Reklama

Żywy pomnik papieża

Niedziela Ogólnopolska 41/2002

Fot. Adam Bujak/Biały Kruk

Fot. Adam Bujak/Biały Kruk

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

MILENA KINDZIUK: - Jaka jest główna idea Dnia Papieskiego w tym roku?

PIOTR GAWEŁ: - Przede wszystkim chcemy podziękować Ojcu Świętemu za ostatnią pielgrzymkę do ojczyzny, ale też przybliżać i propagować nauczanie papieskie. Staramy się to czynić na różne sposoby, a więc w wymiarze intelektualnym, duchowym, wreszcie charytatywnym. Ten ostatni aspekt jest szczególnie istotny ze względu na przesłanie miłosierdzia, jakie Ojciec Święty pozostawił. Dlatego Dzień Papieski ma być dniem realnej solidarności z bliźnimi. Ponadto, przez swoje słowa Jan Paweł II wlewa w nasze serca wiele nadziei, uczy pozytywnego myślenia, dodaje ufności, zwłaszcza tym, których dotyka jakakolwiek krzywda społeczna: bezrobocie, trudności ludzi starszych czy trudny start życiowy młodych. Pragniemy, by Dzień Papieski stał się okazją powrotu do tego właśnie przesłania, do refleksji nad słowami Ojca Świętego, do zyskania nadziei.

- Dlatego główny temat Dnia Papieskiego brzmi: "Jan Paweł II - świadek nadziei"?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

- Tak. Chcemy na wiele sposobów i na różnych płaszczyznach niejako przedłużyć nadzieję, którą Papież nam ofiarował. Jednym z pomysłów są okolicznościowe katechezy dla dzieci i młodzieży. W całej Polsce będą też głoszone specjalne homilie na ten temat, konferencje naukowe. W każdej diecezji wieczorem 13 października odbędzie się Apel Jasnogórski. Z zapalonymi świecami i pochodniami ludzie wspólnie będą się modlić w intencji Papieża, dziękując za to, że on jest, że ponosi tak wielki trud, wciąż pielgrzymując po świecie.

- Wolontariusze w całej Polsce będą też zbierać pieniądze dla najbardziej utalentowanej młodzieży z najuboższych polskich rodzin. Czy to jest charytatywny wymiar Dnia Papieskiego?

- Tak. Zbiórka publiczna - to element realnego dzielenia się miłością. To próba budowania nie spiżowego, nie granitowego, ale żywego pomnika Papieżowi.
Już przed rokiem stworzyliśmy tzw. Fundusz Stypendialny. Zebraliśmy wtedy w Dniu Papieskim 2,7 mln zł. Dzięki temu rozszerzyliśmy nasze stypendia na 36 diecezji i dzisiaj możemy objąć opieką 1000 uczniów (początkowo było ich 500).

- Jakie są kryteria wyboru kandydatów na stypendystów?

Reklama

- Bardzo ścisłe, a decyzje zapadają na najniższych szczeblach diecezji. Średnia ocen ucznia musi wynosić powyżej 4,5. Warunkiem jest też niski status materialny rodziny. W komisji orzekającej zasiadają: dyrektor szkoły, wychowawca, katecheta, proboszcz i przedstawiciel rodziców. W diecezjach działają koordynatorzy diecezjalni, którzy analizują obszary największej biedy na danym terenie i wskazują szkoły uczestniczące w programie stypendialnym.
Młodzież, której Fundacja przyznaje stypendia, jest naprawdę wybitnie zdolna, utalentowana w wielu dziedzinach. Chodzi nam o to, by te talenty wciąż wydobywać, by ci młodzi ludzie za pięć, dziesięć czy piętnaście lat mogli brać udział w życiu publicznym Polski.
W tym roku zorganizowaliśmy po raz pierwszy konkursy dla maturzystów, w których nagrodą są indeksy na kierunki dziennikarskie Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Jagiellońskiego. Będą też konkursy na staże dla studentów dziennikarstwa.

- Czy Pan zna choć część tych młodych ludzi osobiście?

Reklama

- Oczywiście, choćby z obozów, na które wyjeżdżają z nami w czasie wakacji. Każda z tych osób to osobna historia życia. Na przykład: dziewczyna urodzona w tej samej wsi, co śp. bp Jan Chrapek. Jest niepełnosprawna. Miała na maturze średnią ocen 5,43. Ma już wspaniały dorobek dziennikarski, na teście sprawdzającym zdobyła najwięcej punktów.
Inna dziewczyna wygrała olimpiadę polonistyczną w Krakowie. Jej mama jest pielęgniarką i właśnie traci pracę, ojciec zmarł. Bez stypendium, jakie otrzymuje z Fundacji, nie miałaby szansy studiować.
Pamiętam dobrze chłopaka, którego w dzieciństwie porzucili rodzice. Mieszka z babcią. Musi więc utrzymać i siebie, i babcię. Pracuje w gospodarstwie, ale jednocześnie bardzo dobrze się uczy, jest też szefem Klubu Europejskiego w szkole. Pewnie kiedyś będzie miał własną gazetę...
Bardzo dobrze potrafiła też wykorzystać nasze stypendium dziewczyna z diecezji ełckiej, która ukończyła właśnie gimnazjum ze średnią 5,4. Działała tam w samorządzie klasowym, prowadziła kronikę szkolną, była członkiem Koła Krajoznawczo-Turystycznego i Centrum Edukacji Europejskiej. Organizowała debaty dotyczące problemów i wyzwań, przed którymi stoi współczesna młodzież. Teraz jest uczennicą Liceum Ogólnokształcącego w Giżycku.
Wymienię jeszcze jedną bardzo zdolną uczennicę z archidiecezji przemyskiej. Ma sześcioro rodzeństwa. Gimnazjum ukończyła ze średnią 5,2. Brała udział w konkursach: humanistycznym, matematycznym, przyrodniczym, także w konkursie wiedzy o Unii Europejskiej. Zdobyła wyróżnienie w konkursach recytatorskim i poetyckim. Ma tytuł najlepszego czytelnika biblioteki szkolnej. W tym roku rozpoczęła naukę w liceum.
Tych historii jest tyle, ilu stypendystów. Każda barwna, bardzo ciekawa, wiele z nich jednak tragicznych, gdyż łączą się z trudną sytuacją rodzinną. Ale ci młodzi ludzie pokazują, że stać ich na prawdziwy heroizm. Perspektywa osiągnięcia czegoś w życiu sprawia, że z wielu rzeczy potrafią zrezygnować i włożyć mnóstwo wysiłku w naukę. Naprawdę warto im pomóc w realizacji celów naukowych, zwłaszcza przy tak trudnych warunkach życiowych. Dobrze, że Kościół wyciągnął do tych ludzi rękę.
Warto pamiętać, że Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia" jest fundacją Konferencji Episkopatu Polski. To z jej inicjatywy odbywa się Dzień Papieski. Także z jej inicjatywy przyznawane są nagrody TOTUS - tzw. katolickie Noble.

- Z jakich środków utrzymuje się Fundacja?

- Jesteśmy Fundacją "żebraczą" - wszystko, czym dysponujemy, pochodzi z darowizn i datków. Zaledwie 5% przychodu Fundacji idzie na koszty administracyjne. Z pewnością należymy do najbardziej oszczędnie gospodarujących fundacji na rynku polskim, szczegółowo rozliczamy się z pieniędzy. Ludzie obdarzyli nas zaufaniem, dali pieniądze, musimy więc je dobrze wykorzystać, by rzeczywiście dotarły do najbardziej utalentowanej młodzieży z najuboższych polskich rodzin.

- Dziękuję za rozmowę i życzę dalszych owocnych działań.

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: Szósta Niedziela Wielkanocna

2025-05-23 12:38

[ TEMATY ]

rozważania

bp Andrzej Przybylski

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Niektórzy przybysze z Judei nauczali braci: «Jeżeli się nie poddacie obrzezaniu według zwyczaju Mojżeszowego, nie możecie być zbawieni». Kiedy doszło do niemałych sporów i roztrząsań między nimi a Pawłem i Barnabą, postanowiono, że Paweł i Barnaba, i jeszcze kilku spośród nich udadzą się w sprawie tego sporu do Jeruzalem, do apostołów i starszych. Wtedy apostołowie i starsi wraz z całym Kościołem postanowili wybrać ludzi przodujących wśród braci: Judę, zwanego Barsabą, i Sylasa i wysłać do Antiochii razem z Barnabą i Pawłem. Posłali przez nich pismo tej treści: «Apostołowie i starsi bracia przesyłają pozdrowienie braciom pogańskiego pochodzenia w Antiochii, w Syrii i w Cylicji. Ponieważ dowiedzieliśmy się, że niektórzy bez naszego upoważnienia wyszli od nas i zaniepokoili was naukami, siejąc zamęt w waszych duszach, postanowiliśmy jednomyślnie wybrać mężów i wysłać razem z naszymi drogimi: Barnabą i Pawłem, którzy dla imienia Pana naszego, Jezusa Chrystusa, poświęcili swe życie. Wysyłamy więc Judę i Sylasa, którzy oznajmią wam ustnie to samo. Postanowiliśmy bowiem, Duch Święty i my, nie nakładać na was żadnego ciężaru oprócz tego, co konieczne. Powstrzymajcie się od ofiar składanych bożkom, od krwi, od tego, co uduszone, i od nierządu. Dobrze uczynicie, jeżeli powstrzymacie się od tego. Bywajcie zdrowi!»
CZYTAJ DALEJ

Świdnica. Kapłaństwo odwagi, miłości i radości

2025-05-24 17:06

[ TEMATY ]

Świdnica

diecezja świdnicka

święcenia kapłańskie

święcenia prezbiteratu

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Neoprezbiterzy 2025 diecezji świdnickiej. Od lewej: Ks. Marcin Dudek, ks. Aksel Mizera, ks. Piotr Kaczmarek, ks. Jakub Dominas

Neoprezbiterzy 2025 diecezji świdnickiej. Od lewej: Ks. Marcin Dudek, ks. Aksel Mizera, ks. Piotr Kaczmarek, ks. Jakub Dominas

O teologicznej głębi i wymagającej naturze kapłaństwa – osadzonego na odpowiedzialności, odwadze i miłości – mówił bp Marek Mendyk podczas święceń prezbiteratu w katedrze świdnickiej.

W sobotnie przedpołudnie 24 maja świdnicka katedra wypełniła się modlitwą i radością. Czterech diakonów, absolwentów Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Świdnickiej oraz Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, przyjęło sakrament święceń prezbiteratu. Nowymi kapłanami Kościoła zostali: ks. Jakub Dominas z parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Wałbrzychu, ks. Marcin Dudek z parafii Miłosierdzia Bożego w Bielawie, ks. Piotr Kaczmarek z parafii św. Jakuba Apostoła w Małujowicach (archidiecezja wrocławska) oraz ks. Aksel Mizera z parafii Matki Bożej Królowej Polski i św. Maternusa w Stroniu Śląskim.
CZYTAJ DALEJ

Żyje we wdzięcznej pamięci

2025-05-25 09:51

Ewa Kamińska

W Niedzielę Dobrego Pasterza parafia św. Antoniego Padewskiego uroczyście obchodziła 10. rocznicę odejścia do Pana ks. Stanisława Roga.

Ks. Stanisław Róg pod koniec grudnia 1985 roku został wyznaczony przez bp. Bolesława Pylaka do tworzenia nowej parafii w Lublinie. W styczniu następnego roku uzyskał pozwolenie na budowę kościoła. Formalnie parafia św. Antoniego Padewskiego erygowana została 6 marca 1987 roku. Ks. Róg związany był z nią 28 lat, aż do śmierci 11 maja 2015 roku. Był on kapłanem, który odcisnął także znaczący ślad w archidiecezji lubelskiej, będąc od 2009 roku moderatorem okręgu duszpasterskiego Lublin, a w latach 2010-2011 wikariuszem biskupim ds. formacji duchowej kapłanów Archidiecezji Lubelskiej. Cieszył się wielką sympatią i poważaniem.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję