Reklama
5
treści wiary
Post znany jest człowiekowi od zarania dziejów, a starożytni dostrzegali w nim wiele wartości, korzystnie wpływających na naszą duszę i ciało. Niestety, współcześni wygodni chrześcijanie niemal zupełnie zarzucili postne praktyki.
No właśnie, w co wierzę albo lepiej – w Kogo? Na ile my, dorośli, pamiętamy jeszcze prawdy, które stanowią fundament naszej wiary? A może trzeba je sobie przypomnieć – krok po kroku? Jak niegdyś na lekcjach religii...
Wielki Post to właściwy okres, by uczynić miejsce dla Słowa Bożego. Jest to czas, aby wyłączyć telewizor i otworzyć Biblię.
10-13
liturgia tygodnia
Słowa Ewangelii według św. Jana J 12, 20-33
I ślubuję ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz że cię nie opuszczę aż do śmierci”. Słowa przysięgi małżeńskiej są bardzo piękne i zobowiązujące.
Pierwsze czytanie dzisiejszej Liturgii Słowa to fragment tzw. Księgi Pocieszenia – proroctw Jeremiasza, obejmujących rozdziały 30-33 jego księgi.
Bóg zawsze jest obecny w dziejach człowieka, którego stworzył na swój obraz i podobieństwo. W czasach Starego Testamentu znajdowało to wyraz w przymierzach, które zawarł z Adamem i Noem, a następnie z Abrahamem i jego potomkami oraz Mojżeszem i Izraelem jako ludem Jego wybrania.
Nazwano ją św. Ritą Bliskiego Wschodu. Patronuje chorym, cierpiącym i prześladowanym.
15-18
moim zdaniem
W zachodnich Niemczech uważany był powszechnie za „spiritus movens” pojednania polsko-niemieckiego pośród członków polskiego episkopatu.
Okres rządów Nowackiej w oświacie i Tuska na stanowisku premiera przejdzie pewnie do naszej najnowszej historii jako wyjątkowo nasilone propagowanie „odpolaczania” młodych Polaków.
34-35
38-39
niedziela z kulturą
44
Kącik dla dzieci
50-51
54-55
Niedziela z kulturą
55-61
w centrum uwagi
Nowe pokolenie Amerykanów zmienia Biały Dom.
56-57
dobre rady
W małżeństwie istotne są małe rzeczy, ale często nie przywiązujemy do nich wagi. Na co zwrócić uwagę, aby związek był satysfakcjonujący?
Pojęcia „otyłość” i „nadwaga” pojawiają się jako ostrzeżenia przy wielu chorobach. Co jednak, kiedy kilogramów jest za mało?
62-63
Niedziela z kulturą
64
dobre rady
Co daje dłużnikowi upadłość konsumencka?
64
kartka z kalendarza
W dniu patrona stolarzy – św. Józefa specjaliści pracy z drewnem mają swoje święto.
W styczniu ukazały się wyniki badań, z których wynika, że wilki żyjące w Czarnobylu w zamkniętej strefie wokół zniszczonej elektrowni są odporne na skutki promieniowania.
Altermagnesy mogą odmienić elektronikę.
... na dnie Bałtyku znajduje się największa budowla z epoki kamienia w Europie?
66-67
wiara i życie
Propozycja dla wierzących i niewierzących. Dla pracowników korporacji i zakleszczonych w układach bez wyjścia. Dla zdradzających, skrzywdzonych i nienawidzących.
Co Jezus jadł podczas Ostatniej Wieczerzy? Jak wyglądała korona cierniowa? O tym – poniżej.
70-71
szlachetne zdrowie
Z powodu zawału serca co roku umiera ok. 15 tys. Polaków. Jak więc dbać o ten intensywnie pracujący mięsień, który każdego dnia uderza 110 tys. razy?
Odpowiednia dieta, najlepiej typu śródziemnomorskiego czy DASH. Warto unikać produktów przetworzonych, sztucznych, wysokokalorycznych, smażonych oraz niezdrowych tłuszczów typu trans, słodyczy i nadmiaru soli. Do codziennego jadłospisu dobrze jest wprowadzić dużą ilość świeżych warzyw, produktów pełnoziarnistych, bogatych w dobre tłuszcze, jak orzechy, oleje zimnotłoczone, ryby.
72-73
76-77
warto zobaczyć
Opiekun Świętej Rodziny. To patron chrześcijańskich małżeństw, rodzin oraz ludzi pracy i dobrej śmierci, a nawet miast, regionów i krajów. Na całym świecie działają ośrodki józefologiczne, zajmujące się kultem św. Józefa. Są siostry św. Józefa, popularnie nazywane józefitkami, szczególne miejsce ma on również w zakonach karmelitańskich. Są dokumenty papieskie i czasopisma jemu poświęcone. Nic więc dziwnego, że i parafie, i sanktuaria oddają się pod jego potężną opiekę.
Święty Józef patronuje katedrom na całym globie. Warto zerknąć choćby na te, które odbiegają od naszego, europejskiego spojrzenia na architekturę katedry.
78-79
Niedziela Plus
...opony wielkopostne?
Ułuda i pragnienie zrujnowały mu życie. Stracił prawie wszystko. Jak odbił się od dna? Kto uratował jego życie i nogę? To historia Pawła Drozdenki.
Jak marzenie i pasja doprowadziły do powstania klimatycznej kawiarni w Koszalinie? Co różni ją od innych tego typu lokali?
Święty Józef uosabia wszystkie cechy, które powinien mieć każdy dorosły, dojrzały mężczyzna – zapewnia Paweł Bogdanowicz, prezes stowarzyszenia Ojcowie w Obronie Dzieci i Integralności Rodziny w Nowym Sączu.
W tym dniu jest to jedyne takie, niepowtarzalne miejsce na ziemi –przekonuje dyrektor Agnieszka Żołna-Zdunek.
Zapraszamy wszystkich, którzy pragną duchowo przeżyć ostatnie chwile ziemskiego życia Chrystusa, do udziału w tym niezwykłym wydarzeniu.
Dziewczęta, które na co dzień zdecydowały się służyć Maryi, przeżywały dzień skupienia.
Msza św. w kościele św. Antoniego w Dziemianach rozpoczęła IX edycję EDK.
Niedziela bielsko-żywiecka
Nawet sobie nie uświadamiamy, jak jesteśmy ważni w oczach Boga. On ciągle patrzy na nas z miłością. Uwierz w to! On liczy na ciebie – takie orędzie usłyszeli młodzi uczestnicy Duchowej rEwolucji.
Po 4-letniej przerwie Błażej Jaszczurowski z przyjaciółmi wyruszył na 2 tygodnie na misje do Kenii.
Drogę Krzyżową odprawiono na terenie KL Auschwitz II Birkenau w intencji trzeźwości narodu.
Niedziela częstochowska
W okresie Wielkiego Postu pośrodku naszych świątyń znajduje się krzyż, przy którym wierni modlą się i z miłością i wiarą całują wizerunek Ukrzyżowanego Pana.
Co jest istotą życia parafialnego, jakie znaczenie ma modlitwa i wychowanie młodego pokolenia? Zapytaliśmy o to wiernych z parafii św. Otylii w Rędzinach.
Achilles Ratti – papież Pius XI nazwany został Przyjacielem Polski. Pewnie do dzisiaj w Watykanie są roczniki Niedzieli, które ten papież otrzymał od bp. Teodora Kubiny.
Niedziela podlaska
W Drohiczynie odbył się pierwszy zjazd kolejnej edycji diecezjalnego kursu lektorskiego organizowanego przez Duszpasterstwo Służby Liturgicznej naszej diecezji.
W Centrum Dialogu Kultur w Węgrowie odbyła się uroczystość podsumowania obchodów Roku Powstania Styczniowego na terenie powiatu węgrowskiego. Podczas wydarzenia zostały wręczone podziękowania osobom oraz instytucjom, które zaangażowały się w upamiętnienie tego ważnego wydarzenia historycznego.
Z Joanną i Tomaszem Murawskimi o ich zadaniach, studium życia rodzinnego oraz małżeństwie rozmawia ks. Wojciech Łuszczyński
Niedziela kielecka
Czy kapłan i harcerz, oddany Bogu i Ojczyźnie, jest dobrym wzorcem na dzisiejsze czasy? Msza św., spotkania harcerskie i quest miejski były okazją do rozważania tych kwestii.
Osobistymi świadectwami upadków i powstawania do walki o wolność od nałogu przeplatana była 9. Droga Krzyżowa w intencji trzeźwości – z kościoła św. Wawrzyńca w Nowej Słupi szlakiem królewskim do Klasztoru na Święty Krzyż.
Ideą Wielkiego Postu jest wejść w Mękę Chrystusa, aby spotkać Boga i przeżyć osobiste nawrócenie – mówił bp Andrzej Kaleta do uczestników Nocnej Drogi Krzyżowej.
Niedziela małopolska
To im pomaga zrozumieć i przeżywać wielką tajemnicę naszego zbawienia – zauważa ks. Jan Karlak.
Najważniejsze w naszych spotkaniach jest wzrastanie w męskości – mówi Marek.
O naszym księdzu proboszczu, prałacie można by książkę napisać – stwierdza Adela Nakielska.
Niedziela lubelska
Krzyż to nie tylko największy znak miłości Chrystusa, ale także wołanie o miłość człowieka – powiedział abp Stanisław Budzik.
To lekcja historii i obraz tego, jak Polacy walczący w obronie kraju okazali wobec Ojczyzny miłość i poświęcenie – powiedziała Emilia Kroczak.
Szczęśliwi, których przewodnikiem życia i towarzyszem umierania jest Jezus Chrystus. On daje wierzącym nadzieję zmartwychwstania – powiedział bp Mieczysław Cisło.
Niedziela legnicka
Na ulicach Legnicy pojawili się Żołnierze Chrystusa. A wszystko dlatego, że na miejsce rekolekcji wielkopostnych wybrali sanktuarium św. Jacka, miejsce Wydarzenia Eucharystycznego.
Od września ub.r. przy parafii św. Tadeusza Apostoła w Legnicy funkcjonuje Szkoła Liderów Parafialnych.
Marzeniem wielu jest wyjazd na pielgrzymkę do miejsca objawień Matki Bożej z Guadalupe. Nam się udało. W dniach 7-22 lutego grupa pielgrzymów z Olszyny oraz goście pielgrzymowali po Meksyku.
Niedziela łódzka
To nie jest instytucja, ale ufamy, że Archidiecezjalny Ośrodek Adopcyjny to jedna wielka szkoła miłości – powiedział kard. Grzegorz Ryś.
W Łódzkim Klubie Biznesu odbył się koncert duetu Jedno Ciało, któremu towarzyszyła modlitwa do Ducha Świętego o miłość.
Jesteśmy tam, gdzie jest wyzwanie i męska przygoda – mówi Rafał Szewczyk.
Niedziela przemyska
„To dla Was ten bieg, Żołnierze Wyklęci. Dla Was biegniemy, ku waszej pamięci’’ – pod tym hasłem ok. 280 uczestników wzięło udział w 10. edycji Biegu Tropem Wilczym w gminie Przeworsk.
W sali widowiskowej RCKP odbyła się premiera spektaklu Igraszki z diabłem, który wystawiła grupa teatralna z parafii św. Piotra i św. Jana.
Decydując się na taką formę protestu, jaką jest blokowanie dróg i przejść granicznych pomiędzy państwami, rolnicy w Medyce bronią polskiej żywności.
Niedziela rzeszowska
– Niech ten dzień będzie dla nas przypomnieniem, że miłość do Ojczyzny manifestuje się nie tylko w gotowości do poświęceń, ale także w dążeniu do zgody – podkreślił ks. Tomasz Bierzyński.
Od początku wojny w Ukrainie rzeszowska Caritas pomaga osobom, które schroniły się na terenie naszej diecezji, jak i tym, które pozostały w swoim kraju.
Wspólnoty Dzieła Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa działają w Polsce już od 29 lat.
Niedziela sandomierska
W Kurii Biskupiej odbył się finał diecezjalnego konkursu ze znajomości Księgi Wyjścia ze Starego Testamentu.
W Wielkim Poście pochylamy się nad tajemnicą niepojętej miłości Boga do człowieka. Przeżywając piątą niedzielę Wielkiego Postu zwaną „czarną”, gdy w świątyniach zasłaniane są krzyże, zobaczmy jak w sztuce przez wieki artyści obrazowali mękę Zbawiciela.
Czy Wam też drodzy wydaje się, że tegoroczny okres Wielkiego Postu minął szybko?
Niedziela sosnowiecka
Bardzo wam życzę nie tylko dobrze zdanej matury, ale także tego, by wiedza, którą zdobyliście w czasie nauki w szkole średniej, a którą teraz sobie utrwalacie, zawsze odciągała was od złych wyborów, by udoskonalała wasze dorosłe życie – powiedział abp Adrian Galbas.
– Nie wolno nam zapomnieć, że naszym celem jest niebo, zbawienie, że tam będziemy mieli mieszkanie, w którym Bóg chce nas widzieć, ale to od nas zależy, czy klucze do tego mieszkania dostaniemy – powiedział ks. Rafał Stępniewski, dyrektor Domu św. Józefa w Będzinie podczas Mszy żałobnej śp. ks. kan. Zygmunta Woźniaka.
Z pielgrzymkami zdecydowanie bardziej kojarzy nam się czas wakacji i liczne grupy zmierzające do Częstochowy. A tymczasem jeśli ktoś złapie pielgrzymkowego bakcyla wędruje cały rok.
Niedziela świdnicka
Odznaczał się głęboką wiarą, niezachwianą nadzieją i miłosierdziem. 7 marca zmarł ks. inf. Józef Strugarek, długoletni proboszcz parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Szczawnie-Zdroju.
W obliczu oskarżeń wobec bp. Marka Mendyka, dotyczących rzekomego wykorzystania seksualnego małoletniego, stanowisko w tej sprawie zajęła Stolica Apostolska.
Od kilku lat w każdą pierwszą sobotę miesiąca bp Ignacy Dec przybywa do sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Polanicy-Zdroju Sokołówce, aby wspólnie z wiernymi wynagradzać Niepokalanemu Sercu Maryi.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
O rewitalizacji miejsc związanych z Apostołem Pomorza opowiada ks. dr kan. Grzegorz Harasimiak, dziekan dekanatu Pyrzyce.
W szczecińskim Multikinie odbyła się premiera filmu młodego twórcy z Chojny pt: Marsz śmierci – o filii obozu Ravensbrück w Königsberg in Neumark czyli w Chojnie.
Rzadziej niż kobiety można ich spotkać samotnie stojących nad grobem. Choć nie są wykluczeni z życia społecznego czy religijnego, są mniej zauważalni. To wdowcy.
Niedziela toruńska
Jak postrzegamy małżeństwa, które nie mogą cieszyć się swoim potomstwem? Czy zbyt często nie oceniamy i nie skazujemy tych osób na wykluczenie? O drodze oddania się Bogu w pełni z założycielami wspólnoty Abraham i Sara w Toruniu rozmawia Agata Pawluk.
Cykl spotkań o Koperniku, na który zaprasza Muzeum Diecezjalne z Towarzystwem Miłośników Torunia, zawsze przyciągał wielu miłośników historii. Nie inaczej było na kolejnym spotkaniu.
Jeśli „ruah” oznacza „tchnienie”, to tym razem było to tchnienie ognia. – Czułam niesamowite działanie Ducha Świętego – podzieliła się pod koniec dnia Krystyna. I nie była w tym osamotniona.
Niedziela warszawska
O tym, co było bliskie bł. ks. Ignacemu Kłopotowskiemu i o dziełach podejmowanych w założonym przez niego polskim Loretto, z s. Darią Witkowicz, rozmawia Monika M. Zając.
Ponad 50 nowych relikwii zasili relikwiarium świętych i błogosławionych w diecezjalnym sanktuarium św. Józefa na Kole.
W Wielkim Poście warto przyjrzeć się ikonie. Wyjątkową okazję ku temu daje wystawa w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej.
Niedziela wrocławska
Miłośnicy Dróg św. Jakuba kontynuują wędrówkę po szlakach swojego patrona.
W mieście gościły chóry ze szkół katolickich Słowacji i Słowenii.
Wspólnota Mężczyzn św. Józefa działa bardzo prężnie we Wrocławiu. Z okazji patronalnego święta o swoim świadectwie, trosce o formację, przeżywaniu wiary i pielgrzymce do Krzeszowa opowiadają Mariusz Trębicki i Jacek Pasturak.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Religijno-patriotyczne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbyły się w kościele Chrystusa Króla w Biłgoraju.
Kazanie wygłoszone 22 lutego przez bp. Mariusza Leszczyńskiego na pogrzebie śp. Zofii Leszczyńskiej w Kościele „zdrojowym” w Horyńcu-Zdroju.
W Starym Lipowcu w Gminie Księżpol miało miejsce podsumowanie 57. Tygodnia Modlitw o Trzeźwość Narodu.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
W tym roku obchodzimy rocznicę 900-lecia utworzenia dawnego biskupstwa lubuskiego. Z tej okazji są planowane uroczystości w Ośnie Lubuskim, które będą miały charakter nie tylko diecezjalny, lecz także ogólnopolski.
Ekstremalna Droga Krzyżowa bardzo dobrze wpisuje się w okres Wielkiego Postu. Jest to czas refleksji, zatrzymania się – mówi Ryszard Staniszewski.
Historia życia płk. Jana Kudły ps. „Ryś” to dobry materiał na scenariusz filmowy. Uczestnik II wojny światowej, Żołnierz Niezłomny, bohater antykomunistycznego podziemia, do śmierci mieszkał w Zielonej Górze.