezjalnego Studium Organistowskiego im. św. Cecylii, świętującego 35 lat. Wykształciło ono ponad 130 dobrze przygotowanych do pracy organistów, którzy nam wszystkim pomagają się dobrze modlić przez muzykę i śpiew.
W parafii Świętej Jadwigi Królowej powstała Świętokrzyska Fundacja Rozwoju Społecznego. Jakie są jej zadania i co zaoferuje mieszkańcom?
Na ile postulaty i instrumenty duszpasterskie proponowane przez bp. Czesława Kaczmarka są aktualne dzisiaj? Zastanawia się ks. dr. hab. Jarosław Czerkawski w rozmowie z Agnieszką Dziarmagą.
Niedziela małopolska
Ceńcie sobie ten mistyczny związek ze swoim założycielem i orędownikiem u Boga – powiedział bp Jan Kopiec w uroczystość św. Józefa Sebastiana Pelczara – biskupa.
Chciałbym podtrzymywać i kultywować to, co jest piękne, naszą tradycję, zachować nabożeństwa, które były w kościele – mówi ks. Kazimierz Klimczak.
Mówi się, że Adam Chmielowski rzucił malarstwo i sztukę. Ale on je przeniósł na wyższy poziom – przekonuje br. Paweł.
Niedziela lubelska
Trwajmy w pomaganiu innym, ponieważ wciąż jest wiele osób, które potrzebują pomocy – zaapelował ks. Łukasz Mudrak, dyrektor Caritas Archidiecezji Lubelskiej.
Jesteście radością Pana Jezusa – powiedział bp Adam Bab do kolędników misyjnych.
Wspólnota ewangelicka wpisała się na trwałe w dzieje ziemi lubelskiej.
Niedziela legnicka
Po kilku latach przerwy do Legnicy powróciło Myśliwskie Kolędowisko.
13 stycznia w Krzeszowie odbył się XIV Festiwal Trzech Kultur. Na scenie Ośrodka Kultury wystąpiło 29 wykonawców.
Koncert w Legnicy kolejny raz dowiódł, że polskie kolędy mają duszę i moc budowania wspólnoty ponad wszelkimi podziałami.
Niedziela łódzka
W życiu konsekrowanym liczy się to, kim się stajesz i czy idziesz drogą ku niebu – stwierdza o. Ernest Zielonka, karmelita bosy.
Już po raz 27. pod hasłem „Szalom.Pokój – Dar Boga” odbyły się obchody Dnia Judaizmu w Kościele katolickim.
To ważne, że wnuki czują się z nami dobrze, bo dzięki temu możemy łatwiej tłumaczyć im, co jest dobre, a co złe – mówi pani Ewa.
Niedziela przemyska
Bardzo często, kiedy koncentrujemy się na swoich sprawach, na karierze, to zapominamy, że są wokół nas ludzie, którzy wymagają pomocy – zaznaczył dr hab. inż. Ryszard Pukała.
Publiczne Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Anny Jenke uplasowało się w tegorocznym rankingu „Perspektyw” na wysokiej pozycji.
I w końcu się udało! Tak jak nasze dzieło nieustannie rosło do góry, nasz słonecznik dojrzewał… To, że dziś możemy świętować, to zasługa, poświęcenie i determinacja Alicji Sabatowskiej – stwierdza Lucyna Misińska.
Niedziela rzeszowska
Pierwszym i najważniejszym powołaniem, jakim obdarza człowieka Bóg, jest powołanie do świętości – przypomniał bp Jan Wątroba.
Sieklówka to wioska leżąca na Pogórzu Strzyżowskim, około 8 km na północny wschód od Jasła. Swoje powstanie zawdzięcza benedyktynom tynieckim. Miało to miejsce w połowie XIV wieku.
Choć dobiega już końca czas bożonarodzeniowych dekoracji w naszych świątyniach, w tym przede wszystkim szopek, których zwyczaj urządzania zainicjował 800 lat temu św. Franciszek z Asyżu, pozwolę sobie nawiązać do pewnego zjawiska. Można je odnieść również do innych okresów liturgicznych i w ogóle do zachowań w Kościele, zwłaszcza podczas Mszy św.
Niedziela sandomierska
Refleksje i modlitwa mają pomóc umocnić wspólnoty odpowiedzialne za rodziny, znaleźć ścieżki dotarcia do ludzkiego serca, aby rodziny stawały się coraz bardziej napełnione Bożą łaską – powiedział ks. Konrad Fedorowski, diecezjalny duszpasterz rodzin.
W parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy po raz dwudziesty piąty odbył się konkurs pieśni o Bożym Narodzeniu.
W budynku Kurii Biskupiej odbył się etap diecezjalny XXXIV Olimpiady Teologii Katolickiej, której w tym roku przyświecało hasło „Zasady Społeczne w nauczaniu Kościoła”.
Niedziela sosnowiecka
To, o czym czytałem przed paroma tygodniami na temat „wydarzeń z Dąbrowy”, także mnie zagniewało, oburzyło i wściekło. I napełniło wstydem. Nie wystarczy jednak sam gniew. Nie wystarczy wstyd. Potrzebne jest działanie. I chcę was zapewnić, że takie jest podejmowane – powiedział 14 stycznia abp Adrian Galbas w Dąbrowie Górniczej.
– W jednym z pierwszych wezwań Litanii o uproszenie łask za wstawiennictwem m. Teresy Kierocińskiej wołamy: Matko robotników i Apostołko Zagłębia – przyczyń się za nami! Co oznacza owo wezwanie? Jaka jest jego treść historyczna i teologiczna? – pytał w kazaniu ks. Mariusz Trąba.
Choć laureaci byli znani już od grudnia ub.r., to nagroda główna Grand Prix XXI edycji Festiwalu Kolęd i Pastorałek „Złota Kantyczka” została ogłoszona dopiero podczas Koncertu Galowego.
Niedziela świdnicka
Nie można idealizować małżeństwa, jak gdyby istniało tylko wtedy, gdy nie ma problemów – powiedział bp Marek Mendyk podczas spotkania z okazji 10. rocznicy funkcjonowania Sądu Biskupiego.
Diecezja świdnicka jest miejscem niezwykłego wydarzenia duchowego i społecznego. Od 6 stycznia do 18 lutego będzie trwać peregrynacja relikwii bł. Hanny Chrzanowskiej.
Muzyczne wydarzenie w parafii św. Michała Archanioła w Dobromierzu, od lat wpisane w kalendarz tej społeczności, w tym roku zyskało dodatkowy blask dzięki występowi legendarnego zespołu Czerwone Gitary.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Przyglądając się życiu i duchowości samarytańskiej rodziny z Markowej zauważmy, w jaki sposób człowiek przy współpracy z łaską Bożą może wydać błogosławione owoce – powiedział bp Henryk Wejman.
Wspólne śpiewanie nie tylko łagodzi obyczaje, ale również daje poczucie wspólnoty i bliskości.
Wojna w Ukrainie to nie tylko front, zniszczenia, polegli, to także wojenna codzienność z dala od toczących się walk.
Niedziela toruńska
O spotkaniach ze św. Janem Pawłem II ćwierć wieku temu i dziś z ks. kan. Arturem Szymczykiem rozmawia Renata Czerwińska.
Pamięć o dobrych i złych kartach Kościoła jest potrzebna, ponieważ te wydarzenia kształtują nas i nasze życie.
Interesowaliście się już, do jakiego domu starości pójdziecie za 50 lat? Jest coś ciekawego w okolicy? – pyta zaczepnie gość domku duszpasterstwa przy ul. Piekary 24 Diana Paulińska.
Niedziela warszawska
O tym, na czym opiera się życie konsekrowane, dlaczego nieważne są statystyki i o sposobach ewangelizacji Warszawy z ks. prof. dr. hab. Czesławem Parzyszkiem SAC rozmawia Łukasz Krzysztofka.
Duszpasterze lubią wizyty kolędowe u parafian. Z wielu przyczyn, ale najważniejsze są oczywiste – można lepiej poznać wiernych i umocnić ich wiarę.
Przedstawienie o życiu Maryi zobrazowane za pomocą współczesnego tańca i baletu wystawi w Dobrym Miejscu Teatr taneczny „Lilia”.
Niedziela wrocławska
Dziękujemy wraz z całym Kościołem za osoby, które ślubując rady ewangeliczne: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa, przypominają nam, że Bóg jest Miłością – napisał bp Jacek Kiciński w liście na Światowy Dzień Życia Konsekrowanego.
Siostry Urszulanki Unii Rzymskiej swoja radością, ciepłem i otwartością przyciągają ludzi do Chrystusa. We Wrocławiu posługują już wiele lat.
Instytut Nauk Biblijnych przy PWT, Inicjatywa Biblijna „Lumen vitae” oraz wspólnota Hallelu Jah zorganizowały wieczór przygotowujący do świętowania Niedzieli Słowa Bożego.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Dzięki artystce – Annie Jurksztowicz kościół w Łabuniach rozbrzmiał polskimi kolędami oraz pastorałkami.
Wspomnienie o zmarłym biskupie Ryszardzie Karpińskim i jego nieocenionej pomocy podczas organizacji spotkań pielgrzymów z Zamościa z Janem Pawłem II.
W Tereszpolu odbyło się diecezjalne spotkanie opłatkowe dla osób chorych i z niepełnosprawnościami.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
22 stycznia przypadała 38. rocznica śmierci sługi Bożego bp. Wilhelma Pluty. Jej diecezjalne obchody odbyły się 21 stycznia w gorzowskiej katedrze.
Wydawało mi się, że jestem osobą wierzącą, ale moja wiara polegała tylko na tym, że chodziłem w niedzielę do kościoła. W ogóle jej nie zgłębiałem. Rekolekcje ignacjańskie odmieniły moje życie – mówi Tomek Daiksler.
W każdy poniedziałek w naszym Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom w Zielonej Górze odbywają się spotkania z doradcą zawodowym.