Reklama
temat numeru
Miłość, odpowiedzialność, stałość, troska... Bycie tatą to wyzwanie i najpiękniejsza rola życia.
Co to znaczy męska odpowiedzialność? I co z niej wypływa dla małżeństwa i rodziny?
10-15
treści wiary
Co Biblia mówi o seksualności człowieka? Czy seksualność jest w niej tematem tabu? Jaka jej sfera jest potępiana w Biblii?
Dwa cuda: uzdrowienie córki Jaira i kobiety cierpiącej na krwotok to wydarzenia, których centrum stanowi wiara. Ukazują one Jezusa jako źródło życia, jako Tego, który przywraca życie tym, którzy całkowicie Mu ufają. Dwaj główni bohaterowie, czyli ojciec dziewczynki i chora kobieta, nie są jeszcze uczniami Jezusa, a jednak zostali wysłuchani ze względu na swą wiarę.
Sygnalizowały nadejście, zapraszały do modlitwy, ostrzegały, odpędzały demony, wzywały do czynienia pokuty. Wielka jest rola dzwonków.
16-19
liturgia tygodnia
Słowa Ewangelii według św. Marka Mk 4, 35-41
Przyrzeczenia i śluby związane są nie tylko z życiem religijnym, służą też porządkowi społecznemu. Składają je np. politycy przyjmujący różne stanowiska w urzędach, osoby wchodzące w cywilny związek małżeński. Każdy, kto składa jakiekolwiek przyrzeczenia, powinien być świadomy skutków swojego czynu oraz konsekwencji, jakie powoduje niewypełnianie ich treści.
Ciało jest nie tylko częścią nas, ale przez swe zmysły utrzymuje także kontakt z otaczającym nas światem i ludźmi. Dzięki niemu zdobywamy potrzebne informacje. Na ich podstawie formułujemy osądy, gromadzimy wiedzę i podejmujemy decyzje o naszym działaniu. W języku Biblii ciało wiąże się z ziemskim sposobem funkcjonowania człowieka.
Podczas trzyletniej działalności publicznej Jezusa Jego uczniowie tylko jeden raz znaleźli się w sytuacji bezpośredniej groźby utraty życia. W Ogrójcu tylko On został pojmany, a oni serwując się ucieczką, opuścili Go, bo wybrali bezpieczne schronienie. Największe niebezpieczeństwo, jakie im zagrażało, pojawiło się na Jeziorze Galilejskim, które jako rybacy doskonale znali.
Założył jedną z największych instytucji kościelnych, której misją jest pokazywanie ludziom, jak mogą spotkać się z Bogiem w ich życiu zawodowym i prywatnym.
21-24
życie Kościoła
O nieoczywistych kierunkach studiów i nieoczywistych metodach nauczania, które do Akademii Katolickiej przyciągają rzesze studentów, z ks. prof. Krzysztofem Pawliną rozmawia Andrzej Tarwid.
Nowy dokument Dykasterii ds. Popierania Jedności Chrześcijan pt. Biskup Rzymu. Prymat i synodalność w dialogach ekumenicznych i w odpowiedziach na encyklikę „Ut unum sint”, opublikowany 13 czerwca 2024 r., zbiera owoce ekumenicznych dialogów na temat posługi biskupa Rzymu, które wpłynęły w odpowiedzi na zaproszenie wystosowane przez św. Jana Pawła II w encyklice Ut unum sint z 1995 r.
Na drodze poszukiwań Boga może zbłądzić także chrześcijanin – i o tym traktuje najnowszy dokument Komisji Nauki Wiary KEP.
26-29
punkt widzenia
Koalicja Obywatelska odniosła symboliczne zwycięstwo, a Prawo i Sprawiedliwość symbolicznie przegrało wybory do Parlamentu Europejskiego. Największym przegranym wyborów jest Trzecia Droga, a wygranym Konfederacja.
Prezydencki projekt reformy dowodzenia Wojskiem Polskim uzyskał w Sejmie poparcie wszystkich klubów parlamentarnych. Szef BBN Jacek Siewiera uważa, że dotychczasowy system jest niewydolny wobec zagrożenia ze Wschodu.
34-35
moim zdaniem
Nie ulega wątpliwości, że postawa ojca wobec Absolutu jest tym, co buduje lub rujnuje obraz Boga w sercach dzieci.
My tu jesteśmy gospodarzami i to przybysze muszą respektować zasady, wedle których przywykliśmy tu żyć!
36-37
polecamy
Pierwsza taka książka o Janie Pawle II trafia do rąk czytelników.
Religijne inspiracje, nowości z branży sakralnej i tłum zwiedzających – tak można podsumować tegoroczną, jubileuszową edycję Sacroexpo.
41
niedziela z kulturą
44
Kącik dla dzieci
50-51
Niedziela z kulturą
55-61
dobre rady
To popularne warzywo ma wiele właściwości zdrowotnych. Można je wykorzystać na wiele sposobów.
Warzywa umyć i pokroić/poszatkować według uznania. Dodać olej, sok z limonki, przyprawy i szczypiorek. Wymieszać.
Powiedzenie, że katar trwa 7 dni, nie zawsze jest prawdziwe. Dowodem jest jednostka chorobowa o skompliko-wanej nazwie: PZZPzPN. To przewlekłe zapalenie zatok z polipami nosa.
62-63
Niedziela z kulturą
64
Bliżej Życia z Wiarą
Dzień Ojca, początek lata i wakacji – to idealny czas do świętowania nad wodą miłośników wędkowania. Tego dnia świętuje bowiem większość wędkarskich federacji. Warto wiedzieć, że do połowu ryb potrzebne jest specjalne zezwolenie, czyli karta wędkarska. Jak ją zdobyć i do czego uprawnia? Tego można się dowiedzieć właśnie tego dnia.
Pokazujcie, co robicie, co was pasjonuje, i włączajcie do tego swoje dzieci – zachęca ojców Jakub Kujawa, tata czterech synów, z którymi w zespole Play all Day gra rodzinnego rock’n’rolla!
Przez pokorne celebrowanie Eucharystii duchowny pociągał wiernych do Jezusa.
Jego choroba była już w nieodwracalnej III fazie. Przewlekłe porentgenowskie zapalenie skóry na jego dłoniach miało na zawsze pozbawić go wykonywania zawodu.
Zaczynają się wakacje. By nasze dzieci nie spędzały wolnego czasu, grając na komórkach i podjadając niezdrowe przekąski, jako rodzice i dziadkowe mamy za zadanie zachęcać je do zdrowego stylu życia. O czym warto pamiętać?
Dziurawiec pospolity od wieków był uznawany za wszechlek. Nie powinno go zabraknąć w domowej apteczce.
Wakacje to dobry czas, by w niespiesznym klimacie wprowadzić dzieci w domowe obowiązki.
W czasie wakacji, kiedy w ogrodzie pojawiają się sezonowe owoce, warto zająć się pieczeniem domowych pyszności. Zarówno dzieci, jak i dorośli je uwielbiają.
Życie świętych Piotra i Pawła jest nierozerwalnie związane z Rzymem. Zapraszamy na spacer po wybranych miejscach ich śladami.
66-79
Niedziela Plus
W zakonie są cztery stopnie rycerskie. Pierwszym jest wiara, czyli pogłębianie życia religijnego, a szczególnie umiłowanie modlitwy różańcowej. Drugi stopień to miłosierdzie.
Przyjechaliśmy tutaj z naszymi Bielankami, chcieliśmy chociaż na chwilę wyciągnąć je z wojennej rzeczywistości – wyjaśnia o. Stanisław Mański, kapucyn, proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w Starokonstantynowie na Ukrainie.
Jesteś potrzebny, czuj się potrzebny – przekonywał w homilii ks. Piotr Góra.
„Nasze cierpienia zostały wliczone przez Boga w nasze życie nie po to, aby nas zniszczyć, ale żeby przybliżyć do Boga...”. To jedna z myśli z czasów obozowych kandydatki na ołtarze – Stefanii Łąckiej.
Pielgrzymka to prawdziwa bliskość Boga w drodze do świętych miejsc. Przekonali się o tym pielgrzymi, którzy wyruszyli z Pakości szlakiem sanktuariów maryjnych w Europie.
Zależy mi na tym, żeby nie poprzestać na rocznicowych obchodach. Bardzo chciałbym, aby w diecezji nastąpiły poruszenie serc i dalszy etap budowania wspólnoty (rodziny) diecezjalnej – podkreśla ks. Krzysztof Włodarczyk, biskup bydgoski.
Niedziela bielsko-żywiecka
Chrześcijańska rodzina jest opoką Polski – powiedział bp Piotr Greger podczas Marszu dla Życia i Rodziny, który przeszedł ulicami Żywca.
Doświadczenie spotkania, entuzjazm wiary i uniwersalny charyzmat ruchu zjednoczył zebranych na Diecezjalnym Dniu Wspólnoty Ruchu Światło-Życie, który odbył się w amfiteatrze w Jaworzu.
Jak prawidłowo komunikować się z drugim człowiekiem – o tym uczyli się uczestnicy warsztatów przeprowadzonych w parafii Opatrzności Bożej w Jaworzu przez br. Piotra Kwiatka, kapucyna.
Niedziela częstochowska
Zawierzcie siebie Maryi, zawierzcie swoje rodziny, a zobaczycie, że się nigdy nie zawiedziecie i będziecie ostoją dla swoich rodzin i dzieci – powiedział bp Andrzej Przybylski podczas nawiedzenia Matki Bożej w Raciszynie.
Bądźcie obrońcami słowa Bożego, a zobaczycie, że wy, a dzięki wam również inni będą mogli wygrać niejeden mecz, bo to Pan Bóg rzuca piłki, a my mamy je tylko dobrze odbierać – powiedział do uczestników XI Pielgrzymki Liturgicznej Służby Ołtarza Archidiecezji Częstochowskiej do sanktuarium Matki Bożej Mrzygłodzkiej w Myszkowie-Mrzygłodzie bp Andrzej Przybylski.
Tak jak się spodziewaliśmy, festyn rodzinny w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Częstochowie, pod hasłem: „Maryjo! Ocal miłość i życie w każdej polskiej rodzinie”, był pełen radości i uśmiechów.
Niedziela podlaska
Od kilkunastu lat w miejscu urodzenia bł. ks. Edwarda Grzymały, jednego ze 108. błogosławionych męczenników II wojny światowej, na terenie dawnej gajówki Klin w parafii Sadowne, odbywają się nabożeństwa i uroczystości z nim związane.
Pod takim hasłem odbył się kolejny Dzień Wspólnoty Wspólnot, podczas którego obchodzono 25. rocznicę pobytu św. Jana Pawła II w Drohiczynie.
Parafia Najświętszej Opatrzności Bożej to kolejna parafia dekanatu bielskiego, którą wizytował bp Piotr Sawczuk.
Niedziela kielecka
Rok 2026 ma być wyjątkowy pod wieloma względami – parafia w Sędziszowie będzie świętowała jubileusz w odrestaurowanym kompleksowo kościele i jego otoczeniu, nie ustają także marzenia o sanktuarium Matki Bożej Sędziszowskiej.
Wybitny pisarz związany z Kielecczyzną Gustaw Herling-Grudziński ponownie wrócił do rodzinnego miasta – jako patron Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej. I znowu było o nim głośno.
Łączy nas wiara w to, że wobec drugiego człowieka, zwłaszcza cierpiącego, nie można przechodzić obojętnie i to, że dobrem i radością można się dzielić – powiedziała Dominika Borkowska, koordynatorka wolontariatu przy Hospicjum św. Matki Teresy z Kalkuty.
Niedziela małopolska
To człowiek odważny, zdecydowany, radykalny w swoich przedsięwzięciach i działaniach duszpasterskich, to wielki wizjoner – przekonywał ks. prof. Witold Ostafiński.
Musi zrozumieć, że rodzina to jego najważniejsza firma w życiu – mówi Bartosz, tata piątki dzieci.
Często myślałem, że jesteś siostrą zakonną, augustianką, a tak naprawdę jesteś jedną z nas… – powiedział o. Marek Donaj.
Niedziela lubelska
Budujcie przyjaźń z Panem Jezusem, bo nic lepszego nie może wydarzyć się w życiu nikogo z nas tu na tym świecie – powiedział abp Józef Górzyński.
Patrzmy oczyma wiary, by nie przegapić okazji do czynienia dobra – powiedział abp Mieczysław Mokrzycki.
Bóg ofiarował nam Serce, dzięki czemu możemy żyć po ludzku, możemy budować więzy miłości i braterstwa – powiedział abp Stanisław Budzik.
Niedziela legnicka
8 czerwca w parafii św. Maksymiliana Kolbego w Lubinie odbył się VII Kongres Rodzin diecezji legnickiej.
Podczas pobytu w Polsce bp Franjo Komarica z diecezji Banja Luka, 25 maja poświęcił tablicę pamiątkową, dedykowaną s. Magdalenie Karaban ASC, umieszczoną na budynku Izby Pamięci Sługi Bożego ks. Antoniego Dujolovića w Ocicach.
5 czerwca odbyła się uroczystość nadania Szkole Podstawowej nr 2 w Bolesławcu imienia Orła Białego oraz poświęcenie sztandaru.
Niedziela łódzka
Słyszycie to wezwanie? Potrzebujemy was w kapłaństwie, zakonach i małżeństwach – mówił kard. Grzegorz Ryś do łódzkich wspólnot.
Jezus jest obrazem Boga niewidzialnego, który ma przebite serce. Jakie emocje i pytania rodzą się w nas, kiedy widzimy Jezusa z przebitym sercem? – pytał w homilii kard. Grzegorz Ryś.
„Marzenie o lepszym świecie nie powinno być marzeniem jedynie Jana Pawła II, ale każdego z nas” – podkreślił zwycięzca konkursu papieskiego.
Niedziela przemyska
Dziś kapłaństwo staje się szczególnie potrzebne ludziom i światu, bo jesteśmy świadkami promocji grzechu w sposób dotychczas nieujawniany tak natarczywie – powiedział abp Józef Michalik.
W tym roku mija 400. rocznica męczeńskiej śmierci o. Makarego Demeskiego, karmelity, który zginął z rąk Tatarów podczas pertraktacji pokojowych.
Był to kapłan według Bożego Serca, który kochał Chrystusa, kochał Jego Matkę i kochał Kościół – powiedział abp Adam Szal.
Niedziela rzeszowska
– Nie jest łatwo być dzisiaj kapłanem, bo ciosy przychodzą z różnych stron. Dlatego cenne jest to, by kontemplować, modlić się, trwać na adoracji – powiedziała w konferencji duchowej siostra Anna M. Pudełko.
Biskup Jan Wątroba poświęcił fundamenty kościoła pw. bł. ks. Jana Balickiego, który jest wznoszony na Osiedlu Staromieście-Ogrody w Rzeszowie.
Jacek Krawczyk jest przykładem człowieka, który był szczęśliwy i spełniony mimo doświadczenia choroby i cierpienia – powiedział o. Andrzej Derdziuk.
Niedziela sandomierska
Dzisiejszy rajd to nie tylko okazja do aktywnego spędzenia czasu, ale przede wszystkim do zacieśnienia więzi w naszej wspólnocie i oddanie hołdu naszemu papieżowi – powiedział Marek uczestnik rajdu.
Niech dzisiejsze spotkanie, stanie się pierwszym krokiem w tym kierunku. „Zasiewaj Chrystusa w Twoim ogrodzie, aby z ziarenka stał się drzewem” – radzi św. Ambroży – powiedział bp Krzysztof Nitkiewicz.
Czekamy na młodych ludzi, którzy czują w sobie powołanie do życia kapłańskiego, gotowych do oddania się służbie Bogu i ludziom – mówił ks. Michał Powęska.
Niedziela sosnowiecka
Kościół „żeńskokatolicki”? Nic z tych rzeczy! Powszechnej opinii, że do świątyń przychodzą jedynie starsze kobiety, przeczą choćby oni – Wojownicy Maryi.
Jest coś duchowo pociągającego w górach. Symbolizują bliskość Boga, oddalenie od innych, ale też trud i zmaganie, jakim wypełnione jest nasze życie doczesne i duchowe.
– Spędziłam 28 lat na wodzie, z czego 21 w kadrze olimpijskiej. To szmat czasu i przygód – wspominała medalistka olimpijska Zofia Klepacka podczas parafialnego festynu.
Niedziela świdnicka
Zmiany personalne w Kościele są dowodem na jego żywotność – tymi bp Marek Mendyk słowami rozpoczął spotkanie z kapłanami, którzy w tym roku zmieniają placówki duszpasterskie.
Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Polanicy-Zdroju po raz piąty gościło dzieci, które wraz z rodzicami, katechetami i duszpasterzami przybyły 8 czerwca, by dziękować za dar Pierwszej Komunii Świętej.
Społeczność Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego świętowała 7 czerwca 100. rocznicę przyznania Nobla Władysławowi Reymontowi.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Chętnie dzisiaj mówimy o słabościach człowieka, o potknięciach ludzkości, czy równie chętnie modlimy się i wynagradzamy Najświętszemu Sercu Pana Jezusa? – zapytał bp Zbigniew Zieliński.
Wolińskie spotkanie miało szczególny charakter, bowiem w czasie jubileuszu 900-lecia misji chrystianizacyjnej św. Ottona z Bambergu na Pomorzu Zachodnim, przybrało charakter Jubileuszu Młodych.
Jego apostolska misja i jej owoce trwają po dzień dzisiejszy, a dzisiaj zadajemy sobie pytanie, co każdy z nas uczynił z darem chrztu? – zapytał we wstępie do Eucharystii bp Zbigniew Zieliński.
Niedziela toruńska
Wierni Diecezji Toruńskiej przez ostatnie miesiące przygotowywali się do uroczystości związanych z 25. rocznicą pobytu Jana Pawła II w Toruniu.
Jak wyglądała wizyta papieża z perspektywy dziennikarzy „Głosu z Torunia”?
Co może się wydarzyć, jeśli na duszpasterza akademickiego studentów politechniki zostanie wyznaczony aktor, poeta i miłośnik filozofii?
Niedziela warszawska
Biskupi uczestniczący w Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski odprawili uroczystą Eucharystię w sanktuarium bł. ks. Jerzego Popiełuszki na warszawskim Żoliborzu.
Choć kościół ten kojarzy się wielu ze księdzem poetą Janem Twardowskim, miejsce to jest jednym z ważniejszych na mapie stolicy ośrodków kultu Najświętszego Serca Pana Jezusa.
W czerwcu ’44 w Warszawie trwały wywózki do obozów i egzekucje. Podziemie też nie składało broni.
Niedziela wrocławska
Podczas 11. rocznicy ingresu abp Józef Kupny pobłogosławił do funkcji 90 nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. – w tym siostry zakonne – 80 ceremoniarzy i 70 lektorów.
13 czerwca obchodziliśmy 25. rocznicę beatyfikacji Edmunda Bojanowskiego. Był on związany również z Wrocławiem, gdzie studiował na Uniwersytecie Wrocławskim, a przez cztery lata mieszkał na Ostrowie Tumskim pod numerem 9.
Ksiądz Stanisław Włodarski obchodzi w tym roku swoje 50-lecie kapłaństwa. To czas wielu wspomnień, którymi kapłan dzieli się z naszymi czytelnikami.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Katolickie Radio Zamość w ramach Niedzieli Radiowej gościło w parafii Wniebowzięcia NMP w Łukowej.
Po raz trzeci odbyła się Pielgrzymka Samorządowców i Sołtysów Powiatu Biłgorajskiego do sanktuarium św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Górecku Kościelnym.
W każdy trzeci czwartek miesiąca w kościele pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Krasnobrodzie setki ludzi gromadzą się na Mszy św. z modlitwą o uzdrowienie. Ksiądz Eugeniusz Derdziuk opowiada o tym, czym ona jest i czy sam doświadcza cudów.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
– Życie Maryi było wiernym wędrowaniem za Zbawicielem. I to jest zadanie dla nas. Na dziś i na zawsze – mówił kard. Gerhard Ludwig Müller, były prefekt Kongregacji Nauki Wiary w sanktuarium w Rokitnie, gdzie odbyły się centralne uroczystości odpustowe ku czci Matki Bożej Rokitniańskiej.
Pasjonat muzyki klasycznej, organista, pedagog, a także miłośnik kolejnictwa – Leszek Knopp – już od 20 lat organizuje koncerty muzyki organowej w sulechowskiej farze.
Nasza droga to świadectwo wiary, które nie może wypływać tylko z tradycji, ale musi być prawdziwe i silne – mówi ks. Paweł Mydłowski.