Reklama

List Pasterski Biskupa Rzeszowskiego z racji zbliżającej się koronacji Matki Bożej „Królowej Gór” w Skalniku

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Drodzy Bracia Kapłani!
Drodzy Bracia i Siostry!

Reklama

Opatrzność Boża pozwala nam przeżywać piętnasty rok istnienia naszej Diecezji. Wyrażamy wdzięczność Panu Bogu za wszystko, co mogliśmy przez te lata dobrego uczynić i za duchowe przeżycia, które ubogaciły każdego z nas.
W dziejach naszej diecezji piętnasty rok pragniemy zaznaczyć także koronacją wizerunku Matki Bożej Bolesnej „Królowej Gór” w Skalniku. Według historyków sztuki, obraz pochodzi z XV wieku. Przedstawia Maryję z Dzieciątkiem. Jest on ikonowym typem hodegetrii. Początki kultu łaskami słynącego obrazu NMP Bolesnej sięgają prawdopodobnie przełomu XVII i XVIII wieku. Być może rys pasyjny wizerunku Matki Bożej wpłynął na rozwój tej szczególnej czci w związku z bolesnymi wydarzeniami, dotykającymi mieszkańców Rzeczypospolitej, w tym mieszkańców Skalnika i okolic, w czasie schyłku i upadku dawnej Polski. Nie zachowały się jednak pisemne świadectwa z tamtego okresu, ponieważ około połowy XVIII wieku Skalnik utracił prawa parafialne, a okres józefinizmu nie sprzyjał rozwojowi czci łaskami słynących wizerunków. Pamięć o dawnym kulcie przechowała jednak tradycja ludowa, podobnie jak w wielu innych sanktuariach maryjnych na terenie Galicji. Z relacji spisanych w XX wieku wynika, że do Matki Bożej Skalnickiej przybywały przed wybuchem I wojny światowej pielgrzymki z ówczesnych Górnych Węgier (obecnie Słowacja) i gromadziły ludzi greko- oraz rzymskokatolików.
Jesteśmy świadomi, że koronacja jest szczególnym przejawem czci, jaką wierzący oddają od lat Matce Najświętszej. Jest przejawem wiary i miłości oraz serdecznej wdzięczności wobec Tej, która jest Matką Boga i Matką wszystkich ludzi. Koronacja jest także aktem zawierzenia siebie i wszystkich naszych spraw Tej, którą wzywamy jako naszą Pośredniczkę i Orędowniczkę. Uroczyste koronacje wizerunków Maryi zawsze były wspaniałym wyznaniem wiary w Jej królewską godność. Przez ten akt składamy Matce Najświętszej hołd wdzięczności i miłości, jak również składamy Jej zaproszenie do naszego życia. „Tyś Panem, Tyś Królem! - Matka Króla, oto Matka twoja”! Pan króluje z Krzyża.
Koronacja „Królowej Gór” będzie wielkim wydarzeniem, zwłaszcza dla parafii Skalnik i ziemi żmigrodzkiej. Dla całej zaś diecezji rzeszowskiej wpisuje się z radością w jej piętnastolecie.
Wdzięczni jesteśmy za dar tej uroczystości, ponieważ będzie to bardzo serdeczny przejaw miłości do Matki Najświętszej i wdzięczności za Jej opiekę.
Pamiętam dobrze, jak Ojciec Święty Jan Paweł II 23 października 2002 r. podczas audiencji na Placu św. Piotra w Rzymie pobłogosławił, a także swoimi rękami dotknął przedstawione mu korony, które ówczesny Ksiądz Proboszcz przywiózł do Rzymu. Było to podczas diecezjalnej pielgrzymki z okazji dziesięciolecia istnienia diecezji. Wspomniałem wówczas Ojcu Świętemu, że Skalnik na żmigrodzkiej ziemi jest położony obok Desznicy i Żmigrodu, gdzie Ojciec Święty jako kapłan w latach 50. ubiegłego wieku wędrował z młodzieżą akademicką szlakami Beskidu. Ojciec Święty niezwykle mile wspominał te okolice.
Wyrażam radość, że duszpasterze młodzieży: Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, Ruchu Światło-Życie i Służby Liturgicznej Ołtarza wędrują z młodzieżą do sanktuarium „Królowej Gór”.
Skalnik, niewielka miejscowość, położona jest w niezwykle pięknym regionie, który przyciąga turystów, zwłaszcza młodzież. W pobliskich Kątach od wielu lat młodzież przeżywa oazowe rekolekcje, w Desznicy Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, zaś w Kotani - Liturgiczna Służba Ołtarza.
Góra Grzywacka ze wspaniałym milenijnym krzyżem przyciąga wielu turystów, podobnie pobliska Mrukowa z kapliczkami różańcowymi w lesie.
Błogosławiony Władysław Findysz w sąsiednim Żmigrodzie był przed laty duszpasterzem tych miejscowości, zwłaszcza podczas II wojny światowej oraz w smutnych czasach komunizmu. Przed dwoma laty wyniesiony na ołtarze jako kapłan-męczennik. Niech raduje się z nami hołdem dla Matki Najświętszej.
Już dzisiaj zapraszam Drogich Braci Kapłanów oraz wiernych świeckich - Braci i Siostry, zwłaszcza młodzież bierzmowaną w tym roku i przygotowującą się do sakramentu bierzmowania do Skalnika na uroczystość koronacji w niedzielę, 9 września br. Dla mieszkańców Rzeszowa i okolic będzie to wspaniała pielgrzymka w piękne okolice Beskidu, połączona z duchową ucztą. Dla ziemi żmigrodzkiej i okolicznych parafii podniosłe przeżycie, wspominające to, które nie tak dawno przeżywaliśmy w Nowym Żmigrodzie po beatyfikacji księdza Findysza.
Cześć dla Matki Najświętszej wyrażamy w modlitwach, hymnach i pieśniach, w Litanii Loretańskiej, a zwłaszcza w modlitwie różańcowej. Doskonałe zaś nabożeństwo do Maryi Królowej polega na oddaniu się Jej w niewolę miłości. Już święty Maksymilian Męczennik, którego obchodzimy w tym roku 25. rocznicę kanonizacji, założyciel Rycerstwa Niepokalanej, pragnął, aby wszyscy oddali się w niewolę Maryi. Tak uczynił Sługa Boży Jan Paweł II oraz kard. Stefan Wyszyński - za wolność Kościoła w Polsce i na świecie (Totus Tuus). Kiedy dziś wzmożone siły ateizmu i laicyzacji atakują naszą wiarę i zasady moralne, kiedy życie ludzkie jest lekceważone, a jawi się coraz więcej tendencji za zabijaniem dzieci nienarodzonych i zagrożenie dla osób starszych, tym bardziej spieszmy do Matki Najświętszej.
Maryja przez całe wieki strzegła naszych dziejów i naszej tożsamości, a więc z wielką ufnością pragniemy oddać się Jej w opiekę oraz prosić o pomoc i ratunek. Uczynimy to przez koronację, zawierzając Jej wszystko, co Polskę stanowi. Pragniemy czynić Ją Panią i Królową naszych serc i umysłów, oddać Jej nasze domy, rodziny, miasta i wioski, a nade wszystko naszą kochaną młodzież, która jest nadzieją Kościoła i Ojczyzny.

Moi Bracia i Siostry - kończy się rok szkolny i akademicki. Składam gorące podziękowanie wszystkim nauczycielom, wychowawcom, katechetom i opiekunom za pracę z młodzieżą i dziećmi. Dziękuję za udział w różnorakich akcjach, mających na celu dobro bliźniego, a rozwijających naszą wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka. Wspomnę choćby Szkolne Koła Caritas, schole, grupy sportowe i wiele innych.
U początku wakacji i urlopów życzę wszystkim dobrego odpoczynku. Niech kontakt z przyrodą - z pięknem lasów i gór, wszystkim pomaga wielbić Pana Boga, jak śpiewa młodzież w jednej z piosenek religijnych:
„gdy szukasz Boga, popatrz na kwiaty
Popatrz na góry i ciemny las,
Z każdej wędrówki wrócisz bogaty
I nową treścią zapełnisz swój czas.
Bo cały świat jest pełen śladów Boga...”

Pamiętajmy o życzliwości wzajemnej i szczególnej miłości wobec tych, którzy nigdy nie wyjeżdżają na wakacje. Otoczmy opieką dzieci, które nie wyjeżdżają na odpoczynek, by bezpiecznie i z pożytkiem spędziły czas wakacji. Mamy wiele okazji do świadczenia pomocy potrzebującym i ubogim.
Urlopy i wakacje przeżywane w łączności z Panem Bogiem, zawsze z szacunkiem dla niedzieli, przez udział we Mszy św. przywracają pokój i radość. Jest to także wspaniała okazja do nawiedzania sanktuariów, m.in. Skalnika, oraz wzięcia udziału w pielgrzymce rzeszowskiej, która tradycyjnie wyruszy 4 sierpnia z Rzeszowa na Jasną Górę.
Pozdrawiam mieszkańców żmigrodzkiej ziemi, z duszpasterzami, a zwłaszcza w modlitwie polecam całą parafię Skalnik i jej udział w przygotowaniu do uroczystej koronacji. Zachęcam już dzisiaj Panów Strażaków z całej diecezji do udziału, także Wojsko i Policję, bo Wasza obecność jest zawsze mile postrzegana. Ufam w pomoc Władz samorządowych w przygotowaniach do uroczystości.
Z serdecznym błogosławieństwem

† Kazimierz Górny - Biskup Rzeszowski

Rzeszów, 21 czerwca 2007 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Miał wady, ale pięknie kochał” – wywiad z siostrzenicą bł. P. G. Frassatiego

[ TEMATY ]

bł. Pier Giorgio Frassati

Luciana Frassati/Wikipedia

Bł. Pier Giorgio Frassati

Bł. Pier Giorgio Frassati

„Bł. Pier Giorgio żył w świecie na sto procent. Miał wady, był prawdziwym człowiekiem. Ale przy tym był prawdziwym chrześcijaninem. To były jego dwie komplementarne tożsamości i jedna nie zawadzała drugiej. Do tego był bardzo kreatywny, a jednocześnie niesłychanie praktyczny" – mówi Wanda Gawrońska, 95-letnia siostrzenica bł. Pier Giorgia Frassatiego. W Krakowie znajduje się ulica Luciany Frassati-Gawrońskiej, jej matki i ukochanej siostry bł. Pier Giorgia. Jej wujek jest z kolei patronem tegorocznych ŚDM w Lizbonie. Z Wandą Gawrońską rozmawiałam w Rzymie, gdzie mieszka na stałe.

Izabela Hryciuk (IH): Mówi się, że Pier Giorgio miał trudne relacje z ojcem. Czy wiadomo, jak ojciec przeżył śmierć syna?
CZYTAJ DALEJ

Jezus jest naszym lekarzem, chcącym uleczyć zranione serca

2025-06-12 09:34

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Pixabay.com

Rozważania do Ewangelii Mt 9, 9-13.

Piątek, 4 lipca. Dzień powszedni albo wspomnienie św. Elżbiety Portugalskiej
CZYTAJ DALEJ

Prezydent podziękował żołnierzom i funkcjonariuszom za ochronę wschodniej granicy Polski

2025-07-04 20:11

[ TEMATY ]

straż graniczna

żołnierze

Prezydent Andrzej Duda

PAP/Artur Reszko

Prezydent RP Andrzej Duda na spotkaniu z żołnierzami oraz funkcjonariuszami policji i Straży Granicznej służącymi na granicy polsko-białoruskiej, 4 bm. w przygranicznej miejscowości Jaryłówka.

Prezydent RP Andrzej Duda na spotkaniu z żołnierzami oraz funkcjonariuszami policji i Straży Granicznej służącymi na granicy polsko-białoruskiej, 4 bm. w przygranicznej miejscowości Jaryłówka.

Prezydent Andrzej Duda, podczas piątkowej wizyty na polsko-białoruskiej granicy, podziękował służącym tam żołnierzom i funkcjonariuszom Straży Granicznej oraz policji za niezwykle bohaterską obronę nie tylko granicy Rzeczypospolitej Polskiej, ale także granicy Unii Europejskiej i strefy Schengen.

Andrzej Duda wizytował w piątek polsko-białoruską granicę w Podlaskiem. Był na granicy przy zaporze, a następnie spotkał się w Jaryłówce z żołnierzami i funkcjonariuszami pełniącymi służbę na tej granicy. W spotkaniu wzięli też udział m.in.: wiceminister MON Paweł Bejda, wiceminister MSWiA Czesław Mroczek, komendant główny SG gen. dyw. Robert Bagan, Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. Maciej Klisz i zastępca komendanta głównego policji Rafał Kochańczyk.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję