Reklama

Niedziela Podlaska

Matka nadziei

Po raz 38. w Diecezjalnym Sanktuarium Maryjnym w Ostrożanach obchodzono rocznicę koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Ostrożańskiej. Uroczystość ta miała miejsce 5 lipca 1987 roku. Od tego czasu nieprzerwanie w jej rocznicę wyruszają do Ostrożan pielgrzymi z różnych stron diecezji i regionu.

Niedziela podlaska 29/2025, str. VI

[ TEMATY ]

rocznica

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk

Kustosz sanktuarium dziękował pielgrzymom za przybycie

Kustosz sanktuarium dziękował pielgrzymom za przybycie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Duchowym przygotowaniem do rocznicy koronacji było 40-godzinne nabożeństwo adoracyjne, któremu przewodniczył ks. kan. Piotr Wójcik, proboszcz parafii i kustosz sanktuarium. Podczas uroczystości jubileuszowych ks. Wójcik witał wszystkich przybywających, dziękował za obecność i zapraszał do modlitwy. – Tu jest wasza Mama – podkreślał, wskazując na ostrożański kościół rozświetlony blaskiem Cudownego Obrazu.

Przed obliczem Matki

Głównym punktem niedzielnych uroczystości rocznicowych była Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Pikusa. Do celebracji dołączyli kapłani z diecezji drohiczyńskiej oraz zaproszeni goście. Przed obliczem Ostrożańskiej Matki modlili się licznie zgromadzeni wierni – parafianie i pielgrzymi, dorośli, młodzież i osoby starsze. Obecne były także rodziny z dziećmi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W homilii bp Tadeusz mówił o Maryi jako wzorze nadziei. Podkreślił, że Maryja ukazuje pełne zawierzenie Bogu, mimo że otrzymała misję niezwykłą. Po prostu zaufała i położyła w Bogu całą swoją nadzieję. – We współczesnym świecie, wokół nas, dokonują się wielkie przemiany. Jest to dla wielu z nas czas niepewności, kryzysów moralnych, społecznych i duchowych. Postać Maryi może stać się dla nas pomocą – wzorem trwałej, cichej, a zarazem mocnej nadziei wobec wojen, migracji, kryzysów tożsamości i przemian – powiedział biskup.

Świadectwo i katecheza

Reklama

Wyjątkowym momentem podczas uroczystości było specjalne, jubileuszowe, indywidualne błogosławieństwo. Wszyscy kapłani uczestniczący w celebrze wyszli na plac, podchodzili do dzieci, kładli na nie ręce i znaczyli je znakiem krzyża, wypowiadając słowa błogosławieństwa.

Następnie miało miejsce wystawienie Najświętszego Sakramentu i modlitwa litanią loretańską. Biskup Tadeusz przewodniczył procesji eucharystycznej wokół świątyni. Na zakończenie odśpiewano uroczyste „Te Deum”.

W rocznicowych uroczystościach w sanktuarium Matki Bożej Ostrożańskiej licznie uczestniczyli czciciele Ostrożańskiej Pani, przybyli z szerokiej okolicy. Wielu z nich wraca tu co roku od 38 lat, wielu dorastało, wpatrując się w Jej wizerunek – dziś przyjeżdżają ze swoimi dziećmi. To właśnie obecność rodzin jest w Ostrożanach szczególnie widoczna – także tym razem ten widok radował serca, będąc świadectwem i katechezą dla wszystkich pielgrzymów.

Kościół jubileuszowy

– W Ostrożanach widzimy młody Kościół – mówił ks. Piotr Wójcik. Przypomnijmy, że pierwsze wzmianki o szczególnym kulcie, jakim był darzony obraz Matki Bożej Ostrożańskiej, oraz o łaskach, jakich doświadczali wierni za Jej wstawiennictwem, pochodzą już z XVII wieku. Na obrazie widoczne są tylko twarze Maryi i Jezusa oraz postacie aniołów podtrzymujących korony. Dopełnieniem są dwie korony i sukienka. Koronacja Cudownego Obrazu odbyła się 5 lipca 1987 roku. Od tego czasu sanktuarium w Ostrożanach stało się jeszcze bardziej znaczącym ośrodkiem życia religijnego. Każdego roku przybywają tu pielgrzymki z całej Polski i z zagranicy. Rocznica koronacji obchodzona jest zawsze w pierwszą niedzielę lipca.

W trwającym w Kościele Roku Jubileuszowym sanktuarium ostrożańskie jest jednym z kościołów jubileuszowych diecezji drohiczyńskiej.

2025-07-15 11:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: Msza przy grobie św. Jana Pawła II w 46. rocznicę inauguracji pontyfikatu

Wybrany na papieża 16 października 1978 r., św. Jan Paweł II oficjalnie rozpoczął swój pontyfikat 22 października 1978 r. W 46. rocznicę tamtego wydarzenia we wtorek 22 października br. o godz. 8.00 odbędzie się Msza św. przy grobie św. Jana Pawła II w bazylice św. Piotra, której przewodniczył będzie metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

W dzień rocznicy inauguracji pontyfikatu Papieża Polaka przypada również jego liturgiczne wspomnienie, podczas którego w tym roku zostaną posadzone tulipany św. Jana Pawła II w Ogrodach Watykańskich.
CZYTAJ DALEJ

Papież: Świat bardzo potrzebuje orędzia nadziei, miłości i pokoju Chrystusa

2026-06-21 12:22

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

Vatican Media

Głoszenie Ewangelii jest przede wszystkim dzieleniem się doświadczeniem osobistego spotkania z Jezusem i przekazywaniem innym owoców kontemplacji – wskazał Leon XIV przed dzisiejszą modlitwą Anioł Pański. Dodał, że wszyscy możemy kontemplować, powierzając Bogu w milczeniu nasze radości i troski oraz przeglądać z Nim nasze życie.

Papież wskazał, że głoszenie Słowa Bożego jest przede wszystkim dzieleniem się osobistym, wyjątkowym dla każdego spotkaniem z Nim. Podkreślił, że siła apostolatu, niezależnie od metod i narzędzi, opiera się na działaniu Ducha Świętego w nas i na autentyczności naszej odpowiedzi. Przywołał słowa św. Tomasza z Akwinu, który mówił o przekazywaniu innym owoców kontemplacji.
CZYTAJ DALEJ

Ukraina: W Puźnikach rozpoczął się drugi etap poszukiwań zbiorowych pochówków Polaków zamordowanych przez UPA

2026-06-22 13:14

[ TEMATY ]

Ukraina

szczątki

pixabay.com

W Puźnikach, na zachodzie Ukrainy, rozpoczął się w poniedziałek drugi etap poszukiwań zbiorowych pochówków Polaków, zabitych przez ukraińskich nacjonalistów w 1945 roku – poinformował PAP prof. Andrzej Ossowski z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego.

- Poszukujemy szczątków około 90 osób. Prace potrwają około tygodnia – wyjaśnił naukowiec, który kieruje pracami po stronie polskiej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję