Reklama
5
Obserwator
6-7
temat numeru
W tradycyjnej interpretacji Tabor był po to, aby uczniowie na Górze Oliwnej nie poddali się i nie popadli w rozpacz. Analogicznie można analizować Światowe Dni Młodzieży 1991, które 30 lat temu odbywały się na Jasnej Górze. To niewyczerpane źródło siły i doskonała „szczepionka” przeciw zniechęceniu i rezygnacji wobec wyzwań, które stawia nowa odsłona walki o człowieka
Wspomnienia tych, kórzy byli na Światowych Dniach Młodzieży w Częstochowie w 1991r.
11-16
17-18
życie kościoła
Ze świętowaniem uroczystości Wniebowzięcia Matki Bożej związane są różne tradycje: piesze pielgrzymki, święcenie ziół, średniowieczne misterium, wyścigi konne czy procesje na lądzie i wodzie.
Wielu drażnią, irytują, odpychają. Noszenie ich nierzadko wymaga odwagi. Koszulki z chrześcijańskim przekazem, różańce na rękę czy ewangelizacyjne opaski. Czy przez to, że je nosimy, stajemy się żywym świadectwem wiary?
Tak mawiał mój dziadek o kimś, kto opowiadał – na poważnie, a nawet ze śmiertelnym przekonaniem – oczywiste bzdury. Nie wiem, skąd to powiedzenie się wzięło, bo przecież jakość diety raczej nie ma wpływu na prawdziwość wypowiadanych sądów. Niestety, żeby mówić nie „byle co”, pozostaje nam dochodzenie do prawdy, co bardzo często wymaga wysiłku i czasu.
22-25
święte bezdroża
Znane, choć ukryte na uboczu, i te mniej lub zupełnie nieznane, na które natrafiamy przypadkiem podczas wakacyjnych wypraw. Polskie sanktuaria przy bocznych drogach. Poświęcamy im tegoroczny cykl wakacyjny, który zaprowadzi nas do wielu malowniczych zakątków Polski
26-29
prasa zagraniczna
30
niedziela z kulturą
O wciąż na nowo odkrywanym przekazie muzyki „poety fortepianu” ze Stanisławem Leszczyńskim, rozmawia Monika M. Zając
Człowiek, osobowość artystyczna o wyjątkowych przymiotach..
31-43
punkt widzenia
Instytucje Unii Europejskiej coraz częściej ideologicznie ingerują w prawa rodzinne, opiekę zdrowotną, edukację, a nawet w kwestie ustrojowe państw członkowskich. W jaki sposób Polska może się bronić?
46-48
Kącik dla dzieci
50-51
Dlaczego kocham Polskę
Polska jest bardzo atrakcyjna: mamy piękne góry, krainy pełne jezior i dostęp do morza.
52
dobre rady
Jajka ubijamy z cukrem na pulchną, bladą masę. Nie przerywając ubijania, dodajemy po łyżce masła roślinnego. Następnie dodajemy na przemian mąkę pszenną wymieszaną z proszkiem do pieczenia i mąkę ziemniaczaną.
54
Niedziela z kulturą
55-61
dobre rady
Niecierpliwie wyczekiwany dzień, kiedy mama i nasze nowo narodzone dziecko przyjadą ze szpitala do domu, jest zwykle poprzedzony pełnymi emocji przygotowaniami.
Jaka jest ważność kursu przedmałżeńskiego? Jeśli zrezygnuję ze ślubu, a za jakiś czas będę chciał z kimś innym go zawrzeć, to czy muszę ten kurs odbywać ponownie?
55-57
warto wiedzieć
Co, jeśli doznałeś uszczerbku na zdrowiu w wyniku wypadku, który spowodowałeś?
59
Niedziela z kulturą
64
niedziela liturgiczna
Słowa Ewangelii według św. Łukasza (Łk 1, 39-56)
Święty Stefan wyróżniał się nabożeństwem do Matki Bożej. Sakramentu bierzmowania udzielił mu św. Wojciech (według legendy również sakramentu chrztu). Jako król umacniał i jednoczył państwo.
III-VIII
Niedziela bielsko-żywiecka
Kościół będzie żywy i rozwijający się, jeśli każdy z nas, napełniony Duchem Świętym, będzie posługiwał darami, zaangażowaniem i miłością.
Z Marianem Kasprzykiem, mistrzem olimpijskim, rozmawia Mariusz Rzymek.
Deszczowa pogoda nie zraziła miłośników gór, którzy licznie pojawili się na górze Potrójna (884 m n.p.m.) w ramach 9. Ewangelizacji w Beskidach.
Niedziela częstochowska
25-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Mrzygłodzkiej jest bilansem podsumowującym kult Maryi, nie tylko w świątyni, ale również w rodzinach – podkreśla ks. Jacek Gancarek, kustosz sanktuarium Matki Bożej Mrzygłodzkiej. 22 sierpnia Mszy św. jubileuszowej będzie przewodniczył tam kard. Stanisław Dziwisz.
Trzydzieści lat temu, 15 sierpnia 1991 r., św. Jan Paweł II dokonał poświęcenia nowego gmachu Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie.
Repliki najstarszych manuskryptów i kamiennych tablic, fragmenty papirusów, zrolowane skóry, zapisane zwoje i pierwsze przekłady Biblii można było zobaczyć, a nawet dotknąć na wystawie Historia Biblii, prezentowanej w miejscu dawnej synagogi – w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Żarkach.
Niedziela podlaska
Dbanie o atmosferę religijną w rodzinach, rzetelna, sumienna praca z ministrantami i młodzieżą, modlitwa o powołania, mogą pomóc we wzroście powołań – przekonuje w rozmowie z Niedzielą ks. prał. dr Janusz Łoniewski.
Ze Świętem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, obchodzonym 15 sierpnia, związana jest tradycja poświęcenia zbóż, kwiatów i ziół, którą mieszkańcy Podlasia i Mazowsza szczególnie podtrzymują.
W kościele katolickim 16 sierpnia obchodzimy wspomnienie liturgiczne św. Rocha, patrona lekarzy, aptekarzy, rolników, szpitali, brukarzy i więźniów.
Niedziela kielecka
Szybkim krokiem zbliża się zakończenie Roku Jubileuszowego bazyliki w Kielcach, która świętuje 850 lat.
Te osiem dni to jak kawałek innego świata. Jest tyle radości, trudu, ale i dobra, życzliwości, kiedy brat dźwiga brata. To jest prawdziwa wspólnota – mówią nam pielgrzymi, którzy na Jasną Górę w sierpniu z Kielecką chodzą od lat.
Dla Odnowy w Duchu Świętym lato to czas formacji, spotkań i modlitwy. Na koniec sierpnia zaplanowano stacjonarne rekolekcje przy parafiach.
Niedziela małopolska
Tworząc szlak „Camino de Vistula”, nie chcemy rywalizować z innymi drogami do Santiago – zapewnia Paweł Śliwiński reprezentujący Nadwiślańską Organizację Turystyczną i Pracownię Szlaku św. Jakuba na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Cały czas jesteśmy pielgrzymami, chociaż nie zawsze to sobie uświadamiamy – przekonuje ks. Zbigniew Szostak, dyrektor Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej.
Dla Niepokalanej chciał zdobyć cały świat. Misję pozostawioną przez zakonnika kontynuują czciciele świętego z Opatkowic.
Niedziela lubelska
W ośrodkach rekolekcyjno-wypoczynkowych w Firleju i Dąbrowicy zorganizowano turnusy wakacyjne dla dzieci i młodzieży.
Pielgrzymi rozpoczęli wędrówkę do Częstochowy Mszą św. w archikatedrze lubelskiej.
Ruch Światło-Życie Archidiecezji Lubelskiej przygotował dla dzieci i młodzieży kilka wakacyjnych oaz.
Niedziela legnicka
15 sierpnia poświęcony jest uczczeniu Maryi Wniebowziętej.
W drugim dniu Pieszej Pielgrzymki Legnickiej bp Andrzej Siemieniewski przyjechał do Tyńca Małego, by spotkać się z pątnikami.
17 sierpnia to liturgiczne wspomnienie św. Jacka. Mszy św. odpustowej o godz. 17.30 będzie przewodniczył bp Andrzej Siemieniewski. Odpust łączy się z 5. rocznicą ukazania do publicznej czci Relikwii Wydarzenia Eucharystycznego. Z proboszczem parafii ks. Andrzejem Ziombrą rozmawia ks. Waldemar Wesołowski.
Niedziela łódzka
Sierpień dla wielu to czas nie tylko odpoczynku, ale także pątniczych wędrówek do tronu Matki Bożej.
Z ks. por. Tomaszem Wojciechowskim, kapłanem archidiecezji łódzkiej, a obecnie kapelanem garnizonu gdyńskiego rozmawia ks. Paweł Gabara.
Spór o budowę ośrodka parafialnego ojców pasjonistów na osiedlu Teofilów w Łodzi toczył się przez niemalże 15 lat.
Niedziela przemyska
W Przemyślu odbył się Dzień Wspólnoty Ruchu Światło-Życie, z udziałem 6 oaz odbywających rekolekcje wakacyjne w naszej archidiecezji.
Po raz drugi bez obecności uczestników odbyło się Franciszkańskie Spotkanie Młodych w Kalwarii Pacławskiej.
Wojciech przeżył tylko 36 lat, ale jego świadectwo życia i owoce cierpienia przyniosły i wciąż przynoszą zwycięstwo życia nad śmiercią.
Niedziela rzeszowska
Kościół parafialny św. Anny służy mieszkańcom miejscowości i okolicy od 1520 r.
W grudniu 1980 r. odbyło się założycielskie spotkanie „Odrodzenia” w Rzeszowie. Jego pierwsze inicjatywy wspomina jedna z uczestniczek.
Wspomnienie św. Dominika, założyciela Zakonu Kaznodziejskiego przypada 8 sierpnia. To święto we wszystkich klasztorach dominikańskich.
Niedziela sandomierska
Kontynuując tegoroczny cykl historyczny miejsc znanych i mniej znanych warto się wybrać do Mokrzyszowa – obecnie dzielnicy Tarnobrzega, aby podziwiać piękny pałac oraz stare drzewa, które mogłyby niejedno opowiedzieć miłośnikom historii.
Sandomierz od wieków odwiedzali wielcy tego świata pozostawiając na tej ziemi różne ślady swojej obecności. Najbardziej osobiste ślady bytności w Królewskim Mieście zostawiła św. Jadwiga.
Na Zamku Tarnowskich w Dzikowie odbył się pierwszy z cyklu koncertów „Muzyka u Matki Bożej Dzikowskiej”.
Niedziela sosnowiecka
21 sierpnia w bazylice katedralnej oraz w Domu Macierzystym w Sosnowcu odbędą się obchody 100. rocznicy założenia Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus.
Anielska Pani jak magnes przyciąga do swojego sanktuarium, zwłaszcza podczas odpustu Porcjunkuli i Pielgrzymki Niewiast i Dziewcząt.
O charyzmacie wspólnoty – z s. Konradą Zofią Dubel, Karmelitanką Dzieciątka Jezus, postulatorem spraw beatyfikacyjnych założycieli Zgromadzenia – rozmawia Piotr Lorenc.
Niedziela świdnicka
Wyruszyli wszyscy razem 1 sierpnia z katedry, a osiem dni później byli witani na jasnogórskich wałach. Mimo trudnych warunków pogodowych pątnicy osiągnęli cel pielgrzymowania.
Za nami trwające cały lipiec VIII Strzegomskie Biennale Rzeźby w Granicie.
Udowadniają, że nie ma rzeczy niemożliwych. Gdy uda dotrzeć się do celu, zmęczenie przeradza się w satysfakcję i daje radość z pomocy innym.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Po bardzo godnym niesieniu krzyża i uszlachetnieniu w ostatnich latach prawdy o cierpieniu, w 36. roku kapłaństwa po przeżyciu niespełna 60. lat do wieczności odszedł śp. ks. kan. Jan Zalewski.
W zagrodzie u pana Andrzeja w Rzeplinie wita nas wykonana przez niego rzeźba Matki Bożej, a nieopodal znajduje się pasieka. Nasz bohater opowiada nam o źródłach swoich inspiracji.
Jak u Mickiewicza: „Brama na wciąż otwarta przechodniom ogłasza, Że gościnna i wszystkich w gościnę zaprasza”.
Niedziela toruńska
– Moim Królem jest Jezus Chrystus! – mówili dumnie Skauci Króla na I Ogólnopolskim Zlocie WLAS w Załęczu Wielkim.
Świątynia, to piękny znak Bożej obecności – mówił bp Wiesław Śmigiel w kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Brodnicy w 190. rocznicę jej ponownej konsekracji.
Święty Wawrzyniec to męczennik z pierwszych wieków chrześcijaństwa. Tego niezwykle odważnego diakona otaczano szczególnym kultem zwłaszcza w średniowieczu, nic więc dziwnego, że jego postać była czczona na terenach państwa krzyżackiego.
Niedziela warszawska
O pielgrzymowaniu, gdy jest się dzieckiem, panną, żoną i matką, oraz o spełnionych intencjach, z Sylwią Mędrzycką rozmawia Magdalena Kamińska.
Kardynał Wyszyński zawsze strzegł osobowego, indywidualnego spojrzenia na człowieka. Nie był w tym jedynie teoretykiem. Umiał naukę Ewangelii przełożyć na konkretne uczynki miłosierdzia.
Formacja modlitewna dzieci prowadzona w parafii Matki Bożej Królowej Polski w Aninie stała się wsparciem wychowawczym dla dorosłych. Zintegrowała również rodziny, które wspierają się w trudnych sytuacjach.
Niedziela wrocławska
Ksiądz Cezary Chwilczyński, proboszcz parafii św. Józefa otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.
W Towarzystwie Jezusowym od 20 maja trwa Rok Ignacjański. Jezuita, o. Jan Konior w rozmowie z Grzegorzem Kryszczukiem wyjaśnia, jak ważne w życiu św. Ignacego było nawrócenie i co my, współcześni możemy zaczerpnąć od tego świętego.
Od czasu do czasu czytuję komentarze internautów pod postami relacjonującymi religijne wydarzenia. Członkowie pewnej wspólnoty spotkali się na modlitwie uwielbienia. Komentarz: „Nie mogli się pomodlić każdy w swoim domu?”.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
W Szarajówce odbyły się wojewódzkie obchody Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej.
„Wspiąć się na Górę Przemienienia Pańskiego” – pod tym hasłem odbyły się rekolekcje dla osób działających w Legionie Maryi.
Podpalenie Mobilnego Punktu Szczepień w Zamościu wywołało ogromne zamieszanie w całej Polsce.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
Mija właśnie 350 lat, odkąd Najświętsza Maryja Panna króluje w Rokitnie. Sam jej obraz pojawił się w wiosce wcześniej. Jednak to dopiero w 1671 r. przybyła tu z królewską koroną.
W parafii NMP Królowej Polski można zobaczyć wystawę Wyszyńskiego i Wojtyły gramatyka życia.
Do moich obowiązków należało karmienie i pojenie pacjentów, pomoc przy wydawaniu posiłków, jednak według mnie najważniejszym obowiązkiem było spędzanie czasu z pacjentami – opowiada Mateusz Ryszawy.