Reklama
Temat numeru
O tym, co ma stomia do kolędy, dlaczego dzisiaj tak potrzebna jest modlitwa przed jedzeniem, i o tym, że największym zabójcą jest samotność, z prof. dr. hab. Krzysztofem Bieleckim rozmawia Krzysztof Tadej.
Wciąż trudno zrozumieć, dlaczego cierpią, dlaczego zamiast się bawić są skazane na trwające miesiące i lata terapie, realizowane niejednokrotnie daleko od domu, od bliskich.
6-11
Treści wiary
Matka Boża przychodzi do pirenejskiej wioski nie jako teolog, ale jako wzór. Pokazuje, że każdy człowiek jest przeznaczony do życia bez grzechu.
No właśnie, w co wierzę albo lepiej – w Kogo? Na ile my, dorośli, pamiętamy jeszcze prawdy, które stanowią fundament naszej wiary? A może trzeba je sobie przypomnieć – krok po kroku? Jak niegdyś na lekcjach religii...
Duszpasterstwo w kluczu misyjnym wymaga rezygnacji z wygodnego kryterium pasterskiego, że „zawsze się tak robiło”. Zachęcam wszystkich, by byli odważni i kreatywni w tym zadaniu przemyślenia celów, stylu i metod ewangelizacyjnych swojej wspólnoty.
>W kulcie maryjnym mamy do czynienia ze znaczącym i wyjątkowym zjawiskiem, które stanowi żywą tkankę pobożności i duchowości chrześcijańskiej. W 50. rocznicę ogłoszenia przez papieża Pawła VI adhortacji Marialis cultus odpowiadamy na pytanie: jakie znaczenie ma kult maryjny w Kościele
12-16
Liturgia tygodnia
Słowa Ewangelii według św. Marka Mk 1, 40-4
W naszych czasach najtrudniejszą postawą do zaakceptowania przez człowieka jest posłuszeństwo. Często przedstawiane jest ono jako ograniczenie wolności. Tymczasem trudno wyobrazić sobie prawdziwą wiarę bez posłuszeństwa.
W Starym Testamencie istotne miejsce zajmował ród kapłański wywodzący się od brata Mojżesza – Aarona. Jego początki sięgają czasów, kiedy Bóg wybrał ród Aarona do sprawowania posługi kapłańskiej. Kapłaństwo było zatem ograniczone tylko do jednego rodu.
Zapewne tylko nieliczni są świadomi tego, że jako mieszkańcy Ziemi przemierzamy w ciągu doby ponad... 2,5 mln km. To w związku z wędrówką naszej planety wokół Słońca. Ponadto trzeba by doliczyć kilkadziesiąt tysięcy kilometrów z tytułu codziennego obrotu Ziemi wokół własnej osi.
Eulogiusz, znany jako Eulogiusz Aleksandryjski, pochodził z Syrii. Należał do najważniejszych postaci Kościoła wschodniego w VI wieku. Był serdecznym przyjacielem papieża św. Grzegorza I Wielkiego. Wychował się w klasztorze, został wyświęcony na kapłana w Antiochii. Gorliwie współpracował z patriarchą Antiochii. W 581 r. Eulogiusz został wybrany na patriarchę Aleksandrii.
17-20
Życie Kościoła
W obliczu utrzymywania się nadużyć liturgicznych Dykasteria Nauki Wiary w nocie Gestis verbisque, opublikowanej 3 lutego, potwierdza, że słowa i elementy ustanowione w zasadniczym obrzędzie każdego sakramentu nie mogą być zmieniane, ponieważ wtedy sakrament nie zaistnieje. Co to oznacza?
Jak ożywić parafię? Po prostu – zrobić „przegląd” grup i wspólnot parafialnych. Okazuje się, że to ogromne bogactwo, które trzeba wydobyć na nowo. W Zielonej Górze się to udało!
Wspólna modlitwa w pierwszy piątek Wielkiego Postu i solidarne działanie na co dzień – tak Kościół wspiera osoby, które doświadczyły przemocy seksualnej.
24-28
Punkt widzenia
Koalicja Obywatelska i Lewica chcą zmian w prawie, tak by aborcja była legalna od 12. tygodnia ciąży. Innego zdania są jednak koalicjanci z Trzeciej Drogi. Aborcyjne pomysły łamiące Konstytucję RP najprawdopodobniej nie uzyskają poparcia większości posłów.
Została podważona wiarygodność polityków i prawników. W odbiorze społecznym nie ma konstytucji dla wszystkich, bo każdy ma swoją. A rację ma ten, kto jest silniejszy – stwierdza dr hab. Ryszard Piotrowski, konstytucjonalista z Uniwersytetu Warszawskiego.
34-35
Moim zdaniem
Ludzie są zmęczeni manipulowaniem informacjami i opluwaniem się nawzajem przez zacietrzewionych polityków.
Praca nie stanowi wartości samej w sobie, ale zyskuje ją w momencie, gdy dzięki niej człowiek realizuje swoją godność i wolność.
36-37
Listy
Już parę razy prosiłam Was, Kochana Redakcjo, o opublikowanie mego zgłoszenia w Waszej gazecie, co spełniliście i za co jestem Wam wdzięczna. Oczywiście, za każdym razem otrzymywałam parę listów, z czego bardzo się cieszyłam.
Mam 53 lata, jestem praktykującą katoliczką, cenię sobie wartości chrześcijańskie. Chciałabym poznać osobę bliską mojemu sercu, z którą mogłabym założyć rodzinę. Cenię lojalność, szczerość oraz uczciwość i sama staram się kierować tymi wartościami. Proszę o podanie nr. tel. i adresu do kontaktu.
40
Niedziela z kulturą
Podtytuł wystawy w Galerii Malarstwa Alfonsa Karpińskiego (oddział Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli) – „Najcenniejsze dzieła sztuki ze zbiorów Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II” – mówi sporo.
Prace pięćdziesięciorga artystów z Polski i Ukrainy są prezentowane na wystawie „Bizantyjska nostalgia” w warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.
Na wystawie o antysystemowej muzyce okresu PRL znajdą się plakaty koncertowe, nagrania i zdjęcia, ziny oraz oryginalne instrumenty muzyków.
43
Kącik dla dzieci
50-51
Niedziela z kulturą
55-61
58-59
Dobre rady
Imbir wywodzi się z obszarów Azji. Jest uprawiany w Afryce, Indiach oraz innych tropikalnych regionach świata. Niestety, nasz klimat nie sprzyja uprawie imbiru w glebie. Możliwa jest jednak jego uprawa w doniczce. Obok imbiru świeżego, dostępnego w sklepach, w Polsce można kupić imbir w proszku lub w postaci tabletek, kapsułek, syropu, soku czy nalewek.
Jednym z problemów, które pojawiają się zwłaszcza zimą, jest pierzchnięcie ust. Naskórek w obszarze czerwieni wargowej jest wyjątkowo cienki i delikatny, dlatego łatwo wysycha i pęka. Przyczyną bolesnego i powodującego dyskomfort problemu mogą być warunki zewnętrzne – mróz i wiatr, ale także silne nasłonecznienie.
62-63
Niedziela z kulturą
64
Bliżej Życia z Wiarą
„Człowieku, naucz się tańczyć, bo inaczej aniołowie w niebie nie będą wiedzieć, co z tobą zrobić”. Pod tym hasłem podpisuje się nasza bohaterka.
Opowiada p. Zofia z Mazowsza: „Mam 62 lata, jestem na emeryturze, opiekuję się schorowaną leżącą mamą, która ma 88 lat. Mama mieszkała na wsi, ale po śmierci brata nie było komu się nią zaopiekować, więc z mężem my podjęliśmy się opieki. Mama choruje na niewydolność płuc, nadciśnienie, reumatologiczne zwyrodnienie stawów. Opiekuję się nią od 6 lat.
Po tłustym czwartku koniec karnawału przyspiesza. Zbliża się okres umiaru i ascezy – w codzienności, w jedzeniu, w zachowaniu. Jak to było kiedyś?
>Roślina ta, choć nieco zapomniana, już od drugiej połowy XIX wieku była wykorzystywana przez medycynę ludową jako pomoc w leczeniu łagodnego przerostu prostaty oraz w stanach zapalnych układu moczowego. Dziś, odkryta na nowo, jest szeroko wykorzystywana dla poprawy męskiego zdrowia.
Do poprawy zdrowia warto podejść holistycznie i korzystać ze wsparcia różnych zabiegów, które można wykonać także w domu.
Dywan, chodniczek, wykładzina, a może pusta podłoga? Warto kierować się nie tylko aktualnymi trendami, ale też zastanowić się, co najlepiej będzie służyło domownikom.
Trwają zapusty, czyli ostatnie dni zabaw przed nadchodzącym Wielkim Postem. Liczy się je od tłustego czwartku do wtorku przed Środą Popielcową, zwanego w Polsce „śledzikiem”. Zwyczajowo w tym dniu podaje się na przekąskę właśnie śledzika, aby przypomnieć o zbliżającym się okresie wstrzemięźliwości. Proponujemy przepisy na śledzie z naszego redakcyjnego przepiśnika.
Płyną w nich błagania o nawrócenie i cud uzdrowienia. Ludzie z całego świata dzielą się otrzymanymi łaskami. Są znakiem Bożego działania w historii konkretnego człowieka. Maryjne sanktuaria na całym świecie każdego dnia są wypełnione pielgrzymami.
66-79
Niedziela Plus
...nie ma drugiego takiego kościoła, gdzie w prezbiterium znajduje się tzw. Drzewo Chrześcijaństwa?
Jak parafia w bloku na poznańskiej Łacinie buduje żywą wspólnotę? Dlaczego organizuje ją menadżerka? Co sprawia, że Kościół i parafia stają się domem?
W dniu 25 stycznia 2014 r. proboszczowie ks. Jan Piotrowski i ks. Stanisław Salaterski przyjęli sakrę biskupią. Uroczystości w tarnowskiej katedrze zgromadziły gości z kraju i ze świata. Kardynał Stanisław Dziwisz, który przewodniczył wówczas Mszy św., uczyniwszy syntezę z dwóch biskupich zawołań, poprosił, by głosili oni radośnie i w miłości Ewangelię. Głównym szafarzem święceń był biskup tarnowski Andrzej Jeż, a współkonsekratorami – nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore oraz bp Władysław Bobowski.
Rozgłośnia diecezji tarnowskiej – RDN Małopolska ma 30 lat. Jej siedziba w Tarnowie przy ul. Bema 14 przeszła generalny remont.
Ucieszyłem się, ale też było to dla mnie ogromne zaskoczenie – przyznaje Szymon Pyznarski, laureat etapu diecezjalnego XXXIV Olimpiady Teologii Katolickiej w Tarnowie.
Kilkadziesiąt osób z diecezji bydgoskiej wzięło udział w konkursie „W rodzinie siła – dobro, miłość, odwaga. Wzrastanie w wierze na wzór błogosławionej rodziny Ulmów”.
Zachęcam do zgłaszania parafialnych drużyn ministranckich do udziału w XXII Diecezjalnych Mistrzostwach Ministrantów w Halowej Piłce Nożnej – powiedział ks. Mariusz Chamerski, duszpasterz młodzieży i Liturgicznej Służby Ołtarza.
Niedziela bielsko-żywiecka
Koncelebrowanej Mszy św. w sanktuarium Matki Bożej Gołyskiej przewodniczył bp Roman Pindel. Pojawili się młodzi misjonarze z opiekunami z 8 grup z całej diecezji.
Czego dowiedzieli się uczestnicy warsztatów w Kozach? Po co tam przyjechali? O czym mówił prowadzący?
Ks. Michał Rapacz, który duszpasterzował w parafii Świętego Wawrzyńca Diakona Męczennika i Świętego Kazimierza Królewicza w Rajczy, dekretem papieża Franciszka z 24 stycznia zostanie włączony w poczet błogosławionych Kościoła katolickiego.
Niedziela częstochowska
W tegorocznym Wielkim Poście po raz kolejny będziemy mieli okazję doświadczyć drogi przemiany.
Jest to czas, w którym mamy się duchowo odrodzić i przygotować do obchodów pamiątki najważniejszego wydarzenia w historii ludzkości – męki i zmartwychwstania naszego Zbawiciela – Jezusa Chrystusa. Nasi czytelnicy opowiedzieli nam, w jaki sposób przeżywają ten wyjątkowy czas.
Obecny świat mówi nam cały czas, że musi być lekko, łatwo i przyjemnie, a w małżeństwie to, niestety, tak nie jest – przyznaje Agnieszka Tomczak, uczestniczka Spotkań Małżeńskich przy parafii św. Kaspra del Bufalo u Misjonarzy Krwi Chrystusa w Częstochowie.
Niedziela podlaska
Miejscem tegorocznego spotkania sołtysów z dekanatów łochowskiego, sokołowskiego, sterdyńskiego i węgrowskiego była parafia św. Piotra z Alkantary i św. Antoniego z Padwy w Węgrowie.
Wspólnota Przyjaciele Oblubieńca w tym roku świętuje swoje 10. urodziny. Jest obecna i działa w diecezji drohiczyńskiej.
25 stycznia 2024 r. diecezja siedlecka obchodziła jubileusz 100-lecia przeniesienia siedziby diecezji z Janowa Podlaskiego do Siedlec. W jubileusz ten wpisuje się również 100. rocznica przeniesienia do Siedlec Kapituły Katedralnej. W uroczystościach wziął udział bp Piotr Sawczuk, który wygłosił okolicznościową homilię.
Niedziela kielecka
Kapłan diecezji kieleckiej ks. Marek Bzinkowski założył w styczniu 1999 r. parafię Ducha Świętego, w miejscowości Magotty, w diecezji Mandeville, zaczynając od zaledwie ośmiu osób. Dzisiaj to prężna kilkusetosobowa wspólnota z bogatym zapleczem duszpasterskim i duchowym.
Przyjaciele i sympatycy najstarszej kieleckiej uczelni, rodziny i bliscy kapłanów i kleryków, proboszczowie, skąd pochodzą powołani, młodzi i starsi z różnych stron diecezji pamiętają w codziennych modlitwach o powołanych i troszczą się, by ten dar rozwijali. Coroczne spotkanie z nimi w murach Wyższego Seminarium Duchownego i katedrze to wyraz wdzięczności powołanych za ich przyjaźń i wierność.
O samotności, kulturze współczucia i czułości z ks. dr. Janem Jagiełką rozmawia Katarzyna Dobrowolska.
Niedziela małopolska
Uzależnienie jest chorobą ciała, umysłu i ducha – przypomina w rozmowie z "Niedzielą" ks. Mirosław Żak.
Bóg mnie indywidualnie powołał, na indywidualnej ścieżce i mogę powiedzieć, że się nawróciłam przez doświadczenie duchowego cierpienia i równocześnie Jego wielkiej miłości do mnie – mówi Beata Bodzioch, dziewica konsekrowana.
Dziękujemy, że jesteście z nami – powiedział Jonathan Roumie do miłośników serialu "The Chosen".
Niedziela lubelska
Jezus jest naszym światłem i zbawieniem, Jego miłość jest o wiele większa niż nasza słabość – powiedział abp Stanisław Budzik.
W Środę Popielcową już po raz 11. rozpocznie się Wielkopostna Pielgrzymka po kościołach stacyjnych.
Wiele szpitali i ośrodków zdrowia ma swoich świętych patronów.
Niedziela legnicka
W dniach 25-28 stycznia w Legnicy, w Domu Słowa, odbyły się rekolekcje dla młodzieży męskiej. Spotkaniu towarzyszyły słowa: Co mam czynić, Panie?
Mądrość Starego Testamentu głosi, że kto znalazł przyjaciela, ten znalazł skarb. Te słowa potwierdzają się w przypadku Kamila, dla którego przyjaciele i ludzie dobrej woli zorganizowali bal charytatywny.
Światowy Dzień Chorego przypomina, że celem tego dnia jest zwrócenie uwagi zarówno na osoby chore, jak i na te, które się nimi opiekują.
Niedziela łódzka
Jeden z rekolekcjonistów powiedział, że każdy człowiek jest pięknym znakiem Bożego stworzenia, który często lubi się brudzić. Zazwyczaj brud obmywa się wodą, ale ten cięższy i grubszy dobrze jest przetrzeć poświęconym popiołem.
Bóg nas wezwał, byśmy podziękowali za piękne życie zmarłego ks. inf. Józefa Fijałkowskiego – powiedział ks. Jarosław Pater.
Bóg nas prowadzi, często nie usuwając codziennych trudności, ale pomagając przez nie przejść – mówią małżonkowie Ilona i Paweł z Łodzi.
Niedziela przemyska
Jakże wiele zależy od naszego słowa, naszego stylu życia, od tego, by zobaczyć w cierpiącym człowieku Chrystusa, tak jak św. Matka Teresa z Kalkuty. To wielkie wyzwanie dla każdego z nas – powiedział abp Adam Szal.
W liturgiczne wspomnienie św. Franciszka Salezego odbyło się spotkanie dziennikarzy i rzeczników prasowych.
Tu żył i zostawił wiele dowodów troski o to miasto, region i o konkretnych ludzi – powiedział abp Józef Michalik.
Niedziela rzeszowska
„Chorzy, słabi, muszą być w centrum naszej ludzkiej uwagi oraz duszpasterskiej troski” – to fragment tegorocznego Orędzia Ojca Świętego Franciszka na Światowy Dzień Chorego.
„Załóż pełną zbroję Bożą” – to hasło spotkania, w którym wzięło udział blisko 80 członków wspólnoty Wojownicy Maryi z regionu rzeszowskiego.
Emil Polit był jednym z najbardziej znanych i cenionych malarzy oraz wieloletnim wykładowcą w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Rzeszowie.
Niedziela sandomierska
Na trzech turnusach wypoczywać będzie ponad 120 osób. Na każdy przyjeżdża ok. 40 młodych ludzi wieku od 7 do 16 lat. W większości należą oni do parafialnych wspólnot – zaznacza ks. Damian Zieliński.
W Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego otwarto wystawę pt. "Znani nieznani. Polacy światu".
„Wierzę w Ciebie Boże” pod takim tytułem organizowane są katechezy uzupełniające dla dzieci i młodzieży.
Niedziela sosnowiecka
Przez dwa tygodnie w sosnowieckiej parafii św. Andrzeja Boboli wierni mieli szansę na spojrzenie w oczy Matki Bożej Łaskawej w kopii Jej Cudownego Obrazu, odbierającego cześć w warszawskim sanktuarium.
– Świat potrzebuje miłości, zatroszczenia się o dobro. Pragniemy z wiarą i nadzieją w sercach, stanąć przed Panem i zanosić do Boga wspólne modlitwy o jedność – powiedział ks. Mariusz Karaś, diecezjalny duszpasterz ds. ekumenizmu, podczas nabożeństwa międzywyznaniowego.
Osoby konsekrowane wybrały życie w zażyłej więzi z Jezusem. Ze względu na Niego pragną żyć tak jak On: w czystości, ubóstwie i posłuszeństwie. Te trzy śluby zakonne są pieczęcią miłości, którą zostały obdarowane przez Boga.
Niedziela świdnicka
Za nami ferie zimowe, które dla wielu dzieci i młodzieży z diecezji świdnickiej były okresem nie tylko wypoczynku, ale także duchowego rozwoju i integracji.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Muzeum Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego „Gross-Rosen” zorganizowano konferencję.
Pięć samochodów gaśniczych dla Ochotniczych Straży Pożarnych zostało przekazanych 26 stycznia na strzegomskim rynku. Dwa wozy przyjechały wprost z fabryki.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Cieszymy się, że błogosławiony chodził po naszych ulicach, że tu spowiadał, odprawiał Msze św. i głosił rekolekcje – zaznacza s. Teresa Szałkowska.
W Ewangelii wg św. Marka Chrystus zwraca się do Apostołów: „Pójdźcie wy sami osobno na miejsce pustynne i wypocznijcie nieco”. Taki czas swoistej pustyni, odpoczynku i spotkania z Bogiem, przeżyła młodzież naszej archidiecezji.
To jest mój wyraz szacunku dla tych księży, bo ich służba to biała plama w historii. Ich olbrzymie bohaterstwo i spokój. Nienarzekanie – podkreśla ks. prał. Stanisław Budyn.
Niedziela toruńska
Mieszkańcy Grudziądza rozpoczęli przygotowania do peregrynacji relikwii błogosławionej rodziny Ulmów w diecezji toruńskiej od spotkania z jej krewnymi
Tylko do końca lutego można zapisywać się na Międzynarodowy Zlot Harcerzy i Skautów Wicek, który odbędzie się w Toruniu. Czy warto? Oczywiście!
Bóg wytyczył już dla nas drogę i przygotował pożywny pokarm. Nie musimy błąkać się po bezdrożach.
Niedziela warszawska
O tym, czym jest liturgia stacyjna, jak wpisuje się ona w Rok Modlitwy i kiedy nasza modlitwa ma największa wartość, z ks. dr. Bartoszem Szoplikiem rozmawia Łukasz Krzysztofka
Modlitwa, kontakt z kapłanem, obecność przyjaciół i osób ze wspólnoty pomagały mojej ukochanej żonie znosić trudy śmiertelnej choroby. Pomogły także mnie.
Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Warszawskiej zaprasza na spotkanie z Wojciechem Kaczorowskim i Katarzyną Serefin-Skrzetuską. Patronem medialnym wydarzenia jest m.in. Tygodnik „Niedziela”.
Niedziela wrocławska
W tym roku w Środę Popielcową wypadają Walentynki. Jak powinny postąpić osoby, które chciałyby w zgodzie z sumieniem i przeżywanym czasem połączyć te dwie sprawy – czy tak się da? – odpowiada ks. Aleksander Radecki.
Rozwój techniki i tempo pracy sprawiają, że człowiek jest dzisiaj niezwykle aktywny. Zmienia się to diametralnie, gdy przychodzi choroba i zakłóca rytm codzienności a czasem wywraca życie do góry nogami. Gdy byłam dzieckiem, pewnego dnia tato zabrał mnie do cyrku. Objazdowy cyrk w małej miejscowości to nie lada gratka.
W parafii św. Antoniego modlono się w intencji śp. ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego dziękując za jego życie i działalność.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Podsumowanie kolędowania misyjnego dzieci w diecezji odbyło się w Łabuniach.
W połowie stycznia odbyło się noworoczne spotkanie krwiodawców
W Gminnym Ośrodku Kultury w Łukowej już po raz czwarty odbyła się akcja „Lubelszczyzna dunajuje”, której patronem honorowym jest Marszałek Województwa Lubelskiego
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
W życiu osób konsekrowanych najważniejsze są składane śluby. To praktyka rad ewangelicznych w sposób radykalny stanowi centrum życia zakonnego – stwierdził bp Paweł Socha podczas diecezjalnych obchodów Dnia Życia Konsekrowanego w Rokitnie.
Po raz 15. Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży zaprosiło do rozmowy o wszystkim, co dotyczy miłości. Mowa oczywiście o Debacie Walentynkowej.
Wielki Post sprzyja poszukiwaniu duchowej głębi. – „Miejsce Słowa” to opowiadanie Ewangelii w nowy sposób – mówi Adam Kozioł