Miejscowość znana jest głównie z zabytkowego zespołu pałacowo-parkowego hrabiów Raczyńskich oraz kościoła z mauzoleum. Obok znanych pomnikowych dębów na uwagę zasługują Rogalińskie Drogi Ducha Świętego. To sieć szlaków pielgrzymkowych z dziewięciu miejscowości do kościoła w Rogalinie i z powrotem, które zostały wytyczone z inicjatywy proboszcza rogalińskiej parafii ks. Adama Pawłowskiego w 2021 r., z okazji 200-lecia kościoła św. Marcelina w Rogalinie. Dzięki zaangażowaniu zespołu parafialnego opracowano trasy, mapy, ogólne zasady, propozycje zadań duchowych itp. Zaproszeni naukowcy poprowadzili wycieczki przyrodnicze różnymi trasami i na tej podstawie napisali broszury o sześciu szlakach i różnych problemach ekologicznych. Możemy nimi pielgrzymować pieszo lub rowerem. Nazwy nawiązują do owoców Ducha Świętego, mamy więc m.in. drogi: Miłości, Pokoju, Cierpliwości czy Wierności. Projekt nie tylko zachęca do refleksji i modlitwy w otoczeniu natury, ale także popularyzuje historię regionu oraz edukację ekologiczną. Warto dodać, że Rogalin i jego okolice są chronione jako Pomnik Historii, Rogaliński Park Krajobrazowy i dwa obszary Natura 2000: „Rogalińska Dolina Warty” oraz ptasi – „Ostoja Rogalińska”.
Opisy poszczególnych szlaków są dostępne bezpłatnie na stronie internetowej parafii św. Marcelina w Rogalinie i zawierają m.in. cytaty do rozważania z Pisma Świętego i ekologicznej encykliki papieża Franciszka Laudato si’ oraz inne propozycje zadań duchowych do wykonania po drodze. Dla niektórych szlaków dostępne są na tej samej stronie również broszury przyrodnicze, przedstawiające ciekawe informacje o spotykanych tam gatunkach roślin, zwierząt i różnych zagadnieniach związanych z ochroną przyrody. Większość szlaków pieszo-rowerowych to odcinki od 6 do 12 km. Droga Łagodności natomiast to pętla rowerowa o długości ok. 21 km z kościoła św. Matki Teresy z Kalkuty w Kamionkach. Powstała także pętla rowerowa Droga Pokoju i Radości o długości ok. 23 km, przebiegająca przez Rogalin, Mieczewo, obrzeża Czołowa i Radzewo.
Na podstawie wycieczek przyrodniczych poszczególnymi drogami ze specjalistami z różnych dziedzin, np. ornitologicznej, powstały nie tylko broszury, lecz także internetowe albumy zdjęć z przeprowadzonych wycieczek przyrodniczych. Ogólne zasady Rogalińskich dróg, przedstawione na początku opisu każdego szlaku, stały się podstawą opracowania Zasad zielonego pielgrzymowania w ramach projektu PielGREEN przez polskich animatorów Światowego Ruchu Katolików na rzecz Środowiska (Laudato Si’ Movement). Więcej informacji na: www.rogalin.archpoznan.pl/drogi/ . /i.c.
Pomóż w rozwoju naszego portalu