Reklama

Niedziela Wrocławska

Mężowie Ducha Świętego

„Upatrzcie zatem, bracia, siedmiu mężów spośród siebie, cieszących się dobrą sławą, pełnych Ducha i mądrości” (Dz 6,3). Nie siedmiu, a trzech takich mężów zostało wezwanych w sobotę 11.05 do publicznego wyrażenia gotowości w pełnieniu posłannictwa zgodnie z wolą Chrystusa i Kościoła przez posługę diakona.

[ TEMATY ]

diakonat

diakon

Agata Pieszko

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W parafii pw. Św. Maksymiliana Marii Kolbego we Wrocławiu Gądowie święcenia diakonatu przyjęli Michał Olko z parafii pw. Opatrzności Bożej, Bogusław Wojnarowski z parafii pw. Św. Jadwigi oraz Marcin Józefczyk, parafianin z kościoła na Gądowie. – Wyznaczony do bycia diakonem musi być mężem Ducha Świętego, gdyż rozeznawanie powołania to na pierwszym miejscu nadsłuchiwanie woli Bożej, która jest źródłem wszelkich sakramentów Kościoła. Żeby powstało powołanie, musi być wołanie Boga, potem usłyszenie powołania, zdolność wzrostu w tym powołaniu i wspólnota, w której ono będzie mogło się spełniać – mówił w trakcie homilii bp. Andrzej Siemieniewski, z którego rąk kandydaci przyjęli świecenia. Faktycznie nie sposób dokonać tych wszystkich rzeczy bez relacji z Duchem Świętym.

Diakon w języku Nowego Testamentu oznacza posługujący. Kandydaci zostali wezwani do pokornej służby w duchu miłości. W końcu odczytując Ewangelię, czy trzymając kielich z przenajświętsza Krwią niejako stają w miejscu samego Chrystusa. Ci trzej mężczyźni zostali uznani zarówno przez duchowieństwo jak i wiernych godnymi tej posługi.

Nowo wyświęceni diakoni po Eucharystii w swoich podziękowaniach nie pominęli nikogo, kto przyczynił się do wzrastania w ich posłudze i oprawy tego wyjątkowego dnia. Dziękowali Maryi jako ukochanej Matce swojego powołania, biskupom, kapłanom, rodzicom, wiernym, klerykom Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu, przedstawicielom Ogólnopolskiego Seminarium dla Starszych Kandydatów do Święceń w Krakowie, gdzie przez pewien etap formacji studiował diakon Bogusław, opiekunom roku – ks. Marcinowi Werczyńskiemu i ks. Maciejowi Małydze, a także kapłanom głoszących dla nich rekolekcje, czy profesorom i wykładowcom Papieskiego Wydziału Teologicznego. Szczególne podziękowania złożyli także proboszczom rodzinnych parafii – Krzysztofowi Hajdunowi, Adamowi Dereniowi i Czesławowi Majdzie, do którego diakoni skierowali takie słowa: My tak się trochę czasem śmiejemy, ale dzisiaj to się stało faktem – dla nas dziś tutaj jest katedra i bardzo ci dziękujemy za Twoją wszelką życzliwość i dobro, bo właśnie dzisiaj dzieło Twojego życia stało się katedrą.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2019-05-12 18:07

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Posłanie diakonów

Niedziela sandomierska 8/2014, str. 6

[ TEMATY ]

diakonat

Archiwum WSD

6 lutego miało miejsce nabożeństwo rozesłania diakonów na praktykę duszpasterską. Wspólnej modlitwie, w której uczestniczyli księża z Zarządu seminaryjnego, Księża Proboszczowie przyjmujący diakonów na praktykę i alumni, przewodniczył ks. rektor Jan Biedroń, który w skierowanym do zgromadzonych słowie powiedział: – Jezus wysłał Dwunastu „aby głosili królestwo Boże i uzdrawiali chorych”. Było to jeszcze przed śmiercią Jezusa, Jego Zmartwychwstaniem, przed Zesłaniem Ducha Świętego. Posłani byli pełni zachwytu nad Osobą Jezusa. Jego nauka porwała ich serca i zapragnęli rozgłaszać ją światu. (...)Drodzy Diakoni, na praktyce duszpasterskiej będziecie głosić kazania, przewodniczyć modlitwom, udzielać chrztu, błogosławić związki małżeńskie, nosić wiatyk do chorych i przewodniczyć obrzędom pogrzebu. Tu nie wystarczy sama sprawność. Musicie być zauroczeni Osobą Jezusa Chrystusa, a duszą Waszej służby, fundamentem przewodnictwa i uczestnictwa w sakramentach, musi pozostać modlitwa. – wskazywał Ksiądz Rektor.
CZYTAJ DALEJ

Św. Jan Chrzciciel

Pół roku przed narodzeniem Chrystusa czcimy narodzenie św. Jana Chrzciciela, który zapowiadał przyjście Chrystusa i wskazał Go ludowi. Jan Chrzciciel urodził się jako syn kapłana Zachariasza i Elżbiety (por. Łk 1, 5-80) prawdopodobnie w Ain Karim leżącym w Judei, ok. 7 km na zachód od Jerozolimy. Pędził żywot anachorety – pustelnika. Gdy miał 30 lat, zaczął występować publicznie i nauczać. Podjął to dzieło nad Jordanem. Było to w 15. roku panowania cesarza Tyberiusza (por. Łk 3, 1), czyli w 30 r. naszej ery. Nad Jordanem Jan udzielił chrztu Chrystusowi.
CZYTAJ DALEJ

Przed nami fala upałów. IMGW wydaje ostrzeżenia

2026-06-24 14:01

[ TEMATY ]

ostrzeżenia

fala upałów

Adobe Stock

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia II stopnia dla dziesięciu województw w zachodniej, południowo-zachodniej i centralnej części kraju. W ciągu dnia temperatura wyniesie tam nawet 34 st. C, w nocy do 20 st. C.

Ostrzeżenia dotyczą województw: zachodniopomorskiego, lubuskiego, dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, mazowieckiego i świętokrzyskiego.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję