Reklama

Kościół

Kard. Pietro Parolin udzielił sakry abp. Tomaszowi Grysie

Adoro te devote – adoruję pobożnie – te słowa św. Tomasza z Akwinu będą towarzyszyć posłudze biskupiej abp. Tomasza Grysy. Sakrę biskupią przyjął w katedrze poznańskiej w uroczystość Wszystkich Świętych z rąk sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Pietro Parolina.

[ TEMATY ]

Poznań

PAP/Jakub Kaczmarczyk

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Obok głównego konsekratora i współkonsekratorów – abp. Stanisława Gądeckiego i abp. Marka Jędraszewskiego – 1 listopada w bazylice pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Poznaniu obecni byli m.in. abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, delegacja Konferencji Episkopatu Madagaskaru oraz biskupi z Polski i zagranicy.

PAP/Jakub Kaczmarczyk

„W uroczystość Wszystkich Świętych archidiecezja poznańska, czyli biskupi, kapłani, osoby życia konsekrowanego i wierni świeccy, raduje się z racji święceń biskupich abp. Tomasza Grysy, kapłana naszej archidiecezji” – powiedział na początku uroczystości przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przypomniał, że abp. Tomasz Grysa święcenia kapłańskie przyjął 25 maja 1995 r. w poznańskiej katedrze z rąk abp. Jerzego Stroby. „Niech Maryja, Matka Kościoła będzie dla ciebie, Drogi Arcybiskupie, Mistrzynią w słuchaniu słowa Bożego, wytrwałości wiary, ufnej nadziei i gorącej miłości” – życzył abp Gądecki nowemu arcybiskupowi.

Reklama

„Adoro te devote latens Deitas – Adoruję pobożnie skryte bóstwo twe – te słowa św. Tomasza z Akwinu czynię dziś moimi, uwielbiając Chrystusa, Najwyższego Kapłana, który powołuje słabych ludzi, aby wraz z Nim byli pasterzami ludu Bożego. I jak niegdyś posłał dwunastu apostołów na głoszenie Ewangelii, tak teraz zechciał uczynić mnie następcą apostołów i włączyć do kolegium biskupów, aby Ewangelia była głoszona aż po krańce ziemi, aż po Madagaskar i okoliczne wyspy” – mówił na zakończenie uroczystości abp Tomasz Grysa.

Arcybiskup podziękował papieżowi Franciszkowi za to, że obdarzył go zaufaniem, mianując swoim przedstawicielem i powierzając posługę nuncjusza apostolskiego na Madagaskarze i delegata apostolskiego na Komorach.

Abp Grysa podkreślił, że jego herb biskupi jest środkiem przekazu, który opowiada o tym, jak Bóg objawia się człowiekowi, najpierw przez rzeczy stworzone. „Gwiazda czternastoramienna to gwiazda z Betlejem, umieszczona w Grocie Narodzenia Chrystusa Pana, do której pielgrzymują chrześcijanie z całego świata” – mówił arcybiskup Grysa.

Podkreślił, że gwiazda czternastoramienna oznacza Tego, w którym spełniły się obietnice dane królowi Dawidowi, czyli tajemnicę Wcielenia Chrystusa, który „przyjął ciało z Maryi Dziewicy i stał się człowiekiem”.

Abp Grysa zaznaczył, że Bóg objawia się człowiekowi poprzez spisane słowo na kartach Biblii. Do tego nawiązuje zamieszczona na jego herbie otwarta księga Pisma Świętego, a pierwsza i ostatnia litera alfabetu greckiego – A i Ω – to symbol Boga jako praprzyczyny i celu ostatecznego wszechrzeczy.

Pelikan karmiący swe pisklęta, będącym starożytnym symbolem Eucharystii, to kolejny element jego herbu. „Ponieważ pelikany często opierają dziób na piersi, w wyobraźni ludowej pojawiło się przekonanie, że pelikan dziobem otwiera swą pierś, aby nakarmić młode własną krwią” – stwierdził.

Reklama

Zaznaczył, że biały pelikan na czerwonym tle nawiązuje do dwóch promieni, które św. Faustyna Kowalska ujrzała w wizji utrwalonej na obrazie Miłosierdzia Bożego.

W homilii kard. Pietro Parolin nawiązał do obchodzonej dziś w Kościele uroczystości Wszystkich Świętych, która wskazuje na temat świętości, osiągalnej dla wszystkich. Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej przypomniał słowa papieża Franciszka skierowane do przedstawicieli papieskich wygłoszone w 2019 r., by byli oni mężami Bożymi, by „byli ludźmi Kościoła z gorliwością apostolską, ludźmi papieża i pojednania, ludźmi inicjatywy i posłuszeństwa, modlitwy, czynnej miłości i pokory”.

„Drogi Księże Prałacie Tomaszu, Błogosławieństwa i Dekalog przedstawiony przez papieża Franciszka niech więc będą dla Ciebie najbardziej konkretną pomocą, zawsze pod ręką, dla weryfikacji kierunku twoich kroków, abyś mógł zobaczyć, czy na niezliczone dobrodziejstwa i łaski Pana jesteś w stanie odpowiadać hojnie i wytrwale, z tą radością, która rodzi się ze świadomości, że ofiarowałeś swoje życie, aby nieść naszym braciom Chrystusa, to znaczy Zbawienie, Drogę, Prawdę i Życie” – mówił kard. Parolin, zwracając się do abp. Grysy.

Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej nawiązał też do herbu biskupiego abp. Grysy, w którego centrum znalazł się pelikan. Jak podkreślił kard. Parolin, to symbole miłości Chrystusa do dusz ludzkich, wyrażonej darem Jego Krwi w Eucharystii.

Reklama

Przekonywał, że reprezentowanie Kościoła i papieża, szerzenie jego nauczania, promowanie pokoju to wspaniała i delikatna misja, do której nowy arcybiskup przygotowywał się od dawna, służąc w nuncjaturach apostolskich na całym świecie.

Kard. Parolin zwrócił też uwagę, że Madagaskar, gdzie podejmie swoją posługę abp Grysa, jest krajem borykającym się z różnymi problemami, zwłaszcza ubóstwem, procesami pustynnienia i wylesiania. Katolicy stanowią tam około 20 proc. ludności, ale „Kościół katolicki cieszy się znacznym szacunkiem, będąc uznawanym za autorytet moralny również przez niekatolików ze względu na jego zaangażowanie w sektorze edukacji, zdrowia i w dziełach charytatywnych”.

Mówiąc o zadaniach, jakie powinien podjąć nuncjusz apostolski na Madagaskarze, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej wskazał na „nawiązanie owocnego dialogu z innymi wyznaniami religijnymi, aby połączyć siły dla wspólnego dobra i określić punkty współpracy, z poszanowaniem prerogatyw każdego z nich, wolności religijnej i praw Kościoła”.

Reklama

W uroczystości przyjęcia sakry biskupiej uczestniczyli biskupi, kapłani, osoby życia konsekrowanego i wierni świeccy. Obecni byli delegaci Konferencji Episkopatu Madagaskaru: bp Marie Fabien Raharilamboniaina, przewodniczący Konferencji Episkopatu Madagaskaru, bp George Varkey, bp Zygmunt Robaszkiewicz, oraz biskupi z zagranicy: bp Giacinto-Boulos Marcuzzo, emerytowany biskup pomocniczy Patriarchatu Łacińskiego w Jerozolimie oraz osobisty wysłannik Patriarchy, bp Romuald Kujawski, ordynariusz diecezji Porto Nacional w Brazylii, bp Peter Bürcher, emerytowany biskup Reykjaviku, a także bp Francis Xavier Yu Soo Il OFM, emerytowany biskup polowy Korei.

W uroczystości udział wzięli bp Szymon Stułkowski, ordynariusz diecezji płockiej, bp Damian Bryl, ordynariusz diecezji kaliskiej, abp Józef Kowalczyk, abp senior gnieźnieński, oraz poznańscy biskupi pomocniczy: bp Grzegorz Balcerek, bp Jan Glapiak, bp senior Zdzisław Fortuniak.

Do ołtarza abp Tomasz Grysa udał się w asyście dwóch prezbiterów: ks. proboszcza Tomasza Bulińskiego oraz ks. proboszcza Zbigniewa Szlachetki.

Podczas uroczystości list gratulacyjny od premiera Mateusza Morawieckiego przeczytał Michał Zieliński, wojewoda wielkopolski. Listy gratulacyjne nadesłało wielu kardynałów, arcybiskupów i biskupów oraz pracowników nuncjatur. Na uroczystości obecni byli przedstawiciele świata nauki i kultury oraz rodzina, krewni i przyjaciele abp. Grysy.

Uroczystość była transmitowana przez TVP Poznań, Telewizję Trwam, Radio Emaus i rozgłośnię radiową na Madagaskarze, a także na profilu społecznościowym w Internecie.

Reklama

Abp Tomasz Grysa urodził się 16 października 1970 r. w Poznaniu. Święcenia kapłańskie przyjął 25 maja 1995 r. w poznańskiej katedrze z rąk abp. Jerzego Stroby. W latach 1995-1997 był wikariuszem parafii farnej pw. NMP Wniebowziętej w Kościanie, studiując jednocześnie na Akademii Muzycznej w Poznaniu. W latach 1997-2001 kontynuował studia specjalistyczne na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, uwieńczone doktoratem z prawa kanonicznego. Równolegle odbywał studia z nauk dyplomatycznych na Papieskiej Akademii Kościelnej.

1 lipca 2001 r. rozpoczął pracę w służbie dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej, w której został powołany na następujące placówki: 2001-2003: Przedstawicielstwo Stolicy Apostolskiej w Rosji; 2003-2008: Nuncjatura Apostolska w Indiach i Nepalu; 2008-2011: Nuncjatura Apostolska w Belgii i Luksemburgu; 2011-2013: Nuncjatura Apostolska w Meksyku; 5 2013-2016: Nuncjatura Apostolska w Brazylii; 2016-2019: Stałe Przedstawicielstwo Obserwacyjne Stolicy Apostolskiej przy Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku; 2019-2022: Delegatura Apostolska w Jerozolimie i Palestynie oraz Nuncjatura Apostolska w Izraelu i na Cyprze.

Papież Franciszek mianował ks. prałata Tomasza Grysę arcybiskupem tytularnym Rubikonu oraz nuncjuszem apostolskim na Madagaskarze i delegatem apostolskim na Komorach i na wyspie Réunion 27 września br.

2022-11-01 15:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wielkopolskie Camino

Niedziela Plus 30/2023, str. II-III

[ TEMATY ]

Poznań

wikipedia.org.pl

Aby podążać traktami, którym patronuje ten jeden ze znaczniejszych Apostołów, nie trzeba jechać aż do dalekiej Hiszpanii. Na drogi oznaczone charakterystyczną muszlą łatwo trafimy także na terenie naszego kraju.

O sanktuarium św. Jakuba w hiszpańskim Santiago de Compostela słyszał chyba każdy wierzący w Boga człowiek. Mimo ogromnej popularności centrum kultu św. Jakuba dużo mniejsze jest z pewnością grono osób kojarzących fakt, że już w XII wieku Kościół uznał to miejsce za trzecie pod względem ważności dla całego świata chrześcijańskiego (zaraz po Jerozolimie i Rzymie). Niejako na potwierdzenie tej tezy możemy odkryć mnogość szlaków wiodących do grobu św. Jakuba.
CZYTAJ DALEJ

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

2025-04-09 14:40

Marzena Cyfert

Okno Życia przy ul. Rydygiera we Wrocławiu

Okno Życia przy ul. Rydygiera we Wrocławiu

9 kwietnia o godz. 10 siostry boromeuszki z fundacji Evangelium Vitae przy ul. Rydygiera usłyszały dzwonek informujący, że w Oknie Życia znajduje się dziecko.

Znalazły w nim zadbanego chłopczyka. – Nie wiemy dokładnie, ile ma lat, wygląda na 2-latka. Chłopczyk jest kulturalny, elokwentny, bardzo grzeczny. Dziękuje za wszystko, nie boi się. Po prostu bardzo fajny dzieciak. Jest to nasze 23. dziecko znalezione w Oknie – mówi s. Ewa Jędrzejak, boromeuszka z fundacji Evangelium Vitae, która prowadzi Okno Życia.
CZYTAJ DALEJ

Gniezno przygotowuje się do obchodów 1000 – lecia pierwszej polskiej koronacji

2025-04-10 13:06

[ TEMATY ]

Gniezno

pierwsza polska koronacja

Archidiecezja Gnieźnieńska

Konferencja prasowa dotycząca obchodów 1000 – lecia pierwszej polskiej koronacji

Konferencja prasowa dotycząca obchodów 1000 – lecia pierwszej polskiej koronacji

Posiedzenie Sejmu i Senatu z udziałem najwyższych władz państwowych, uroczysta Msza św. w katedrze gnieźnieńskiej i koncert koronacyjny - to tylko niektóre spośród licznych wydarzeń, które już wkrótce odbywać się będą w Gnieźnie. Doroczne uroczystości odpustowe związane z uroczystością św. Wojciecha, głównego patrona Polski, w tym roku mają szczególny charakter. Są bowiem połączone z państwowymi i kościelnymi obchodami jubileuszu 1000-lecia pierwszych polskich koronacji królewskich. O planie tych obchodów mówili uczestnicy konferencji prasowej, która odbyła się dziś w Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie.

Zebranych powitał rzecznik prasowy archidiecezji gnieźnieńskiej, ks. Remigiusz Malewicz, który podkreślił wagę tegorocznych obchodów odpustu św. Wojciecha, nie tylko z uwagi na jubileusz 1000-lecia pierwszej polskiej koronacji ale również obchody 1025-lecia archidiecezji gnieźnieńskiej oraz trwający w całym Kościele Rok Jubileuszowy.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję