W pierwszym 4-dniowym turnusie rekolekcji Ruchu Domowego Kościoła uczestniczyło 15 rodzin, głównie z naszej diecezji, czyli tyle, ile obecnie może pomieścić dom. Tematem tych krótkich rekolekcji było przeżywanie konfliktów małżeńskich. Uczestnicy dowiedzieli się, że konflikty są normalnym, nieuniknionym elementem życia rodzinnego. Chodzi więc nie tyle o to, by ich w ogóle uniknąć, co raczej o to, by nauczyć się je przeżywać w odpowiedni sposób. Prawidłowo rozwiązany konflikt nie tylko nie osłabia więzi małżeńskiej, lecz może ją nawet umacniać. Ważne, by rozgrywał się z poszanowaniem godności osoby współmałżonka i by do jego rozwiązania zawsze zapraszać Jezusa. Uczestnicy rekolekcji dowiedzieli się również wielu praktycznych rzeczy podczas zajęć warsztatowych. Usłyszeli o tym, jak wiele szkody może wyrządzić małżeństwu nadopiekuńcza mama (teściowa) i jak sobie w takiej sytuacji radzić. Uczestnicy aranżowali w czasie zajęć scenki konfliktowe, które następnie oceniane były pod kontem prawidłowych i nieprawidłowych zachowań. Okazało się, że umiejętności aktorskie małżonków z oazy rodzin są tak wysokie, że do stworzenia amatorskiego teatru już tylko krok.
Tematem drugiego turnusu był dialog małżeński. Jest to forma kontaktu małżeńskiego polegająca na tym, że po dłuższej małżeńskiej modlitwie mąż i żona przy zapalonej świecy i w atmosferze miłości poruszają aktualne problemy swojej rodziny. Wbrew pozorom nie jest to wcale łatwe. Nawet małżeństwa, które na co dzień dużo ze sobą rozmawiają, mają wiele obaw przed rozpoczęciem dialogu małżeńskiego, ponieważ w jego trakcie porusza się zwykle bardzo głębokie problemy, często umykające uwadze w zwyczajnej codziennej rozmowie. W tym turnusie uczestniczyło dziesięć rodzin, w tym cztery z Puław.
Jak powiedział ks. Andrzej Cieślik, moderator Ruchu Domowego Kościoła, który wraz z pomagającymi mu parami małżeńskimi prowadził oba turnusy, każde małżeństwo mogłoby wiele dla siebie zyskać, gdyby zdecydowało się na przeżycie podobnych rekolekcji. Ksiądz Andrzej stwierdził, że ma w niedługim czasie plany organizowania podobnych weekendowych wyjazdów także dla małżeństw spoza Domowego Kościoła. Rekolekcje, w czasie których kapłan przekazuje wiedzę z zakresu duchowości małżeńskiej, a prowadzący małżonkowie oraz specjaliści - psychologowie i pedagodzy - dzielą się praktyczną wiedzą, mogą stanowić wielką pomoc dla małżeństw przeżywających problemy czy wręcz zagrożonych rozpadem. „Mam nadzieję - mówił ks. Cieślik - że pierwsze takie rekolekcje zorganizujemy jeszcze w tym roku, po wakacjach. Jeśli okaże się, że jest na nie duże zapotrzebowanie, będziemy je organizować tak często, jak to możliwe”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu